Причинява ли капитализмът бедност?

"Бъдещето, както и всичко останало, вече не е това, което беше"
31 авг 2015 12:30, Екип на Investor.bg
86
Причинява ли капитализмът бедност?
Снимка: www.freeimages.com

Капитализмът получава обвинения за много неща в днешно време: бедността, неравенството, безработицата, дори и глобалното затопляне, пише за сайта project-syndicate.org Рикардо Хаусман*.

Както каза Папа Франциск в неотдавнашна реч в Боливия: "Тази система е вече нетърпима според земеделските стопани, работниците, общностите, и въобще хората. Самата планета Земя също я намира за недопустима".

Но дали проблемите, които тревожат Папата са следствие от това, което той нарича "разюздан капитализъм"? Или пък те са причинени от изненадващия провал на капитализма да направи това, което се очаква от него? Трябва ли дневният ред за постигане на социална справедливост да се основава на обуздаването на капитализма или на премахването на бариерите, които пречат на разпространението му?

Отговорът в Латинска Америка, Африка, Близкия изток и Азия очевидно е второто. За да разберем това, е полезно да си припомним как Карл Маркс си представяше бъдещето.

За Маркс историческата роля на капитализма е да реорганизира производството. Да изчезнат семейните ферми, занаятчийски дворове, както и "нацията от магазинери", както Наполеон се твърди, че презрително нарича Великобритания. Всички дребни буржоазни дейности ще бъдат разработени от еквивалента на днешните Zara, Toyota, Airbus или Walmart.

В резултат на това средствата за производство вече няма да са собственост на онези, които вършат работата, както в семейната ферма или в работилницата на майстора, а на "капитала". Работниците ще разполагат само със собствената си работна сила, която ще бъдат принудени да продават срещу мизерни заплати. Въпреки това те ще бъдат по-щастливи от „армията на безработните" – група от свободна работна сила, която е достатъчно голяма, за да накара другите да се страхуват да загубят работата си, но достатъчно малка, че да не се губи много добавена стойност, която може да бъдат извлечена, ако работят.

След като всички досегашни социални класи са трансформирани в работници, а всички средства за производство са в ръцете на все по-намаляваща група от собственици на капитал, пролетарската революция ще доведе човечеството до един свят на съвършена справедливост: "От всекиму според способностите, на всекиму според потребностите", както е казал всеизвестно Маркс.

Ясно е, че поетът и философ Пол Валери е прав: "Бъдещето, както и всичко останало, вече не е това, което беше". Но ние не трябва да се присмиваме на грешното предвиждане на Маркс. В крайна сметка, както физикът Нилс Бор иронично отбеляза, "прогнозите са трудни, особено за бъдещето."

Сега знаем, че от Комунистическия манифест насам заплатите в Европа и Съединените щати започват 160-годишно покачване, правейки работниците част от средната класа - с коли, ипотеки, пенсии и дребни буржоазни предприятия. Политиците днес обещават работни места, или повече възможности за капитала, а не поемане на контрола върху средствата за производство.

Капитализмът може да постигне тази трансформация, защото реорганизацията на производството позволява безпрецедентно нарастване на производителността. Разделението на труда в рамките на отделните фирми, както и между тях, което Адам Смит предвиди като двигател на растежа през 1776 г., даде възможност за разделение на ноу-хау между хората, което позволи на обществото да притежава по-голямо познание от съставните му части и да образува разширяващи се мрежи за обмен и сътрудничество.

Една модерна корпорация има експерти по производство, проектиране, маркетинг, продажби, финанси, счетоводство, управление на човешките ресурси, логистика, данъци, договори, и така нататък. Модерното производство не е просто натрупване на сгради и оборудване, собственост на капитала, и управлявани механично със заменими работници. То е координирана мрежа от хора, които притежават различни видове човешки капитал. В развития свят капитализмът превърна почти всеки в работник на заплата, но също така извади хората от бедността и ги направи по-проспериращи, отколкото Маркс би могъл да си представи.

Това не е единственото нещо, за което Маркс не бе прав. Изненадващо, но капиталистическата реорганизация на производството в развиващия се свят се изчерпа, оставяйки по-голямата част от работната сила извън нейния контрол. Цифрите са поразителни. Докато само един на всеки девет души в САЩ е самонает, то този дял в Индия е 19 от 20. По-малко от една пета от работещите в Перу са наети от този тип частни фирми, които Маркс е имал предвид, а в Мексико - един на всеки трима.

В рамките на отделните страни измерителите на благосъстоянието са силно свързани с дела на заетите в капиталистическото производство. В мексиканския щат Нуево Леон две трети от работниците са наети от частни предприятия, докато в Чиапас - само един на всеки седем. Нищо чудно, че доходите на глава от населението са над девет пъти по-високи в Нуево Леон, отколкото в Чиапас. В Колумбия доходите на глава от населението в Богота са четири пъти по-високи, отколкото в Майкао, след като делът на капиталистическата заетост е шест пъти повече в столицата.

В бедна Боливия Папа Франциск разкритикува "манталитета за печалба на всяка цена, който не го е грижа за социалното изключване или унищожаването на природата", заедно с "наивната вяра в добротата на тези, които притежават икономическа сила, както и в сакралните механизми на преобладаващата икономическа система".

Това обяснение за провала на капитализма обаче е далече от целта. Най-печелившите компании в света не експлоатират Боливия. Тях просто ги няма там, защото не намират мястото за рентабилно. Основният проблем на развиващия се свят е, че капитализмът не реорганизира производството и заетостта в най-бедните страни и региони, оставяйки по-голямата част от работната сила извън своя обхват на действие.

Както Рафаел Ди Тела и Робърт МакКалък показаха, най-бедните страни в света не се характеризират с наивна вяра в капитализма, а с пълно недоверие към него, което води до мащабна правителствена намеса и регулиране на бизнеса. При такива условия капитализмът не вирее и икономиките остават бедни.

Папа Франциск правилно насочва вниманието към състоянието на най-бедните. Тяхната мизерия обаче не е следствие от разюздан капитализъм, а от капитализъм, който е обуздан по грешен начин.

*Хаусман е професор по икономическо развитие в Харвардския университет, където е и директор на Центъра за международно развитие. Авторът е председател на Съвета за растеж към Световния икономически форум. Той е бивш министър на планирането на Венецуела и бивш главен икономист на Интерамериканската банка за развитие.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
1
 
4
 
! Отговори
razgradski pop преди 8 години
от тази статия стигам до извода, че единственият изход е капиталистически социализъм, или социалистически капитализъм, както искате така го наричайте...
47
4
 
3
 
! Отговори
До №123 преди 8 години
Социализмът също убива! И ще е така с всяка политическа система, която залага на разпределяне на ресурсите по усмотрение на политиците. Очевидно е,че са неграмотни и трудно могат да разделят мръвките в една елементарна армейска чорба, а за равномерно и повсеместно разпределяне на земните ресурси даже нямат и идея откъде да започнат. Нагъват една огроман баница от единия край, с идеята че ще я изядат цялата, но докато стигна 1/10, останалото се развалило и нсе тава вече за ядене.
46
2
 
11
 
! Отговори
123 преди 8 години
Капитализмът убива!
45
2
 
5
 
! Отговори
vesko02 преди 8 години
Българинът е специалист в областта на експлоатацията на човек от човек и като такъв след два месеца ще гледа като *** как шепа негодници ще купят изборите при това със собствените му пари и ще го оставят с пръст в уста
44
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Да бе да - ми няма да има толкова много продукти - за масите - хляб и зрелища (ТВ шоу-та), а за "10-те процента" - яхти, самолети, коли за по милион и отгоре и т.н. Между капитализма и робството е тънка линията - робът няма свобода и имущество, работникът...на където се развива капитализма - ще има свобода само на хартия и имущество на лизинг и кредит :) (т.е. пак не е собствено)
43
1
 
2
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
Обвързан с кого и какво? Ако питаш дали имам жена до мен, да имам. От какво значение е това?
42
1
 
