Новите балони, които заплашват икономиката

Студентски кредити и заеми по кредитните карти - имат ли потенциал да предизвикат нова криза?
23 сеп 2017 14:40, Бойчо Попов
56
Новите балони, които заплашват икономиката
Снимка: Reuters

Тази система вече доведе веднъж световната икономика до ръба на бездната: кредити на милиони американци за неща, които мнозина от тях не могат да си позволят, с обезпечение, чиято стойност често е под въпрос, обвързана и препродадена на гладни за доходност инвеститори.

Десет години след като неочакваният срив на цените на недвижимите имоти в САЩ първо предизвика кризата с ипотечните кредити, а след това и световната икономическа криза, т. нар. Subprime кредити отново процъфтяват - с други думи - заеми с нисък рейтинг и високи лихвени проценти. Този път обаче не ипотеките притесняват наблюдателите. Дълговете на американците нарасна особено бързо в три други области, пише в анализ за N-TV Макс Боровски.

Автомобилни кредити

С обем от общо 1,1 трлн. долара неизплатени кредити, задълженията на американските граждани за сделки за автомобили достигна рекордно ниво. Около 107 милиона американци, което е почти всеки втори възрастен американец, понастоящем плащат кредит за кола. Една голяма част от тези заеми се оценяват като "рискови" или "високорискови", т.е. с лоши или особено лоши кредитни рейтинги.

Дали този балон ще се спука? Ставката на неизплащане при кредитите за автомобили е сравнително ниска, но се повишава преди всичко в т. нар. Subprime сегмент. В допълнение падежите стават все по-дълги - знак, че банките непрекъснато намаляват своите изисквания към клиентите. 

Няколко аспекта от автомобилния кредитен бум напомнят на специалистите за практиките преди ипотечната криза. Според многобройни доклади някои от кредиторите са изключително невнимателни. Така в много случаи не се разглежда кредитоспособността на длъжниците. Много заеми очевидно се основават на невярна информация за активите и доходите от страна на клиентите. Това означава, че делът на лошите кредити може да бъде значително по-голям от официално известния. Купеното превозно средство в повечето случаи се използва като единствена гаранция за много автомобилни заеми. В случай на неизпълнение на плащането обаче често се установява, че стойността при препродажбата на автомобила е по-ниска от остатъка от заема. Поради това клиентът попада в дългови капан, а кредиторът не може да прибере част от парите си.

Какви последици би имало едно спукване на автомобилния балон? Повече от 1 трлн. долара кредитен обем, от които повече от 200 милиарда долара са с лош кредитен рейтинг: това са огромни суми, но и неизплащането на голяма част от кредитите за коли няма да предизвика нова световна финансова криза. За сравнение, преди финансовата криза американските банки раздаваха ипотеки за над 3 трилиона долара годишно.

Някои инвеститори обаче могат да понесат сериозни загуби. Високорисковите кредити са особено популярни в момента, тъй като носят относително висок лихвен процент от около пет процента годишно. Много от някои по-ранни кредитори обединиха своите заеми за автомобили и, заедно с рисковете, ги продадоха на инвеститори.

Освен това и дълговата пирамида представлява проблем за автомобилната индустрия. Търсенето в САЩ спада. По-свободното предоставяне на кредити обаче все още задържа продажбите на автомобили на високо ниво. Без кредитите обаче продажбите на нови автомобили на пренаситения пазар ще се сринат.

Кредитни карти

И по отношение на дълговете по кредитните карти американците биха през тази година своя предишен рекорд от времето преди финансовата криза, като сумата на задълженията мина границата от 1 трлн. долара. Някои наблюдатели смятат това за добър знак за икономиката, тъй като гражданите на САЩ очевидно са уверени във финансовото си положение и упорито консумират.

Заплашени ли сме от спукване на балона? Повечето банки в момента не виждат причина за безпокойство. Докато безработицата е на най-ниското историческо ниво, те не очакват големи загуби. Освен това американските домакинства понастоящем харчат по-малко от десет процента от своите доходи за обслужване на дълговете, което е значително по-нисък дял в сравнение с този от предходните години. Но има някои предупредителни знаци: американската банка Wells Fargo наскоро понижи перспективата си за дълговете по картите, тъй като кредитните критерии са били занижени до тревожна степен.

