Приемът на Украйна в ЕС крие и рискове, ще плати ли Съюзът цената?

Геополитическите интереси вече са водещи
17 дек 2023 12:10, Александър Попов
166
Приемът на Украйна в ЕС крие и рискове, ще плати ли Съюзът цената?
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Едно нещо е ясно: ако Русия не беше нападнала Украйна, едва ли някой щеше сега да говори сериозно за възможността страната да стане част от ЕС. Това пише в свой коментар Хелга Шмид от ARD, публикуван в "Дойче Веле". В нея се посочва, че с население от 40 милиона души преди войната Украйна е една от най-многолюдните, но едновременно с това и една от най-бедните страни в Европа. Към бедността прибавяме и високите нива на корупция, както и факта, че страната има дълга обща граница с Русия - почти 2000 километра.

Войната промени нагласите

ARD припомня в публикацията си, че през май 2022 година, т.е. няколко седмици след началото на войната, френският президент Еманюел Макрон допусна, че приемането на Украйна в ЕС е въпрос не на години, а на десетилетия - независимо, че заради смелостта, с която се защитава от Русия, тя вече е "членка на ЕС в нашите сърца", цитира ARD казаното тогава от френския президент. Но и в други европейски столици тогава още се питаха дали ЕС не прекалява с Украйна - най-малкото по финансови причини.

В момента България е най-бедната страна в ЕС, припомня ARD. Но посочва, че при доходите на глава от населението украинците са далеч по-зле: те не разполагат дори с половината от парите на българите. За бюджета на ЕС, който трябва да се грижи за по-справедливо разпределение на благосъстоянието, това означава, че много страни могат от нетни получатели да станат нетни платци. Казано иначе: ако сега всяка година получават милиарди от бюджета на Общността, може да се наложи да започнат да подпомагат Украйна с такива суми, обяснява германската медия.

За земеделските субсидии

Украйна, която има силен аграрен сектор, би имала по-големи претенции за премии за селскостопански площи, отколкото всяка друга страна членка. Така Украйна може да преобърне цялата система на земеделско субсидиране, а с това и една трета от целия бюджет на ЕС, се опасяват експерти в Брюксел. Други обаче виждат в това шанс остарялата селскостопанска политика най-накрая да бъде реформирана.

Може ли ЕС изобщо да си позволи такова преразпределение? Трябва да може, подчертават от Брюксел, а според председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен говорим за по-висши цели: "Украйна не се бори само срещу агресора, а за Европа", заяви тя в Европейския парламент в Страсбург. "Присъединяването към нашето семейство ще бъде равносилно на крайна победа за Украйна", припомня ARD думите ѝ.

Геополитически сигнал към Кремъл

Агресията на Путин промени нагласите към стратегията за разширяване на ЕС. Мнозина виждат в една такава стъпка по-скоро геополитически сигнал към Кремъл, а дефицитите във върховенство на закона в Украйна отстъпват на по-заден план, четем по-нататък в публикацията на ARD.

Преди войната Украйна заемаше 122-ро място в класацията за корупция на Трансперънси интернешънъл, а Европейската сметна палата установи корупция, стигаща чак до най-високите етажи на властта. Възможно ли е това да се е променило по време на войната?

Напълно, казва председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, която не спира да хвали украинския парламент, който в условията на бушуваща война приема един антикорупционен закон след друг.

В същото време медиите непрекъснато разкриват нови корупционни скандали. Разследване на "Зюддойче Цайтунг" например установи, че съдебната система и властите, които трябва да се борят срещу корупцията, "сами по себе си са пропити от корупция". Според разследващите журналисти отговорни длъжностни лица системно изискват шестцифрени суми под формата на подкупи. На този фон бизнесът се оплаква от "корупционна вълна", която е станала причина за "втора вълна на емиграция на индустриалния бизнес в чужбина".

ARD на свой ред припомня, че заради лично обогатяване или бездействие срещу корупцията президентът Зеленски уволни един военен министър, няколко заместник-министри, заместник-шефа на президентската служба и дори председателя на Върховния съд, взел подкупи за 3 милиона долара.

Геополитическите интереси вече са водещи

Ако досега за започването на преговори за членство беше важно изпълнението на критериите за върховенство на закона, т.е. борбата срещу корупцията, властта на олигарсите и прането на пари, сега на преден план вече излизат геополитическите интереси на ЕС - това са думи на високопоставен европейски дипломат, цитиран от ARD. Казано по друг начин това означава: чрез възможно най-бърза интеграция в ЕС Украйна да бъде спасена от по-нататъшни посегателства от страна на Москва - включително, за да бъде гарантирана сигурността на самия ЕС.

Въпросът за огромните разходи покрай евентуалния прием на Украйна в ЕС ще остане актуален, както и въпросът за мащабни реформи в бюджета на Общността и процесите по вземане на решения. Нидерландският експерт по европейските въпроси Матиас Матийс смята, че това носи както рискове, така и шансове за ЕС.

"Покрай приема на Украйна повече ще натежи идеята за това, че ЕС играе геополитическа и геоикономическа роля", казва пред ARD Матйс, който в момента преподава в университета "Джонс Хопкинс" във Вашингтон.