2
 
! Отговори
ЕВРОПЕЕЦ преди 8 години
СЪГЛАСЕН СЪМ , ИМА РАЗЮЗДАН КАПИТАЛИЗЪМ, НО И ЗЛЕ ОБУЗДАН! СХЕМАТА НА МАРКС ЗА КАПИТАЛА, ЧЕ ИМА РАЗХОДИ ЗА МАТЕРИАЛИ, ТРУД И ПЕЧАЛБА, ОЧЕВИДНО Е МНОГО ЕЛЕМЕНТАРНА, ПРОПУСКА МНОГО ДРУГИ РАЗХОДИ И СЕ РАЗМИНАВА С ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА! СРЕДСТВАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО СА СОБСТВЕНОСТ НА ЧАСТНО ЛИЦЕ ИЛИ НА ДЪРЖАВА, ОБЩИНА И ДРУГИ. НАЛИЧИЕТО НА ДРЕБНИ КАПИТАЛИСТИ, НЕ ПРЕЧИ НА СЪЩЕСТВУВАНЕТО НА ЕДРИ! ИМА ДЕЙНОСТИ, ПРИ КОИТО ЕДРИЯТ КАПИТАЛ НЕ Е АДЕКВАТЕН И ОБРАТНО!
41
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Да бе даПредстави си че всичко се прави от роботи и 90% от хората са без работа заради това. Пита се, как ще се купуват милионите произведени продукти от безработни ?
40
1
 
16
 
! Отговори
Да бе да преди 8 години
А какво правим след 20 или 50 години примерно, когато всичко се роботизира и тия дето са на върха на пирамидата, вече няма да имат нужда от нас?Тогава как ще се нарича строя - капитализъм,комунизъм,робство?Или ще дойде поредната световна война, която да редуцира броя ни според нуждите на тия дето са горе?
39
2
 
24
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
След идването на "капитализма" в Бг опознах и изучих такива алчни хора, че съм сигурен, че Молиер и Гогол биха ахнали, ако ги познаваха! Ужасният селски престъпен манталитет на българина, пълната липса на всякакъв морал и възпитание и неприлагането на законите в последните години изградиха чудовищни извращения на човешкото племе! Надявам се скоро да горят в ада! И да сведение - не съм неудачник, образован съм и не съм беден.
38
1
 
4
 
! Отговори
ABC преди 8 години
Също така валутата би трябвало да е обезпечена с нещо!
37
5
 
17
 
! Отговори
ABC преди 8 години
Под капитализъм разбирам:-свободен пазар-ниски данъци-малък държавен сектор-не много *** регулации пречещи на бизнеса-почти никакви държавни социално помощиТва го няма нито в ЕС,САЩ(поне от втората половина на 20-ти век),Япония,Канада и т.н.
36
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не капитализмът, а човешката алчност и преминаването към консуматорски общества причиняват бедност. Комунизмът или капитализмът не могат да причинят бедност сами по себе си.
35
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Капитализмът е лош защото предлага кредити за автомобил, цигари, алкохол, а за "консумативи" ток, вода парно, телефон не дава !
34
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименDA NE RABOTI,A KRADE.
33
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Киро кофражистаZASHTO LI BOKLUZITE-KAPITALISTI SA MNOGO RAZBIRASHTI, A NIE MASATA GI HRANIME.
32
5
 
28
 
! Отговори
Tina преди 8 години
Капитализмът причинява свръхбогати и свръхбедни и все по-огромна пропаст между тях.А трябваше да внесе един вид справедливост...За съжаление България започна да "копира" този модел, когато бе вече прогнил... Капитализмът е умираща система. Каквото успяха да изцедят от нея - изцедиха го. Бъдещето е рухване, което ще причини конфликти и несправедливости. След това ще се изгради нов модел, който ще е едновремено бизнес и социалност. Това или другия вариант - шепа богати и роби...
31
4
 
20
 
! Отговори
Гошу преди 8 години
До До фактКой ти каза, че сме капитализъм? Ние сме мутро-крадлизъм
30
24
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо бягат от България, ами защото в България капитализма е още млад, не е развитзатова хората бягат към развития капитализъмкато се развие нашия капитализъм ще се върнат, дори напоследък почнаха да се връщат
29
4
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А защо капитализма трупа дългове, Гърция е само последната дупка на кавала.Външния дълг на CAЩ е чудовищен и продължава да расте, като и на всички капиталистически държави. Как и кой ще ги връща, инфлация, ТСВ или ще дойдат извънземните.

Спонсорирани публикации