Оскари под знака на войната, шамари на сцената, кой си тръгна със статуетки?

Церемонията започна с минута мълчание в знак на почит към Украйна
Обновена: 28 мар 2022 07:27 | 28 мар 2022 06:41, Александър Попов
139
Оскари под знака на войната, шамари на сцената, кой си тръгна със статуетки?
Джесика Частейн. Снимка: БГНЕС

Най-ярките звезди на Холивуд минаха по червения килим пред "Долби Тиатър" в Лос Анджелис в очакване на 94-ите награди Оскар. Бляскавото събитие обаче също започна под знака на войната и започна с минута мълчание в знак на почит към Украйна, нападната от Русия.

По време на този кратък момент на екраните се излъчваха съобщения, призоваващи за изпращане на помощ, изброявайки най-необходимото, от което украинците се нуждаят - храна, медицински грижи, одеала.

"Молим ви да помогнете на Украйна по всякакъв възможен начин", гласеше едно от съобщенията.

Холивудските знаменитости изразиха подкрепата си за Украйна със сини панделки, носещи хаштаг #С бежанците.

Кампанията, зад която застана Агенцията на ООН за бежанците, получи подкрепа от номинираната авторка на песни Даян Уорън, миналогодишната носителка на "Оскар" за най-добра поддържаща актриса Юн Йо-Джонги звездата от "Хелоуин" Джейми Лий Къртис. Джейсън Момоа добави кърпичка в цветовете на украинското знаме към джоба на изцяло черния си ансамбъл.

ШАМАР НА СЦЕНАТА

Уил Смит пък нахлу на сцената и удари комика Крис Рок в лицето, задето се пошегува със съпругата му, което накара смаяните зрители да се питат дали е било по сценарий или наистина.

Рок, връчвайки наградата за най-добър документален филм, с комедийна рутина се пошегува, сравнявайки късо подстриганата коса на Джада Пинкет Смит с външността на Деми Мур във филма "Редник Джейн" и предлагайки й да участва в продължението му. В момента, който предизвика неловко мълчание и объркване, Смит се приближи до Рок и му удари шамар, преди да се върне на мястото си до Джада, крещейки ругатни. Джада Пинкет Смит, която също е актриса, страда от алопеция и публично разкри диагнозата си през 2018 г.

Според Скот Файнбърг от The Hollywood Reporter, просълзениятт Смит трябваше да бъде „дръпнат настрана и утешен“ от Дензъл Уошингтън и Тайлър Пери по време на рекламна пауза.

„Уил и Крис, ще решим това като семейство. Точно сега продължаваме с любов“, каза Шон „Диди“ Комбс, представяйки следващия раздел.

НАГРАДИТЕ

„Кода“ с Оскар за най-добър филм

„Кода“, затрогващата драма за сложния живот на глухонямо семейство и тяхната чуваща дъщеря, спечели главната награда на церемонията на Оскарите за най-добър филм.

Лейди Гага и Лайза Минели връчиха наградата на филма, който разказва за тийнейджърката Руби, която чува, но трябва да жонглира между музикалните си амбиции и зависимостта на семейството й от нея, за да общува. Глухите актьори участват в няколко главни роли.

Той победи в конкуренцията на "Белфаст", "Силата на кучето" и "Дюн", за да отнесе у дома желаната статуетка от 94-ите награди "Оскар".

Уил Смит с "Оскар" за най-добър актьор

Уил Смит получи Оскар за най-добър актьор в неделя за ролята си в „Крал Ричард“ (Методът „Уилямс“), където играе бащата на шампионките по тенис Серина и Винъс Уилямс.

„Искам да се извиня на Академията“, каза просълзен актьорът, който малко по-рано предизвика момент на изумление, след като излезе на сцената, очевидно яростен, и удари шамар на комика Крис Рок. Смит бе предизвикан от неуместната шега за обръснатата глава на съпругата му Джада Пинкет Смит, страдаща от алопеция.

„Любовта те кара да правиш луди неща“, каза Уил Смит, след като получи своя Оскар.

Другите актьори, номинирани в тази категория бяха Хавиер Бардем („Да бъдеш Рикардо“), Дензъл Уошингтън („Макбет“), Бенедикт Къмбърбач („Силата на кучето“) и Андрю Гарфийлд ("Tick, Tick Boom!").

Джесика Частейн с Оскар за най-добра актриса за "Очите на Тами Фей"

Джесика Частейн грабна Оскар за най-добра актриса, награда за нейната забележителната физическа трансформация в образа на американска телеевангелистка в „Очите на Тами Фей“.

