ЕС не определи дата за преговори с Македония

Министрите от ЕС се опитаха да окуражат Сърбия, Косово и Македония
Обновена: 12 дек 2012 14:47 | 12 дек 2012 09:18, Елка Василева
223
ЕС не определи дата за преговори с Македония
Снимка: Reuters

Македония отново не получи дата за начало на преговорите за присъединяването й към Европейския съюз. На приключилия снощи съвет на министрите на външните работи от Съюза беше взето решение въпросът да бъде разгледан едва през пролетта на следващата година и то при спазването на три условия, предаде БНТ. По време на съвета българският министър на външните работи е обявил декларация, в която са описани конкретните действия, които София иска Скопие да изпълни, за да получи възможност за продължаване на пътя към Европейския съюз.

Външните министри от Европейския съюз решиха следващата пролет Европейската комисия да обяви доклад за постигнатото от Македония в три области - реформите в страната, напредъка в развитието на двустранните отношения и постигането на напредък в спора за името с Гърция. След като се запознае с доклада, Европейският съвет ще вземе решение, с което да упълномощи Комисията да започне да изработва рамка за преговори с Македония и да започне предварителния преглед на законодателството в страната приоритетно в областите правосъдие и вътрешни работи, вътрешен ред и сигурност.

Министър Николай Младенов подчерта, че решението на Съвета означава, че въпросът с добросъседските отношения вече се превръща във въпрос на наблюдение от европейските институции и от страните членки.

България постави на Македония три условия, за да се съгласи с даване на дата за начало на преговорите - създаване на добросъседски отношения с подписването на споразумение, създаване на общи работни групи в ключови области, например икономическо сътрудничество и културно и историческо наследство, както и показването на решителност и добра воля за прилагането на постигнатите споразумения. Решението на външните министри означава, че няма да има развитие по темата и на съвета на лидерите от Европейския съюз в четвъртък и петък.

Министрите от ЕС се опитаха да окуражат Сърбия, Косово и Македония, които искат членство и асоцииране със Съюза, заявявайки, че блокът напролет ще обмисли започване на преговори за сближаване, ако бъдат извършени необходимите реформи, предаде от своя страна ДПА.

След срещата си вчера в Брюксел министрите заявиха, че Европейската комисия трябва да представи през пролетта доклад за напредъка на Белград, Прищина и Скопие "с оглед вземане на евентуално решение" за започване на преговори за членство със Сърбия и Македония и за споразумение за асоцииране с Косово.

Министрите обещаха да оценят докладите на ЕК преди 30 юни, когато ще е приключило следващото председателство на Съюза.

За Македония това обещание е "съществен пробив", след като години наред Гърция блокираше всякакъв напредък по въпроса заради спора за името на страната, каза комисарят по разширяването Щефан Фюле. Той изрази надежда, че становището по отношение на Македония ще се окаже "възможност" за уреждане на спора.

Австрийският държавен секретар Райнхолд Лопатка беше предупредил преди вчерашните разговори, че ЕС рискува да изгуби доверието към себе си по отношение на разширяването, ако държи Македония в очакване.

Сърбия и Косово бяха похвалени за подновените си двустранни преговори. Фюле нарече сръбското правителство "смело" и каза, че "този път няма разминаване между думи и дела". И двете страни бяха насърчени "да продължат и да активизират" усилията си за нормализиране на отношенията.

Сърбия иска да стане член на ЕС, а Косово се стреми да сключи споразумение за асоцииране, въпреки че пет от страните членки не признават Косово за независима държава, отбелязва ДПА.

На вчерашната среща в Брюксел бяха обсъдени и други страни, които искат за станат членки на ЕС. Очаква се, че догодина Хърватия ще стане 28-та членка на ЕС, но вчера министрите отбелязаха, че "все още има работа за вършене в няколко сфери", каза кипърският външен министър Ерато Козаку-Маркули, чиято страна председателства ЕС.

За Турция министрите казаха, че тя остава "ключов партньор" на Съюза, но със съжаление отбелязаха липсата на "съществен напредък за пълно изпълнение на политическите критерии" и за нормализиране на отношенията й с Кипър.

Босна бе порицана за липсата на напредък по европейската й програма и за използването в страната на "език, водещ до разединение". Черна гора и Исландия бяха окуражени да продължават по поетия път.

В Албания изборите догодина ще бъдат "решаващ тест за гладкото функциониране на демократичните институции", заявиха министрите и поискаха от ЕК да докладва, веднага щом бъде постигнат "необходимият напредък" за получаване на статут на кандидат.

