„Дали ще са 20 минути, след час, два или три часа, но това трябва да стане ясно днес. Все още не можем да кажем категорично дали ще има стачка или не. За съжаление, имахме нагласата да отменим стачката, но виждате колко драматични гласувания има в Общинския съвет“.
Така пред Dnes.bg председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" Павел Христов коментира отказа и последвалото одобрение от страна на столичните общинари на 7-те млн. лв. за увеличение на заплатите на шофьорите в градския транспорт.
На въпрос във вторник столичани ще се возят на автобуси или ще ходят пеш, Христов каза:
„Не можем да им кажем нищо“.
Синдикалният лидер обаче цитира думите на Дон Кихот към Санчо Панса: „Свободата е на върха на бойното копие“.
„Не искам да противопоставям една професия на друга, всеки има право за труда си да получава достойно заплащане“, каза Христов.
По думите му в момента специалисти – икономисти от стачния комитет преглеждат променената наредба за регулиране на заплатите в предприятията с над 50 на сто държавно или общинско участие.
„Още от сега има някакви съмнение и индикации, че наредбата има доста подвеждащ текст и некоректни моменти, което нас не ни устройва. И вместо да тръгнем да работим и всички да са спокойни за утре, виждаме, че държавата продължава да хитрува“, допълни Христов.
„Не искаме да ни подхвърлят бананови кори и да ни пързалят“, категоричен бе синдикалния лидер.
Той още веднъж заяви, че нищо в исканията на шофьорите не е политическо и предизборно.
„Нищо предизборно не се яха, има механизми и те ни водят стъпка по стъпка. Това, че съвпадат... аз ще задам въпроса защо са сега изборите, а не са по-рано или по-късно. Или пък защо сега гръмнаха медийните скандали, а не си свършиха работата там да се оправят с Овчаров по друго време“, завърши Павел Христов.
Междувременно Столичната община и синдикатите в градския транспорт подписаха споразумение за ръста на работните заплати в общинското дружество.
От Българската стопанска камара съобщават, че за благоприятния развой на преговорите е допринесло участието на зам.-председателя на БСК Дикран Тебеян.
Намерено е решение за правното основание за увеличението на заплатите, с оглед все още невлезлите в сила промени в Наредбата за заплатите в дружествата с над 50 % държавно и общинско участие.
------
Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.

Отчетът на Nvidia очаквано надмина прогнозите на инвеститорите
Wall Street затвори с ръстове в очакване на отчета на Nvidia
Audi планира изцяло нов модел за пазара в САЩ, който ще се изгражда на местно ниво
AI конкурентоспособността изисква радикална промяна в климатичната политика на ЕС
Тръмп в шеговит тон: Ще уволня Бесънт, ако лихвите не бъдат намалени
Експерт: Бюджетните мерки ще засегнат тежко социалните предприятия
Регенерираните гуми - достатъчно безопасни ли са
Защо е полезно да си лягаме леко гладни
Руският Далечен изток е пред енергиен колапс - потреблението скача с 30%
Месо със салмонела, риба с живак, краставички с парацетамол - сигнали за опасни храни
Късна емисия
Мачовете и спортът по телевизията, днес 20 ноември
От Макларън: Не сме наивни!
Рубен Аморим е далеч от мисълта, че Ман Юнайтед е перфектен
Мицин ги отвя на 1500 метра свободен стил на Държавното
Играчи на ЦСКА са лидери по спасявания и картони в Европа
Наполи на загуба въпреки титлата
Дневен хороскоп за 20 ноември, четвъртък
5 важни ритуала за Ден на семейството – 21 ноември
Женски хороскоп за декември
Колко още остава до Коледа?
Витамин С и цинк – мощна комбинация за силен имунитет
„Носталгия“ от Мирча Картареску
Намалява смъртността и раждаемостта у нас, расте продължителността на живота
Кои са петте най-разпространени мита за климатичните промени?
Тръмп много държи Лукойл да е в американски ръце
Варна се затвърди като целогодишна дестинация, откъде идват най-много туристи?
ЕС с нова идея: Военен Шенген за придвижване на техника в случай на война
Бил Гейтс зове: Забранете телефоните за децата
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове
НАСА е готова да прекрати договора си със SpaceX в полза на Blue Origin
James Webb откри агресивна черна дупка в ранната Вселена
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела
Най-неуловимият кит на планетата е забелязан жив за първи път