Колко струва добрата храна?

Германците харчат само 10% от парите си за трапезата
15 мар 2012 07:00,
115
Колко струва добрата храна?
Снимка: Reuters

Германците посягат към евтината храна, без да му мислят много-много. За повечето от тях цената е по-важна от качеството. И не ги интересува въпросът как е възможно кило кайма да струва 2 евро, а литър мляко - 49 цента, пише "Дойче веле".

Хранейки се, нерядко се държим като трите известни будистки маймуни, които не виждат нищо лошо, нищо лошо не чуват и не желаят да кажат нищо лошо. Само дето в отношението ни към храната няма нищо мъдро - отказваме да чуем какви недопустими съставки съдържа тя. И не казваме нищо дори тогава, когато хранителната индустрия ни вкарва в капаните си с лъжливи обещания.

Пестеливите германци

В Германия напоследък интересът към деликатесите се засилва. Но същевременно покрай икономичността и невежеството си цели обществени слоеве, цели поколения игнорират факта, че добрата храна струва пари, а евтината никога не би могла да бъде добра, а само в най-добрия случай - безопасна. Подобни хора постоянно заявяват, че не могат да си позволят да купуват биохрани. Но пък това са същите тези хора, благодарение на които фирми като "Епъл" печелят за едно тримесечие по 13 милиарда долара с най-новите си устройства.

В Германия кофичка кисело мляко струва 19 цента, литър мляко - 49, бутилка бира може да се купи за 79 цента, а шише вино - за 1,39. Всичко е произведено от индустрия, която пръска по 3 милиарда евро годишно за реклами на дъмпинговите си продукти. Четири големи търговски вериги - Едека, Лидъл, Алди и Реве - контролират 85 процента от пазара, с тенденция този дял да се увеличи още повече.

Германците харчат не повече от 10 процента от парите си за храна, докато за Италия и Испания същият показател е 15 процента. Най-страшно е в Съединените щати - кулинарното царство на кошмара, където за храна се дават не повече от 6,9 процента. Германците надали ще стигнат чак дотам, но така или иначе за половината от тях основният критерий при покупката на храна е цената й. Макар покрай диктатурата на веригите-дискаунтъри продуктите в Германия да са с 15-20 процента по-евтини, отколкото в съседните държави.

С вкус на сапун и мокър картон

Защо не използваме сивите си клетки? Защо отказваме да се замислим над въпроса как е възможно половин кило кайма да струва 99 цента, пита в тази връзка публицистът Якоб Щробел на страниците на в. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". И продължава: Нищо странно няма в това, че Германия няма особени кулинарни традиции, а само вечните глупави предразсъдъци за пълния търбух, който за наука е глух. Не се замисляме коя храна е най-добра за нас и как влияе на тялото ни това, което поглъщаме.

Всъщност решението на проблема е съвсем елементарно - нарича се вкус. Хубавата храна е вкусна, лошата - не. Оранжерийните зеленчуци имат вкус на сапун, евтините пилета - на мокър картон, пише още "Дойче веле".

Всички се възмущават от високите цени на бензина, но защо никой не казва нищо против изкуственото "аналогово" сирене, имитациите на скариди или шунката от месни изрезки? Защо допускаме децата ни да не научат нищо за вкуса, тъй като не им готвим и не ги учим да готвят? Именно за това става дума при добрата храна - за вкуса. Респективно - за щастието и здравето. Което отникъде не може да се получи по-лесно, отколкото от чинията, посочва изданието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


115
Още по темата: хранагерманци
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
94
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Абе не знам кой кво яде, но знам, че сме на последно място в ЕС по продължителност на живота.
93
0
 
3
 
! Отговори
МИЛЧО преди 12 години
Според статистиката на ""БОГОИЗБРАНИТЕ""", населението на земята е прекалено много,затова са взети всички мерки да намалее !!!Особено образованото е твърде много !!!
92
0
 
3
 
! Отговори
до 96 преди 12 години
аз пък от години не съм срещал качествен български кашкавал. само ако пуснат нещо ново и то за кратко, докато сметнат че са зарибили хората. даже в малките планински градчета местните производители го продават недоузрял, киселеещ, подобен на пластилин. така че българските производители да се сърдят на себе си. като искат да продават *** си на европейски цени, да подобрят качеството.
91
1
 
20
 
! Отговори
64 преди 12 години
Ако един германец живее в България ,със средна наша заплата ,след една година ще бъде неизлечимо психично болен
90
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Две баби , които винаги са живяли на село и не са яли купена храна и двете починаха от рак,те са наши роднини. Стринка и Една Жана. Нито пък са пушили... Чист въздух,истинска храна...Пък какво...
89
1
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
В България е 50% за храна и другите 50% за битови сметки...
88
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
не знам колко струва, но знам, че не се продава в магазина. доставки само от село - на каквото може, тук още може, в западна европа вече не може.
87
1
 
58
 
! Отговори
учтив галфон преди 12 години
При заплата 500 лева излизат 50 лева за храна на месец. Как? Дори няма да стигнат, да ям боб и леща всеки ден.
86
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
"Подобни хора постоянно заявяват, че не могат да си позволят да купуват биохрани. Но пък това са същите тези хора, благодарение на които фирми като "Епъл" печелят за едно тримесечие по 13 милиарда долара с най-новите си устройства."Я пак , сигурни ли сте , че са ТЕЗИ хора ?
85
0
 