Вероятно обаче ЕС ще трябва да плати цената за това, изразяваща се в намаляване на дълбочината на сътрудничеството между държавите членки, смята експертът. "Просто съществува риск Европейският съюз да стане по-малко кохерентен в резултат на разширяването", каза Матиас Матийс. Той предполага, че вероятно ЕС ще трябва да направи стъпка назад по отношение на интеграцията - до нивото от средата на 1990-те години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още по темата: УкрайнаЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
1
 
9
 
! Отговори
Ами да преди 4 месеца
Ами ще ги приемат, защо не. ЕС е завладян от неолиберализма и джендъризма. Цената ще я плати не Урсула, а гражданите на Съюза. ЕС доказа, че не е икономически, а идеологически съюз. За Украйна ес, за българи и румънци но. Само и само да натрият носа на Путин. Ама имало условия, ама имало критерии, да ама не. Албанци и македонците, а преди това и ние не можеше, но сега може. Пълна безпринципност и ***-това се нарича евроатлантизъм или по-точно соросуизъм.
71
1
 
6
 
! Отговори
мак преди 4 месеца
ес ще плати всяка цена, вече плаща от началото на войната. Като влезе укр. в "семейството", ес ще има още 1 съюзник против русия. Ще има ресурси, работна ръка, пазари, такива нещица. После ук.рите ще диктуват, нали са бая народ, и ще им плащаме солидарно за възстановяване. зеления вече потрива доволно ръце.
70
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 65 Да бе и после дойдоха и тук да просят,Абе не са толкова заблудени ,а така им изнася.Той Путин така Путин онака ,ама вие да вземете да платите.Даже си мислиха,че ще отидат американците да умират ,а те да се пекат на слънчака
69
1
 
7
 
! Отговори
Факти преди 4 месеца
Държава Украйна не съществува.
68
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Христо Христов Господин Христов, защо не приемеш, че в България има много хора които не желаят да се нагъ3ват на Русия като тебе.
67
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 62 И кой е тоя бе или просто си гледат интереса.Ти ли си тоя дето плаща сметките на българите та да им казваш на кой слугуват.Всеки слугува на себе си щото Наколенков не му сипва бензин,напротив чуди се как да го увеличи,с тока същата работа
66
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Няма нужда от притеснения, Украйна която ще влезе в ЕС ще бъде една малка държавица с население под 10 милиона и слабо селско и каквото и да е друго стопанство!
65
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 61 В Украйна беше пълно с такива заблудени овце като тебе, но като западаха руските бомби по главите им запяха друга песен.
64
1
 
7
 
! Отговори
Само да вметна преди 4 месеца
Това е една Безпринципна " позиция" на ЕС! Той като такъв,имаше време Годинииии,да " приеме" Украйна в " редиците" си! И съвсем Съзнателно Избягваше Украйна,понеже,по никакъв начин не отговаряше на условията за " приемане в редиците" Му! И странно как си наруши Принципите,та сега се " бори " едва ли не,та да приеме Украйна! Много държави бяха тероризирани едва ли не,за отговорят на условията! А сега с Украйна,мисля че се прави На Пук на Русия! Е такъв " член" е вече Препъни камък за ЕС! Ще видим
63
1
 
6
 
! Отговори
По същество преди 4 месеца
Кой е на статуетката зад Зеленски?
62
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 60 Да бе умници са само тези които слугуват и подгъ3уват на Русия. Знаем ги много добре московските опорки, няма нужда да ни ги повтаряш като латерна.
61
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 59 Кой ще те напада бе хохъл нали украинците като колибата почнаха първоначално да заплашват България и как щели да пренесат войната на наша територия,е пуснаха си ботовете ,ама нещо не върви,както го мислеха
60
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Сата НАТО да бе само дето Франция и Холандия си купуват от руския втечнен газ щото не са будали ,с Австрийците от турски поток и трите даже продават от него ,а ти си проси и си стой в просията украинска.Е ние пък не искаме и ни дреме,какво прави Путин
59
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До на кири и буда 58 А като те нападне Русия пак ли ще се криеш както на изборите?
58
1
 
8
 
! Отговори
на кири и буда преди 4 месеца
избирателите да плащат за тях а не от другите 60% негласували:
57
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Нямам търпение, Путин да победи и да тръгне насам! Някой знае ли, кога ще го посрещаме на Дунав мост? -----////------ На куково лето, кога цъфнат налъмите.
56
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Искам да си купя новия Москвич!
55
13
 
3
 
! Отговори
Сата НАТО преди 4 месеца
Единствената приемлива роля на Просията е СУРОВИНЕН ПРИДАТЪК на Европа, без право на глас. Путин не пожела да живее мирно, Путин се въоръжи и Путин пръв нападна неутралните държави между нас - първо Грузия, после Украйна. И Путин пръв придвижи базите си в западна посока. Войната срещу нас беше започната от руските фашисти. Всички войни в Европа са започвани от Москва, и сега е така. С тая разлика, че преди са нападали като велика сила, а сега като прошляци.
54
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До 49 Да бе мачка я ,ама с дупето напред
53
2
 
13
 
! Отговори
Рефюджис Велком УА преди 4 месеца
Украйна в Европейския съюз означава само едно - Безлюдна Украйна и пълна с украински ппросяци Европа . Никой няма да остане в тая разрушена и корумпирана Територия. А представящите се за икономически силни Западни държави като Германия и Франция ще получат нова порция бежанци щото идващите орди от Африка и Арабската част на Азия явно не са им досатъчни ... Просперитет и благоденствие очаква Европа с новите си бедни като църковни мишшки нови присъединени страни щото в Мордова са същите просяци