Енергийното „разместване“ в света - битката за ресурси едва започва

Подобно на кобалта литият е от огромно значение за енергийния преход
21 яну 2022 18:58, Елка Василева
70
Енергийното „разместване“ в света - битката за ресурси едва започва
Снимка: архив, БГНЕС

Начинът, по който преходът към възобновяеми енергийни източници ще промени геополитическия ред, е сред най-интересните аспекти на трансформацията. Всъщност, промените вече са започнали.

Подобно разместване настъпи след появата на изкопаемите горива, които през по-голямата част от миналия век обуславяха отношенията между страните. По същия начин сега битката за ресурсите, необходими за намаляване на емисиите въглероден диоксид, ще излъчи победители и победени и вероятно ще наруши някои от съществуващите баланси, пише италианското издание "Интернационале".

Като цяло анализаторите са склонни да смятат, че страните, които са изградили външната си политика върху продажбата на петрол и природен газ, ще загубят позиции на международната сцена за сметка на тези, които разполагат с необходимите за енергийния преход суровини и успелите да се възползват от тях.

По-добре би било обаче да не се правят прибързани оценки, тъй като по-нататъшното развитие ще зависи от серия фактори, които в момента трудно могат да бъдат предвидени, препоръчва американското списание "Форин афеърс". Сред тях са промените във веригите за доставки, въвеждането на нови технологии, откриването на нови залежи. Не бива да се забравя също така, че този процес ще бъде много дълъг.

Така наречените петролни страни ще имат период на положително развитие, преди да започне упадъкът им, тъй като първоначално изкопаемите горива "ще съжителстват" с възобновяемите източници, осoбено за да осигурят растежа на развиващите се страни.

Освен това е много вероятно свят, уповаващ се на възобновяемите източници, да бъде по-стабилен и по-сигурен от сегашния, твърдят привържениците на чистата енергия. Периодът на преход през следващите 30 години ще бъде белязан от безпрецедентни сътресения в глобалния баланс, в динамиката на властта и в състоянието на отделните страни.

Идеалният партньор

Сблъсъкът между големите сили за контрола върху необходимите ресурси, които са нужни, за да се развият и започнат да функционират чистите технологии, вече започна и, както изглежда, САЩ не са в добра позиция. Вестник "Ню Йорк таймс" публикува обширен обзор за Демократична република Конго, от която в момента идват половината от световните доставки на кобалт, използван за батерии за електрически автомобили. Статията хвърля светлина върху корумпираността на местните политици, ужасните условия на труд и щетите върху околната среда, но отбелязва и "упадъка" на Вашингтон на международната сцена.

Връзките между двете страни винаги са били много тесни. През втората световна война САЩ се обръщат към Конго, за да се снабдят с необходимия уран за направата на атомните бомби, хвърлени над Хирошима и Нагасаки. Впоследствие похарчват десетки милиарди долари, за да защитят находищата на минерали в страната.

Поредица от грешни избори в началото на новия век обаче променя ситуацията. Американската компания "Фрийпорт-МакМоРан", която контролира конгоанските рудници, решава да заложи основно на петрол, похарчвайки 20 милиарда долара, за да купи две компании от сектора. Когато цената на петрола се срива, групата потъва в дългове и през 2016 година е принудена да продаде най-голямата мина за кобалт в страната. Единствените потенциални купувачи са две китайски дружества, подкрепени с инвестиции от Пекин. Едното от тях придобива рудника за 2,5 милиарда долара.

Администрацията на президента Барак Обама си дава сметка, че кобалтът се превръща в основен ресурс в световната икономика и САЩ са на път да изостанат, но не разполага нито с възможността, нито с желанието да попречи на достъпа на Китай до сектора, отбелязва изданието. В този момент основните икономически ресурси и политически усилия на Вашингтон са насочени към войните в Афганистан и Ирак и операциите срещу "Ислямска държава".

После в Белия дом пристига Доналд Тръмп с обещанието отново да възроди въглищата. Едва встъпил в длъжност, той анулира всички мерки за ускоряване на прехода към електрически автомобили, давайки допълнително предимство на Китай. В момента Пекин контролира 15 от 19 кобалтови рудника в Конго.

В средата на ноември сегашният президент на САЩ Джо Байдън призна при посещение на завод на "Дженерал мотърс" в Детройт, че Пекин печели състезанието при електрическите автомобили.

"Нещо се обърка по пътя. Китай е пред нас", каза той, за да добави предизвикателно впоследствие, че нещата ще се променят.

