Майор Амир Аргамаков е командвал военна част в Чечения, служил е в Сирия, ръководил е батальон в Украйна и е участвал в три парада по случай Деня на победата във Втората световна война на Червения площад в Москва. Сега той се впуска в кариера в руската политика, пише The Wall Street Journal.
30-годишният ветеран е част от нарастващия брой руски войници, които след службата си в Украйна са привлечени да заемат редица държавни постове. Руският президент Владимир Путин ги описва като закалени в битки кохорти, които „няма да отстъпят, няма да измамят и няма да предадат“, а неговите заместници ги привличат, за да придадат привидна доблест на собствената си политическа кариера.
Лицата на ветераните украсяват билбордове, които са разположени по градските улици. Те са канени да изнасят лекции в училища, някои от които са преименувани в тяхна чест. Телевизионни водещи възхваляват подвизите им на фронтовата линия, като ги въвеждат в телевизионните студия под бурни аплодисменти.
„Човекът е създаден не за мир, а за война“, каза водещият на държавната телевизия Владимир Соловьов в едно такова предаване миналата година, отразявайки мнение, което придоби популярност въпреки смъртта на стотици хиляди руснаци в Украйна.
Войната промени възприемането на военната служба в Русия, която дълго време се смяташе за убежище за необразованите, неквалифицираните и по друг начин неработоспособните. Служенето в армията сега осигурява такъв социален подем, че руски знаменитости пътуват до окупираните части на Украйна, за да публикуват свои снимки като доказателство, че помагат на военните усилия.
Това издигане на руските ветерани има за цел да повиши престижа на военната служба и да насърчи повече хора да се запишат в армията. То също така отразява желанието на Путин да предотврати евентуални проблеми от страна на завръщащите се военнослужещи, много от които може да са травмирани от преживяното на фронта. Някои от сражавалите се в Украйна са извършили престъпления с насилие след завръщането си у дома.
„Ветераните са трън в очите на всяка власт, дори ако имате победоносна война“, казва руският политически анализатор Екатерина Шулман. „Но особено ако нямате.“
За Аргамаков - член на местната етническа група алтайци, израснал в малко, отдалечено сибирско село на границите на Русия с Китай, Монголия и Казахстан - пътят към националната известност започва в региона на Северен Кавказ, където през 2013 г. започва военната си служба. По-късно служи в Сирия като част от руската военна интервенция за укрепване на режима на Башар Асад през 2018 г.
Миналата година, след като командва батальон с комбинирани оръжия в Украйна, той е награден с медал „Герой на Русия“ - най-високото военно отличие на страната. В речта си след завръщането си у дома той настоя, че е „просто един нормален човек“.
Когато близък съюзник на Путин става губернатор на родния Алтайски край на Аргамаков, той взема Аргамаков под крилото си и го назначава за сенатор от републиката. Аргамаков заменя военната си униформа с тъмносин костюм и става редовен участник в парламентарните заседания в Москва, където произнася речи за патриотизъм и служба на Родината.
„Политиката никога не е била моята цел“, каза Аргамаков малко след назначаването си. „Но имам чувството, че трябва да бъда полезен на нацията си.“
Други ветерани са включени в управлявана от Кремъл програма, известна като „ Време на героите “, която е замислена като изричен опит за ускоряване на назначенията на действащи войници и ветерани от войната в Украйна на държавни позиции.
„Тези, които пълниха джобовете си за сметка на нашата икономика през 90-те години на миналия век, определено не са елитът“, каза Путин при представянето му, като се оплака от олигарсите, които грабнаха ключови предприятия в постсъветските години и чиито имена сега са синоним на корупция. „Истинският, истински елит са всички, които служат на Русия.“
Първа група от 83 войници е записана за магистърска степен по мениджмънт, а след това за стажове в държавни агенции. След завършването им са назначени на работа в местната и националната администрация.
Един възпитаник, бивш командир в Източна Украйна, сега служи като президентски пратеник на Путин. Друг е губернатор на Тамбовска област южно от Москва. Трети беше назначен тази седмица за министър на труда в южен руски регион, въпреки че е обвинен от Киев във военни престъпления в Украйна.
Участниците от „Времето на героите“ са показвани по държавната телевизия и възхвалявани на банкети. Главата на Руската православна църква, патриарх Кирил , им каза през ноември: „Разбираме важността на това, което правите.“
Процесът на подбор е стриктно проверяван. Избират се само тези с висше образование и всеки намек за несъгласие с ръководството на Путин се потушава, което е в рязък контраст с чистките във войската, последвали бунт, воден от основателя на паравоенните формирования Евгений Пригожин , който по-късно загина в самолетна катастрофа .
Анализаторите казват, че Путин си е взел поука от миналото на Русия.
Политическият риск, породен от завръщането на ветерани, е такъв, че след Втората световна война съветският диктатор Йосиф Сталин решава да задържи много от тях в чужбина. Той удължава заповедите за мобилизация с години, за да предотврати завръщането на милиони у дома. И в продължение на почти десетилетие честванията на съветската победа над силите на Хитлер са забранени, в опит да се попречи на ветераните да натрупат последователи или да изградят близки връзки.
През 80-те и началото на 90-те години на миналия век завръщащите се ветерани от съветската война в Афганистан често са били третирани като граждани втора класа. Почти нямало психологическа подкрепа и широко разпространена стигма около ранените, тенденция, която днес показва малко признаци на подобрение. Някои ветерани в крайна сметка се организирали в политически фракции, които се стремяли да оспорят съветското управление и ускорили неговия крах.
„Когато войниците започнат да се завръщат, те ще печелят по-малко пари и няма да получат никакво уважение, което очакват от обществото. По-вероятно е съседите им да се страхуват от тях и да им се недоверяват“, каза политологът Шулман. „За да намалят превантивно това напрежение, властите трябва да създадат впечатлението, че се случват много положителни неща.“
Най-важното е, че Путин изглежда се опитва да гарантира, че най-новата генерация от завръщащи се войници ще останат лоялни на Кремъл и ще им попречи да се превърнат в политическа сила в бъдеще.
Аргамаков може би е добър пример. Въпреки стратосферния си възход, той досега е оказал малко реално влияние върху политиката. Но именно хора като него, които произхождат от скромно семейство и им липсва харизмата на хора като Пригожин, са основните бенефициенти на новото настроение в страната – главно защото открито подкрепят Путин и неговите стъпки за поставяне на руската икономика на военна основа.
Всъщност, Аргамаков каза, че целите му като сенатор са скромни. Той иска да помогне на войниците на фронтовата линия и да подобри живота на хората в Алтай, голяма част от чието население все още живее под прага на бедността.
Миналата година той посети родното си училище и похвали бившите си учители в обръщение към учениците. Не след дълго върху фасадата на сградата беше окачена транспарант с неговия лик. Големи червени букви изписваха думите: „Нашият сънародник“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.