Почти 50 % от българите имат доверие в Църквата

53 % от българите се обявяват за религиозни
Обновена: 3 май 2024 08:10 | 3 май 2024 07:51, Елка Василева
69
Почти 50 % от българите имат доверие в Църквата
Снимка: „Галъп интернешънъл болкан“

Близо 50 % от българите имат доверие в Църквата, показва проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.

Изследването е проведено за БНТ между 28 март и 5 април 2024 г. сред 805 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Данните показват, че 49,7% от запитаните българи отговарят, че имат доверие в Църквата, 34,1 на сто отговарят отрицателно, а останалите не могат да преценят.

Църквата е сред институциите, които традиционно се ползват с високо доверие сред обществото ни, тези нагласи се запазват стабилни през последните години, като доверието варира между 40 и 50 на сто, коментират социолозите. Те констатират, че последните месеци показват запазване на добри нива на доверие в Църквата като институция в по-скоро горните граници на традиционното за обществото ни. На фона на отношението към други институции, особено тези на държавната власт, това са впечатляващи стойности,  отбелязват от "Галъп интернешънъл болкан".

Църквата сякаш остава встрани, нагласите към нея са стабилни, без резки пикове и спадове, макар че наличието на скандали и обвинения не е изключение и за тази сфера на обществените процеси у нас и назад в годините е давало своето отражение. Показателно е, че погребението на патриарх Неофит през март тази година беше определяно като едно от събитията, които в най-голяма степен обединиха обществото ни, посочват анализаторите.

Те обясняват,  че сравнително положителните нагласи към църковната институция обаче не могат да бъдат приравнени към отношението към религиите въобще или вярата в Бог. Глобално изследване, проведено в периода август – октомври 2022 година от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ показва, че обществото ни е сред умерено религиозните – 53 % от българите се обявяват за религиозни, при средно за света 61 на сто и средно за Европейския съюз – 43 %.

Близо една трета или 29% от сънародниците ни не се възприемат като религиозни хора, а една десета са атеисти. Други 10 на сто не могат да преценят как да отговорят. Страната ни е по-скоро в средата (или дори малко под нея) на „класацията“ по декларирана религиозност – под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които са наблюдават в други държави. България е близка по нагласи до другите източни държави от ЕС.

Тези нагласи и у нас се запазват по-скоро стабилни през последните години – делът на определилите се като религиозни остава същият, но и атеизмът като че ли расте, става ясно от данните. Минимален спад има сред дела на заявилите, че по-скоро не са вярващи.

През 2014 г. отново една втора - 52% от българите се определят като религиозни. 36% тогава казват, че не са вярващи, а три на сто са атеисти. Няколко години по-късно, през 2016 г., нагласите са на практика същите – 51% се определят като религиозни хора, 36% – като нерелигиозни, три на сто са атеисти, а останалите не могат да отговорят.

И у нас, както и в повечето държави по света, вярващите в съществуването на Бог  - 58%, изглежда са повече от определящите се като вярващи изобщо, обобщават анализаторите. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни. Малцина не знаят как да отговорят. Отговорите на българите отново се доближават до средните, регистрирани за ЕС – по-близко до тези на респондентите от източните държави на Съюза. Вярата в съществуването на Бог у нас се запазва на същите декларирани нива през последните години, сочат данните.

Глобалното изследване на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ обхваща общо 57 768 души, интервюирани в 61 държави от целия свят. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%. В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ за световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от Общество
Разпети петък е – най-тъжният ден за християните
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
тоз клон на руското кгб (бг църква) още ли трови бг земи :))))
58
0
 
4
 
! Отговори
830 преди 2 седмици
Гледайте новините, най-големите измамници и мошеници ще са на първа линия. Вместо да ги изгонят от църквата, попчетата им се кланят. Пълен цирк. Пародия на вяра!
57
0
 
4
 
! Отговори
Дай на попа 100 лв преди 2 седмици
Църквата ни е най голямата корпорация, хората в нея, гледат да ти вземат и последния хляб от ръката. Жалко за вярващите.
56
0
 