Какви последици би имало едно спукване на балона с кредитни карти? Американските банки вече знаят колко болезнен може да бъде лошият дълг по кредитните карти. По време на предишната криза те трябваше да отпишат 100 млрд. долара. В допълнение отпускането на кредити по картите е от решаващо значение за икономиката на САЩ. Ако банките започнат да се въздържат да правят това, това би могло да попречи на потреблението и по този начин 0 на цялата икономика.

Студентски кредити

Още по-бързо от заемите по кредитните карти и изплащанията на автомобилите през последните години растат дълговете на американските студенти. Със средностатистически задължения за 34 000 долара напускат университетите прясно завършилите висшите училища. Общо студентските заеми възлизат на около 1,4 трилиона долара.

Дали балонът може да се спука? В известна степен това вече се случи. Около 8 млн. американци от общо 44 млн. със студентски кредити не успяват да си обслужват задълженията. Това съответства на дял от 18 на сто. Едва една трета от бившите студенти успяват да изплащат кредитите си навреме и без държавна или щатска подкрепа.

Какви последици би имало едно спукване на балона със студентски заеми? При всички случаи ще е скъпо за американските данъкоплатци. Ако преди последната финансова криза студентските заеми бяха предоставяни предимно от банките, то сега 90% от новите студентски заеми се предоставят от Министерството на образованието.

Така държавата носи основната част от риска при неизпълнение. Освен това свръхзадлъжняването на много висшисти се превръща в проблем за икономиката като цяло и за обществото. Заради по-високата тежест от тези студентски кредити по-малко млади американски купуват къщи, мебели и други битови стоки, отколкото преди десет години. Американските медии дори установяват връзка между увеличеното задлъжняване и нарастващите случаи на депресия и проблеми в отношенията при младите семейства.

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
27
 
4
 
! Отговори
Шоп преди 6 години
Китай има по-голям държавен дълг от САЩ, съотнесено към БНП.*** пък потребява много повече, отколкото произвежда, съотнесено към броя на населението. Де факто най-големият *** на Планетата е Руската ***. От нея светът не е видял нищо хубаво - само световни войни и износ на тероризъм,.
31
15
 
10
 
! Отговори
Шоп преди 6 години
За САЩ разбрахме, а фалита на СССР и НРБ на какво се дължеше?
30
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Хахаха чета коментарите и се смея с глас. Завистливи хора чакат и очакват краха на САЩ, не,че ми пука много много ама САЩ няма да фалира каквото ще и да стане."Дългът няма да расте до безкрайност, мойто момче.
29
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименКредитен балон от 1 трилион е нищо за САЩ..20 са брат-чет, не е 1.usdebtclock. orgи за китай не си прав- имат дълг, но малък...
28
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дрън дрън. Кредитен балон от 1 трилион е нищо за САЩ. Истинският кредитен балон се надува в Китай в момента с 30 трилиона долара кредити от които 4 трилиона не обслужвани китайската банкова система е пред срив.
27
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 22робите (демократичните и свободни граждани) започват да отпускат колана и да се набълбукват с кредити, претоварвайки системата..веднъж за винаги трябва да стане ясно, че "робите" няма как да се набълбукат, ако не им раздават.... ами като раздават с ясното съзнание, че няма какво да вземат - кво искат тогава?"чадър" отгоре ли?цялата система е един фейк!
26
8
 
15
 
! Отговори
Алчни и ненаситни преди 6 години
Гнусното подобие на държава продължава да консумира много повече отколкото заработва. Време е Ким да им спука балонестите трътки и бездънните търбуси.
25
10
 
14
 
! Отговори
AcOrP преди 6 години
Хахаха чета коментарите и се смея с глас. Завистливи хора чакат и очакват краха на САЩ, не,че ми пука много много ама САЩ няма да фалира каквото ще и да стане. Кризата с ипотеките го доказа, САЩ не фалираха тогава а всички останали го отнесоха. Целият свят разчита на Американския пазар и на Американските инвестиции.А и е малко лицемерно да говорим в САЩ как харчели повече отколкото можели при положение,че в България в момента се надува поредния имотен балон и офцете взимат ипотечни кредити.
24
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименА какво да кажем за нашите банки кожодери,където днес теглиш 100,а накрая връщаш 300!...1000 лв - е твой проблем100 000 лв - проблем на бамката
23
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Китайските са най-добре, след тях са японците.... и другите изкупили американският държавен дълг. Те са поробили краварите.
22
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Високи лихви по кредитите,достигащи до 5% на година"А какво да кажем за нашите банки кожодери,където днес теглиш 100,а накрая връщаш 300!
21
5
 
