Как започна всичко?

Хронология на газовия конфликт между Русия и Украйна, 2008-2009 г.
7 яну 2009 21:45,
25
Как започна всичко?
Снимка: БГНЕС

2008 година

На 12 март "Газпром" и "Нафтогаз" подписват споразумение за развитие на отношенията си в газовата сфера.

По-рано, в началото на месеца, "Газпром" обвини  Киев, че не желае да поднови преговорите за решаване на кризата, свързана с неизплатени задължения за синьо гориво, както и че пречи на проверките на газопровода на украинска територия.

От март до декември 2008 г. в Украйна се доставя газ от централен и средноазиатски произход с обем не по-малко от 49,8 млрд. куб. м на цена от 179,5 дол. за хиляда куб. м. Купувач на газа на границата с Украйна е "Нафтогаз Украйна".

На 2 октомври  по време на срещата между премиера на Русия Владимир Путин и министър-председателя на Украйна Юлия Тимошенко е подписан Меморандум за сътрудничество в газовата сфера. 

Ключов момент в документа е възможността за преминаване към преки дългосрочни отношения между "Газпром" и "Нафтогаз" от 1 януари 2009 г.

При това "Газпром" запазва възможността да продава директно 7,5 млрд. куб. м газ годишно на преки потребители в Украйна.

В Меморандума е потвърдено и намерението към поетапен преход на пазарни, икономически обосновани и взаимосъгласувани цени на газа.

Условие за изпълнение на договорките е пълното погасяване от страна на "Нафтогаз" на всички задължения на обща стойност 2,4 млрд. долара за доставения газ.

На 25 ноември двете компании постигат съгласие за това, че до 1 декември 2008 "Нафтогаз" ще изплати задълженията си за получения през септември газ, както и част за доставения през октомври.

До установения срок обаче украинската страна не превежда дължимите 268 млн. долара.

На 2 и 9 декември се провеждат поредните срещи между двете компании.

Представители на "Газпром" посещават редица европейски столици, за да информират за създалата се ситуация и възможните рискове от нея.

В края на ноември Украйна превежда няколко транша от задълженията си и на 30 декември обявява, че напълно е погасила дълга си.

Според руската страна обаче остава неплатена цената за доставките през декември (614 млн. долара).

На следващия ден - 31 декември, "Нафтогаз" изпраща писмо, с което уведомява за невъзможността да гарантира транзита на газ от Украйна към Европа.

2009 година

На 1 януари "Газпром" преустановява газоподаването към Украйна.

На 2 януари "Нафтогаз" официално обявява, че взима  21 млн. куб. м газ от транзитните обеми, за да обезпечи задълженията по транзита на руския газ за Европа.

На следващия ден "Газпром" взема решение да подаде иск в арбитражния съд в Стокхолм за осигуряването на безпрепятствения транзит на руски газ за Европа през територията на Украйна.

На 4 януари "Газпром" обявява предложението си към Украйна да й доставя газ по цена 450 долара за хиляда куб. м.

На 6 януари всички страни купувачки на руски газ съобщават за намаляване или спиране на доставките.

Говорителят на руския газов гигант Сергей Куприянов заявява, че "Газпром" е  готов по всяко време да възобнови преговорите с "Нафтогаз“.

По-рано ръководителят на украинската компания "Нафтогаз" Олег Дубин заявява, че ще лети на 8 януари за Москва, за да се срещне с ръководителя на "Газпром" Алексей Милер.

Всичко за кризата с газа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
0
 
! Отговори
MEH преди 15 години
па ние умниците лигавим бахура :*
3
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Е как на 2-ри украинците вземат газ след като според писалият статията предния ден е спряно газоподаването ?Днес по обяд гледах телевизия и Путин нареди да спрат газоподаването на 100 %.А до тогава в Украйна постъпваше количеството което е необходимо за цяла европа.До последният момент руснаците се надяваха да не се стигне до спиране - щото пускането наново ще им струва "майка си и баща си "
2
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
най-тъпите *** са в парламента
1
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
И едните , и другите са *** ***!