Какво следва от отрицателния вот на Гърция?

Главният икономист на Allianz прогнозира 10 последици от "не"-то
Обновена: 6 юли 2015 14:11 | 6 юли 2015 13:13, Виктория Тошкова
123
Какво следва от отрицателния вот на Гърция?
Снимка: Архив Reuters

Следвайки съветите на своето правителство и гласувайки с "Не" на референдума в неделя, гръцките граждани изпратиха недвусмислено послание. Подобно на американските герои във филма „Мрежата“, които, отваряйки прозорците си, крещяха „Бесен съм и не издържам повече“, гърците искат останалата част от Европа да признае тяхното страдание, коментира главният икономист на Allianz Мохамед Ел-Ериан за BloombergView.

На този етап обаче само няколко европейски лидери изглеждат готови да слушат. И още по-малък брой изглеждат готови да предоставят дозата облекчение, от което Гърция отчаяно се нуждае. Последствията ще се усетят най-вече в Гърция, но и в Европа и дори извън нея.

Според Ел-Ериан има 10 последици на вота, които предстои да видим през следващите дни.

1. Победата на поддръжниците на отрицателен вот – с повече от 60% от вота според предварителните резултати първоначално ще доведе до разпродажби на ценни книжа, до ценови натиск над облигациите на Гърция и на други периферни икономики и развиващи се пазари от еврозоната. Германските и американските държавни ценни книжа пък ще спечелят от процеса на бягство към качествени активи.

2. Хванати неподготвени, европейските политици спешно ще се опитат да си възвърнат инициативата: германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд ще се срещнат в понеделник в Париж, за да обсъдят реакцията си. В един идеален свят тези лидери бързо и ефективно ще работят заедно с гръцкото правителство, за да преодолеят конфликта и язвителността отпреди референдума. Това вероятно ще бъде трудно, имайки предвид липсата на доверие, враждата и обвиненията, които разрушиха връзката.

3. Дори и с тези предизвикателства гръцките и европейските политици нямат много време, за да се стегнат. Ужасяващите условия в Гърция ще се влошат още повече, преди да започнат да се подобряват. Без огромна спешна помощ от Европейската централна банка (ЕЦБ) – решение, което е малко вероятно да бъде взето, правителството трудно ще намери пари, за да зареди банкоматите в страната, камо ли за да отвори отново банките.

 4. Докато гърците гледат да се запасят, липсата на стоки, включително бензин и храна, ще се задълбочава. Контролът върху капитала и плащанията ще бъде затегнат. Икономиката ще направи още една тревожна стъпка надолу, задълбочавайки безработицата и бедността. А правителството ще се бори да плати пенсиите и заплатите на държавните служители.

5. В резултат правителството ще се окаже под растящия натиск да емитира държавни облигации тип IOU (буквално I Owe You – Имам дълг към теб), за да запази усещането за функционираща икономика. Ако това се случи, облигациите IOU ще поемат ролята на алтернативна валута, използвана вътрешно с отстъпка спрямо единната валута.

6. Извън Гърция ще има много опити за ограничаване на неблагоприятните ефекти. ЕЦБ вероятно ще предложи нови мерки, за да ограничи регионалната зараза, включително разширяване на сегашната програма за мащабни покупки на ценни книжа. Това ще отслаби обменния курс на еврото. Освен това заедно с Международния валутен фонд (МВФ), към който Гърция вече е в просрочие, ще се подготвя за серия от дефолти на Гърция.

7. Всички участващи страни ще преминат към подготвения си план Б. Този преход ще бъде много по-травмиращ за Гърция, отколкото за останалата част от Европа.

8. Крайната цел е възможно най-бързо преодоляване на вероятността за още страдания, болка и несигурност сред хората, а Европа има инструментите и институциите да ограничи заразата и да поддържа целостта на еврозоната. Но това ще изисква допълнителни действия от ЕЦБ, комбинирани с мерки на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), насочени към завършването на банков съюз и постигането на напредък към фискална интеграция.

9. Доста е съмнително обаче дали Гърция ще успее да възстанови статута си на пълноправен член на еврозоната. Без сериозни умения за управление на кризи тя наистина е изправена пред опасната вероятност да се превърне в провалена държава. Вместо само да стои отстрани, Европа трябва да гарантира, че евентуално излизане на Гърция от 19-членната еврозона няма да доведе и до отделянето ѝ от по-големия Европейски съюз. Това, например, може да включва специално членство в споразумение за асоцииране.

10. Не на последно място, очакваме експлозия от обвинения. Тази непродуктивна дейност може да доведе до отлагане на спешната нужда Европа да възприеме уроците от този тъжен резултат. Серията от неизпълнени обещания за реформи на няколко гръцки правителства бяха засилени от политически инат, слаб анализ и непоследователно проследяване на процеса от страна на Европа, което допринася за това Гърция да не е функциониращ член на семейството.

