Млади албанци – лесната плячка на радикални ислямисти

114 души са отишли в редиците на ИД - 40 са се върнали, 20 са убити
21 окт 2016 22:19, Елка Василева
26
Млади албанци – лесната плячка на радикални ислямисти
Снимка: архив, Reuters

Бедността и отчаянието превръщат не малко млади албанци в лесна плячка на радикални ислямски проповедници, които ги вербуват за бойци на "Ислямска държава". Отишли на джихад в Сирия, някои от тях не се завръщат никога, пише Дойче веле.

"Дориан следваше английска филология в Тирана. Обичаше да учи. Взехме заем, за да може той да следва. След като се дипломира, се прибра на село, но никъде не можа да си намери работа" - гласът на Мелеч Кучо трепери, когато разказва за сина си, загинал като джихадист в Сирия.

Семейството живее в малкото село Ремени в Югоизточна Албания и е бедно, както повечето хора тук. В селото има 250 къщи, джамия и православна черква.

Също както много свои връстници Дориан отива да работи като сезонен работник в съседна Гърция, за да изкара някой лев и да подпомага семейството при изплащането на заема. Много от албанските гастарбайтери обаче остават без работа поради финансовата криза в Гърция и Дориан трябва да напусне страната.

В началото на 2014 година той казва на родителите си, че иска да замине за Австрия и да работи там няколко месеца. Младежът никога не се завръща от това пътуване.

"Звънеше по телефона веднъж в месеца и казваше, че е намерил работа. Когато му казахме, че искаме да го посетим, си призна, че от самото начало заминал за Сирия. Станал джихадист и се оженил за мюсюлманка от Кевая в Централна Албания. Умолявахме го да се върне, но той ни каза, че е заминал доброволно", разказва Мелеч Кучо.

На 18 август 2015 година идва и тъжната вест. "Беше 19.27 часа, когато ни позвъни един негов приятел от съседното село и ни каза, че Дориан е убит във войната и трупът му не може да бъде пренесен в Албания", разказва бащата.

Жертва на бедността

Между 2012 и 2014 година много албански младежи от различни градове в Централна и Източна Албания заминават за Сирия и се присъединяват към терористичните милиции на ИД. По официални данни в този период от време към ИД са се присъединили 114 души. 40 от тях междувременно са се завърнали, а 20 са убити.

Роланд  Ходжа е практикуващ зъболекар и мюсюлманин. Той познава лично някои от младежите, заминали за Сирия. "Повечето от тях са с основно образование. Някои бяха завършили и гимназия, а малцина бяха следвали. Те произхождат от много бедни семейства и стават лесна плячка на онези, които им обещават пари и благосъстояние", казва той.

"Дориан беше добро момче. И на мравката правеше път. Обичаше чуждите езици и започна да учи арабски при селския имам. Никой не можеше да си помисли, че ще стане джихадист", казва Мелеч Кучо.

Той вярва, че един имам, който всяка седмица идвал от Македония за петъчната молитва, е вербувал сина му и други младежи от съседните села. Бащата на Дориан се спомня, че след петъчната молитва имамът винаги разговарял поотделно с младежите.

Радикални ислямистки фондации и проповедници лесно вербуват млади хора поради безработицата, бедността и безперспективността в Албания. Към това се прибавя и фактът, че някои джамии излизат извън контрола на Мюсюлманската общност на Албания, която минава за умерена организация и обхваща голяма част от мюсюлманското население.

"Имамите от тези джамии проповядват радикален ислям, насилие и се опитват да вербуват безработни младежи", казва Роланд Ходжа. Както и имамът от село Лесниче, който също се е присъединил към ИД. Роланд Ходжа е убеден, че Facebook и другите социални мрежи също допринасят за разпространението на радикални идеи.

Никакъв шанс за салафизма

Едва след 1990 година салафизмът и другите екстремистки ислямски учения навлязоха в Албания, казва членът на управителния съвет на Мюсюлманската общност Юли Гурра. Тъй като в комунистическа Албания бяха забранени всички религии, след промените нямаше много имами и религиозни училища. Нямаше и много джамии.

"Това позволи на някои ислямистки организации и фондации от Саудитска Арабия да навлязат в Албания. Някои от тях бяха включени в черния списък на САЩ след атентатите от 11 септември. Те изградиха тук джамии и основаха училища. Същевременно предлагаха на нуждаещите се семейства парични помощи, за да могат по този начин да ги спечелят за своята идеология", казва Юли Гурра.

Въпреки това той е уверен, че салафизмът и религиозният екстремизъм нямат никаква перспектива в Албания. "От две години насам нито един албански гражданин не се е присъединил към ИД. Междувременно ние проверяваме всички имами. Всяка джамия си има настоятелство, което редовно докладва за съдържанието на проповедите на Мюсюлманската общност в Албания", казва той.

