Какво уби "келтския тигър"?

От пример за подражение Ирландия се превърна в заплаха за ЕС
Обновена: 17 ное 2010 14:24 | 16 ное 2010 11:45,
81
Какво уби "келтския тигър"?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Еврозоната изпадна в нокдаун след гръцката криза, но се оказа, че може да стане и по-лошо. Да се стигне до нокаут. И то от мястото, което доскоро беше пример за икономическо развитие, отчасти дължащо се на членството в ЕС.

За изключително кратък период от средата до края на 90-те Ирландия стана не просто модел за подражание. Страната преживя такъв впечатляващ бум, сравним само с този на източноазиатските „тигри“ Южна Корея, Сингапур, Хонконг и Тайван, регистриран малко по-рано. И успя да го поддържа повече от десетилетие, заради което с гордост наричаше себе си „Келтският тигър“.

Сега обаче на Дъблин се гледа като на реална заплаха не просто за силата на единната европейска валута, а за нейното съществуване въобще. Как се стигна до този обрат, също толкова изумителен, колкото възхода от 90-те?

Назад към историята – от извоюването на независимостта си от Великобритания през 1922 година, та чак до края на XX век Ирландия е Гаврошът на обединена Европа. Често наричат страната „беднякът сред богатите”. И има защо. Ирландия така и не съумява да хване крачката на европейските си партньори след Втората световна война.

Проверката на времето показва, че крайната политика на протекционизъм, водена от редица правителства през тези години, оказва пагубно влияние върху икономиката на страната. Износът (най-вече на селскостопанска продукция) пък е почти изцяло насочен към Великобритания, което допълнително стеснява възможностите за растеж. Идват и двете световни петролни кризи и Ирландия е на дъното.

Логично започва масово изтичане на мозъци и работна ръка, като през 60-те години населението достига абсолютния минимум от 2,8 млн. души. Максимумът пък е достигнат по отношение на безработицата, която е най-високата в Европа – 20%, а бюджетният дефицит е до небесата.

В тази ужасяваща ситуация обаче държавата прави няколко неща, които в крайна сметка правят „тигърския” скок възможен. Още през 70-те Държавната агенция за индустриално развитие започва масово „примамване” на чужди инвеститори в страната в ключови сектори като фармацията, разработване на софтуер и електроника. Ниски разходи и нулев корпоративен данък докарват на острова мощни американски IT компании.

Освен това Ирландия влага значителни средства в образованието, особено гимназиалното и висшето. Разнообразието от технически университети например е поразяващо. Резултатът е висококвалифицирана (и евтина) работна ръка от местни IT специалисти, инженери и т.н., която е добре дошла за hi-tech инвеститорите. 

Не случайно доскоро 85 на сто от стоките за износ, произведени в Ирландия, са следствие на директна чуждестранна инвестиция.

Присъединяването към ЕС (1973 г.) също помага значително, защото за инвеститорите Ирландия става трамплин за един огромен общ пазар. Освен това в страната се наливат свежи (и много) пари от еврофондове, които се усвояват достатъчно правилно, за да се стигне до икономическия бум.

За катализатор на пълната промяна се счита изготвянето на стратегия за изкарване на Ирландия от икономическото блато през октомври 1986 година. Автор е Националният икономически и социален съвет (НИСС) – независима организация, включваща профсъюзи, работодатели, фермерски организации, правителствени представители и независими експерти.

От НИСС са категорични, че са нужни значителни жертви от всички, за да се продължи напред и нагоре. Постепенно се стига до редица компромиси между власт и профсъюзи. Например да се намаляват данъците (над 60% от доходите), но да се наложат рестрикции върху възнагражденията. Затягането на коланите включва и значително съкращаване на държавните разходи.

Правителството на Чарлз Хохи, което поема властта през 1987 г., следва препоръките на НИСС и ги прилага в тригодишна Програма за национално възстановяване, която е последвана от редица сходни стратегически документи за развитие.

И започва историята на успеха. През същата 1987 г. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е 69% от средното за ЕС. През 2003 достига 136%.

От близо 20% безработицата пада почти до нулата в началото на XXI век. Държавният дълг се свива от 112 на сто от БВП до 33 на сто.

Средният годишен растеж на БВП през 90-те е изумителните 7 процента. На пазара стъпват гиганти като Microsoft, Google, Apple, IBM, Dell, HP и много други.

Икономическият възход превръща Ирландия в рай за имигрантите и особено след разширяването на ЕС през 2004 г. островът е най-желаната дестинация за десетки хиляди поляци, румънци, латвийци, българи.

В резултат на имиграцията 48% от всички нови работни места се заемат от чужденци. Ирландците не се оплакват, защото работа (и пари) има за всички.

Ревът на тигъра обаче скоро се превръща в уплашено мяукане.