Разширяването продължава да е от ключово значение за политиката на ЕС, заявиха министрите в общата си декларация, приета на срещата. Във време, в което ЕС се сблъсква с големи предизвикателства, процесът на разширяване продължава да укрепва мира, демокрацията и стабилността в Европа, се посочва в документа, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


223
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
112
0
 
7
 
! Отговори
до113 преди 11 години
не е проблем бе, весело е, нали знаеш поговорката на гол тумбак, чифте пищови
111
11
 
2
 
! Отговори
BG-681 преди 11 години
А разбираше Орфеус през 6-ти век преди христа е пял на славянски с руски акцент, а грандоманите гърци си позволяват свободни съчинения по история.....Интересно защо имената Александрос, Филипос, Олимпия, Орфеас имат смисъл само на гръцки език и са неразбираеми на български и на така наречения "македонски език". Само ей така за малко осветление ако се преведе на македонски Александрос се получава нещо като Бранко Македонски от алексо-браня и андрас-човек, а Филипос-конелюб:филос-любя, обичам; ипос-кон на старогръцки и от там хипопотамос-кон под водата или хипопотам. И тези пишман историци що не погледнат че както нашия , така и всеки европейски език е повлиян и поне 20% е съставен от гръцки думи, ама като не можеме да си оправиме настоящата история сме тръгнали да избиваме дълбоки комплекси за малоценост с миналото. И ако трябва да търсиме величието на българите то не е в гръцката история която е създала европейската цивилизация, а то е скрито може би в Шамбала, Тибет , в мистичния изток там където са ни истинските корени!
110
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Готов ли е БЮРМ за членство в ЕС? Това е най-важното? То не е само в икономически и политически напредък, а и в ИСТИНСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ - всеки свободно да отстоява мнението си. Ето, тук пишат хора от Македония. Добре, дори много добре. Нека чуем и тяхното мнение. Но я се опитайте вие да влезете в македонски форум и споделете своето мнение. Да не говорим за обидите от другите коментиращи, но и админът веднага те банва - посмъртно. ТОВА Е ВИНАГИ И НАВСЯКЪДЕ!МОЖЕ ЛИ В БЮРМ СВОБОДНО ДА СЕ ГОВОРИ? НЕ
109
1
 
9
 
! Отговори
до104 преди 11 години
хм, а де са с дянали куманските племена разселени в тази аст на българия по времето на асеневци, а и още чакам отговор какво пише на битолската плоча
108
1
 
16
 
! Отговори
BG-681 преди 11 години
До Зоран......В Александрия се появява и най-голямата библиотека в света - 600 000 тома. На гръцки език - не на македонски, какъвто и тогава, и днес не съществува.
107
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не се занимавайте с макетата, *** *** са те. ДО 15-ина години ще говорят албански...тогава ще реват за помощ, докато отзад ги напъват шиптарите, ама ще се сетят, че са си плюли на единствените, които биха могли да им помогнат.
106
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Е то се знае, който не целува ръка, ще целува ***. Все пак да бъдем снизходителни. Рано или късно, по части БЮРМ ще стане членка на ЕС. Атина и София сме вече вътре, не е далеч момента, когато и Тирана ще стане пълноправен член. Така сите бюрмаджии ке влазат у унията!::)))))
105
0
 
17
 
! Отговори
BG-681 преди 11 години
Македония без гримД-р Божидар ДИМИТРОВИдиотските македонистки исторически тези днес получават отпор не само от учените по цял свят, но и в самата Македония - нещо, което не се бе случвало 65 години. Експрезидентът Бранко Цървенковски онзи ден каза, че античният македонизъм е обречен на тежко историческо поражение. А експремиерът Любчо Георгиевски иронично забеляза, че следващата стъпка на управляващите ще бъде да открият антични югославяни.Династията на Александър е претендирала, че произлиза от Херакъл, че е дошла в Македония от южния гръцки град Аргос и че е елинска, поради което е получила право да участва в допускащите само елински атлети Олимпийски игри, а това е станало във времето на Александър I Филелин, тоест около 150 години преди раждането на Александър III Велики. Филип II, бащата на Александър III Македонски, е печелил поне три състезания в Олимпийските игри.Няма научен институт в света, който да не приема, че античните македонци са гърци. Това личи не само от имената на царете (гръцки), не само от самоопределянето им като гърци, но и от факта, че Филип и Александър Македонски работят за една гръцка политическа идея - обединението на стотиците гръцки градове държави в единна империя. Тази империя трябва да постигне две важни политически цели. Да спре войните между гръцките градове държави и да се противопостави на Персийската империя, чиито агресивни действия през VI-IV в. пр.Хр. застрашават гръцката независимост. И Филип, и Александър успяват в действията си, подкрепяни от не малка част от гръцкото общество. Царствата, които възникват на територията на Александровата империя след смъртта му и над които застават македонски пълководци като Антиох, Птолемей и Лизимах, се наричат елинистически (т.е. гръцки) царства, а периода на съществуването им (края на IV-I в. пр.Хр.) - елинистически. Там цъфти гръцката образованост и култура, най-високата в света в тази епоха, постигнала интересна симбиоза с персийската и египетската цивилизация. В Александрия се появява и най-голямата библиотека в света - 600 000 тома. На гръцки език - не на македонски, какъвто и тогава, и днес не съществува.
104
2
 
