Днес е голямото откриване на София филм фест в зала 1 на Националния дворец на културата с филма “Гуча!”. Лентата е копродукция на Германия, Сърбия, Австрия и България – в лицето на организатора на феста – Стефан Китанов, който е един от продуцентите.
Филмът е съвременна любовна история – нещо като балкански вариант на “Ромео и Жулиета”, само че – със забавен и щастлив финал.
В него главните герои са Ромео (в ролята – виртуозният тромпетист Марко Маркович – син на Бобан Маркович и част от неговия оркестър) и Жулиана (в ролята прекрасната и едва 16-годишна Александра Манасиевич).
Историята започва на две паралелни тържества. Там са два оркестъра от сърцати музиканти и, естествено, в един момент те, вместо да забавляват гостите, започват да се надсвирват. И циганският оркестър губи надпреварата.
В него е младият Ромео, който е във вечна борба за първенство с доведения си брат – син на шефа на оркестъра, който пък живее с майка му. Ромео е обезсърчен от несправедливото лансиране на брат си, но не може да направи нищо по случая – особено след като излага себе си и целия оркестър пред конкурентите – музикантите на Сачмо - в музикалната схватка.
И както тъжно си свири в гората, той изведнъж вижда красивата Жулиана. Тя е омагьосана от мелодията, която той свири, и двама се влюбват.
Проблемът обаче е, че Жулиана се оказва дъщеря на конкурента – Сачмо, който никога не би я дал на циганин. Така чувствата между двамата са заложени на нотен лист – или по-точно – Ромео трябва да надсвири Сачмо на фестивала в Гуча и само тогава русата му възлюбена ще бъде с него.
Изпитанието, съчетано със забраната, прави любовта между тях още по-силна и желанието да са заедно - още по-изгарящо – съвсем като балканска музика.
Затова на фестивала Ромео свири сякаш с две сърца – неговото и на любимата му. И това се оказва решаващо за победата.
Гуча е сръбско село, в което всяка година се провежда най-знаменитият фолклорен събор на духови оркестри. Там ще се разбере колко са силни чувствата на Ромео към Жулиана.
Филмът проследява цялата история до финалното надсвирване – всички комични балкански ситуации са съчетани по уникален начин с поетичните мисли и мечти за музиката на Ромео и огнените ритми на двата оркестъра.
Забавните случки са допълнитената и задължителна подправка към любовна история, която се разкрива по време на филма. Съчетани със страхотната актьорска игра и музиката, композирана от Деян Пейкович (изпълнена от духовите оркестри на Бобан и Марко Маркович и на Драган Ижнич), те умело вплитат емоцията на големия фестивал в личната история на двама влюбени и превръщат цялата смесица в страстен балкански мюзикъл.
Което е поредният аргумент да не изпускаш програмата с балкански филми тази година, защото наоколо, както и тук, напоследък се правят много добри филми.
А сега – беж да си купиш билет за откриването. Защото си заслужава, както се казваше в една реклама....
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инвеститорите може и да подценяват инфлацията, предупреждава Deutsche Bank
Възможно ли е БЕХ да купи рафинерията на "Лукойл"?
Westinghouse ще доставя ядрено гориво на Унгария
Швейцарски курорти са с най-скъпите и най-бързо поскъпващи имоти в Алпите
Върховният съд на Бразилия потвърждава присъдата на бившия президент Жаир Болсонаро
ЕК планира център за справяне със заплахата от дезинформация от Русия и други страни
Ивайло Вълчев: ЕС даде знак на РСМ, че разширяването не е на всяка цена
Пускат и дронове за Стефани, камерите я засекли край хижа "Алеко"
Централна прогноза
Любомир Дацов: Изчисленията в "Бюджет 2026" не са коректни
Боримиров нападна ЦСКА: Съживихме едни мъртъвци
Унион Берлин спря уникалната серия на Байерн
Шеф в ЦСКА поздрави Янев и отсече: Има тенденция срещу нас
Хулио Веласкес: Вдигаме главите, заслужено сме на първо място
Ицо Янев каза за големия липсващ в Левски и отсече: Чаках 10 години този момент
Странна реакция? Сираков си тръгна ухилен след загубата от ЦСКА в дербито
Дневен хороскоп за 9 ноември, неделя
Поверия за ангелската дата 11/11
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Новата реалност: Лайковете определят живота ни
Искате електричка? Предвидете си повече пари за ремонти
Какво време ни очаква в неделя?
Вижте ВИДЕОТО, запечатало Стефани за последно
Румънецът, обвинен за смъртта на шестима мигранти в Бургас, остава в ареста
Левски и ЦСКА "спукаха" топката в мач пълен агресия и картони (СНИМКИ)
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса