Огромна загуба: Дивите животински видове са намалели със 70%

Това се дължи на човешката дейност
13 окт 2022 08:19, Нели Христова
33
Огромна загуба: Дивите животински видове са намалели със 70%
Снимка: БГНЕС

Дивите популации на наблюдаваните животински видове са намалели с близо 70 % през последните 50 години, според историческа оценка, която подчертава "опустошителните" загуби за природата, дължащи се на човешката дейност.

Индексът "Жива планета" на WWF, включващ данни от 32 000 популации на повече от 5000 вида бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби, показва ускорено намаляване на популациите в целия свят.

В богатите на биоразнообразие региони като Латинска Америка и Карибския басейн загубата на животински популации достига 94%.

В световен мащаб докладът установява, че популациите на наблюдаваните животни са намалели с 69% от 1970 г. насам.

Марко Ламбертини, генерален директор на WWF International, заяви, че организацията му е "изключително обезпокоена" от новите данни.

"(Те показват) опустошителен спад в популациите на дивите животни, особено в тропическите региони, които са дом на едни от най-разнообразните пейзажи в света", каза той.

Цифрите са "наистина плашещи", особено за Латинска Америка, заяви Марк Райт, научен директор на WWF.

"Латинска Америка е известна с биоразнообразието си, разбира се, тя е наистина важна и за много други неща", каза той.

"Тя е изключително важна за регулирането на климата. По наши изчисления в момента в горите на Амазония са събрани около 150-200 милиарда тона въглерод."

Това се равнява на 550 до 740 милиарда тона CO2, или 10 до 15 пъти повече от годишните емисии на парникови газове при сегашните темпове.

Индексът установява, че сладководните видове са намалели повече от тези, които се срещат във всяко друго местообитание, като от 1970 г. насам популацията им е намаляла с 83%.

В доклада се посочва, че основните фактори, които водят до загуба на диви животни, са влошаване на състоянието на местообитанията поради развитие и земеделие, експлоатация, въвеждане на инвазивни видове, замърсяване, изменение на климата и болести.

Ламбертини заяви, че светът трябва да преосмисли вредните си и разточителни селскостопански практики, преди глобалната хранителна верига да се срине.

"Хранителните системи днес са отговорни за над 80 % от обезлесяването на сушата, а ако погледнете океана и сладководните басейни, те също са причина за срива на рибните запаси и популациите в тези местообитания", каза той.

Световните лидери трябва да се съберат в Монреал за срещата на върха за биоразнообразието COP15 през декември, авторите на доклада призовават за поемане на международен, обвързващ ангажимент за защита на природата, подобно на Парижкото споразумение за изменението на климата от 2015 г.

"Необходимо е да се действа сега"

В доклада "Жива планета" се твърди, че увеличаването на усилията за опазване и възстановяване на природата, по-устойчивото производство и потребление на храни, както и бързото и дълбоко декарбонизиране на всички сектори могат да облекчат двойната криза на изменението на климата и загубата на биологично разнообразие.

"Трябва да подчертаем факта, че загубата на природа не е само морален въпрос, свързан с нашия дълг да защитаваме останалата част от света. Всъщност това е въпрос на материална стойност, въпрос на сигурност и за човечеството", каза Ламбертини.

В някои райони загубата на популации е по-голяма от други - в Европа например популациите на дивата природа са намалели с 18%.

"Но това също така прикрива исторически, много екстремни загуби на биоразнообразие", каза Андрю Тери, директор по опазването на околната среда в Лондонското зоологическо дружество, което помогна за събирането на данните.

"Знаем, че излизаме от най-ниската точка в състоянието на биологичното разнообразие в северното полукълбо."

В Африка, където 70 % от средствата за препитание зависят от природата под някаква форма, докладът показва, че от 1970 г. насам популациите на дивата природа са намалели с две трети.

Алис Рухвеза, регионален директор на WWF за Африка, заяви, че оценката показва, че загубата на природата има "огромна човешка цена".

Тя заяви, че особено младите хора са загрижени за опазването на дивата природа и ще настояват пред правителствата за прилагане на по-големи мерки за защита.

"Имаме младо, предприемчиво и все по-образовано население, което проявява по-голяма осведоменост по въпросите на природата", каза Рухвеза.

