Датските сили за сигурност са арестували няколко човека, които са заподозрени, че планират убийството на местен карикатурист.
Полицаите са отказали да съобщят подробности по случая, но датски всекидневник разкрива, че става дума за техния щатен карикатурист, който е един от 12-те илюстратори, стоящи зад скандалните рисунки на Пророка Мохамед, които вбесиха ислямския свят преди две години.
По официални данни на Датската разузнавателна служба, днес сутринта, в 4,30 ч. местно време, е била проведена контратерористична операция на силите за сигурност в региона на град Архус, западна Дания, за да бъде „предотвратено терористично мотивирано убийство“.
Съобщението не предоставя информация какъв е броят на арестуваните ислямисти, но скоро се очакват допълнителни разкрития по случая.
„Не искахме да поемаме неоправдани рискове и решихме да се намесим в много ранен етап на подготовката за убийството, за да попречим на планирането и изпълнението на атентата“q се казва в изявление на генералния директор на Датската разузнавателна служба Якоб Шарф.
Датският регионален всекидневник „Йиландс постен“, който пръв публикува рисунките на Мохамед през септември 2005 г., е информирал, че обвиняемите са планирали убийството на техния карикатурист Курт Вестергаард.
Няколко месеца след публикуването на карикатурите, в началото на 2006 г., масови, в някои случаи дори кръвопролитни, демонстрации заляха почти всички ислямски страни. Някои мюсюлмани твърдо вярват, че Коранът забранява да се правят илюстрации на Пророка Мохамед.
В някои ислямски страни датските посолства бяха принудени да затворят врати, а персоналът им беше евакуиран.
Карикатурата на Вестергаард показва Пророка, носещ на главата си бомба с горящ фитил, около която е навит тюрбан.
Самият Вестергаард заяви, че рисунката му искала да покаже как някои хора използват името на Мохамед, за да оправдаят терора. Въпреки това, мнозина в ислямския свят възприеха карикатурата като обидна рисунка, която изобразява Пророка като терорист.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wizz Air иска разрешение за полети до САЩ
Венецуелците се опитват да спасят каквото могат с покупките на стейбълкойни в долари
К. Вътев: Сделката с Меркосур не е заплаха за земеделието ни – то страда от вътрешни проблеми
Инвеститорите на LVMH настояват за яснота около плана за наследник на Бернар Арно
Йога пазарът в България продължава да се разширява
САЩ финансират с 1,6 млрд. долара компания за добив на редкоземни метали
Симеон Николов е избран за №1 в Русия
Лошо време в Япония: Жертви и транспортен хаос заради обилни снеговалежи
Захарова за забраната за руски газ в ЕС: Европейците се превръщат в нещастни роби
Две убийства в рамките на часове разтърсиха Варна
Военни унищожиха открита в Бургас ръчна граната
Цецо Найденов заплаши Левски за Переа: Ще изскимтите!
ЦСКА обяви важна промяна
Лапорта обясни за подгизналия "Ноу Камп"
Боб няма да покълне в Манчестър Сити
Веднага в Англия! Челси призова свой от Дортмунд
Няма по-добър от Мони Николов в Русия
Фъншуй експерт: В годината на Коня внимавайте с червения цвят
Как съвременните онлайн магазини се изграждат с визия за растеж?
Любовен хороскоп за февруари 2026
Камъни за различните фази на Луната – за успех и положителна енергия
Как да поддържате керамичните котлони? 5 изпитани съвета
Не са само хормоните – червата може да са истинската причина
Прокуратурата във Варна излезе с подробности за двете зверски убийства
Хванаха за ден 29-ма шофьори с алкохол или наркотици
Варна бе представена в петата Среща на върха на Мрежата на балканските градове B40
Две зверски убийства са извършени през уикенда във Варна
Спартак гостува на Ботев Пловдив в сряда от 14 ч.
Осъдиха 71-годишен варненец, защото гласувал два пъти в един изборен ден
Стреля семена по-бързо от пушка: Ето как изглежда едно от най-опасните дървета в света
Оцеляването на Марс зависи от един скрит ресурс, твърдят учени
Археолози откриха нещо наистина странно в древна китайска гробница
Учени: Нелекуваните зъби са причина за по-кратък живот
Уникална в научен план: Ето защо Гренландия е важна за глобалните изследвания
Редовните потребители на AI са изложени на по-висок риск от депресия