45-годишната Частейн спечели гласовете на Академията с изпълнение, в което тя носи сложни протези, перуки и слоеве тежък грим, запазена марка на Тами Фей Бейкър всеки ден на снимачната площадка, за да се превъплъти в покойната певица, превърнала се в ЛГБТК активистка.

Тя изпревари Оливия Колман ("Изгубената дъщеря"), Пенелопе Крус ("Паралелни майки"), Никол Кидман ("Да бъдеш Рикардо") и Кристен Стюарт ("Спенсър"), за да спечели наградата.

Японският "Карай колата ми" с "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм

"Карай колата ми", тричасовата адаптация на разказа на Харуки Мураками, спечели "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм.

В тази категория се състезавах още "Бягство" (Дания), "Ръката на Бог" (Италия), "Лунана: Як в класната стая" (Бутан) и "Най-лошият човек на света" ( Норвегия).

"Енканто" с Оскар за най-добър анимационен филм

"Енканто", семейна приказка на "Дисни", изпълнена с цветове, магии и хитови песни на Лин-Мануел Миранд взе Оскар за най-добър анимационен филм. Той разказва за приключенията на обикновена тийнейджърка Мирабел, родена в сърцето на колумбийските планини, в семейство, в което всеки член е надарен с магически сили.

В тази категория се състезаваха "Лука", филмът на датския режисьор Йонас Похер Расмусен "Бягство" за афганистански бежанци, футуристична семейна комедия "Семейство Мичъл срещу машините" и фентъзи приключението на Дисни "Рая и последния дракон".

Трой Коцур с Оскар за най-добър поддържащ актьор за драмата „Кода“

Трой Коцур влезе в историята като първия глухоням актьор, спечелил Оскар за искрената си роля като баща на любящо семейство в прочувствената инди-драма "Кода".

„Това е невероятно да бъда тук по време на това пътешествие. Не мога да повярвам, че съм тук“, каза Коцур с блестящи очи и на жестомимичен език.

Коцур победи сред плеядата актьори като Джеси Племънс („Силата на кучето“), Киаран Хайндс („Белфаст“), Джей Кей Симънс ("Да бъдеш Рикардо") и Коди Смит-Макфий („Силата на кучето").

Единственият друг глухоням актьор, спечелил Оскар, е партньорката на Коцур от "Кода" Марли Матлин, получила през 1987 г. наградата за най-добра актриса в "Деца забравени от Бога".

Ариана ДеБоуз с Оскар за най-добра поддържаща женска роля в „Уестсайдска история"

Ариана ДеБоуз получи Оскар за най-добра поддържаща женска роля за образа си на Анита в адаптацията на Стивън Спилбърг по хитовия мюзикъл „Уестсайдска история“.

„Дори в този уморен свят, в който живеем, мечтите се сбъдват“, каза през сълзи ДеБоуз, след като спечели сред останалите номинирани, сред които бяха Джеси Бъкли („Изгубената дъщеря“), Джуди Денч („Белфаст“), Кирстен Дънст ( „Силата на кучето“) и Аунджану Елис („Крал Ричард“).

„Белфаст“ на Кенет Брана с Оскар за оригинален сценарий

Кенет Брана спечели Оскар за оригинален сценарий за филма „Белфаст“, а сценаристката и режисьор на „Кода“ Шан Хейдър спечели наградата за най-добър адаптиран сценарий.

Тазгодишната награда за най-добър оригинален сценарий си оспорваха и „Не поглеждай нагоре“, „Крал Ричард“, "Licorice Pizza" и норвежкия филм „Най-лошият човек в света“. В категорията за най-добър адаптиран сценарий участваха и сценаристите на филмите „Силата на кучето“, „Дюн“, „Карай колата ми“ и „Изгубената дъщеря".

Джейн Кемпиън - най-добър режисьор за „Силата на кучето“

Джейн Кемпиън в неделя спечели "Оскар" за най-добър режисьор за "Силата на кучето", завладяващ, мрачен уестърн, с който новаторката режисьор от Нова Зеландия се завърна в Холивуд.

Тя е едва третата жена, получила златната статуетка за най-добър режисьор в над 90-годишната история на церемонията.

Тя изпревари Кенет Брана ("Белфаст"), Рюсуке Хамагучи ("Карай колата ми"), Пол Томас Андерсън ("Licorice Pizza") и Стивън Спилбърг ("Уестсайдска история"), за да спечели престижната награда.