26
 
! Отговори
до 20 преди 6 години
Банковото робство е основата на демокрацията. Докато се трупат дългове, всички си мислят, че живеят в рая. Банките започват да предлагат високорискови кредити, за да не рухнат, робите (демократичните и свободни граждани) започват да отпускат колана и да се набълбукват с кредити, претоварвайки системата, която в един момент се разпада. САЩ все още не са разбрали какво означава истински разпад, но и това е въпрос на време.
20
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен Когато се налага да взимаш заем, който не можеш да покриеш, за да си купиш нещо, което не можеш да си позволиш, след което трябва да връщаш пари, които нямаш, това означава, че има нещо гнило в цялата демокрация....когато "свободния" роб е вече осъзнат като такъв, и ти показва от 5-те пръста средния, единственият ти вариант е да го "оковеш", защото като осъзнат- ще ти откъсне главата
19
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименКогато се налага да взимаш заем, който не можеш да покриеш, за да си купиш нещо, което не можеш да си позволиш, след което трябва да връщаш пари, които нямаш, това означава, че има нещо гнило в цялата демокрация..а обратно:когато се налага да раздаваш заем, които не могат да ти изплатят,за да си купят нещо което не могат да си позволят, след което трябва да ти връщат пари, които нямат и да трябва да работят тройно заради това, това означава ли, че има нещо гнило банково робство?
18
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато се налага да взимаш заем, който не можеш да покриеш, за да си купиш нещо, което не можеш да си позволиш, след което трябва да връщаш пари, които нямаш, това означава, че има нещо гнило в цялата демокрация.
17
2
 
17
 
! Отговори
Циганин преди 6 години
Дълга на сащ е 20 173 063 000 000 и докато пишех той се увеличи с 1 милион ,а навярно и ще стане ..... 65 докато пиша . Всички живеят на "вересия" в САЩ И СТУДЕНТИТЕ ако не могат да се хванат 5 години (май тъй беше) им се опрощават студенските дългове .Картите кредитните им дават възможност да взимат това което не им трябва с пари които нямат ... пазарно общество с една дума )) . Да си живи и здрави другите страни по света .. .вече дълга стигна ... ... .67 милиона
16
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да си купя кола на изплащане все едно да си взема прости.тутка за жена! Тези нормални ли са в кравария2 1.1 ТРИЛИОНА заеми? Тези пак ще гръмнат балона но този път ще се чуе чак на МАРС!
15
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ироничното в случая е, че родителите на демокрацията- Гърция, фалираха многократно през историята си, като последният път беше с гръм и трясък. САЩ, дето поеха щафетата изгърмяха преди 10 години, но това е нищо в сравнение с предстоящият им крах, защото балонът се надува до един критичен момент. После пак ще си говорим как демокрацията нямала алтернатива. Тези държави доказаха едно за демокрацията- колкото повече растеш, толкова повече се приближаваш до фалита.
14
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Самопровъзгласилите се за баш демократи- САЩ, са изцедили демокрацията до краен предел и скоро няма да има какво да изцеждат от нея. След престоящото гръмко рухване, ще се наложи да търсим друга алтернатива и този път няма да има кой да й клати основите, след падението на САЩ.
13
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 12САЩ щяха да изчистят много дългове, да напечатат нови долари и да ги раздадат като дългове на воюващите с високи лихви...тц... трябва да ти кажа, че тази понци-схема с "печатането" и "раздаването" вече се изчерпа ... и то в то е "проблема" който глобалната мафия вижда и се мъчи да реши..."печатането" на "нищо", в дългосрочен план няма да доведе до "нещо"... тове е едно "обещание", че ще работиш "за печатащия" ... до един момент...