Нигерийският щам: 10 пъти по-заразен дори за преминалите COVID-19

Мутацията в него помага на вируса да премине защитите ви
5 мар 2021 14:20,
159
Нигерийският щам: 10 пъти по-заразен дори за преминалите COVID-19
Снимка: БГНЕС

Нигерийският вариант на коронавируса е силно заразен, като приблизително три пъти по-голяма е вероятността да се инфектираш, ако имаш ваксина и 10 пъти, ако вече си преболедувал, съобщи списание "Форбс", цитирано от "24 часа". Причината е, че той съдържа мутация, наречена E484K, която може да помогне на вируса да избегне защитите на организма. Тя се съдържа и в някои от другите варианти на коронавируса.

В проби от трима души способността на антителата да неутрализират вируса е намалена с до 90%, докато са били болни от мутиралата форма E484K. Името на мутацията идва от позицията ѝ в редицата на генетичния код на вируса (484). Буквата Е се отнася до аминокиселината, която първоначално е била на това място (глутаминова киселина). И К се отнася до аминокиселината, която сега е на това място (лизин).

Други промени правят нигерийския вариант подобен на британския, известен и като "Кент", който според експертите е по-заразен от оригиналната версия на коронавируса, с който започна пандемията.

Щамът от Нигерия вече е стигнал до Великобритания, Франция и други страни.

"Все още не знаем колко добре ще се разпространи този нов вариант, но ако бъде успешен, може да се предположи, че имунитетът от която и да е ваксина или предишна инфекция ще бъде притъпен", смята Саймън Кларк, доцент по клетъчна микробиология в Университета на Рединг във Великобритания.

Вирусите не могат да се репликират и разпространяват сами. Те се нуждаят от гостоприемник и трябва да се прикрепят към клетките му. Когато това стане, те са изправени пред предизвикателството да дублират генетичния си материал. За много вируси това не е точен процес и техните "потомци" често съдържат грешки - което означава, че те не са точни копия на оригиналния вирус.

Тези грешки се наричат мутации, а вирусите с тези мутации се наричат варианти. Често тези мутации не засягат биологичните свойства на вируса. Тоест те нямат никакъв ефект върху това как вирусът се репликира или причинява заболяване.

Понякога обаче се появяват варианти с изгодна мутация, която по-добре се възпроизвежда, предава или избягва нашата имунна система. Тези варианти могат бързо да се превърнат в доминиращи.

Има известна загриженост, че наблюдаваме нарастващ брой варианти с мутации, допринасящи за засилване на пандемията.

Британският вариант, известен като B.1.1.7, е открит за първи път в Обединеното кралство към края на 2020 г. Той има голям брой мутации, много от които включват протеина на шипа на вируса, който му помага да нахлуе в човешките клетки.

Разпространява се бързо във Великобритания, откакто се появи, и вече е засечен в поне 70 други страни, включително Австралия.

Фактът, че B.1.1.7 се разпространява толкова бързо и замества други циркулиращи щамове, предполага, че той има някакво предимство. Затова учени са убедени, че той е значително по-заразен от другите.

Южноафриканският вариант (B.1.351) е открит за първи път в залива Нелсън Мандела през октомври 2020 г. Оттогава се е разпространил в повече от 30 държави. Той е силно заразен и бързо надмина другите варианти на COVID-19 в Южна Африка. Сега този вариант представлява повече от 90% от пробите в страната.

Подобно на британския, B.1.351 също има мутация N501Y в протеина на шип, което означава, че е по-ефективен при достигане до нашите клетки, за да се репликира. Това може да помогне да се обясни бързото му разпространение. Той също така съдържа няколко други, свързани с мутации.

Две от тях, наречени E484K и K417N, са много опасни за имунната система на хората. Те могат да намалят доколко антителата се свързват с вируса. Все още няма доказателства, които да предполагат, че южноафриканският вариант е по-смъртоносен от оригиналния коронавирус.

Бразилският вариант (P.1) е открит за първи път в Япония при група бразилски пътешественици през януари 2021 г. Сега той е широко разпространен и е открит включително в Южна Корея и САЩ.

Подобно на южноафриканския вариант, бразилският има протеинови мутации N501Y, E484K и K417N (както и много други). Въпреки че няма доказателства, че този вариант причинява по-тежко заболяване,
има опасения, че е улеснил вълната от реинфекции в бразилски райони, за които се смята, че са достигнали стаден имунитет през октомври 2020 г.

