Един брутален свят – на шпионаж, репресии, убийства...

Международният шпионаж винаги е бил инструмент на правителствата
Обновена: 15 окт 2018 06:46 | 14 окт 2018 21:40, Елка Василева
213
Един брутален свят – на шпионаж, репресии, убийства...
Снимка: Reuters

От неубедителни алибита като посещаване на катедрали до публично разкриване на техни лични данни, ново поколение руски и други убийци и шпиони все по-често биват публично изобличени и често вземани на подбив.

Няма обаче нищо смешно в странното им поведение, нито в това как все по-голям брой държави като че ли нехаят, когато техни агенти бъдат изобличени.

Все по-репресивните диктатури по света - не само Русия, а Китай, Саудитска Арабия и други - затягат хватката си у дома и в чужбина, а шпионажът и убийствата заемат все по-централно място на политическата сцена, пише Питър Апс* за Ройтерс.

Международният шпионаж и поръчковите убийства винаги са били инструменти, използвани от правителствата. Но въпреки спиращите дъха спекулации в шпионските романи и журналистическите дописки тези дейности традиционно са стриктно контролирани. Има негласни споразумения убийствата да се свеждат до минимум, особено на чужд терен. След седмица, през която бе отвлечен или убит саудитски журналист в Турция, изчезна безследно високопоставен китайски представител, оглавяващ Интерпол и западни държави разобличиха дейности на руското военно разузнаване, правилата се променят бързо.

След колебливо начало Западът се опитва да отговори на това предизвикателство.

По-стриктното наблюдение и информационната революция в по-широк аспект направиха така, че операциите под прикритие да бъдат по-лесни за проследяване и разкриване. Миналата седмица бяха публикувани видимо координирани британски, холандски и американски правителствени доклади за руски кибершпионаж и други видове шпионски дейности. Холандският доклад, разкриващ детайли за явните опити на четирима руски агенти да пробият информационните системи на Организацията за забрана на химическите оръжия - бе особено подробен. Той съдържаше включително регистрационни номера на автомобили и документи за самоличност. Журналисти и други представители на гражданското общество, занимаващи се с проучвания, имат повече достъп до данни от когато и да било. Базираният в Обединеното кралство разследващ уебсайт "Белингкет" събра вече достъпни в публичната сфера информации, за да установи самоличността и на двамата предполагаеми участници в отравянето на бивш руски шпионин в английския град Солсбъри.

Но целите на този тип шпионаж също се разширяват и променят. Традиционно - и не без основание - САЩ и съюзниците им се притесняват най-вече, че чуждестранни шпиони могат да откраднат техни държавни тайни. Това остава голяма заплаха, тъй като кибератаките позволяват сдобиване с невъобразими навремето количества данни. Но разузнавателните служби са все по-обезпокоени от изкривяването на демократичните процеси и създаването на фалшиви истории с политически цели. За шпионите на автократичните държави като че ли няма нищо по-важно от това да гарантират техните правителства да могат да се доберат, да сплашат, а понякога и да убият, вътрешни врагове, търсещи убежище в чужбина.

Това явление, изглежда, е сред най-бързо разрастващите се. Демонстрирането на дългата ръка на Кремъл - и следователно сплашването на други руснаци зад граница, в това число олигарси, дисиденти и други бивши шпиони - се смята от мнозина за основен мотив за нападението с нервнопаралитичното вещество Новичок срещу бившия двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри по-рано тази година.

То бе предшествано от редица смъртни случаи на руски емигранти, някои от които също се подозираше, че са свързани с разузнавателните служби на Москва. Русия неизменно отрича подобни обвинения. Макар че руският президент Владимир Путин може би е най-често виненият световен лидер за подозрителни смъртни случаи в чужбина, други все по-често се сблъскват с обвинения за подобни дейности.

