Google и Facebook ще си поделят света или ще захвърлим смартфона

Учените пишат сценарии за бъдещето на технологиите и човечеството
Обновена: 1 яну 2015 16:55 | 1 яну 2015 13:32, Бойчо Попов
41
Google и Facebook ще си поделят света или ще захвърлим смартфона
Снимка: архив Reuters

В Хонгконг за първи път през тази година изкуствен интелект бе вкаран във висшия корпоративен мениджмънт. „Научните изследвания и технологиите в момента са толкова напреднали, че можем да изградим всичко, което искаме - ние сме ограничени единствено от въображението ни“, казва Джъстин Ратнър, корпоративен вицепрезидент на Intel. И всичко изглежда възможно. Самоходни превозни средства може да са началото на цели компании, чиито „служители" се състоят само от интелигентни машини.

Швейцарският мозъчен тръст Gottlieb Duttweiler Institute (GDI) проектира на базата на мисълта на Ратнър четири сценария, които показват как би могъл да изглежда един силно свързан в мрежата свят през 2030 г. и какви последици би имало това за различните видове дружества. Въпреки това сценариите не трябва да се тълкуват като прогнози. Те описват екстремни случаи, които няма да се срещат в тази форма. Авторите искат да предоставят референтни точки за настоящото развитие на нашето общество.

Въпреки че, както казва Джъстин Ратнър, всичко е възможно, това не значи, че ще стане и реалност. „Ако технически възможното надмине адаптивността на човека, техническият напредък ще зависи все повече от хората", пишат авторите.

В крайна сметка обществото трябва да преговаря накъде отива. Механизацията може да продължи по-нататък и онова, което днес звучи като научна фантастика, може да се превърне в реалност. Но може да се случи и нещо  съвсем различно: страхът от пълен контрол от страна на правителствата или корпорациите би могъл да доведе до отхвърляне на технологиите.

А ето и четирите възможни сценария.
Сценарий 1: Google, Apple и Сие си поделят света

През 2030 г. хората вече няма да се определят по националност, а по своята принадлежност към корпоративните държави. Те ще се движат във вселените на Google, Facebook или Apple - това са новите страни.
Желанията и човешкото поведение ще може да се прогнозират чрез алгоритми, които анализират огромно количество данни. „Устройствата ще могат да разберат хората", казва Карин Фрик, който е в Изпълнителния съвет на GDI и е съавтор на изследването.

Гражданите на вселената Google поверяват на Google всички свои данни и получават за това превъзходно обслужване. Колата, хладилникът и отоплението ще мислят в бъдеще в перспектива вместо хората, а супермаркетът ще доставя стоки, преди хората дори да знаят, че имат нужда от тях.

Това е възможно, тъй като всички устройства, които ще използва човешката раса през 2030 г., събират данни и комуникират помежду си. Това работи само в случай, че потребителят използва продуктите на един производител.
Който живее в света на Google, ще има малко контакт с тези, които живеят в света на Apple. „Удобно е да останете в рамките на една система“, казва Фрик. Всеки ще живее в един гигантски кампус на Google или Apple.

Там човек ще израства, ще намира приятели и ще се влюбва. „Това е като едно голямо семейство – но то ще разполага с достатъчно разнообразие, за да остане интересно". Едно посещение на някой от Google в света на Apple може да бъде като пътешествие до Америка. „Контактите не прекъсват, само стават все по-редки".

В центъра на тези общества е потребителят. Налице е висок натиск за адаптиране. Престъпността става маргинален феномен. Благодарение на тоталното наблюдение, което дава възможност на корпорациите да попълват базите си с данни, корпоративните държави могат да налагат спазването на Етичния кодекс и да санкционират нарушенията и престъпленията в аванс.

В този свят държавата почти не се появява - тя съществува формално, но властта е в ръцете на големите фирми. Те правят големи инвестиции в инфраструктурата и в работата в мрежа и имат пълен контрол над всички потоци от данни.

Сценарий 2: Човешката раса се отдръпва от модерните технологии

През 2030 г. голяма част от човечеството се отдръпва от модерните технологии. Те са забелязали, че технологичният прогрес им носи слаба полза, за това обаче им струва свободата и независимостта.

В подобно общество животът се забавя - хора започват да ценят своето спокойствие и уединение. Те вече не общуват по смартфона или по телефона, а лице в лице.

Икономическата свързаност също намалява. Повечето неща се купуват от местните пазари, а хората се опитват да задоволяват сами собствените си нужди.

За хората свободата на индивида става по-важна от икономическия растеж. В резултат на това основен губещ е инфраструктура, а материалното богатство намалява. В този свят единствената фиксирана мощ е националната държава.

