Защо Путин и приятелите му в Кремъл изглеждат нервни?

Руският президент се готви за преизбиране през 2018 г.
10 сеп 2015 18:49, Елка Василева
247
Защо Путин и приятелите му в Кремъл изглеждат нервни?
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Тригодишният изборен цикъл в Русия започна с шум и трясък. Един от най-близките приятели на Владимир Путин в КГБ от дните му в Санкт Петербург и съосновател на ексклузивния дачен кооператив "Озеро" бе изхвърлен наскоро от "топлия" си пост на директор на руския държавен железопътен монопол.

Това още повече засили спекулациите, че Путин усеща, че трябва да внесе промени във вътрешния си кръг. На следващия ден Путин разигра поредната си фото сесия, негова запазена марка - как управлява батискаф край бреговете на Крим, пишат Андрей Колесников и Андрю С. Уайс* за Ройтерс.

Пропагандната машина на Кремъл продължава да работи на пълни обороти, възхвалявайки унищожаването на забранени (и, както се твърди, отровни) хранителни стоки, внесени контрабандно от Запад.

Това, че Путин прибягва до този театър, ясно показва, че се готви за преизбиране през 2018 г. Анексирането на Крим и засилването на руския патриотизъм изстреляха рейтинга му до равнища, на каквито никой западен лидер не може да се надява. Одобрението за руския президент на практика е възможно само да се понижи от такова ниво. Въпреки че Путин няма сериозни вътрешнополитически съперници, пътят му към преизбирането може да се окаже труден.

Най-важната му задача е как да управлява руския елит. Кремъл изпрати ясно послание, че има нужда от елита, който да му помогне да се справи с последиците от сегашната икономическа криза, макар че изглежда може да се справи с евентуалната заплаха от обществено недоволство от режима или с големи улични протести. Това обаче донякъде обяснява безконечния поток от агресивна антизападна риторика и инициативите, които са в съзвучие с настроенията на патриотично настроения електорат.

Големите улични протести в Москва през 2011 г. и 2012 г. показаха нагледно връзката между икономическия растеж и исканията за по-голямо участие в политическия живот от страна на основните кръгове, облагодетелствали се от тогавашния просперитет на Русия.

Сега, когато сривът на цените на петрола и западните санкции подкопават икономиката, настроенията в страната са съвсем различни. Креативната прослойка в големите градове като Москва е депресирана и все повече страни от политическия живот. Някои са се предали и просто напускат страната. Съчетанието от икономическа криза, масирана пропаганда, патриотична мобилизация и хибридна война в Украйна произведе конформизъм, пасивност и безчувственост.

Средностатистическите руснаци, които са политическата база на Путин, вероятно смятат, че отново живеят в обсадена средновековна крепост. Защо трябва да протестират срещу Путин, който според официалната риторика ги защитава от пъклените заговори на Запада, който иска да унищожи Русия?

Не вреди и това, че Путин отговаря и за раздаването на социалните помощи. Много по-добре е да чакаш подаяния, пари и храна от лидерите си и да държиш очите си на четири за чуждестранни агенти и "пета колона" в Русия.

Средностатистическият руснак вече е понесъл по-голямата част от последиците от западните санкции.

Много по-тежко е обаче положението за руските компании, които изведнъж бяха отрязани от международната финансова система. Но руският бизнес може да се обърне и към Кремъл за подаяния и субсидии от държавния бюджет. Лошото за повечето от тях е, че размерът на тази милостиня зависи до голяма степен от връзките им с антуража на Путин и с цената на една суровина – петрола.

Политическата реалност вече е друга. Високата инфлация и болезнените бюджетни съкращения влизат в противоречие с онова, което средностатистическият руснак вижда по телевизията. За момента зловещо шовинистичните телевизионни програми са ефективен заместител на висококачествените храни на умерени цени.

Политическият екип на Кремъл смята, че поне за известно време този нов социален договор - да го наречем "Крим и патриотизъм в замяна на свободата" - работи. Те разчитат, че той ще продължи да важи до края на президентския мандат на Путин през 2018 г.

Защо тогава Путин и управляващият елит изглеждат обезпокоени и несигурни? Те вероятно усещат, че са се хванали в капана на създадените от тях визии.

През първите две десетилетия на този век управляващият елит изпадна в самодоволство - благодарение на високите цени на петрола, стабилния икономически растеж и изключително лесната за манипулиране вътрешнополитическа система. Въпреки че елитът първоначално приветства агресията на Москва срещу Украйна, той знае, че войната струва скъпо на Русия и че всички варианти пред Кремъл за уреждане на кризата са неприятни за преглъщане от Путин и неговия кабинет на войната.

Така че днес елитът е в отстъпление, що се отнася до стратегическото мислене.
Каква ще е платформата за преизбиране на Путин през 2018 г.? Дали ще заложи на патриотизма, ксенофобията на Руската православна църква и митологизирането на сталинистката епоха? Това може и да не свърши работа.

