Риск: Агресивната икономическа политика на Пекин

Българските фирми спешно да търсят производствени партньори извън Китай
16 авг 2023 21:06, Анисия Иванова
15
Риск: Агресивната икономическа политика на Пекин
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Опитът за интегриране на авторитарни държави в световната икономика, на обвързването им с капиталови и търговски потоци, за да се предотврати война, не сработи. Китай и Русия продължават с агресивното си поведение и преследване на имперските се цели и отделянето на западните икономики от Пекин е реакция на това. Това коментира Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Капитал", в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

"Основният риск пред света в годините напред е агресивната политика на Китай и налагането със сила от страна на Китай на неговите интереси в Тихоокеанско-азиатския регион, включително евентуално завладяване на Тайван. Това би предизвикало огромни турбуленции в световната икономика - западните държави ще наложат ужасяващи санкции върху търговския оборот и капиталовите потоци към и от Китай. Това ще засегне огромна част от международните корпорации, които разчитат в момента на Китай като на основен партньор за производство."

Дори без директен военен конфликт Китай може да наложи блокада на Тайван, което ще спре потока на чипове към световната икономика. Основни производители като TSMC и Intel вече обявиха нови производствени центрове в Европа в подготовка за такава възможност, каза Янков.

САЩ вече предприеха мерки за ограничаване на стокообмена и капиталовите потоци към Китай през 2022 г, като предупредиха  институционалните инвеститори да не инвестират в китайския фондов пазар и извадиха китайски компании от американските борси. Миналата седмица това бе последвано от забрана за американски лица да инвестират в китайския технологичен сектор. ЕС в момента действа по друга линия като ограничава китайските инвестиции в стратегически сектори, но най-вероятно ще приеме подобни на САЩ действия до края на годината, каза Янков.

"Политиката на обръщане на глобализацията, на пребазиране на основни производства в Америка и Европа ще продължава със страшни темпове... Голяма част от българските компании разчитат на суровини, части или производство на цялостен свой продукт на територията на Китай с китайски партньори. Това беше много успешен модел. Тези компании трябва спешно да преосмислят своята стратегия и да диверсифицират своя риск, като изберат производствени партньори извън територията на Китай. Трябва да имат план Б", каза гостът.

Твърдото ядро от подкрепящи Доналд Тръмп е достигнало своя максимум и едва ли има нещо, което да ги разколебае или мобилизира повече. Но поредното обвинение срещу бившия президент - за участие в организирана престъпна група за измама на изборите в щата Джорджия през 2020 г. - изключително много намалява шансовете му да получи номинацията от Републиканската партия, особено ако не бъде пуснат под гаранция след ареста му, каза Янков в коментар за последното заведено дело срещу Тръмп.

"Това развързва малко повече ръцете на администрацията на президента Байдън да намали популистката реторика, за да не се харесва толкова много на периферията, и да се концентрира върху по-разумните и належащи политики, включително в икономическата сфера", смята Янков.

Намаляването на заплахата от нов мандат на Тръмп ще намали натиска за харчене на обществени пари в САЩ. Плануваните големи разходи по време на предстоящия изборен цикъл бяха една от причините за споровете в Конгреса за тавана на дълга на страната, напомни Янков.

Сега администрацията може да започне мерки за затягане на публичните финанси, а може да се появят и признаци за връщане на политиката за лихвите от страна на Федералния резерв. Фед ще трябва да внимава с исторически високите лихви по ипотеките - над 7% - тъй като охлаждане на имотния пазар може да засили вероятността от рецесионен сценарий.

Евентуално завръщане на Тръмп в Белия дом няма да има толкова голям ефект върху подкрепата на САЩ за Украйна, смята Янков и напомни, че Тръмп първи призова американските компании да напуснат Китай.

По думите му, въпреки че нарече Путин свой приятел, Тръмп няма да спре подкрепата за Украйна, а ще продължи да следва стратегическия интерес на САЩ да бъде победена Русия в нейния опит да възстанови империята на СССР.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
абе с газа се ориентирахме към запада - и сега го получаваме от запада - руски и кярят от нас - със китайските стоки ще е същото - не спирай хората да вземат неща дето неможеш да го произведеш- отворете си очите бре българи - няма пазарна икономика - има командна икономика - и тя е по-лаша от тази в южна корея -и вие го отнасяне - изхвърлете тая евроатлантическа пасмина от парламента
8
1
 
10
 
! Отговори
Санкции от Ада преди 8 месеца
западните държави ще наложат ужасяващи санкции --- Ей, една Русия не могат да накажат, тръгнали срещу Китай... И двете страни имат РЕАЛНИ икономики. Толкова ли не го разбрахте бе западни макаци. Китай и Русия а и останалия Свят имат нужда от реални стоки... не от виртуални пари. Така че пак ще ядете хурката. Сега проблем за Тайван, ами Тайван е китайски остров, а населението е етнически Китайци. Какъв ви е проблема а?
7
1
 
7
 
! Отговори
По-скоро преди 8 месеца
нашите да се ориентират към Русия и Китай. Семпли тъпани!
6
1
 
9
 
! Отговори
Христо Христов преди 8 месеца
Егати слабото... и на този пари сте давали да нарежда клишета за сла'6oyмни...
5
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
значи китайците и сащисаните се ксарали и *я ми янков който явно хич не е на хранилка на посолствоТО ни съветва забравете Чайна хаха
4
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Някои хора предупреждаваха още 2007-***, ама пуста му алчност ;)
3
3
 
13
 
! Отговори
Муахаха преди 8 месеца
като Хънтър Байдън спре да взима 10ки Милиони от Китай и като САЩ като цяло спре да Купува Китайски Стоки - тогава и ние - ама Заводите у нас и в Западна Европа ги нарязаха, а и да не ги бяха нарязали сега без Руски Газ и Нефт няма - Енергия за Индустриално производство! Европа до 5 години, ще е по-зле и от Африка - а тука дори и Глобал Топлото не дойде - да гледаме поне Банани, че да ги продаваме...
2
4
 
18
 
! Отговори
Яяяя преди 8 месеца
Да! Голяма турбуленция! Досега китайците работеха, а западняците обираха каймака. Сега трябва и западняците да се напънат, а то май не могатсъдейки по опита на англичаните от Брекзит.
1
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Няма Китай - няма и български "фирми" прекупвачи продаващи на 5-торна цена.