Без пробив за Гърция, Ципрас не дава пенсиите и заплатите

Европейската комисия ще предложи на Гърция още 35 млрд. евро
23 юни 2015 07:00,
178
Без пробив за Гърция, Ципрас не дава пенсиите и заплатите
Снимка: Reuters

Дискусиите между гръцкия премиер Алексис Ципрас и 18-те му колеги от еврозоната завършиха късно тази нощ и без пробив по въпроса за кризата със спасителния план за страната му, каза литовският президент Далия Грибаускайте, цитирана от ДПА.

"Срещата беше добра като процес, но не и като резултат", каза тя и добави, че "много важни са следващите 48 часа". Все още не усещаме, че гръцкото правителство наистина разбира какво . . . може да се случи, ако то не поеме тази отговорност - да вземе в свои ръце бъдещето на страната си, каза Грибаускайте.

Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер бе по-оптимистичен. Той изрази увереност, че до края на седмицата ще се стигне до сделка с Гърция. Шефката на МВФ Кристин Лагард каза обаче, че новите предложения на Атина все още не са достатъчно ясни и конкретни и не съдържат всичко, което кредиторите са очаквали. Той заяви също така, че ЕК предлага на Гърция програма за подкрепа на инвестиции в размер на 35 милиарда евро до 2020 г.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е бил постигнат напредък, но още има много да се работи и изрази надежда, че споразумение може да бъде постигнато преди срещата на върха на ЕС в четвъртък.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви снощи след срещата на високо равнище на еврозоната, че сега топката е "в полето на европейските власти", за да може тази седмица да се постигне споразумение и Гърция да не стигне до дефолт, предаде Франс прес.

На пресконференция в Брюксел Ципрас каза, че основният критерий на новите реформи, предложени от Атина на кредиторите й, е "социалната справедливост". "За пръв път тежестта няма да падне върху заплатите и пенсиите. Предпазваме пенсиите и заплатите, предпазваме средностатистическото семейство", каза той и изтъкна, че за първи път тежестта ще падне върху тези, които могат да я носят.

Гръцкият премиер каза, че новите предложения на Атина са били приети от кредиторите "като основа за преговори" и подчерта необходимостта от всеобхватно и жизнено решение, съпътствано от "голям пакет за растеж", съобщи ДПА.

Малко по-късно правителството на Гърция публикува списъка с най-новите си предложения към кредиторите, които настояват Атина да вземе мерки за бюджетни икономии, предаде ТАСС.

"Предложенията на правителството не са част от програмата му. Това е резултат от жестоки и трудни преговори, за да може новото споразумението да не повлияе на трудовите права на нашия народ и да даде перспектива за развитие на икономиката", се казва в съобщението.

Гръцките предложения гарантират нисък първичен излишък в размер от 1 и 2 процента съответно за 2015 и 2016 година. Въведени са поправки в размера на "данък солидарност", за да не се стоварва тежко бреме върху хората с ниски доходи и пенсионерите.

Според предложението на властите хората с доход от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро - 2 процента, от 50 до 100 хиляди евро - 4 процента, от 100 до 500 хиляди - над 6 процента, а над 500 хиляди - 8 процента. Данък добавена стойност ще е в размер на 6, 13 и 23 процента. За електричеството, водата и стоките от първа необходимост ставката ще е 13 процента, за книгите и лекарствата - 6 процента.

Атина не е приела исканията на кредиторите за премахване на данъчните облекчения за отделни територии, на субсидиите за мазута за отопление и на специалния данък върху дизела за фермерите. Вместо това гръцкото правителство предлага от 2016 г. да се увеличи данъчната ставка за юридически лица от 26 на 29 процента, да се създаде специален фонд в размер на 12 процента от приходите за бизнеса с печалба над 500 000 евро, да се увеличи данък "лукс" (автомобили с двигатели над 2,5 литра, басейни, самолети, яхти с дължина над 10 метра), да се въведе данък върху телевизионната реклама, да се въведе данък за електронните игри, да се намалят разходите за отбрана на 200 милиона евро.

В новите предложение се предвижда от 2016 г. постепенно да се съкращават категориите на ранно пенсиониране (без ущърб за придобитите права). Към 2025 г. ще останат само няколко категории, които могат да претендират за ранно пенсиониране - работещите във вредни и тежки производства, майки на деца с ограничени възможности.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


178
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Няма как да се разберат, затова и преговорите не напредват. Според мен Гърция ще напусне Еврозоната, освен ако тази седмица не се случи някакво чудо - или Сириза да падне от власт, или да опростят дълговете.
4
5
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Евролихварите явно разбраха че една е на света мадам Йес-с нея преговорите за заробване на България бяха лесни...
3
1
 
30
 
! Отговори
голю босев преди 8 години
Ципрас към МВФ - добре, ще правим реформи. Дайте ни сета 7 милиарда, и после ЩЕ НИ ГИ връщате.
2
5
 
33
 
! Отговори
жална България преди 8 години
Цитат:Според предложението на властите хората с доход от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро - 2 процента, от 50 до 100 хиляди евро - 4 процента, от 100 до 500 хиляди - над 6 процента, а над 500 хиляди - 8 процента. Данък добавена стойност ще е в размер на 6, 13 и 23 процента....къде сме ние.........АКО НЕ СЛУШАМЕ ЩЕ СТАНЕМ КАТО ГЪРЦИЯ, А ДАНО, А ДАНО...НО С ТИКВА ЩЕ СТАНЕМ....БАНТУСТАН...***...
1
10
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Само адмирации за Ципрас.Ако имахме и ние такива политици....