Властите в Турция казаха, че според тях известният саудитски журналист Джамал Хашоги е бил убит на 2 октомври в саудитското консулство в Истанбул от екип агенти, пристигнали в страната в същия ден и заминали си може би с разчлененото му тяло.

Саудитски представители отрекоха страната им да е замесена в убийство, но на кадри от камери за видеонаблюдение, излъчени по турската телевизия, се вижда как журналистът влиза в сградата и повече не се появява.

Автократичните държави, изглежда, все по-малко ги е грижа дали някой вярва на опитите им за опровержение, нито дали са достоверни. Даже напротив - като че ли разпространяват посланието, че никой не е в безопасност да бъде следен от тях или да бъдат предприети преки действия срещу него, особено собствените им граждани.

Това не означава непременно убийство - понякога сплашването има по-меки форми. Китайските власти отдавна опитват да запушат устите на дисиденти зад граница, особено от мюсюлманското уйгурско малцинство, чрез заплахи към семействата им в Китай. Това лято няколко чуждестранни активисти, базирани в Хонконг, и техните семейства във Великобритания и в други страни получиха анонимни писма със заплахи, явно от някой "прокитайски" настроен, както може да се предположи. В други случаи Пекин опитва да сътрудничи с чужди правителства при изземането на активи, принадлежащи на китайски длъжностни лица и хора от бизнеса, обвинени в различни форми на корупция.

Властта и престижът дават само ограничена закрила. Китайският представител по сигурността и президент на Интерпол Мън Хунвей изчезна при посещение в Китай. На 7 октомври китайското правителство разкри, че го държи под стража и че срещу него се води разследване за "закононарушения". Това стана в същата седмица, в която се случиха и няколко други неща, всички от които бяха видимо свързани с охлаждане на отношения и недоволство, включително отказването на виза за високопоставен редактор на "Файненшъл таймс" в Хонконг.

Журналистите, изглежда, често са изложени на известен риск. Двама руски репортери бяха убити в Централноафриканската република по-рано тази година, след като, както се твърди, са водели разследване за компанията "Вагнер" - базиран в Москва частен военен подизпълнител. Малтийската репортерка Дафне Каруана Галиция бе убита миналата година с кола бомба, след като е разследвала корупция, която според твърдения, е свързана с Русия. Дали такива действия са ръководени от руското правителство, организираната престъпност, бизнеса или и от трите, далеч не е ясно, но експерти, следящи темата отблизо, казват, че те често са тясно свързани.

Западните държави още обмислят как да постъпват при такива действия, също както в случаи на предполагаема намеса в избори, хакерски атаки и разрастващ се спектър от шпионски дейности.

Говори се, че се обсъждат различни варианти, не на последно място мерки срещу прането на руски, китайски и други чуждестранни пари чрез големите финансови центрове като Лондон. По-конкретно британският и холандският доклад за предполагаемите руски дейности навеждат на мисълта, че тези страни смятат публичното оповестяване на тайни операции като друго мощно оръжие.

Дали това е достатъчно да доведе до промяна в поведението на тези страни на международната сцена, е друг въпрос. Засега авторитарните държави по света изглежда знаят точно какво искат да направят. И въпреки че отричат с половин уста, те искат всеки да знае какво вършат.

* Питър Апс е колумнист, пише коментари за международни отношения, глобализация, конфликти и други въпроси. Изразените тук мнения са негови лични - бел. на Ройтерс
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
10
 
26
 
! Отговори
Крали Марко преди 5 години
Най големите престъпници са западният свят. Създали най големите геноциди срещу човечеството. сащ в Ирак ,Англия колонии ,Израел убива палестинци ей така за спорта. И много други....
68
14
 
15
 
! Отговори
usa = на джудже преди 5 години
СЛАВА НА РУСИЯ ,НАЙ ВЕЛИКАТА СТРАНА НА ЗЕМЯТА !!! ЕДИНСТВЕНАТА СИЛА КОЯТО СЕ ПРОТИВОПОСТАВЯ НА САТАНАТА - сащ.РУСИЯ ФОРЕВАР !!! ОБИЧАМЕ ТЕ РУСИЯ !!
67
20
 