Търсене на литий

Надеждите на САЩ да си върнат изгубеното зависят в голяма степен от това, което ще успеят да открият под пустинята на север от щата Невада. Според оценките в този район, известен като "Тaкър пас", се намират най-големите резерви на литий в Северна Америка, пише френският в. "Монд". Подобно на кобалта, литият е от огромно значение за енергийния преход. Той се използва за вятърни турбини, соларни панели и най-вече за батерии за електрически автомобили. В момента половината от доставките на литий идват от Австралия, а останалата част - от Китай (17 процента), Чили (22 процента) и Аржентина (8 процента).

САЩ, които разполагат с около 10 процента от световните резерви, имат само един рудник в Силвър Пийк, близо до Невада, и добиват почти 5000 тона годишно. Това е незначително количество спрямо световното производство, равняващо се на 82 000 тона през 2020 година. Вашингтон изостава и в производството на литиевойонни батерии - в Китай са разположени 107 от общо 142 фабрики в света, а в САЩ - само девет, въпреки че страната е износител на електрически автомобили.

Байдън се опитва да обърне тенденцията. След като пое властта, той подписа два декрета. Единият предвижда до 2030 г. половината от продаваните нови автомобили в САЩ да са електрически, а другият цели да подобри управлението на литиевите залежи и да развие промишлеността за производство на батерии.

В тази връзка резервите в "Такър Пас" са от ключово значение. Според "Литиъм америкас" - компанията, която ще реализира проекта, след като влезе веднъж в режим на експлоатация, рудникът ще задоволява една четвърт от световното търсене на литий и ще осигури батерии за един милион електрически автомобила, посочва "Интернационале".

Екоактивисти от Невада се противопоставят на проекта, убедени, че няма смисъл да се жертва незамърсена територия в името на екологичния преход. Според тях мината ще направи околните земи необитаеми за растения и ще застраши редица животни. Освен това дейността по извличането на минералите може да замърси водите с опасни метали като арсен, антимон и уран, твърдят екозащитниците.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Накратко - Западната цивилизация умира и ние заедно с нея. Срещу араби и китайци да тичаме, не моем ги стигнем.
14
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вероятно старите батерии ще се изпращат в африканските страни, където сега се складират старите компютри и др. техника. А високо развитото цивилизовано общество, ще се прави, че проблеми няма.
13
28
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
ВЕИ е близкото бъдеще на Света. Това е смърт за петролените и газови страни. Затова русофилите злобеят неистово. Защото ще свършат парите на Русия ,които отиват главно за оръжие
12
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През ден ни заливате с пространни писаници за кобалта и лития, а тези два елемента са вчерашният ден на енергетиката. Бъдещето на енергетиката е водородът и термоядреният синтез.
11
7
 
18
 
! Отговори
истина е преди 2 години
Няма да има битка , за ресурси ,защото Русия ги има всичките !! Просто САЩ и НАТО са валат
10
6
 
5
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 2 години
Ваксините ще решат енергийната криза като решат проблема с растящото търсене на енергия от непотребните гърла...
9
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някой знае ли как, къде, колко ще струва рециклирането на батерии? Които са токсични и ако не се рециклират то трябва да бъдат съхранявани така, че да не замърсяват. Или послеще ни спасявате от батериите с някакво ново безумние което ще измъдрят?
8
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичките зелени глупости са несъстоятелни само като видиш колко енергия отива за копане на руди, рафиниране, призодство на перки, панели, батерии и после за рециклирането им. То излиза, че зелените глупости отделят повече емисии.
7
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Къф кобалт и литий, като нема водичка!
6
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ресурсите обаче са в страни с много танкове, самолети и ракети.... И какво правим тогава?
5
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Китай, ако им спре редките метали, а Русия енергията ЕС и САЩ отиват на кино. Не става само с борсови спекулаии и печатане на пари без покритие за да не се срине борсовата прамида в резултат бедняците обедняваме, аакциите на богаташите поскъпват и стават още по-богаати.
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ресурсите които сте описали като кобалт и литий са нужни за съхранение на енергията,виж за самият добив на същата няма да има кой знае каква промяна,перките и соларите са нищожен процент от мощностите на световното производство на Ел -енергия и това ще се запази поне в близките сто години.
3
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Давате ли си сметка до какво ще доведе до зъъбенето на Китай и Русия, които са стратегически съюзници.
2
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Заради клоуна Илън Мъск рано или късно трябва да карам електрическа кола?А до Марс ще ме разходи ли безплатно,ако първо си купя от неговите талиги?
1
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като видя *** и не чета.