Грийнпийс установи: Доматите и чушките от Турция пълни с пестициди

15,6% от анализираните продукти съдържали забранени пестициди
27 яну 2020 11:05, Елка Василева
165
Грийнпийс установи: Доматите и чушките от Турция пълни с пестициди
Снимка: архив, БГНЕС

Между 56 и 139 пестициди са били открити в турски домати, чушки и краставици, анализирани от Грийнпийс. Според доклад на организацията все повече турски зеленчуци се оказват силно замърсени с отровни вещества.

Доматите, краставиците и чушките в Турция все по-често се оказват замърсени със забранени и донякъде много вредни за здравето отровни вещества. Това сочат данните от последното изследване на Грийнпийс за страните от средиземноморския регион, озаглавено "Пестицидите: опасността на трапезата ни", посочва Дойче веле.

Турският експерт по храненето Бюлент Шък е един от съавторите на проучването, проведено през месеците август, октомври и ноември. За него са били изследвани 30 сорта домати, зелени чушки и краставици, по десет броя от супермаркет и по десет от пазара. Учените са анализирали зеленчуците за използвани пестициди и за тяхното отражение върху потребителите и природата.

Изследванията са показали, че при доматите, чушките и краставиците, анализирани през август, са открити общо 56 пестицида. А при произведените извън сезона зеленчуци показателите са още по-високи: през октомври - 96, през ноември - 139 пестицида.

Опасно за живота

От проучването на Грийнпийс става ясно, че 15,6 процента от анализираните продукти са съдържали забранени пестициди, в това число и карбендазим. В държавите от ЕС употребата му в селското стопанство е забранена от 2015 година.

А от 2018 карбендазимът е забранен и в Турция. Доказано е, че може да доведе до безплодие и да увреди нервната и хормоналната система. Освен това може да ускори появата на чернодробни тумори и да се отрази токсично на нероденото дете в майчината утроба.

Турското министерство на земеделието до момента не се е произнесло по доклада на Грийнпийс. Но е възможно проблемът да засяга не само Турция. "Не знаем дали замърсените зеленчуци от реколтата, която анализирахме, са били изнасяни в други държави", обяснява Бюлент Шък. "Засегнатите страни сами биха могли да установят това, проучвайки съответните продукти." Турция изнася 10 процента от производството си на плодове и зеленчуци, 90 на сто се продават на вътрешния пазар, посочва Шък.

По данни на Асоциацията на износителите от средиземноморския регион през 2019 година Турция е изнесла 532 200 тона домати, 112 600 тона чушки и 55 100 тона краставици. Общо са изнесени над 4 милиона тона плодове и зеленчуци.

Изследователите са установили, че при 42 процента от проверените продукти токсичният ефект от използваните пестициди въздейства дълго време и се пренася в почвата и въздуха. Поради това най-голям е рискът за здравето на селските стопани и работниците на полето, подчертава Бюлент Шък.

Селските стопани, които обработват плодовете и зеленчуците с пестициди, ежедневно влизат в досег с отровни вещества. При жените това може да доведе до рак на гърдата и на яйчниците или пък да се отрази негативно на развитието на ембриона в майчината утроба. При мъжете отровните вещества могат да причинят рак на простатата и да доведат до безплодие, обясняват експертите.

Двойно повече пестициди, отколкото в Нидерландия

Според доклада на Грийнпийс от 1979 до 2018 година употребата на пестициди в Турция е нараснала цели седем пъти. Днес се използват общо 59 000 тона.

Докато в Европа най-много пестициди се използват в Нидерландия - 13 килограма на хектар, в турския град Анталия този показател е 26 килограма на хектар - тоест, двойно повече.

В Европа като пестициди се използват близо 1000 различни вещества. През 2016 година Грийнпийс разпространи "Черен списък на най-опасните пестициди в Европа", където се казва, че вредни са и препарати, които дотогава са били смятани за безобидни. Заради проучването са били изследвани 520 позволени пестициди и тяхното отражение върху здравето и природата. 209 от анализираните пестициди са били добавени към черния списък.