"Така че потенциалът за трансформационна промяна е наистина значителен. Но времето изтича и трябва да действаме сега."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
2
 
! Отговори
ЖалкиНищожества преди 1 година
Правите ли си някаква асоциация и връзка по темата с поговорката:"Там,където краваринът(ФАЩ) нас ере,не се чисти и не се пере"?
23
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нищо, че САЩ и Европа си имат от десетки години официални програми за геоинженеринг и контрол на времето и Били Гейтс 100 пъти каза, че ще затъмни Слънцето...ами старци от БАН, чули-недочули каакво да ги правим....:):(((........оффцата:не искам да се събудяяя...
22
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Мда, така е, бяха се развъдили птичките поне но с това 5G...Ама не се тревожете за самолетите колега, те от БАН и метеоролозите вече се из...охкаха по въпроса със смехотворно обяснение...било"висока разкъсана облачност."...лол
21
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това се дължи на пръскането от самолети. Всеки може да обърне внимание има ли размазани насекоми по стъклото на колата. Изненада. Изминати 1000км. август стъклото чисто без едно насекомо. Няма насекоми няма природа няма птици няма хора.
20
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега абсурдите на Ницше ли ще слушаме...не мерси, вие си ги четете, не ни занимавайте с идеите за свръхчовеците и подчовеците, според вас за какво се водят войните, нали заради такива идеи и философии. Някои безумци, психопати или обладани от сатаната, както искате ги наречете, в зависимост дали сте атеист или вярващ, са се помислили за "богове", НО НИЧИИ ПЛАН НЕ Е БОЖИЯТ ПЛАН! Everybody has a plan, but the LORD's will prevail...да ви го драсна на англ.
19
0
 
3
 
! Отговори
Влади преди 1 година
В друг сайт пише 70% от видовете били изчезнали, тук - 70% ОТ популациите на видовете. Кое е вярно? У нас , преди 89-та в много реки рибата беше изчезнала, но сега се възстановява като численост и видове. Така е и с вълци, мечки, лисици и пернати видове. На тъпана ли да вярвам или на ... си?
18
1
 
0
 
! Отговори
юбералес преди 1 година
''Бог нямя, не е имало и никога няма да има. Човекът е оставен сам на себе си'' - Фридрих Ницше.
17
2
 
0
 
! Отговори
юбералес преди 1 година
''Сегашният човек мисли като животно, целта му е размножение - той е унтеррменш, а аз ви говоря за човека който мисли като бог, който може да балансира цялата планета, включително и собствената си популация, да говоря ви за юберменш (свръхчовек)'' -Фридрих Ницше - 1899г.
16
2
 
3
 
! Отговори
юбералес преди 1 година
''Земята е нападната от болест. Тази болест се нарича човек.'' Фридрих Ницше - 1899г.
15
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Например за чии нужди се изсичат горите, водещо и до ерозия на почвата и загуба на плодородни почви? Не е ли за повече дивиденти и богатство на акционерите в корпорациите? Свръхпроизводство, половината сигурно се хвърля(храна), бърза мода, нови технологични джаджи, старите отиват в третия свят вместо да се рециклират. И свръх популация в Африка, нямат достъп до вода и храна но се плодят.
14
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да, това няма нищо общо с това че Африка е 365 мил 1970 г. и милиард и 400 мил . сега.
13
0
 
5
 
! Отговори
Глад преди 1 година
Да се приготвят скакалците.....глад мори народа.
12
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И пак се почна с "въглерода". Не съм чул призив да се садят дървета. Не съм видял опит да се намали свръхзамърсяването с амбалаж, примерно само Кока кола компанията генерира сигурно по милиард пластмасови бутилки на седмица. Ама не, ние сме проблема, щото ядем месо и караме колички с 1 литър двигател..
11
0
 
12
 
! Отговори
баба Пена преди 1 година
Имаме младо и предпри..... имаме чушки. Всеки експлоатира земята и хич не му дреме за утрешния ден. Плюсска, хвърля *** и 5 пари не дава какво става с останалите животински видове. Младите вече са и доста мързеливи. Бъдещето е обречено
10
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щом природата така е решила, значи е правилно.
9
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Четем WWF и веднага спираме да четем. Това ви е демократичния капитализъм- войни, климатични промени, дивите животни, вируси, инжекции. Всичко е много простичко. От преди само 300 години богоборците свалиха монархиите, окупираха управлението на държавите, опоскаха всичко ценно и активите на хората. Сега има много гладни гърла, които могат да посегнат на заграбеното и да им развалят идилията. Затова трябва, вие гладните, да наторите почвата с телата си за им е добре на ония!
8
1
 
4
 
! Отговори
Д-р Злобюл преди 1 година
Сложете бустер, спасете животинче ;)
7
3
 
5
 
! Отговори
Хасфалт преди 1 година
Популации и видове са две различни неща, списвачи!
6
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези, дето секат липи за липов цвят и берат жИлязУ удвояват популацията си всеки 10 -20 години. Милиарди хищни двуноги като тях бродят по земята в търсене на храна и ресурси. Сега като ни съкратят с 90-95% нещата ще се подобрят.
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дали са съобщили тези наистина тревожни констатации на Монсанто и на милите телекомуникационни оператори? (И дали те са се впечатлили...) Откакто монтираха 5G на покрива на съседна кооперация, гълъбите почти изчезнаха. За врабчета и синигери да не говорим... Дори и насекомите са малко от година-две насам.