Четете още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


123
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
32
3
 
3
 
! Отговори
Odnoklassniki преди 8 години
До Условия на ТРОЙ-катаНай - накрая да видя някой , разбрал напълно схемата !
31
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Сига побеснялата Меркел, ще ни подари Северна Гърция а Обама Северна Добруджа.
30
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гърция много важна държава , който притежава Гърция владее средиземно море в миналото това е означавало световно господство
29
2
 
5
 
! Отговори
Рамзес преди 8 години
Отиди да ти сменят опорните точки. По друг начин не може да се помогне на човек като теб, който не умее да мисли сам.
28
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Еллада европис казалис малака мадафакис.
27
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тези анализи може да верни само при едно условие.Ако Гърция не вратата за Средиземно море и не е член на НАТО. Я някой анализатор да каже какво ще стане ако Гърция напусне ЕС и каже напускаме и НАТО. Нали Китай и Русия само това чакат ,да им я поднесат Гърция на тепсия.Така ,че гърците си знаят интереса както знаят ,че ще им накривят калпаците.Ще им опростят част от заема ,ще им разсрочат остатъка и ще им налеят нови милиарди.Така ,че не ги мислете
26
3
 
6
 
! Отговори
Ванко преди 8 години
Международен търг за дълга и продажба на някой остров😄79216
25
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Иваниадис Костовис е виновен за абсолютно всичко.
24
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Трябва да си *** математик или умен икономист да разбереш , с проста сметка от цялата работа най-губещи са ЕС .. А Гърция е на далавера..
23
1
 
15
 
! Отговори
Меркел преди 8 години
Ние уважаваме решението на гръцкия народ и при тази ситуация смятаме, че няма предпостакви за нови преговори с цел удължаавне на спасителния план_________Накратко, щом неискате пари срещу реформи, опраявйте се без пари :)
22
0
 
6
 
! Отговори
Българин преди 8 години
НЕ
21
6
 
26
 
! Отговори
Иванов преди 8 години
Когато взимаха милиардите нямаше окови на МВФ, сега когато трябва да ги връщат има окови...Моля, пишете само трезвени !
20
10
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гърция печели .. ЕС им обменя драхмите с евро преди 15 години.. Сега гърците хем си имат евро в швейцарски , дубайски банки , хем ще си напечатат нови драхми .. А Еврозоната само от тази операция губи 400 милиарда евро.. зоната на еврото стеснява затова търсят нови балъци като БГ да компенсират.
19
5
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До РамзесНе злорадстваме на никой. Именно гърците винаги са се смятали за по-велики от нас заради изкуственият им "по-висок" стандарт на живот създаден чрез кредит и заем. Може да сме по-бедни от тях, но нямаме и 5 милиарда външен дълг. А това че някой добре си е похапвал 30 години на далавера и сега отказва да плати сметката - не ме накара да изпитвам особена симпатия.
18
3
 
22
 
! Отговори
Катунар преди 8 години
Чакаме баба Меркел да инициира реферндум във всички старни от евросъюза с въпроса "Да помогнем на Гърция или не?"
17
18
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ей ,ама тук пълно ,за които Гърция е страна с хора ,които сама ядат и пият и играят сертаки.Далече сте от истината -Гърция е на второ място в света по добив на алуминий и е бъкана със залежи на всякакви руди и въглища.Има над 2000 морски съда и е на пърмо място в света.Има си и нефт . За туризма и е излишно да ви казвамТака ,че това е целта на чакалите от ЕС ,да ги вземат тези неща на безценица и да поробят Гърция,така както направиха с нас
16
3
 
12
 
! Отговори
ВОИН АТАКИСТ преди 8 години
До vargМи ние сега сме в Масква на инструктаж и в сряда заминаваме за Вардеро.
15
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Очертава се хуманитарна криза. Дори да приемем, че гръцкото правителство е готово (а то не е) да подпише последните предложения на ЕС, вече и самите европейски лидери не могат да приемат такъв формат (след НЕ-то). Разбира се, ЕС няма да изостави без подкрепа Гърция, но тя ще е на някакъв санитарен минимум, колкото да не се срине всичко.
14
7
 
8
 
! Отговори
МРАВКА преди 8 години
КАКВО ИЗЛИЗА СПОРЕД РАЗНИ АНАЛИЗАТОРИ И "ИКОНОМИСТИ" КАТО ТОЯ В ГЪРЦИЯ Е СТРАШНА РАБОТА.ХОРАТА ИЗНЕМОГВАТ ОСОБЕНО ПЕНСИОНЕРИТЕ С 800Е. ПЕНСИИ.МИНАЛАТА ЕСЕН БЯХ В ГЪРЦИЯ НА ПОЧИВКА И ВИДЯХ ЧЕ СИ ЖИВЕЯТ ДОСТА ПО-ДОБРЕ ОТ НАС.ТА СЕ ПИТАМ НА ТИЯ МАНИПОЛАТОРИ И РАЗБИРАЧИ ЛИ ДА ВЯРВАМ ,ИЛИ НА ОЧИТЕ СИ?И ОЩЕ НЕЩО ДА КАЖА НА РАЗБИРАЧИТЕ БЕЗ МОЗЪК,С МИЛИАРДИТЕ ЕВРО ПОЛУЧЕНИ ОТ ГЪРЦИЯ ОТ ЛИХВАРИТЕ ОТ НИЩОТО МОЖЕ ДА БЪДЕ СЪЗДАДЕНА ЕДНА ОТЛИЧНА ДЪРЖАВА.
13
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не виждам *** защо ликуват.. Еврото загуби 1/4 от стойността си , Еврозоната загуби 2-3 трилиона долара.. А Гърция печели няма да връща парите , ще върне на ЕС колкото Ирак ни върна на нас 5% от дълга