Докладът за Турция е бил сравнен с "Черния списък на най-опасните пестициди в Европа", в резултат от което е било установено, че при 90% от анализираните домати, при 67% от краставиците и при 73% от чушките е бил открит поне един от включените в списъка опасни пестициди. Тъй като обаче това не влиза в противоречие с директивите на ЕС, тези продукти безпроблемно могат да бъдат продавани в Европа.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


165
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
11
 
5
 
! Отговори
От дупясе преди 4 години
Няма нужда от грийнпийс познаваме анадолската ***, стоката е перфектна за руснаците, заедно с препаратите за вана спестява много пари от пенсии на безскруполния жужин .!.
18
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нали уж имаме агенция по безопасност на храните?Или това пак е пунта Мара,както си признава премиера за всичко останало.
17
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
После има много османски вой:"не ни приемате в ЕС"...Ами не ставате бе!
16
6
 
8
 
! Отговори
Мишо преди 4 години
Същото е като с еко активистите плачещи за природата в Банско с пари от Швейцария, Австрия и Италия. Защо природозащитниците от тези държави активно подпомагаха протестите на нашите безделници? Как мислите?! Тези мързеливи нещастници, които не създават нищо продуктивно в този живот нагло получаваха подкупи от неправителствени организации "с цел опазване на природата". Истината, е че Банско ако се развие като ски курорт ще отмъкне сума клиентела на западните ни "приятели"!
15
4
 
5
 
! Отговори
Станчо преди 4 години
На когото не му харесва и му се яде сам си произвежда. Проблема с бойлера е решен отдавна- топла вода няма да има
14
5
 
9
 
! Отговори
Мишо преди 4 години
Захапахме се с Турция сега! И естествено за да не си цапаме ръчичките отново използваме полулегални организации. Какво общо по-горе упоменатата организация има към контрола на качеството на храните?Никакъв, как тогава дава официални изявления?!Срамота, после имало хибридни войни. Позор!
13
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Учудва ли ви? Дивашка държава.
12
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
хубаво е че все пак открихме топлата вода
11
18
 
3
 
! Отговори
Грийнпийс преди 4 години
На екоталибани не вярвам. 100% им е платил Шо.рош за тази част на проекта Калерги. Супер са си доматите!!!
10
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колко пестициди и солмонели сме изяли и ядем още то затуй се напълниха гробищата няма място
9
1
 
38
 
! Отговори
Естествено преди 4 години
Няма как вън да е минус 5 и да береш червени домати в оранжерия. Освен топлина, трябват и куп стимулатори на растежа, цъфтежа, опрашването. Отделно са препаратите за борба с плевели и вредители.За екзотичните - да не говорим. Те пък се обработват с цялата Менделеева таблица за трайност и обеззаразяване.Това е дереджето с несезонните плодове и зеленчуци!Като ви препоръча педиатърът сладки картофи и авокадо за детето - кажете му да си ги мушне под престилката!Личен избор - мислете
8
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много си виждал то зеленчук как се гледа
7
0
 
49
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 4 години
Че то у нас всички плодове и зеленчуци извън сезона са от Турция. Разбира се Бабх си затварят очите срещу дребен рушвет на всеки хладилен камион на Капитан Андреево. Не съм чул и видял анализ от храна, качени резултати, предупреждения за опасни храни. Общо взето Бабх май само трепят прасетата при чума. Защо не се правят изследвания и не се качват в сайт един Бог знае. Остават си една от най корумпираните институции без никакви акции или арести от години
6
16
 
1
 
! Отговори
Василев преди 4 години
Без да се пръска един зеленчук, няма как да стане, дори и да е генномодифициран, да издържа на болести и лош климат!!!А вие генномодифицирани селяни ли сте, да издържате на радикалния ислям???Агент Бенджи Мортимор!ЦРУ!!!
5
6
 
13
 
! Отговори
БГ преди 4 години
Ем не купувайте. Да не мислите че като са от Турция на половин цена и са качествени
4
5
 
20
 
! Отговори
баба мара преди 4 години
за 500 години не ни унищожиха ама сега с този внос ще ни затрият съвсем
3
1
 
34
 
! Отговори
Веско преди 4 години
Изключително са ми интересни статии, че някъде са открили топлата вода, а другаде колелото. Щом си купуваш домати през Януари или плод расъл на 8 хиляди километри, си купуваш и съответната химия.
2
0
 
27
 
! Отговори
Greenhell преди 4 години
А кой контролира вноса на хранителни продукти от страни извън ЕС в бг - никой!
1
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да не дава господ да изоаднеш до толкова че да си купуваш турски ментета...