Вписването на българите в конституцията на РСМ – за следващия парламент

Пендаровски: Вместо да приоритизираме темите, се занимаваме само с България
13 окт 2023 08:56, Елка Василева
101
Вписването на българите в конституцията на РСМ – за следващия парламент
Снимка: архив, БГНЕС

Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че като реалист не вижда сближаване на двата политически блока в парламента, за да се стигне до  осигуряване на необходимия брой депутати и за гласуване на промените в конституцията на страната.

Още по темата
„Аз съм единственият политик, който преди година каза, че ако след гласуването в парламента на френското предложение, което вече е европейско, трябва да направим оценка дали имаме шанс да направим (мнозинство от) две трети, а това се вижда бързо по време на консултацията с парламентарните групи. В такъв случай трябваше да оставим този въпрос настрана и да се занимаваме много повече с вътрешните реформи.

Правителството обаче реши друго. От тогава до днес аз съм единственият, който казва, че днес не сме по-близо до 80 (депутати), отколкото бяхме преди два месеца или преди 12 месеца. Загубихме златно време, което можехме да отделим за други въпроси, а това беше тема, която откриваше и закриваше новините и публицистичните предавания, защото ние като политици ви я предоставихме. Наистина смятам, че изгубихме време за един безобиден по съдържанието си въпрос. Защото е ясно какво означава, ако впишем българите в конституцията, вече имаме 7, какво ако в конституцията си имаме 12 народа, но вместо да приоритизираме темите, почти година и половина се занимаваме само с България", каза Пендаровски в интервю за телевизия "Телма".

По думите му Северна Македония не трябва да се отказва заради трудността да се сближат позициите и припомни позицията си, че е за предложената преговорна рамка, „защото френското предложение не унищожава (Северна) Македония” и заяви, че ще положи всички усилия, за бъдат направени промените в конституцията възможно най-скоро.

От друга страна, ако нямаме шанс да постигнем (мнозинство от) две трети, ако приемем, че не можем да го направим днес, утре, вдругиден... до края на годината, нека го отместим и нека следващият победител в парламентарните избори да се занимава с този въпрос. Защото знаете, че насила хубост не става, каза Пендаровски.

Промените в основния закон на Северна Македония за вписване на българите в него е условие в преговорната рамка на страната, за да бъде проведена втората междуправителствена конференция и Северна Македония да започне да отваря преговорните глави. Въпреки че управляващата коалиция СДСМ и ДСИ, както и всички албански партии заявяват, че ще гласуват за промените в конституцията, необходимите гласове в парламента не могат да бъдат постигнати, ако опозиционната ВМРО-ДПМНЕ не гласува в подкрепа. Опозиционната партия обаче отказва за подкрепи промените в конституцията "под български диктат".

"Винаги е по-лесно да продадеш националистически, отколкото по-умерен наратив. Ако реша да използвам националистически наратив и да говоря срещу албанци, българи, да съм антиамериканец и така нататък, мога да спечеля 700 000 гласа на всякакви избори“, посочи Пендаровски.

Той припомни опитите на Зоран Заев да запознае опозицията с предложението за договор с Гърция, в което по думите му е получил единствено отричане от страна на опозицията.

"Един от най-шумните депутати на това заседание сега казва, че Преспанският договор е реалност и никой да не си прави илюзии, че може да бъде променен. Това е двоен стандарт - говориш едно пред електората си и пред обществото, чакаш да дойдеш на власт и накрая ще приемеш всичко, и Северна (Македония) и българите в конституцията. Това е партиен, а не държавен и стратегически интерес", посочи Пендаровски.
(Кореспондент на БТА Маринела Величкова)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


101
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
9
 
12
 
! Отговори
до 11 преди 7 месеца
Хайде да не плачем на чужди гробища.Пък и техните албанци са от белите.Какво ще прави псевдодържавата България се питай, столицата й мяза на ивицата Газа като архитектура и манталитет в кварталите.
13
6
 
9
 
! Отговори
Бай Дрън преди 7 месеца
Приемането на Македония в ЕС...за следващия век и следващия ЕС след рапада на тоя :)
12
3
 
7
 
! Отговори
... преди 7 месеца
това тоя с майка българка официална по документи ли е, където и той има бг пасош или е заев, където и той с бг пасош идваше да яде, пие и моли за кинти за крадене?
11
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
А в следващия РСМ ли ще се казва или Велика Албания? Колко албански партии имаше 4 или вече са повече? Официален език албански , български не. Външен шиптър с име Османи, премиер шиптър. Тенк ю Джеймс Пардю, тенк ю Костов
10
3
 
22
 
! Отговори
айху преди 7 месеца
Когато решите, тогава вписвайте. Пътя към Европата е дълъг и не е задължителен !
9
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Номер 7, аз ставам сутрин с усмивка а ти?
8
4
 
22
 
! Отговори
А.Колев, пасе кози преди 7 месеца
Ние отдавна сме вписали северномакедонците в хумор, сатира и забава.
7
11
 
4
 
! Отговори
до Анонимника от БАН преди 7 месеца
Ще черпиш, дедовия. Не си ли представяш, че има хора които на тоя свят, които не жулят рикия. А от оснонтова, че не мислиш че трябвало да се месим в изконно българско териториално землище... То и аз мисля, ще Америка не трябва да се меси по целия позмат свят, че и отвъд него, но те не мислят така. Но все пак могат да мислят, а не като тебе без-мозъчни-ръкиджуги пръднали...
6
6
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Не мисля че БГ трябва да се занимава с МК. Ако има българи в МК на които не им е добре там да си дойдат в БГ, има и работа, има и къде да живеят. Аз лично ще черпя по ракия.
5
7
 
25
 
! Отговори
Зозо преди 7 месеца
Пендар, албанскиот учиш ли го? Клоун руски, опа сръбски.
4
8
 
7
 
! Отговори
Лекар ихтиманец преди 7 месеца
Ние излизаме, они влазат!
3
5
 
25
 
! Отговори
Поредните палестинци преди 7 месеца
С вентилатор на знамето.!.
2
4
 
18
 
! Отговори
мда преди 7 месеца
много дълга статия
1
4
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Влизането на макетата в ЕС - по-нататък