България е на 61-во място в света и на 28-мо в Европа в класацията на фондация Heritage и Wall Street Journal по икономическа свобода. Страната ни събира 65,7 точки при максимална оценка 100 точки.
Въпреки че подобрява резултата си спрямо предишното издание на индекса с 0,7 пункта, страната ни губи едно място в класацията, като остава в групата на „умерено свободните” държави най-вече поради изпреварващия темп на реформи в други страни. В същата категория попадат още Белгия, Кипър, Испания, Полша, Португалия, Франция, Италия и други страни.
Оценката на авторите на доклада за 2014 г. е, че българската демокрация е възпрепятствана от липсата на прозрачност в политическия процес и широко разпространената корупция.
Най-добри резултати България традиционно показва по отношение на фискалната свобода - ниски данъци и овладян дефицит, както и при свободата на търговията, макар тук да се оценява най-вече търговската политика на Европейския съюз като цяло, посочват от Института за пазарна икономика.
По отношение на категорията „Ефикасност на регулациите” страната ни получава по-добри от средните за света оценки. Същевременно авторите на доклада посочват, че въпреки, че повечето цени в икономиката се определят пазарно, повишаването на земеделските субсидии от ЕС е довело до изкривявания в цената на земята.
Поради юбилейния характер на тазгодишното изследване в доклада за 2014 г. се коментират тенденциите в икономическата свобода от 1995 г. насам. Авторите отбелязват, че България е една от 20-те страни в света, които най-чувствително са подобрили икономическата си свобода през последните 20 години. В същото време ниската изходна база в средата на 90-те години и икономическата криза не позволяват на страната да достигне резултатите на „предимно свободните” държави, които заемат от 6-то до 35-то място в класацията.
През целия двадесетгодишен период основна слабост на България остава категорията „Върховенство на закона”, в която попадат оценките за свобода от корупция и защита на правото на собственост.
Авторите посочват, че от 1995 г. насам почти липсва напредък по отношение на борбата с корупцията (оценката за свобода от корупция се повишава от 30 пункта до 35,2 пункта от максимални 100 пункта). По отношение на защитата правото на собственост оценката се е сринала с цели 20 пункта – от 50 до 30 пункта.
Хонконг остава лидер по икономическа свобода в света, като събира 90,1 точки от 100-те максимални. Следва Сингапур с 89,4 точки, Австралия с 82, Швейцария с 81,6, Нова Зеландия с 81,2 и Канада с 80,2.
Още за резултатите от класацията четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.