16
 
! Отговори
Гост преди 11 години
Вия неможете да имате кръв от атичните македонци, защото те са били гърци, а не славомакедонци. Област Македония е била 1000г българска и вия твърдите, че там нямало българи. А македонска държава не е имало 2000г. обаче видиш ли ти са остана 2 мил. антични македонци, чисти арийции. Кирил и Методий нема да напишат азбука за най-големата и силна славянска държава тогава България, ще напишат азбука за Македония, която няма държава тогава. Има логика да знаеш
103
2
 
18
 
! Отговори
BG-681 преди 11 години
"Македония е земя со бугарски народ и язик"Македонски анализатор за патриотизма, който "ни протече от ушите"Македониа е зема со грчко име, српска црква, бугарски народ и азик, 25,7 отсто Албанци од кои 120.000 фалсификат?! Ич не ни е лесно! Загрижен Македонец
102
9
 
1
 
! Отговори
Зоран преди 11 години
До АнонименЕ не сакаме вее ама нико не не прашува. Политичарите мора така да прават инаку ЕУ е ги смени...
101
14
 
3
 
! Отговори
Зоран преди 11 години
До някойАха значи пилоните беа проблем? А вашите провокации дека не постои македонска нациа и македонски азик, тоа е нешто нормално?
100
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
АМА И ВИЕ ЛИ ИСКАТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ У РАЗПАДНАЛИЯ СЕ ЕС БЕ МАКЕТА? АМА ВИЕ СТЕ ЛУДЕ БРЕ. ДОБРЕ СИ ЖИВЕЕТЕ ЩО ВИ ТРЯБВА ТАРАЛЕЖ У *** БРЕ? АМА ТО НАРОДА НИКОЙ НЕ ГО ПИТА ИЗКАЛИ НЕ ИЗКАЛИ.. ОНЕЗИ ДЕТО СЕ ПРАВЯТ НА КЛЕЧКИ ИЗКАТ ДА СЕ ДОКОПАТ ДО МИЛИАРДИТЕ НА ЕСЕСОВЦИТЕ.
99
17
 
2
 
! Отговори
александар преди 11 години
До имигрантЕ убаво обасни (барем за вас, за Македонците не се согласувам ама добро). Е сега обасни им на твоите браа ***, дека човек може да биде модерен а во исто време да каже дека има потекло од антиката. Значи вие имате потекло и од прабугарите и од тракиците и од словените, а ние ако речеме дека имаме потекло од античките Македонци значи сме се откажувале од словенството! не е точно! Ние викаме во нас има крв и од античките Македонци и нормално и од словените. Се разбравме?
98
1
 
18
 
! Отговори
някой преди 11 години
А сега, макета, продължавайте да вдигате пилони с вентилатора край границата. Ако искате, може и 100-метрови.
97
1
 
8
 
! Отговори
имигрант преди 11 години
До: Filip Makedonija (номер 38)P.S.: А да отговоря на болния ви въпрос: И вие, както и ние имаме много малко общо със Александър и Филип Македонски. Може би един, два, три или пет процента, не знам доколко гръцки гени има в нас.
96
0
 
23
 
! Отговори
Браво преди 11 години
Нещастни сърбомански въшльовци, набийте си в тъпите кратуни, че никой, ама никой в ЕС не се интересува от вас. От вас се интересува само Албания. Толкова сте ***, че не виждате от кой край ви гори чергата, ама те, белите гугли съвсем скоро ще ви покажат. И не мога да ви разбера претенциите- първи ви признахме, оръжия ви подарихме, български паспорти ви даваме. Е какво повече искате? Едно благодаря не сте казали, а само омраза сеете.
95
0
 
12
 
! Отговори
имигрант преди 11 години
До: Filip Makedonija (номер 38)С Хан Аспарух общото ни е това, че е от прабългарски род. Тоест, има някакъв процент от него, но не голям. За Чингис Хан не знам. Което не знам не мога да коментирам. Но с Атила е възможно също да имаме нещо, но! Пак е малко!.Със Спартак вероятно имаме нещо защото голяма част от нашия генотип е тракийски.Но - същото се отнася и за вас, защото сме "братовчеди".А иначе сме славянски народ защото езикът ни е славянски и имаме и славянски гени.Други въпроси?
94
0
 
8
 
! Отговори
муткуров преди 11 години
маклайн са сърбомани... обсебени са ...но сега на албнския са седнали...
93
13
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До до 86Куманово иде од зборот КУМ,КУМА, КУМАШИН. А сега кажи ми од каде иде името на градот пазарик.