ЧЕЗ се закани: По-строги санкции за кражби на електроенергия

Приходите от глобите да постъпват в специален фонд, искат от дружеството
Обновена: 25 окт 2016 09:18 | 25 окт 2016 09:18, Петя Славова
6
ЧЕЗ се закани: По-строги санкции за кражби на електроенергия
Снимка: архив, Reuters

 Законодателни промени, които да включват строги и ефективни санкции за овладяване на кражбите на електроенергия и посегателствата над съоръжения от електроенергийната инфраструктура, поиска Потребителският съвет към ЧЕЗ България.

Възможностите за защита на интересите на потребителите бяха тема на заседанието между потребителски организации и ЧЕЗ България, провело се в края на седмицата.

Средно по 2 часа на ден е прекъсвало електричеството на територията на Западна България заради посегателства над съоръжения от началото на 2014 г. до 31 август 2016 г. Обобщената статистика, която бе изнесена по време на заседанието, показва, че почти по 1000 души на ден са стояли без ток само в Западна България заради престъпните деяния върху елементи от мрежата, допълниха от електроразпределителното дружество.

Още по темата

„Огромната обществена значимост на проблема изисква единодействие – законодателно и обществено, в мерките, които се предприемат. Потребителският съвет призовава за обединяване на усилията за постигане на общата цел – запазване на инфраструктурата на България и защита на интересите на българските граждани“, се казва в  отвореното писмо, подписано от членовете на Потребителския съвет.

ЧЕЗ Разпределение представи мерките, които предприема в рамките на своите правомощия, за да се бори с кражбите и посегателствата – подменя медните кабели с алуминиеви, които не представляват интерес за крадците, инвестира във физическа охрана на съоръженията, извършва редовни обходи на мрежата.

Дружеството е направило над 162 хиляди проверки за кражби на електроенергия от началото на 2014 г. и е съставило над 16 хил. констативни протокола за нарушения. Дотаксуваната електроенергия за този период е над 55 гигаватчаса. Реално  откраднатото количество обаче може да е много по-голямо, защото според нормативната уредба периодът за дотаксуване в България е един от най-късите в ЕС - до 3 месеца - въпреки че нарушението може да е продължавало много повече.

Според действащите правила в момента при дотаксуване на 100 кВтч електроенергия се начисляват 11.86 лева без ДДС, докато редовните клиенти за същото количество биха платили с 51% повече, или 18 лева без ДДС.

В търсене на решение на проблема по време на кръгла маса през септември тази година ЧЕЗ призова да бъдат въведени високи санкции за кражбите на електроенергия и да се създаде фонд, където да постъпват приходите от санкциите, след като бъдат покрити вредите, претърпени от дружествата.

Средствата от фонда биха могли да се използват за целеви инвестиции, за подпомагане на енергийно бедните, за повишаване на сигурността на електрозахранването или друга кауза, определена от правителството. Предложението бе подкрепено от членовете на Потребителския съвет.

Още бизнес новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
32
 
! Отговори
Циганин преди 7 години
Политиците няма да искат да решат проблема с кражбата на ток ,а ЧЕЗ не е способна сама без държавата да спре кражбите .Докога ние законопослушните граждани ще плащаме и за Андрешковците ?
2
1
 
38
 
! Отговори
Пешо преди 7 години
Крадеца вика дръжте крадците!
1
0
 
35
 
! Отговори
Сещам преди 7 години
се за едни,дето не се е родил тоя,който може да им събере глобите.