Не искам да пия бирата от времето на баща ми!

Или германски поглед към родните крафт бири
173

Снимка: Димитър Станишев

Как изглежда българският пазар за крафт бира през погледа на германски посетители? Впечатленията си познавачите Рюдигер Руос, дългогодишен консултант в индустрията за напитки в Германия и ценителят на пивото Гунтер Ени описват в статия от пет страници, която ще бъде публикувана в специализираното списание за напитки "Getränkefachgrosshandel" през август. Акценти от нея бяха предоставени ексклузивно на Dnes.bg от Димитър Станишев, докторант в "Стопанско управление" в ЮЗУ, Благоевград, който е организирал посещението им у нас.

С истории на и за бирата България все още не е толкова известна. Страната е позната предимно със своите вина. Консумацията на бира в България се дължи основно на големите производители, които са част от семействата на световни гиганти в този бранш.

Крафт бирите в България обаче печелят все повече почитатели. Трите посетени производители на крафт бира имат една обща черта. Те са с успешен бизнес в други браншове и така създават необходимия капитал, за да финансират хобито си за производство на собствена бира. Те са новодошли от други сфери, като търговията с автомобили, хуманитарните науки и строителството и ще поставят нови акценти - ще променят бирения бранш и ще привлекат немалко ценители на ракията и виното към насладата от бирата.

Разговорите с търговци и производители на напитки показват, че в България бирата се превръща в истинска алтернатива на виното и ракията. В почти всички магазини за напитки срещу респектиращи цени се предлагат познати брандове от различни страни като Белгия (Chimay), САЩ (Sierra Nevada) и Германия (Braufactum, Radeberger, Hacker-Pschorr, Schöfferhofer, Krombacher, Schneider Weisse и др.).

В повечето случаи те дори са на най-предно място на витрините. Според познавачи на сцената за крафт бира в България, в момента тук работят общо 11 производители на крафт бира, като броят им се очаква да стане 15 към края на годината.

"Революция в бирена чаша"

През последните години в България се е развил един висококачествен пазар за крафт бира. Макар и да расте с едноцифрени темпове, той често бива окачествен като "революция в бирена чаша". Началото му в повечето случаи следва една тривиална формула: От домашното пивоварство, произлизащо като хоби или експеримент, към създаването на една "мини пивоварна" и производството на крафт бира, която може да засенчи много ентусиасти, т.нар. "Gypsy Brewer". Преди да се срещнем с конкретни производители, се огледахме в някои специализирани магазини.

На 70 кв.м. в близост до ул. "Шишман" в София намираме един огромен избор от различни международни брандове. Това, по думите на консултант-продавача, се обуславя и от големия брой туристи в София. Виждаме обаче и много етикети на кирилица, което според дизайна и опаковката им подсказва тяхната принадлежност към кръга на крафт бирите.

Такава, например, е "Ромбус", която е поставена на височината на "баварското пивоварно изкуство". "Ромбус" посещаваме и в Пазарджик. Баща и син Темелко и Стойчо Пампови, един хармоничен екип, ни представят една нова и оборудвана с най-модерни технологии пивоварна. Подовата настилка е изключително висококачествена, а голяма част от операциите се извършват ръчно. Един от моделите за Стойчо е "Хайнекен": "Би ми било достатъчно да притежавам 1 процент от тази компания".

Уговаряме си среща в магазина за напитки "1001 Бири" в близост до НДК с Алекс Герджев – лингвист и собственик на "Диво Пиво". В непринудена атмосфера дегустираме различни вкусове на неговите крафт бири. Вкусовите нюанси са отлични. Впечатлява и дизайнът на бутилките. Съчетанието от преподаване на чужди езици и развиването на много добре приет от ценителите бранд впечатлява. Сред клиентите му са ресторанти, пъбове, барове и магазини за напитки.

Димитър Георгиев и Божидар Александров – собствениците на пивоварна "Blek Pine" създават асортимент от до 23 сорта с богата палитра от вкусови нюанси. Дизайнът и мотивите на техните етикети впечатляват. Формите и комбинацията от цветове придават собствена и лесно разпознаваема идентичност на продуктите им. Редовните събития в пивоварната им също допринасят към разгръщането на пивоварната. Особено важна обаче е лоялността на клиентите. И двамата вярват в тренда към налагането на различни вкусови нюанси в бъдеще.

Биреният блог на Чавдар Петров (http://beer2beer.org/) е най-познатият в България. Чавдар е прототипът на посредника между големите пивоварни и движението на крафт бирите. Умело той свързва тези два свята.

Занаят срещу индустрия

Кратката ни визита в три пивоварни за крафт бира и два специализирани магазина за напитки няма как да бъде представителна извадка. Светът на крафт бирите е твърде фрагментиран. Разговорите ни обаче показват, че занаятът за правене на бира намира отворени към новостите клиенти с изненадващо нови резултати. Този бранш не само следва наложени трендове. Той предлага една качествена и трайна контра на стандартните продукти. Или както се казва: "Не искам да пия бирата от времето на баща ми".

За авторите:

Рюдигер Руос: Дългогодишен консултант в индустрията за напитки в Германия, предприемач и инициатор на престижните форуми за браншови срещи като "Sommertage der Getränkewirtschaft", "Bündner Runde" и "World Beer & Drinks Forum".