28
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА преди 5 години
Така е. Изостанала работа са руснаците. Пращат двама наемни убийци в Лондон, които уж били туристи .. Много изтъркано и шаблонно.Виж тук при нас действаме модерно. Взимаме един младеж от малцинствата, надрусваме го като куче с подходящия наркотик, а после го насъскваме като питбул срещу жертвата ... Има журналист - има проблем. Няма журналист- няма проблем.И забележете колко сме напреднали в производството на наркотици. Какъв ефект само постигаме !Изостанала работа са руснаците ви казвам ...
66
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Елкя е топ
65
7
 
12
 
! Отговори
Един брутален свят! преди 5 години
Urban Institute: 40 % от американците нямат пари за храна, лечение, жилище
64
2
 
12
 
! Отговори
rusnak преди 5 години
Ей, със всяка година сте по жалки и смешни..:))))
63
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много звучен шамар им отпука Путин с Крим. Вече 4 години им святка пред очите, още не могат да се опомнят, само подскачат се обясняват неадекватно. Но Крим е руски. Въпросът е затворен.
62
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На Шанхайската международна енергийна борса стартираха търговете на петролни фючърси в китайската валута. Още в първия ден на борсата в Шанхай бяха сключени близо 63 хиляди сделки за повече от 62 милиона барела петрол, оценявани на 27 млрд. юана (4 млрд. долара).
61
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 138Това е реплика на Адолф Хитлер. "Судетите са германски. Въпросът е затворен". За жалост тъпaците като теб с 2 пръста чело друго не могат да запомнят. Пък и судетите днес не са в Германия. Та така ще стане и с Крим и с твоя затворен въпрос.
60
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Крим е руски. Въпросът е затворен.
59
18
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 136В Русия няма купони за храна, затова е пълно с гладни блядoве.
58
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 131Москва с нейния икономически капацитет от 0.5% от световната икономика ще се отказва от долара. Ха-ха-ха-ха......
57
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Мъж застреля жена и две деца в американския град Финикс, щата Аризона. След 6-часова заложническа драма полицията нахлула в апартамента с експлозив и обезвредила мъжа при което и децата били застреляни.
56
11
 
9
 
! Отговори
Екс преди 5 години
Наздоровье! Боярошника залпом заливаем!
55
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 124Едно си баба знае едно си бае. Их там нет и това е. Няма ГРУ няма Новичок, няма и Русия.
54
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кибершпионажът е важно нещо, дава хляб на много хора: ай-ти специалисти, политици, военни, тайни служби, журналисти и др. Освен това думата звучи някак тайнствено и абстрактно в инфоемационната мъгла.
53
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 121Знаеш ли, по жалък от тия двама нескопосници, които имат към някакво ГРУ, което ОТДАВНА НЕ СЪЩЕСТВУВА, отношение, колкото аз към принца на Монако, си само ти и тия, такива като тебе!!! На такива дебелашки шеги, каквито си направиха ми6, може да се вържат САМО ПЪЛНИ И-Д-И-О-Т-И!!!!
52
6
 
11
 
! Отговори
Гуантанамо преди 5 години
В Русия няма концлагери където задържаните са измъчвни (напълно законно и легалано) и никой в Русия не вкарват в концлагер без съд и присъда само по подозрение!
51
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Путин е голям гламар. Вместо да каже тия двамата никой не ги познава, той ги накара да дават интервюта с което тотално се изложи цялата руска машина на властта барабар с тайните им служби.
50
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ГРУ след дълбок анализ е установило причината за фиаското в Солсбъри. Вместо да изпратят агента Кошкин по погрешка са изпратили агента Мишкин. Виновните са наказани със забрана да пият служебен Бояришник за 2 седмици.