Цепина: Крепостта, несломена от времето... и от десетките войски

"Колела" ни отвежда до българските крепости
19 ное 2018 15:45, Екип на Automedia.bg
55

Един от митовете на българската история е за това как народът ни, разпокъсан и лишен от лидери, не оказал съпротива на османското нашествие и страната паднала под османска власт без много бой.

Но това е несправедливо за онези водачи, които са заставали начело на българите във вековните борби срещу нашествениците.

Десетки места у нас още пазят спомена за тях - и освен това ви предлагат чудесни възможности за автомобилна разходка през уикенда.

"Българските крепости", новата поредица на Bulgaria ON AIR ни отвежда именно на тези места, с помощта на Volkswagen Touareg.

Първата дестинация са две села, тясно свързани с историята на Алексий Слав, един от първите и най-могъщи независими феодали на средновековна България.

В Паталеница, на 25 километра от Пазарджик, се намират останките от Баткунион - най-големият укрепен град в региона в зората на Второто българско царство. Уви, от величествената някога крепост са останали няколко плочи, обрасли с бурени.

Тук е църквата "Свети Димитър" - също реликва от XI или XII век. Съвсем малко са храмовете от тази епоха у нас в толкова добро състояние - макар стенописите да плачат за спешна реставрация.

Следващата дестинация е крепостта Цепина. Върхът, висок над километър, е бил обитаем още в каменната епоха. При хан Пресиян, областта минала във владение на България, после няколко пъти сменила господарите си, за да бъде отвоювана обратно от цар Калоян през 1205 година.

След смъртта на Калоян властта в Търново била узурпирана от Борил, но Алексий Слав отказал да признае властта му и се отделил като самостоятелен владетел. Оженил се за дъщерята на латинския император Анри дьо Ено и от него получил титлата деспот.

Цепина била първата му столица и там построил внушителна крепост - над 25 декара площ, с 640-метрова стена, висока пет метра и дебела почти два. Под замъка и трите крепости имало водохранилища, предвидени за дълги обсади. По-късно Алексий Слав преместил трона си в Мелник, но Цепина си останала ключова крепост.

Цепина устояла дори на самия Лала Шахин, прославеният водач на османските войски. През 1373 година, след няколко месеца обсада, припасите и водата на защитниците били на привършване, но пашата склонил да сключи договор с тях: да ги остави сами да разтурят крепостта, но да не разорява града около нея и да остави на цялата местност известно самоуправление.

Градът Цепина оцелял чак до средата на XVI век, когато населението го напуснало и основало днешното Дорково. Манастирът на върха бил разорен век по-късно при принудителното помохамеданчване на местните българи.

Снимка: Колела

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименНапротив,знаят се точно имената и владенията на българските царе и боляри,знаят се и точно къде са се намирали областите им и царствата.При идването на османците на Балканите,90% от населението на Балканския полуостров е било българско.
8
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Той се е обособил като отделно българско болярство,не защото се е оженил за дъщерята на латинския император,а защото не е бил съгласен с узурпиралия властта цар Борил.Доста български боляри са били недоволни от Борил,ако си чел историята."Пък иначе като кажа, че в българската история е пълно с царе узурпатори, се сърдиш.А някои от тях дори са несправедливо убити, за да се харесат убийците им в очите на други по-силни в тогавашния свят. (Пр. Чака)
7
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ШибиРибиПоредния герой, оженил се за дъщерята на латинския император и разкъсал държавата.Той се е обособил като отделно българско болярство,не защото се е оженил за дъщерята на латинския император,а защото не е бил съгласен с узурпиралия властта цар Борил.Доста български боляри са били недоволни от Борил,ако си чел историята.А крепостта Цепина се намира в близост до Велинград.
6
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Аз изобщо не знам дали преди падането под турско робство е съществувало такова нещо наречено български народ.Съществували са множество крепости с местни феодали и местно население,но чак пък консолидиран народ наричащ себе си български,дълбоко се съмнявам.Имало е гърци,българи,славяни,татари,кумани,византийци,сърби,латини,генуезци,всичко това на тази територия."-------Най-после някой със смислен коментар! Доживях!
5
10
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз изобщо не знам дали преди падането под турско робство е съществувало такова нещо наречено български народ.Съществували са множество крепости с местни феодали и местно население,но чак пък консолидиран народ наричащ себе си български,дълбоко се съмнявам.Имало е гърци,българи,славяни,татари,кумани,византийци,сърби,латини,генуезци,всичко това на тази територия.
4
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тая статия и патрЕотите, които се гневят, че изчезвала българщината, ме подсещат за една велика българка... Казва се Професор Сашка Ганева. Наскоро Гала в нейното предаване "На кафе", спомена за нея.
3
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"след няколко месеца обсада, припасите и водата на защитниците били на привършване, но пашата склонил да сключи договор с тях"---Не друг, а авторът на тая върховна "мисъл", съчинява "митове". Няма никакви митове във факта, че българите почти без бой се предават на османците. Обаче по всичко си личи, че списвача на тия глупости и представа си няма какво представляват водохранилищата на крепостите и никога не е виждал такива. И не знае как се ползват. И кога.
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Авторът е пропуснал да каже къде е Цепина,явно му се е сторило маловажно.Или пък не знае
1
5
 
7
 
! Отговори
ШибиРиби преди 5 години
Поредния герой, оженил се за дъщерята на латинския император и разкъсал държавата.