"Кръгът от приятели" на ЕС се превръща в огнен обръч

Засега ЕС иска само да се предпази от притока на хора оттам
29 сеп 2015 20:00, Елка Василева
24
"Кръгът от приятели" на ЕС се превръща в огнен обръч
Снимка: архив, Reuters

Мечтата на Европейския съюз да изгради "кръг от приятели" от Кавказ до Сахара се превръща в кошмар, след като Европа е залята от бежанци, тласкани от конфликти извън неговите граници, пише Пол Тейлър от Ройтерс.

За разлика от успеха на усилията му за разширяване на изток, които превърнаха бивши комунистически страни в процъфтяващи пазарни демокрации, започнатата през 2003 г. Европейска политика на съседство е зрелищен провал.

Тя предложи пари, техническа помощ и пазарен достъп, но не и членство на 16 страни на изток и юг в замяна на приемане на демократичните, административните и икономическите норми на ЕС.

"Като погледнем ситуацията сега, е трудно да не направим извода, че сме заобиколени не от "кръг от приятели", а от "огнен обръч", каза по-рано тази година бившият шведски министър-председател Карл Билд.

Неуспехът на ЕС да стабилизира или демократизира обкръжението си отчасти се дължеше на сили извън контрола на Брюксел: руското недоволство от разпадането на Съветския съюз, а също политическата и междуобщностната борба в Близкия изток.

Пет от шестте страни от Източното партньорство - Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан - са отслабени от неуредени "замразени конфликти", в които има пръст Москва. Шестата - Беларус - е толкова авторитарна, че е подложена на санкции от ЕС и отбягва предложението за споразумение за свободна търговия.

Служители от ЕС сега признават, че рамката, предназначена да ангажира и трансформира съседите на блока, е била сбъркана от самото начало заради смес от арогантност и наивност.

"Идеята беше да имаме кръг от приятели, които да се интегрират с нас, но без да стават членове на ЕС. Това беше доста покровителствено отношение, при което Европейският съюз казваше на всички какво да правят, защото смятахме, че те искат да бъдат като нас", заяви ръководителят на департамента на Европейската комисия за политика на съседство и разширяване Кристиан Даниелсон.

Погрешни предположения

Подходът на ЕС предложи твърде малка награда срещу прекалено много условия, с натрапливо наблюдение, на което авторитарните управници и местните олигарси от Минск и Баку до Кайро и Алжир инстинктивно се противопоставиха като на заплаха за техните интереси.

Той очерта отношения на принципа "един размер е подходящ за всички" с държави, които доста се различават по ниво на икономическо развитие и управление, като повечето от тях не са добре подготвени да прилагат огромното законодателство на ЕС в областта на пазара, околната среда или здравеопазването и сигурността.

А той предполагаше, че групи страни в Северна Африка или Южен Кавказ ще си сътрудничат и търгуват помежду си, докато в действителност те нямаха никакво или почти никакво желание да работят заедно.

Сега политиката на съседство на ЕС се преосмисля из основи, а на 17 ноември трябва да бъде оповестен по-умерен, гъвкав и диференциран подход. Остава да се види дали той ще се окаже по-ефективен.

Бившият британски посланик Иън Бонд, който сега работи в Центъра за европейска реформа, определи сегашната политика като "смес от непоследователност и самозалъгване".

При последния преглед през 2010-2011 г. беше отправен призив усилията да се съсредоточат върху насърчаване на "задълбочена и устойчива демокрация", отбеляза той.

Оттогава обаче две страни - Либия и Сирия - бяха обхванати от почти пълна анархия, в една - Египет - беше извършен военен преврат, а в няколко, включително Азербайджан, се засили потискането на гражданското общество и медиите, каза Бонд.

Сред малкото сравнително успешни примери са Тунис, Украйна и Грузия, които продължават да са уязвими за вътрешни и външни заплахи, а привилегированите икономически връзки не успяват да направят Израел податлив на усилията на ЕС за насърчаване на споразумение с палестинците, основано на признаването на две държани.

Нов реализъм

Служители от ЕС говорят за нуждата от нов реализъм, поставяйки преследването на общи интереси с партньорите пред това да им се изнасят лекции за човешките права и демокрацията.

Но Европейският парламент и държави членки като Германия и северните страни няма да са склонни да се отслаби натискът за приемането на подобни ценности.
Карл Билд например заяви, че "нашата загриженост за моментната стабилност не трябва да пречи на настояването ни за уважаване на човешките права, които в дългосрочен план са предпоставка за стабилността, към която се стремим".

Някои експерти казват, че предложението на ЕС за т.нар. "Задълбочени и цялостни споразумения за свободна търговия" (ЗЦССТ) е нереалистично и дестабилизиращо за икономиките на съседите, защото изисква от тях да отворят пазарите си за конкуренцията на ЕС, преди да имат кой знае какво да предложат на Европа.

Служители от ЕС обаче казват, че Украйна и Грузия, които сключиха подобни сделки с Брюксел въпреки руската съпротива, би трябвало да продължат с изпълнението им, за да укрепят икономическото си развитие.

Висшият съветник в Германския фонд "Маршал" Майкъл Лий, оглавявал департамента за разширяване на ЕС, каза, че Брюксел е отговорил на въстанията от Арабската пролет през 2011 г., като е предложил "неустойчив, дълъг, тромав, взискателен" процес на ЗЦССТ вместо бърз, но ограничен пазарен достъп.