"Радикалният ислям няма нищо общо с мюсюлманската традиция в Албания. Религиозната толерантност и хармонията между представителите на различните религии са основни ценности на мултикултурното албанско общество", заключава Юли Гурра.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Чудно ми е защо само християните и евреите говорят за някакви девици при мюсулманите, а досега не съм чул нито един мюсулманин да говори за тях. :)))
16
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хайде , моля ви се! Жертва на бедността или жертва на собствената си простотия? И в България има достатъчно бедни, ама не съм чула някой да е станал джихадист заради това. Просто на умника са му обещали разни чудесии и той се е подвел.
15
1
 
3
 
! Отговори
Впечатления преди 7 години
До Аз съм 11Странни го употребих в смисъл, че са с непозната ни душевност. Не приличат ни на нас, ни на други народи, с които съм общувала. Някак непроницаеми са за българин от България, македонците по ги познават.
14
2
 
5
 
! Отговори
Впечатления преди 7 години
До Аз съм 11В Билище сварих един, който говореше български, това са старите етнически предели на България, оттатък границата е Костур, сега гръцкия Кастория. Казваше се Наум, това име било разпространено сред няколко народа. Попита ме как е в България, аз най-искрено му отговорих"Като в Албания", а той рече на разговорния си български:"А, вий сте по-високо, тук е сиромашко." Давам го за пример на отношение към българите, имат ни уважението, България там се котира високо.
13
2
 
3
 
! Отговори
ПАЗАРДЖИК преди 7 години
скоро и в българия ще стане същото че многото българи са без работа особено в помаклъка в селата като им плащаха по 200 евро на месец жените да носят бурки лека по лека и младежта ще се подаде като няма възможност за работа .човек търси начин как да спечели някои лев.но не винаги честноста печели в българия честният човек не може да вирее можеш да вирееш само като станеш породажник на родината си като наще политици.защо турция ще плаща за у-ща в родопите.някои обърна ли внимание на това .
12
2
 
9
 
! Отговори
Аз съм 11 преди 7 години
До ВпечатленияАз съм бил основно в Тирана и Дуръс, но съм съгласен с теб. А това, че са странни аз си го обяснявам с изключително странния им и неприличащ на никой друг език и прочутата енверова изолация. Но пък аз съм видял само добро там, а и много ми се радваха като чуеха, че съм българин, което в малко държави съм го чувствал за съжаление.
11
1
 
8
 
! Отговори
Впечатления преди 7 години
До Анонимен 11Селата около Билище и Корче са с много изцяло нови дву- и триетажни къщи, често с претенции - ковани огради, колонки и прочее аристократизъм, несвойствен за село. Обясниха ми, че собствениците им работели в чужбина. Един да излезе, помагал да отиде цялата рода, били много работливи и не бягали от тежък труд. Услужливи са, помагаха ми по пътя. Малко странни, с непозната душевност. В градчетата Билище и Корче си съжителстват рязък напредък и изостаналост, неравномерно е.
10
1
 
12
 
! Отговори
Лоза преди 7 години
Чувала съм отзиви, че поради свирепо светския режим на Енвер Ходжа в миналото и до днес религията в Албания играе по-малко роля, отколкото сред албанците в Македония и Косово.
9
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За разлика от повечето коментиращи съм бил в Албания и мога да кажа, че действителността в големите градовете е доста по-различна от стереотипите... Разбира се по селата може и да е друго.Ислямът е сравнително слаб там, поне не е нещо от което младите масово да се вълнуват. Алкохол има навсякъде и си се консумира, момичетата се разхождат напълно свободно с къси дрехи (а някои и са страшно красиви, не мога да си кривя душата). Така че не е зле човек да има едно наум и да не вярва на всичко чуто
8
6
 
19
 
! Отговори
123 преди 7 години
Защо ли като чуя албанец и си представям наркотрофикант, сводник или наемен убиец.
7
4
 
18
 
! Отговори
123 преди 7 години
Защо ли като чуя албанец *** представям наркотрофикант, сводник или наемен убиец.
6
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ВИНАГИ МЛАДИТЕ СТАВАТ ЛЕСНА ПЛЯЧКА. Така и В България . До 1944г. Московската конспирация в България развива мрежа от атеисти да свалят правителството и да се създаде анархия. Така вербуват поета Никола Вапцаров.
5
17
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В Албания има освен мюсюлмани, има и католици и православни . Също като в България. Работата е в това, че Албания е по близо до Запада и влиянието от Москва е по слабо не както в България. ТАКИВА ПРОПАДНАНА СЕЛА ИМА И В БЪОГАРИЯ МНОГО ПОВЕЧЕ И ТО , ОТ мюсоомани, православни и атеисти.
4
9
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Албанците са рядко тъпa нация, затова даже се учудвам как още не са ги вербували всичките накуп... то с това обещание за девстеници, как няма да се вържат?!?
3
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
албанците са рядко ку.ха нация като цяло. Един типичен пример, че изолацията не се отразява добре на една общност. Кръвосмешението и отцепването поради политически причини е довело тези хора да тръгнат срещу еволюцията. Те от западна Европа успяват да го вербуват, където имат възможности да живеят повече от добре(поне в Швейцария е така), та камо ли от някой беден регион.
2
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Авторът много си противоречи,на кое да вярвам в статията????хем албански момчета са вербувани в ид,хем нито един албански гражданин не е в редиците.
1
11
 
25
 
! Отговори
Добро преди 7 години
И некнсега да благодарим *** Сащ за подкрепата им за Албания За цялата тази *** дето идва от там като наркотици и оръжие. И не на последно място бомбардировките срещу Югославия и разцеплението й което беше целта на "нашите спаситвли-демократи-сащ"