6
 
! Отговори
до 101 преди 12 години
Явно са улучили баба дето няма пари за изкуствена тор :) , но иначе си прав, всичко друго е компромис.
84
2
 
32
 
! Отговори
do 100 преди 12 години
Бабите от пазара са същата пасмина капиталисти - имат две градини, едната за "вкъщи" с оборска тор и друга за "бизнес" в която се ръси амониева селитра с шепите. Най-сигурно е да си отглеждаш сам или доверен човек на село.
83
0
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Единствената истинска храна е тази дето сами си я пройзвеждаме или отглеждаме. Всичко останало е менте и отрова. Бебето на колежката получаваше обрив от морковите по магазините и проблемът се реши , когато започна да купува от бабите на пазара. Не че и там е гаранция де, но в случая така се оказа.
82
0
 
5
 
! Отговори
nrw преди 12 години
cenata na birata e sredno 50 centa a vinoto okolo 2 evro. vsichko po evtino koeto sam opitval e bilo kofti kachestvo. sus sigurnost obache produktite sa po kachstveni ot tezi v BG. no pak si ima i izklucheniq ... predi vreme aldi naemaha chujdestranni studenti koito ne govorqt mnogo mnogo nemski i na edna potochna liniq podmenqha sroka na godnost na iztichashtite produkti ot sladove v Essen ... :) taka che navsqkude si ima i dobri i loshi produkti ... a koito ima pari i v BG i v DE znae kude .:)
81
2
 
18
 
! Отговори
умен преди 12 години
и нашите се изучиха от немците. Немците още през втората световна война са имали сурогати, които са се ползвали в армията - например зеле на таблетки. Всички Е-та също дойдоха от Германия и ако се загледате в опаковките на "качествените" немски колбаси в Лидл и Кауфланд ще видите че са пълни с Е-та.
80
3
 
18
 
! Отговори
умен преди 12 години
За всички тези проблеми са си виновни самите потребители. Ако те не купуваха *** на лидл, пени и т.н. нямаше да има такъв проблем. Тези вериги унищожават местните производители на качествени храни и тпва не е само в България. В Чехия например преди 15 години имаше качествена пражка шунка със страхотен вкус. Дойдоха немските вериги и пражката шунка вече е със съвсем различен вкус.А за всички дето реват че добавките в храната били българско изобретение - това си е чисто немско изобретение и
79
2
 
10
 
! Отговори
Зиг преди 12 години
До 87: Ако за 30 евро успяваш да си купиш всички изброени продукти, значи тази статия е точно за теб. И аз живея в Германия и знам, че кило що-горе прилични и не напълно пластмасови домати са поне 4,50 евро. Че 1 краставица (не кило) от тези, които имат вкус на краставици, е 1,60 евро някъде. Че кило грозде е около 4,50 и прочие. Да, същите продукти ги има и много по-евтини, но качеството е точно като описаното в статията. Всеки германец ще потвърди, че качеството на храната не им е приоритет.
78
0
 
12
 
! Отговори
Белев преди 12 години
Цъки е прав, който е гледал "Крилце или кълка" с Луи дьо Фюнес, може да предположи от кога в западните държави фалшифицирането и индустриализирането на производството на храни е проблем. Това е болест на формата на собственост - когато си поставен в условия на свободен пазар и целта ти е максимална печалба, ставаш изобретателен като Мефистофел, за да напълниш гъшката с кинти. Какво ти пука, че бройлерите ядат свински ***, нали не са отровни, та да те подгони прокурор?
77
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
както във всичко, западняците са по-напред, и в химизацията на храните също, нищо не сме измислили ние, там фарма-*** имат много по-голям интерес, защото много повече се харчи за здраве, а за да се харчи някой трябва да се разболее, и то от хронична болест с дълъг живот, ние кадето отиваме те са вече там, но не се връщат, в Германия има и скъпи храни ама българина по-добре да научава за тях, два дена от Холандия идват рибари с прясна риба рано сутрин, е там цените не са като Лидъл
76
0
 
22
 
! Отговори
Цъки преди 12 години
Нищо, ама НИЩО от едно животно не се изхвърля! Нито краката, клюновете и червата на пилците, нито вътрешности, кости, сухоцилия, гръкляни, ануси, вимета, уши, опашки... всичко това се смила, обработва химически до хомогенна паста, после се оцветява, овкусява и влага в колбасите като "протеинов шрот"! В ЦЯЛ СВЯТ!!! В България не се произвежда - внася се от Холандия, Белгия, Германия, Ирландия, САЩ...Да ви е сладко!!!
75
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
хора не се лъжете по евтиното, пропуснете годишното обновяване на жисиема, в крайна сметка какво има истинско значение - здраве, храна, въздух и вода, замислете се за това което може да контролирате (поне малко) - храна и вода, трябва и в България да има фермерски пазари, клиента да се интересува какво яде, да има дни за посещения на фермите дискаунтърите ще провалят и нашето земеделие