Всички сценарии за развитието на технологиите четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още по темата: GoogleFacebookсмартфон
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
3
 
3
 
! Отговори
Братя, преди 9 години
Майкрософт, Ейпъл и.т.н. са все средства за масов контрол, дело на илюминатите, чиято цел е да смажат братска Русия и всички славяни.Но правата религия-Православието- ще победи и ще спаси света от тези страхливи, жадни за власт лицемери и техните слуги- ИДИЛ и проправителствените бунтовници в Украйна.Само така маже да се постигне Новия световен ред, съграден около Доброто.
33
1
 
2
 
! Отговори
Чикирики преди 9 години
Шибе!Много кофти, ама няма и от този голем кеф да се ползваме докрая като кърското/горско с.анье.Нали си спомняш за японското хапче дето като го приемеш след храна и ...няма нужда от тоалетна хартия ,сутрешен вестник,горски листа или пръста ти щото ла.ното ти излиза от теб вече опаковано като кренвирш леки.Направо си е велико това...японско изобретение-хапче вместо тоалетна хартие!
32
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Като се задълбочат проблемите с храната, водата и болестите, приоритетите естествено ще се променят. А мюсюлманската религия така напредва, че вероятно през 2030 година Фейсбук вече ще се казва Фесбук.
31
9
 
3
 
! Отговори
75 преди 9 години
Интернет,компютри,телефони,хладилници,готварски печки,автомобили,електричество-все сатанински изобретения на мръсните западни фашисти с цел да ни убият.Много по- добре се живее без тях. Какво повече може да му е необходимо на човек от един портрет на Путин,така както е посочено във вариант 2- ще сме свободни и ще се самозадоволяваме,по няколко пъти на ден! Венсеремос !!!!
30
1
 
6
 
! Отговори
Шано преди 9 години
Трета световна, и ново отброяване на годините... Първа година след голяма война а?
29
1
 
2
 
! Отговори
istinata преди 9 години
svetut shte bude podelen mejdu sladkarnici nedelia,maioneza krasi i tv planeta.vtoria vriatn e makedonia zavladiava ciala bulgaria
28
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Значи вече имало GDI? Еми тогава, време е на сцената да се явят Кейн и Братствотo на NOD, после в Италия да падне метеорит съдържащ тибериум и да започне един реален Command & Conquer.
27
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Джордж Оруел, в момента се подхилва под мустак.
26
0
 
27
 
! Отговори
ШибиРиби преди 9 години
С нетърпение очаквам деня в който ще мога да клекна със свалени потури насред гората и да слушам как жужукат мухите зад мен в очакване да изръся товара. Гугъл, Апъл и Фейса да си барат оная работа, хич не им ща технологичния процес искам чист въздух и аромат на дюли.
25
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нямам търпение да дойде сценарий 1!!! Отдавна съм го прогнозирал!
24
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не желая такова бъдеще предпочитам в Сибир да гледам крави или елени..
23
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
по-добре да служа на гугъл, отколкото на бойко или станишев !
22
1
 
15
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 години
Векове наред откритията на гениите са служили за облекчаване на труда и живота на човечеството. Но откритията от ядрения разпад и тоталното програмиране и автоматизиране насам вече вреди на човечеството-политиците и интелектуалците да ограничат роботизацията на живота и на хората.Отивам да отворя проверя хладилника по лично хрумване:)
21
1
 
7
 
! Отговори
Крезимор преди 9 години
До Анонимен 21: OS Debian Linux Wheezy 7.7.0 x64 + Kingsoft Office + others FREEWARE software.Ти каква ОС ползваш и някога ползвал ли си Линукс, че си толкова отворен?
20
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До КрезиморДа бе! И за това Бил Гейтс за поредна година е най-богатия човек в света. И друго да попитам - ти тоя коментар от компютър с каква ОС го написа?
19
0
 
31
 
! Отговори
darcas преди 9 години
Единствената полза от технологиите е, ако правят живота на хората по-евтин и качествен. А въпреки технологиите, живота ни става все по-скъп, защото компаниите генерират космически печалби, които накрая отиват в много малка част от техните собственици. Та ако тази система не се преобърне, предвиждам такъв живот, че Ирак, Афганистан, Сомалия и Сиера Леоне ще ни се струват рая на земята.
18
0
 
5
 
! Отговори
maiorski преди 9 години
В общи думи тази статия нищо не ми каза .....анализ във вида на политически отговор : "..или ще стане или няма да стане..."...незнам откъде го изкопаха това иследване ама не даде никаква информация за бъдещето и за новите технологий
17
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
През 2030 малцината оцелели ще живеят като в пост-апокалиптичен филм...Само на мен ли ми се струва, че последната световна война за тази цивилизация *** на вратата?!
16
6
 
11
 
! Отговори
Крезимор преди 9 години
До Анонимен 3: Майкрософт правят най-голямата боза в софтуера. Ако не са Офиса и ДиректХ-а, няма да имат нито един потребител. Я се замисли колко от потребителите им ползват лицензен техен продукт? Не случайно миналата (вече) година дадоха заявка, е ще направят Офис за Линукс, защото усещат че губят почва под краката си и гледат да си намърдат бъгавите *** и на други платформи, преди да са умрели тотално. Сложи си Лубунту с Кингсофт (WPS) офис и малко попрочети и няма да ти трябва друго.
15
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Големите корпорации напразно ни харчат парите поради конкуренцията .Не са си избили парите от инвестицията за дадено изделие,веднага инвестират в друго,защото конкурента е започнал преди него.В крайна сметка себестойността на крайния продукт се увеличава,който се плаща от нас.Пример с Дженерал Мотърс.Стара компания,но попадна под ударите на конкуренцията,и САЩ трябваше да бръкнат в касата за да я спасят от фалит.