Отчаяният гръцки ход в Русия

Ципрас отиде да се моли за пари, но Москва не му повярва
12 апр 2015 21:42,
330
Отчаяният гръцки ход в Русия
Срещата в Москва. Снимка, архив: БТА

Минаха 5 години, откакто гръцки премиер беше на визита в Москва в търсене на финансова помощ. Папандреу поиска руски пари, но получи препоръка да се обърне към МВФ от тогавашния президент Дмитрий Медведев.

Преди да отлети от Атина в посока Москва, настоящият гръцки премиер уверяваше, че няма да иска пари от Владимир Путин, въпреки че Гърция е в далеч по-лошо състояние в сравнение с 2010-та. Но дори и да е искал, не получи нищо повече от размяна на любезности и обещания за “подновяваване и съживяване” на взаимоотношенията между двете страни, обобщава сп. “Икономист”.

Ципрас приветства идеята руски газопровод да минава през гръцка територия и за пореден път разкритикува ЕС за налаганите срещу Русия санкции заради украинската криза. Путин пък подчерта, че не смята да използва топлата връзка с Гърция за разединяване на Обединена Европа.

За редица анализатори в Гърция визитата на Ципрас в Москва е поредният популистки ход на новото гръцкото правителство, оглавено от крайнолявата му партията. Подобни прояви са с цел задържане на високия рейтинг на одобрение, натрупан непосредствено след изборите, въпреки че безработицата отново се покачва, банките замразиха даването на кредити и Гърция пак е в рецесия.

За Путин подновяването на приятелските отношения с Гърция е с основна цел енергийна сделка. “Нищо не се е променило особено от началото на 21-ви век”, коментира бивш енергиен министър по повод желанието на руския лидер за превръщане на Гърция в една от основните точки по линията на газопровода “Южен поток”. 

“Икономист” посочва, че “Южен поток” е бил спрян след натиск от ЕС върху България. И сега Гърция може да се присъедини към друг мащабен проект на Москва за доставки на газ за Европа – газопровод, който да минава през Турция, Гърция, Македония, Сърбия и Унгария. Очевидно ролята на Атина в този проект е ключова.

Руски компании имат сериозен интерес и в придобиването на собственост върху гръцките държавни железници и пристанището в Солун в мащабна пакетна сделка. Първоначалната оферта обаче беше отхвърлена от гръцката агенция за приватизация при предишното правителство. Но опитите на Ципрас да се хареса на президента Путин може и да доведе до обрат в тази позиция на агенцията.

Интересен щрих е засиленият интерес на китайски компании към същите обекти. Дали премиерът е готов да отхвърли парите от Китай за сметка на парите от Русия в опит да получи стратегически партньор?

Визитата на Ципрас в Русия поуспокои най-крайната лява фракция в партията му. Именно представителите на тази фракция критикуват открито премиера за продължаващите преговори с ЕС и МВФ въпреки уверенията в предизборната кампания, че Гърция ще заеме твърда позиция в разговорите с кредиторите.

Популистките обещания обаче постепенно отстъпват място на реалността – топ приоритет на гръцкото правителство е отключването на нов транш от спасителния заем в размер на 7,2 милиарда евро за избягване на фалит.

Ципрас успя да договори отпускането на 458 милиона през април, но следващият пакет от 950 милиона, който трябва да пристигне през май, все още не е подсигурен.

Втори месец по ред финансовият министър се чуди как да събере достатъчно пари, за да бъдат платени пенсии и заплати в държавния сектор. На този фон мечтата на Ципрас за свежи (и много) руски пари възможно най-скоро изглежда точно това – една мечта. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


330
Още по темата: Русиягърциявизита
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
15
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хитрия византиец този път ще "охлади" супата тотално...........*** докато не си такова магарето, зоб не му дава.......