Големите газови неволи на отиващата си година

Краят на Южен поток" може да разкрие нови възможности за Европа
Обновена: 26 дек 2014 13:38 | 26 дек 2014 13:34,
173
Големите газови неволи на отиващата си  година
Снимка: Булфото, архив

2014 г. скоро ще бъде история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция „Икономиката през 2014 г.“.

Шеста поредна година газовата диверсификация е приоритет за управляващите енергетиката у нас, а реално измерение на усилията така и още липсва. Нещо повече - с година заради технически проблем (скъсана тръба под Дунав) се бави пускането в експлоатация на връзката с Румъния. Познатото циклене обхваща и работата по другите приоритетни връзки с Гърция, Турция и Сърбия.

Пропадна и проектът, който можеше да донесе диверсификация на маршрутите на руския газ - "Южен поток". На 1 декември 2014 година след среща с турския президент Реджеп Ердоган в Анкара руският президент Владимир Путин, може би изненадващо за мнозина, сложи точката на проекта.

Дори и самата „Газпром” не изглеждаше готова да спре работата по проекта, макар енергийният министър Александър Новак да е категоричен, че идеята се обсъжда от известно време. В края на октомври Съветът на директорите на държавната газова компания увеличи средствата за инвестиции, за да могат да бъдат реализирани плановете за изграждането на газопроводите „Южен поток” и „Силата на Сибир”. 

Съобщенията бяха и че към средата на декември ще започне и строителството на морската част на газопровода. Част от тръбите се намират на пристанищата във Върна и Бургас. Вместо това обаче дойде новината за неговия край.

Проектът „Южен поток” всъщност беше определян от мнозина като по-скоро политически, а не с икономически ползи за Русия. Той дублираше Nabucco и целеше да заобиколи Украйна, бетонирайки водещата роля на „Газпром” като доставчик на газ за Европа.

След почти 9 години на кроежи на трасето и подписване на двустранни споразумения обаче проектът вече не е жизнеспособен. Съмнения във възможността за реализацията му имаше и по-рано - като се започне от коментарите за липсата на достатъчно разработени находища, които да доставят необходимите количества, за намаляващо в годините на криза търсене на природен газ и се стигне до цената.

Да си припомни обаче каква е историята на този проект. През 2006 година Италия и Русия договориха възможността „Газпром” да продава директно газ за италианските си клиенти, а това означава и изграждането на ново трасе, по което да тече синьото гориво. Така се заражда и идеята за „Южен поток”, а споразумението за него беше подписано година по-късно между италианската енергийна компания Eni и „Газпром”.

Двете страни се разбраха за изграждането на газопровод с капацитет от 63 млрд. куб. метра годишно от Русия към южната част на Европа. Към проекта постепенно се присъединиха и други европейски държави и така в крайна сметка плановете предвиждаха тръбите да минат по дъното на Черно море, да излязат на българския бряг и оттам да продължат към клиентите от Стария континент.

Оценките показаха, че най-подходящото място за това е плажът Паша Дере край Варна.

През територията на България газовият поток продължава към Сърбия, Хърватия, Унгария и достигат до Австрия. Второ разклонение откарва суровината до Гърция и Италия. Макар и да бяха водени преговори, Румъния в крайна сметка се отказа от участие в проекта, дори отказа да използва съоръжението за пренос на собствения добив.

И докато трасето и другите технически показатели оставаха относително постоянни, цената на газопровода непрекъснато растеше. През ноември 2007 година оценката на проекта е около 10 млрд. евро. Към края на 2013 година, когато беше направена и първата копка на „Южен поток” на българска територия, цената е вече 16 млрд. евро – 10 млрд. евро за сухоземната част и 6 млрд. евро за морската част, с уточнението, че крайната цена ще бъде определена след провеждането на отделните търгове за изпълнението на дейностите.

През октомври 2014 година от „Газпром” пък обявиха, че западните санкции към Русия ще оскъпят още „Южен поток” – със 7,5 млрд. евро до 23,5 млрд. евро.

И тук вече възниква първият основателен въпрос – има ли Русия достатъчно средства да изгради проекта?