Над 70 австралийци пък са се завърнали от чужбина наскоро и са били сложени под карантина, след като двама души са били тествани положителни за нов руски щам, известен като B1.1.317. Той тепърва се изследва.

Два отделни екипа от изследователи пък твърдят, че са открили тревожен нов вариант на коронавируса в Ню Йорк и в североизточната част на Америка.

Смята се, че той носи мутации, които му помагат да избегне естествения имунен отговор на организма. Изследователите са нарекли варианта B.1.526.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
3
 
10
 
! Отговори
Handel преди 3 години
Айде балъците да се наредят на опашка за "нигерийската врътка". Особено след като Пижо от университета в рединг го казва.
17
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Затворете границите и летищата с ЕС и който се върне от Занзибар или Африка директно в изолатора на затвора докато не го обезпаразитят с химикал
16
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Няма ли нещо по-екзотично, че вече тая пандемия почва да прилича на меню от ресторант? Нигерийски щам. Тия там не знаят какво е тоалетна хартия даже. А пък да си мият ръцете?! Я да почнем с Ямайски щам, Хавайски щам, Сейшелски щам и да караме по глобуса напред. Годината е 3501 - български щам. И ние дадохме нещо на света! "Малко закъсняхме" - заяви Бойко Борисов.
15
26
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вече дори смешката Мангъров спря да пее за колективен имунитет. Още, докато ги пееше тия, в Корея имаше заразени за трети път. Когато и тук започнаха да се заразяват по 2 и даже по 3 пъти, вече му дойде акълът какви глупости ръси и смени тотално тона.
14
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дооообре. Дръжте ни в течение!
13
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен"Европа със завист гледа "българския модел", чиято логика никой не може да схване"А защо въобще трябва да търсят логика там, където я няма?
12
7
 
12
 
! Отговори
до 10 преди 3 години
Пък, ако беше следил внимателно новините, щеше да разбереш, че щамовете и мутациите са от повече от година, ама на... Всезнайко.
11
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен"Европа със завист гледа "българския модел", чиято логика никой не може да схване"Защото не може да си представи, че някой народ може да избира три пъти да го управлява *** престъпник.
10
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Европа със завист гледа "българския модел", чиято логика никой не може да схване
9
4
 
39
 
! Отговори
Йосарян преди 3 години
Упражнение по мислене: В продължение на почти година, корона-вирусът се разпространяваше по света без забележими мутации и промени. Един месец след началото на "ваксинирането", от всички континенти се появяват все нови "мутации", по-заразни, по-лоши и тн. За мен връзката изглежда твърде голяма, за да бъде пренебрегната. Какво се случва, ако на заразен човек се сложи mRNA ваксина? Звучи ми като фабрика за мутации. Ако имахме все още учени, а не рекламни агенти, можеше да обърнат внимание на това.
8
4
 
37
 
! Отговори
Виготура преди 3 години
Минимум по 10 ваксини на ден в гза трябва да се бият, маски, каски, пълно затвяране на всичко и най-вече спиране на интернета и телевизията.
7
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Плашите само гаргите вече. Скоро ще се затопли, раззелени, плажове... и никой нито ще ви обръща внимание нито ще се маймунизира. Плочата е изтъркана
6
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тоя вирус ние сме го преболедували още преди 25 години и Беларус са го преболедували грипа Ухан-95, сега умират тия дето не са го боледували тогава. Който има имунитет отпреди сега го кара на крак с по едно чайче в ръката.
5
3
 
23
 
! Отговори
Ковид 285 преди 3 години
Явно някой седи и пуска щам след щам, а пък вие журналистите преписвате като папагал един от друг. Ами да идва каквото ще, и да го напишете не ни топлите с нищо.
4
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Мутацията в него помага на вируса да премине защитите ви". Защо само нашите защити, писаче неграмотно? А твоята защита спира ли го? Кога в днес.бг ще научат родния си език?
3
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
нале беха испански, английски щам, сега и нигерийски ле
2
3
 
21
 
! Отговори
Фалиракис преди 3 години
Първо идват щамовете, накрая съм Аз.........................
1
3
 
39
 
! Отговори
Патриот преди 3 години
Патагонския щам не се ли появи хич не ме страскайте!