По-скучни и безинтересни избори в България не е имало. Парадоксално е, но това, което изглеждаше като мечта допреди няколко години, а днес е факт, вече интересува прекалено малко хора.
Да бъдат избрани пълноправни български представители в най-демократичната европейска институция, които да узаконят европейското присъствие на България и да имат възможност да представят и защитават българските интереси - това сега се оказва безинтересно.
Социологическите проучвания на общественото мнение показват, че от тези избори се интересуват най-малко българи в сравнение с всички останали вотове извършени през последните 17-18 демократични години.
Още по-малко избиратели знаят за какво точно ще се гласува. Но за сметка на това няма нищо по-обяснимо от подобна реакция. Във вътрешнополитически план страната ври и кипи от скандали. Кълбото Топлофикация София хем се разплита, хем оплита все повече и все по-високопоставени хора и институции.
Замесени по един или друг начин се оказват освен Общината и Министерството на икономиката и енергетиката, общински съветници, министри и заместник министри, следствието, Прокуратурата, Булгартабак, Държавния резерв....кой ли още ще се покаже от гардероба със скелетите?
Прословутите корупционни схеми за които само се говореше, сега сякаш стават все по-ясни.
В тези условия на кого му пука дали в Страсбург и Брюксел ще бъде един или друг? Червен, син или жълт...Та нали от това което се вижда досега от корупционните скандали, никой от тях не е съвсем сух?
Не случайно се наблюдават опити и тези избори да бъдат насочени към „демокрацията на кебапчетата”, като се дават обещания, подходящи за вътрешнополитически вот – увеличаване на пенсии и заплати, социална защита и други подобни.
Сякаш българските депутати в ЕП ще договарят работни заплати с европейските институции в Брюксел и ще вдигат пенсиите на българските пенсионери от Страсбург.
На тази територия обаче партиите се чувстват по-силни, имат опит с обещания, естествено не с техните изпълнения. Кампанията на нито една партия не е съобразена със спецификата на европейските избори, не говори за целите, които трябва да се преследват в ЕП, за каузите които трябва да се защитават.
За сметка на това на избирателите всекидневно се поднасят битки между лагери оформени по-скоро по икономически, а не по политически принцип.
Непрекъснато се трупат факти как държавата и нейните граждани са ограбвани, как кръгове от фирми и черни каси финансират и са финансирали партиите и по-изявените им членове.
Тези скандали и все по-отчетливо открояващите се различни икономически интереси, предвещават бури и в доскоро безоблачното небе на тройната коалиция. Сега май на никого не му е до избори за Европейски парламент.
Политиците имат доста пожари да гасят, без да знаят все още кой ще изгори в тях.
Избирателите са заливани от скандали и мръсни истории, които далеч не могат да ги мотивират да отидат до урните. За разлика от други избори, този път става въпрос за компрометиране на цялата политическа класа.
Да, това са най-безинтересните избори през последните години. Това е най-вялата избирателна кампания, която сме виждали. На кого му пука кой ще отиде в Страсбург и Брюксел?
Вероятно само на тия, дето вече стягат куфарите.....
---------
Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Какво (не) знаем за "най-голямата петролна сделка в историята"?
Кадър на деня за 30 август
Сътрудничеството с Ford се обръща срещу Volkswagen
Лондон е столицата с най-скъпите имоти в Европа
Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
Тръмп и Путин попаднаха в капана на войните, които нито могат да спечелят, нито да загубят
Пожар избухна край Рилския манастир
5 зодии, които привличат богатство и успех на 31 август 2026 г.
Седем души са загинали при преобръщането на кораб край Кипър
Земетресение с магнитуд 2,1 разлюля България
Борисов: Ние ще участваме там, където трябва да станем първи
Отново голово шоу! Челси взе втора победа след 4:3
Милан взе младок от Нотингам Форест
НА ЖИВО: Ботев Пловдив – Левски (Съставите)
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Левски набеляза Джеймс Аджако за нов трансфер
Шампионът на Англия с рекордна продажба
Дневен хороскоп за 31 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 31 август - 6 септември: Везните да не бързат
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
МФК Спартак триумфира с титлата в Bulgaria Beach Soccer Championship 2026
Защо котките „газят“ с лапи стопаните си
Германска пенсионерка в село Лозен: В Германия едва оцеляваме, в България е по-евтино, тук се излекувах
Тежък инцидент със скутер край Лом