Плановете по отношение на българския участък например предвиждаха „Газпром” да отпусне заем за изграждането на тръбите, а страната ни да връща средствата в продължение на 20-22 години чрез транзитните такси. Едва след това се предвиждаше България да може да получава в пълен размер приходите от транзита и то - ако капацитетът на тръбите е изцяло запълнен.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


173
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
10
 
11
 
! Отговори
Енергиен експерт преди 9 години
Какво представлява "Южен поток"? Това е рекордно скъп газпроводен проект на стойност 16 млрд. евро (подводната част само се оценява на 10 млрд. евро), който най-вероятно щеше да излезе още по-скъп, защото у нас никой никога не е забранявал раздуването на сметките. Най-главното обаче е, че това щяха да бъдат пари, безсмислено хвърлени на вятъра.
62
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Задният двор на Европа, презряният и ненавиждан от запада турски *** се загрижил за Русия и рублата - смях!
61
8
 
7
 
! Отговори
до 123 преди 9 години
Какъв играч щеше да бъде България?Русия определя цената на строежа,лихвата на заема и цената на газа?Този проект беше направен така,че България да бъде безгласна буква и дори следващи правителства да се усетят да не могат да променят нищо.Ако те тегли някоя друга държава си свободен да се махаш от България.
60
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хвърлих едно око на рублата - пак е отпрашила по нанагорнището, но не бойте се - др. путин ще ви оправи ръчно!
59
7
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Южен Поток не е провал а катастрофа. България изгуби и последния си коз като геостратегически играч по отношение на енергоснабдяването. Няма икономика, няма селско стопанство, четвърта в Европа по полезни изкопаеми и злато - всичко е дадено на западни компании и се изнася суровина, внася се готов продукт. България изчезва. Учете турски булгарлар, учете турски.
58
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Днес БГ, вие не бяхте ли свободна медия? Или разрешавате само определени коментари? Със спирането на свободните коментари манипулация на общественото мнение ли целите? Или просто целите да подлудите нещастния и изтормозен българин? Демокрация не означаваше ли право на мнение и право на изявата на това мнение?
57
1
 
4
 
! Отговори
Българофил преди 9 години
Господ вижда всичко,дори и да не вярвате в него,а на чужди лидери.
56
3
 
5
 
! Отговори
Господ преди 9 години
Аз съм българин. Да не съм чул някой да говори и пише против България.
55
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До АнонименЖалко че др.кутев няма да оцени всеотдайността по празниците.
54
3
 
7
 
! Отговори
Българофил преди 9 години
Който пише против България,Господ да го накаже.
53
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Чугуите са силни притеснени, че пропускат финансовата помощ от "братските" партии.Като затворят и лукоил както направиха в румъния нещата ще си дойдат на мястото.
52
7
 
7
 
! Отговори
инспектор дю дю преди 9 години
Бас ловя че джуджето иска да скочи и да извие врата на българите,защото вече не играем по свирката му.Колкото по далече от такива политици и държави,толкова по-добре за България.
51
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
С провала на Южен Поток България заминава в нищото. Вече на никой не е нужна, нито на Русия, нито на САЩ, а Европа презира и ненавижда българите които им бяха натресени от Вашингтон. Добре дошли в небитието - до 10 години България ще изчезне.
50
13
 
6
 
! Отговори
лилипутин преди 9 години
Путин за пореден път се опита да си поиграе с България на, ези-аз печеля,тура-вие губите,ама вече не ни минават тия *** номера.
49
3
 
5
 
! Отговори
за чугуните преди 9 години
Въпреки раздадените руски правителствени награди, обаче, частната компания на Рем Вяхирев "Газпром" не успя да получи нито собственост върху газопреносната система на България , нито възможност да продава на крайни потребители, което многократно би увеличило печалбите на газовия монополист в България, за сметка на българския бизнес! - Може ли да се направи паралел, че и Жан Виденов някога и Бойко Борисов днес, са жертва на интрига по линия на намеса отвън?- Категорично да. Ситуацията е идентична манипулира се отвън, само дето манипулаторите са различни.
48
1
 
4
 
! Отговори
някой от Италия преди 9 години
До СТРАНДЖАТАНищо не промивам, ***. Живея тук, сутринта зареждах. Това са фактите.
47
3
 
6
 
! Отговори
кубанская столица преди 9 години
Честно говоря, болгары уже задолбали русских. Голодранцы и еще что-то строят из себя. Слава Богу, что отменили Южный поток, а то была бы вторая украина.
46
3
 
7
 
! Отговори
червени алчни гниди преди 9 години
Ако ЮП се беше осъществил,червените бактерии щяха да се нагрухтят сега и веднага,а ползата за обикновеният българин след има няма 30г.,а до тогава я камилата я камиларя.
45
3
 
4
 
! Отговори
за чугуните преди 9 години
Съветник на Жан Виденов: "Газпром" водеше брутална война с българската държава!- Авдеев явно е забравил за собствената си активна роля във войната, която водеше "Газпром" с българската държава с цел присвояване на българската газопреносна мрежа и достъпа до крайните потребители на газ. Тази война беше брутална, нагла и безпардонна!От този момент нататък започва епичната битка на българската държава, в лицето на Жан Виденов, с обединената групировка "Газпром" - "Мултигруп", водена с активното участие на руския посланик Авдеев. Решителна за крайния резултат се оказа срещата на българския минис
44
2
 
3
 
! Отговори
до 88 преди 9 години
По същата причина по която Русия купува от Иран.