Присъединяването на нови територии в Арктика - нещо, на което Кремъл очевидно се надява, имайки предвид заявката, която подаде наскоро в ООН - би било бледо копие на неотдавнашния триумф в Крим.

Тогава, какво друго? Съживяването на икономиката изглежда малко вероятно при липсата на високи цени на енергоносителите и другите суровини, както и на нови източници на растеж и без появата отново на външните фактори, които облагодетелстваха руската средна класа през по-голямата част от президентското управление на Путин. Инвестициите намаляха и това е първата постсъветска криза в Русия, при която потреблението се свива дори по-бързо от инвестициите.

Така че, макар рейтингът му да остава астрономически висок, Путин изглежда все по-уязвим. Западните санкции и краят на неговия сложен романс със Запада го оставиха изолиран на международната сцена.

Успешната кампания на Кремъл за изграждане на обсадена крепост превърна главния й архитект в неин затворник.

* Андрей Колесников е ръководител на програмата за руска вътрешна политика и политически институции в Московския център на Фондацията за международен мир "Карнеги". Андрю С. Уайс е вицепрезидент на фондацията за политическите изследвания. Изразените мнения са лично техни.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


247
Още по темата: Владимир ПутинРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
до 68: "товариШЪ" ти си попаднал във форума на погребална агенция "Алфа", а тя се финасира от твоя президент Путин !
41
1
 
5
 
! Отговори
оо преди 8 години
бг икономика цъфти
40
1
 
19
 
! Отговори
Путин в устата на преди 8 години
Скоро не сте писали:за Кабаева,за "аутизма" на Путин,за тайните милиарди авоари на Путин,за цената на кимоното на Путин,за вилицита на Путин,за фикуса на Путин,за бравата на Путинза ПВЦ-то на Путинза нокторезачката на Путинза чорапите на Путинзащо Путин ходи с десен и ляв кракзащо Путин се здрависва с дясна ръка в Деня на левичаритезащо Путин носил пагони докато е бил офицерзащо Путин имал черни кожени официални обувки
39
0
 
0
 
! Отговори
фф преди 8 години
хубово че ти мн умен
38
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Руската икономика в рецесия, а военните разходи експлоадират...как няма да е нервен.
37
4
 
7
 
! Отговори
Ми да преди 8 години
чуди се, как ще приеме толко бежанци от Европа след няколко години.
36
16
 
3
 
! Отговори
1997 преди 8 години
Путин се готви усилено и с все по- бързи стъпки за Хага. А там,бъдете сигурни,вече търкат сезала със ***.
35
2
 
4
 
! Отговори
оо преди 8 години
стига пишете глупости откъде знаете всичко *** избирайте бг президент
34
12
 
3
 
! Отговори
Joker преди 8 години
Жужи не е нервен, той просто е *** като трудовашка кирка чекист, с нулеви познания по икономика, с малък ръст и голям Наполеонов комплекс.
33
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Единствените нерви са САЩ. Горките, оакаха гащите само при мисълта, че Русия ще спре ИД най-сетне..
32
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Стига сте писали глупости ве СЛАВА НА ПУТИН СЛАВА ЗА РУСИЯ
31
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"Путин... се готви за преизбиране през 2018 г." - бе той първо да доживее до 2018-та
30
1
 
17
 
! Отговори
За утре преди 8 години
Да питам за утре каква пропаганда сте поготвили срещу Путин. Може ли да получа програмата за цялата седмица?
29
13
 
3
 
! Отговори
Диман преди 8 години
КаГеБисткото джудже ще довърши Русия! Жалко за обикновените руснаци! А, може би си заслужават съдбата?!
28
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Как няма да е нервен Путин като се е насадил на пачи яйца !
27
2
 
12
 
! Отговори
USA преди 8 години
Всичко е ясно. Скоро руският език ще е наложителен и задължителен в световен мащаб.
26
1
 
13
 
! Отговори
кой? преди 8 години
Кой е по-нервен? Путин или дъвчещия вратовръзката си Сукашвили?
25
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
По-скоро тази статия е признак на нервност на този който я е поръчал.
24
5
 
15
 
! Отговори
Кайзер Шизо преди 8 години
Колкото по-спокоен и уверен е Путин, толкова повече изпадат в истерия, параноя и шизофрения драскачите от отдел Агитация, пропаганда и дезинформация на Цру!
23
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За Путин не знам,но Обама от 1 година нервно джвака дъвка и се появява спорадично в международни събития.Даже по едно време имах чувството,че сенатор Маккейн,Байдън и Мис "Ф*к ЕС"(Вики Нюланд) водят и определят политиката на САЩ:Докато Маккейнсе срещаше и снимаше с "революционери-терористи" станали ИДИЛ,Вики Нюланд псуваше по телефона ЕС,а Байдън уреждаше сина си като мениджър в Украйна,Обама само дъвчеше нервно дъвка и гледаше отстрани.