4
 
! Отговори
То пък преди 2 седмици
Многото вярващи вярват на почивните дни, не на поповете. Някои вече трети ден не могат да станат от масата и така до Гергьовден. Други гледат да си стегнат дома или градината. Трети се юрнали на почивка покрай многото неработни дни. Четвърти са по вили с приятели да поразтоварят от натрупания стрес. И аз ще се обявя за вярваш само и само да не отнемат неприсъствените дни :) Весело празнуване!!!
55
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Хе,да стее виждали от ПП ръководителите предатели в църква )))кви 50 %
54
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
И що трябва да се молят за Исус, нали тате си го е прибрал и е до него на небесния трон. Молете се за болните и бедните, щом вярвате, а най-добре им помогнете вместо да наливате пари в гърлата на алчната ламя ръководена от попове.
53
0
 
3
 
! Отговори
21в преди 2 седмици
Затова сме на това дередже. Живеем в 21 век, а се опитват да ни върнат в Средновековието и половината или повече са съгласни. Всичко им е криворазбрано, като вярват какви празници, почивки и екскурзии, трябва да се молят за техния спасител. Пълно лицемерие и фалш, както от поповете, така и от стадото.
52
0
 
4
 
! Отговори
ароматния пръч преди 2 седмици
На Запад католиците 90% ходят на психолози,у нас ходят по врачки,което е еретизъм,но то от самото покръстване покръстените са носели муски,според вярванията в многото Богове.
51
1
 
3
 
! Отговори
СМЕХ... преди 2 седмици
АМИ СОЦА--УМРЯ, В КАКВО ДРУГО ДА ВЯРВАТ ХОРАТА ОСВЕН В БОГА И СЕБЕ СИ...??!
50
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Доверие всекиму - вересия никому :)))
49
1
 
7
 
! Отговори
байкар преди 2 седмици
Аз съм от другите 50%. Като спра пред църква, си заключвам колелото.
48
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До Анонимен 49.Ктао не те интерисува кво правиш наврян тук.Явно те
47
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
На корпорация не вервам
46
2
 
4
 
! Отговори
Далай Лама преди 2 седмици
А може би днес е тъжен ден само за християните , но не и за упраляващата ни шайка полУтици, които не се смиряват и са плъзнали по курорти и скъпи дестинации , харчейки народните парички, изкарани с кървава пот.
45
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Какво ни интересува нас това Атеистите :)))
44
4
 
9
 
! Отговори
Мирянин преди 2 седмици
Наистина е тъжен ден днес ! Като погледнеш - и поповете , и управляващите ни трябва да бъдат разпънати на кръста днес ! Толкова разнебитена България никога не е била! От 1300 г. насам.
43
4
 
10
 
! Отговори
Мирянин преди 2 седмици
Посочете поне един поп , който е построил църкава ! Посочете поне един поп , който е пуснал един лев в кутията , в която всички миряни пускат пари за построяване на църковен храм, параклис или паметник !! НЯМА такъв поп ! Нито един ! Но пък всички попове са дебели, охранени, с розови бузки ! Блаженстват !
42
1
 
10
 
! Отговори
Хе,хе! преди 2 седмици
Такова доверие имат българите към църквата, че пълнят кошничките на поповете с блага. Погледнете какво богохулство е носенето на позлатени плащаници ,с везмо по тях, какви атрибути използват ***-поповете, каква помпозност по богослуженията ! Никаква скромност или смирение! Само показност, фалшиво мрънкане на някакви текстове , нагло незачитане на святостта на църковната служба ! Как да вярваш на такива шутове???
41
0
 
11
 
! Отговори
popa ot razgrad преди 2 седмици
религиите са най-голямото зло създадено от човека...
40
0
 
14
 
! Отговори
Чалга дивак преди 2 седмици
Не ги слушайте какво ви говорят ами гледайте делата. Църквите са полупразни, хората не се женят, дарения няма, на празниците не знаят какво празнуват а мислят само за пyкницa. Библия не са чели и на Велик ден празнуват великденския заек а на Рождество Христово празнуват Дядо Коледа. Кpадат, лъжат пpeлюбодействат и после се наричат християни