По-добре би било да се предложи на страни като Мароко и Тунис незабавно премахване на ограниченията върху земеделски продукти като портокали и домати, каза той, но селскостопанските интереси в страни от ЕС като Франция, Испания и Италия се превърнаха в пречка.

Истината е, че спешната необходимост на ЕС да удържи и овладее притока на стотици хиляди бежанци от Близкия изток, Азия и Африка вероятно ще вземе предимство пред всички други приоритети в отношенията със съседите.

Това означава, че Брюксел ще отклони пари, определени за икономическо развитие и административна реформа, за да финансира проекти, с които да задържи бежанците на място и да ги убеди да не прииждат към Европа.

Кръгът от приятели ще трябва да почака по-добри времена. Засега ЕС иска само да се предпази от притока им.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ХахахахахахахаааааааПълни глупости. Ако и укроландия е успешен пример. Мани мани. То един разцвет, то едно чудо. Кой ги пише тия глупости и кой им вярва. намерита ли се още толкова задръстени хора.
13
0
 
9
 
! Отговори
Стамат преди 8 години
"успеха на усилията му за разширяване на изток, които превърнаха бивши комунистически страни в процъфтяващи пазарни демокрации"Ааааааа-ха-ха-ха-ха...
12
0
 
22
 
! Отговори
Аз Малдив преди 8 години
Тази статия ме загуби като читател още на петия ред с "бивши комунистически страни в процъфтяващи пазарни демокрации".А за кръга от приятели... сетих се за началото на филма с Чаплин "Великият диктатор", където като *** войник водеше десетина военнопленници и като го питаха, как ги е заловил, той отговори - Обкръжих ги.
11
0
 
17
 
! Отговори
Идеалист преди 8 години
Бившите колониални митрополии да берат плодовете на столетията безжалостна експлоатация. България никого не ограбвала. Тя е била ограбвана, и през последните 25 години я довършиха с неколониалните си доктрини. Господ забавя, но не забравя! Западна Европа е построена върху кръвта на десетки други народи!
10
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Няма сила , която да върне "соца"...ЗАЩОТО СТРУВА МНОГО ПАРИ!Самата БКП , няма да се съгласи!БКП СЕ Е БОРИЛА ЗА "КАПИТАЛА"...а,не за интересите на *** от улиците...!"пазарната икономика" ----Е ИЗБОРА НА КОМУНИСТИТЕ-КАПИТАЛИСТИ!!"СОЦ-а, БЕШЕ САМО ПРЕХОД КЪМ КАПИТАЛИЗМА НА ЗАПАДА!
9
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
KATO BIVSHA KOMUNISTICESKA DARGAVA GERMANIA NI OGRABI ZA 25 G.,DOKATO NASHITE PODLOGI PRIEMAHA VSICKI TIAHNI EKSPERIMENTI GERMANIA E OGRABILA OT BALGARIA MINIMUM 1000 MILIARDA EVRO ZA 25 G.
8
22
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"СОЦА"-- НЕ ПОДЛЕЖИ НА ВРЪЩАНЕ...НИТО РУСКАТА ХЕГЕМОНИЯ В БЪЛГАРИЯ!НЕ СИ ПРАВЕТЕ ИЛЮЗИИ , АМА ИЗОБЩО!
7
2
 
43
 
! Отговори
Геле преди 8 години
"които превърнаха бивши комунистически страни в процъфтяващи пазарни демокрации" ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХААаа..... Леле ще умра.
6
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Лелеееее, колко ви е гадна обработката на Бг народа!!! Бта развява червения байрак най-отпред.... Тц тц тц
5
2
 
45
 
! Отговори
ВТ преди 8 години
"процъфтяващи пазарни демокрации" бахахахаха
4
1
 
49
 
! Отговори
NIE преди 8 години
КАКТО ВЕЧЕ СЪМ КАЗВАЛ ЗАПАДЪТ НИКОГА, АМА НИКОГА НЕ Е РАЗБИРАЛ И НИКОГА, АМА НИКОГА НЯМА ДА РАЗБЕРЕ БЛИЗКИЯ ИЗТОК. ВСИЧКИТЕ ИМ АНАЛИЗИ СЕ БАЗИРАТ ЕДИНСТВЕНО И САМО НА ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ ПИСАНИЯ И СЕ ИЗГОТВЯТ В КАБИНЕТИ ОТ ТЛЪСТО ЗАПЛАТЕНИ ПИШМАНПРОФЕСИОНАЛИСТИ. ТАКА, ЧЕ ВРЕМЕТО НА РАЗПАДА НА ЕС ДОЙДЕ. вРЕМЕ Е ВСИЧКИ ДА СЕ СПАСЯВАТ ПОЕДИНИЧНО, ДОКАТО НЕ СТАНЕ КЪСНО.
3
1
 
54
 
! Отговори
непукист преди 8 години
Еврослугите могат да благодарят на краварския си господар за този огнен кръг от "приятели",а относно до процъфтяващите пазарни демокрации не знам ние къде точно сме защото така сме цъфнали и вързали ,че на хората дупки не им останаха на коланите от затягане и икономии.
2
3
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Това е ваша позиция,а не на България,г-н Пленелиев.Асад бомбардира ИДИЛ която вашите господари създадоха, и хората бягат от нея,а не от Асад.Трийте колкото искате!
1
3
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ха, ха ха. Пазарни икономики като България с диктат от Брюксел.