„Белфаст“ на Кенет Брана с Оскар за оригинален сценарий

Кенет Брана спечели Оскар за оригинален сценарий за филма „Белфаст“, а сценаристката и режисьор на „Кода“ Шан Хейдър спечели наградата за най-добър адаптиран сценарий.

Тазгодишната награда за най-добър оригинален сценарий си оспорваха и „Не поглеждай нагоре“, „Крал Ричард“, "Licorice Pizza" и норвежкия филм „Най-лошият човек в света“. В категорията за най-добър адаптиран сценарий участваха и сценаристите на филмите „Силата на кучето“, „Дюн“, „Карай колата ми“ и „Изгубената дъщеря".

Били Айлиш с Оскар за песента към филма „Смъртта може да почака“

Били Айлиш бе удостоена с награда Оскар за песента си от последния филм за Джеймс Бонд „Смъртта може да почака“. Наградата, заедно с Айлиш, получи нейният съавтор и по-голям брат Финиас О'Конъл.

За наградата в тази категория се състезаваха композициите от анимационния филм „Енканто“, от филмите "Четири добри дни", "Крал Ричард" и "Белфаст".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още по темата: оскар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
0
 
13
 
! Отговори
От бореца преди 2 години
Бой на нигури в тъмна нощ, както казваше баба ми! Лошото на черните клоуни е, че не се виждат при по-слаба светлина!
35
1
 
17
 
! Отговори
Ужас преди 2 години
Кой нормален човек гледа тази по.рнограф.ия?!
34
0
 
27
 
! Отговори
До 38 преди 2 години
Една журналистка се заяждаше с Дензъл, че не подкрепял БЛМ движението. И той ѝ отговори, че не ги подкрепя, защото се пишат жертви, а той не бил жертва на никого. Пред едни студенти беше казал, че не парите и славата са най-важни, а Бог. Да вярват в Бог и другото само ще се нареди. Човекът си има и нормално семейство. Изобщо изчезващ вид.
33
0
 
12
 
! Отговори
до Тираджията преди 2 години
Абе шамара или май си беше кроше си беше доста истинско, сега въпросът е кой ще измъкне по вече милиони от другия, ще се съдят един друг то е ясно, то си е култура на запад.
32
19
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Холивуд може да е в криза, но пак правят по-качествено кино от руснаците. На руснаците всеки филм е за пияници, мутри или военни,.
31
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Четох, че дори американците са спрели да гледат т.нар. награждаване. Явно за да се вдигне интересът, се е наложило да си раздадат и шамари.
30
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Що не дадохте на Зеленски да говори, лицемери?? Иначе най-големия пич беше Дензъл Уошингтън: "Дяволът идва тогава, когато си на върха". Един от малкото точно хора в Холивуд.
29
2
 
7
 
! Отговори
До 29ти преди 2 години
Прав си. Там е пълно със секти от всякакъв извратен тип. Вижте историята на Америка. Първите заселници са точно такива сатанински секти, които в Европа са попаднали под ударите на Инквизицията и техните последователи са пращани на кладата ! Сега там в демократичен Юесей им е дадена пълна свобода ?! Тоест анархия.
28
0
 
14
 
! Отговори
Deep Zone преди 2 години
Най-важната статуетка я прибра Ханс Цимер за саундтрака на Дюн, 27 години след Оскара си за саундтрака на Цар Лъв, да му е честита най-накрая след толкова велики саундтраци. Всичко друго е леш :)
27
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато се рекламира филм, е добре да не се споменава, че е спечелил Оскар. Не си спомням кой е последният филм спечелил макар един Оскар, който съм гледала и кога може да е било това. Може би преди 15-20 години.
26
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато има някакъв филм въпросът от години е дали филма е хубав или е награден с Оскар и не става за гледане.
25
1
 
2
 
! Отговори
Петко преди 2 години
Тая ми заприлича на Бойка Велкова.
24
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И аз
23
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички краварски произведения са пълни вече със сатанински изпълнения, спрях да гледам филми, а ми беше хоби.
22
1
 
16
 
! Отговори
Тираджията преди 2 години
Тос шамар беше толкос фалшив че и децата няма да повярват на него
21
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
банда клoуни
20
1
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Навремето казвахме - Филмът хубав ли е или е съветски?! Днес е подобно - Филмът хубав ли е или е американски?!
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нова тв драматургия Наш курс Европа
18
1
 
14
 
! Отговори
ДГД преди 2 години
Коя е тази с голямата пазва???
17
2
 
12
 
! Отговори
аз-ът преди 2 години
Едно не*то, набило друго не*то. Общото между революцията, демокрацията и либераслъка е , че винаги изяжда децата си.