Гунтер Ени: Ценител на бирата, консултант в сферата на книгоиздаването, бивш управляващ съдружник на издателство "K. Thienemann", Щутгарт.

Организация и програма: Димитър Станишев, абсолвент на "LMU", Мюнхен, 2010-2014 консултант в мюнхенската ПР агенция "PR Partner", автор на книга за налагане на български продукти в Германия, докторант в "Стопанско управление" в ЮЗУ, Благоевград.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


173
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По времто на комунизма пазара беше затворен. Българските пивоварни нямаха конкуренция и затова предлагаха всякаква бълвоч. От 10тина години българите започнаха да предпочитат вносните бири пред нашенските и затова сега нашите марки се принудиха да започнат да се учат от запад и да предлагат алтернативни и по-различни бири с повече вкус и по-малко химия.
34
0
 
18
 
! Отговори
бирата преди 6 години
Нещо ми убегна какво са казали двамата германски експерти... И какво общо има заглавието. Статията започна как ще чуем мнението за бирата ни от двама експерти но всъщност излезе реклама на магазина 100 бири.
33
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до 33 А, върви му го разправяй на оня дето твърди че имало бира с 10 % алкохол. Абе хората са се побъркали бе!
32
0
 
0
 
! Отговори
do 10% бира преди 6 години
Напиши например Faxe bier в гугъла и се наслаждавай.
31
6
 
0
 
! Отговори
БИРАДЖИЯ преди 6 години
Страхотна статия! Поздравления на организатора и на Dnes.bg за отразяването!
30
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много хора бъркат процента алкохол с процента хмел или квото там беше.10%- на старите бири НЕ беше алкохолното съдържание.
29
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до 26 91-ва година един турчин 130 кила изпиваше 2 каси бира шуменско в моята кръчма за един ден. Това са 20 литра. И ставаше замаян леко и си заминаваше. Пиеше бира варна. 4,4%. Аре да го видя как ще изпие2 20 литра по 5%. А това че имало 10% биричка върви го разправяй на някой марсианец, папагалчо.
28
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Фен съм на оригиналните чешки бири.Леки с приятен лек аромат.Ипа,Крафт,Ел и полските бълвочи за мен са спиртоварни за изхакване.По добре да се пият джинчета и водки, махмурка е по слаб.
27
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
от 25 Червеното вини се пие до 10 градуса...максимум 12. Кви 18 градуса, бре? Ти нормален ли си? Греяно вино ли обожаваш...к'во ли?
26
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Въздържател Както някой мюсулмани казват -най-хубавото телешко месо е свинсата пържола от врат .
25
1
 
15
 
! Отговори
Стар софиянец преди 6 години
За пръв път чувам за КРАФТ бира и нямам понятие какво означава. Статията, ако беше написана по начин различен от много зле, щеше поне това да обясни.Колкото до бирата от времето на баща ми, то това е относително понятие, но при всички случаи при мен бирата от времето на баща ми, както и от мое време преди 30-50 години, беше значително по-добра от сегашните бълвочи на "световно известни марки". Преди 1989-та най-често пиех най-евтината - светло пиво за 33 стотинки,която ми харесваше повече от др
24
0
 
15
 
! Отговори
бай Тъпчо преди 6 години
Еееее като прочетох туй и викам на бажанака-айде да идем до центъра да пием по 1-2 бири бе, пък той вика-ееее бажо, 12 се пише без разделителна черта бе, сички щи са смеят...а пък аз нали съм свикнал и ич ми не дреме
23
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Имаше Търновска бира 10 % . Със син етикет беше .Бях ученик и помня кяк баща ми и компания ,бяхя пили по няколко бири . На другия ден се чудеха какво е това чудо ? И не само Търново пускаха такива . Май Ломско пиво имаше . А това че някой пиел по 10 бири и нищо му нямало, е жива лъжа . 10 бири и два дена си в безтегловност . Това не ти е сегашната пи..ня. И наденицата беше истинска
22
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
до 18 Викаш това търновското било 10 %? Ще ме разплачеш от смях, бе. Ти знаеш че най-силните бири са тъмните и са до 6,5 %? до 22 ти ако пиеш червено вино на 18 градуса, значи пиеш ОЦЕТ! Червено вино се пие студено към 10%..след това вече е ...пардон оцет!
21
3
 
12
 
! Отговори
Въздържател преди 6 години
Най-добрата бира е ракията!!!
20
0
 
5
 
! Отговори
бироман преди 6 години
някои са мн добри като дивотона рзбирачите да им кажа, че това е истинска бира, естествено газирана и без химиипийте си стелите и не коментирайте
19
1
 
7
 
! Отговори
до 15 преди 6 години
И още нещо - оптимална температура за червено вино е от 18 градуса до стайна температура, а не охладено, както си мислиш. За да може да му се разгърне аромата.
18
0
 
9
 
! Отговори
iwo преди 6 години
Не сте наясно и с % и с градусите явно .Бирите имат и 2 те))
17
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 3-----------------------Според мен-Старопрамен
16
3
 
9
 
! Отговори
do 15 преди 6 години
Това, че е домашно вино не е никаква гаранция, че става за нещо. Даже болшинството е по-скоро леш, само дето правячите са му свикнали и си го харесват.Има много народ дето бухат захар, оставят да преври, оставят люспи и чепки или направо кофти материял или пък недай боже допълнителни работи овсен гроздето...