Според редица експерти ирландското „чудо” е нищо повече от скоростно наваксване на пропуснатото в периода от края на Втората световна война до 90-те години. Възползване от възможности и обстоятелства, които са за еднократна употреба (примерно еврофондовете). 

А конкуренцията вече е много по-голяма – държави като Индия, Индонезия, Бразилия, които са готови с икономически и човешки ресурс да отнемат магическата пръчка на ирландците.

Като страна силно зависима от инвестиции отвън, логично Ирландия се оказа силно потърпевша при настъпването на глобалната рецесия преди две години. Заложили на строителния бизнес, подкрепен с нисколихвени кредити, ирландците поеха ипотечен удар, сходен с този в САЩ, и оттогава не могат да се възстановят.

Банките са пред колапс заради 110 милиарда евро лоши кредити (в това число и ипотечни). В същото време цените на имотите паднаха с 50-60%, а безработицата се вдигна до нивата отпреди 20 години.

Плановете на правителството за укротяване на бюджетния дефицит от над 12% от БВП са свързани с качване на данъци и съкращаване на държавни разходи на обща стойност 6 милиарда евро, и то само за година.

Инвеститорите обаче се опасяват, че този план не е особено ефективен (ниска събираемост на данъци и намаляване на възможността за растеж) и в резултат лихвата по ирландските 10-годишни облигации прехвърли прага от 9 процента за първи път от създаването на Еврозоната. Брюксел се намеси с гаранции, че ще помогне, ако Ирландия поиска помощта на ЕС.

В този драматичен момент обаче Дъблин прави всичко възможно да запази независимостта на своята икономика, постигната с толкова усилия през годините. Затова и няма желание някой друг (ЕС, МВФ) да поеме руля. Но Европа не може, а и не иска да чака повторение на гръцката криза, която постави еврото на жестоко изпитание.

Сега от Еврозоната са убедени, че само навременна намеса може да спре ирландската „зараза” от проникване в и без това крепящи се на косъм евроикономики като португалската и испанската. Защото това вече ще довърши единната европейска валута.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


81
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
9
 
! Отговори
Разумен преди 13 години
Историята се повтаря...Вързахме се за рублата - рублата потънаВързахме се за долара - долара потънаВързахме се за еврото...А какво ДОБРО е направил Дянков, о заблудени ?
32
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
преследването на максимална и постоянно увеличаваща се печалба доведе кризата в банковото дело , а оттам и в икономиката . строителният сектор е добър пример за това - знаете какви цени достигна кв.м. преди 2 - 3 години и отколко почна . оттам високи оценки на купените с ипотека жилища , високи кредити и обезценка при срива на пазара . колко непродадени жилища и офиси има у нас ? а колко се търсят ? не е интересно нали , важно е да печелиш .
31
2
 
4
 
! Отговори
Emi... преди 13 години
Интересен начин да бягаш от грамотност... може би страх от грешки? Все пак не е особено оригинален.... а и нищо по темата или просто си СпУделИямИ? Доста ми пада мнението за Харвард като университет.
30
0
 
12
 
! Отговори
:) преди 13 години
... Кризата за тях е отрезвяваща, а за нас убийствена.
29
0
 
14
 
! Отговори
:) преди 13 години
Проблемът на ирландците, както го видях, съвпада с този в България. Силно аграрна страна, вижда бърз възход на доходите. Всички се юрват да купуват (инвестират в) къщя и да ходят по почивки в чужбината. Искат набързо да постигнат високия личен стандарт на Германия, Япония и САЩ, но нещо градено с десетилетия не се стига толкова бързо. Важното при тях е, че са заложили на силна карта - образованието, което ще ги издърпа от блатото бързо-бързо и ще си стъпят на краката. Кризата за тях е...
28
2
 
7
 
! Отговори
бат Миро преди 13 години
Малеее, колко си неграмотна. И не визирам писането на латиница, друго ти липсва.
27
13
 
2
 
! Отговори
KRIMENA ST ZAG преди 13 години
F Harvard imahmi idna JENIE O;NEAL -ut BELFASD,pripudavatilka pu HIMIA+KELTSKA HISTORY,,,tia kazvashe:DONT KNOW MUCH ABOUT HISTORY,DONT KNOW MUCH About BIOLOGY,dont know MUCH :bout SILENCE BOOK,dont know MUCH :bout FRENCH I TOOK..Beshi maytap4iika ,samu detu NAS ut ISTUKa Ni na dulubvashi tvardi mnogu,no ,Meni DA-puneji biah UTLI4NI4KA pu Pritmetiti i.Ina4i NInavijdashi Angli4ani i Na nastroivashi prutif tiah.ST PATRIC i beshi IKONATA-uba4i sam ga olaviala 4i imashi praznini f tas Ang.gramatika.
26
2
 
7
 
! Отговори
gtf преди 13 години
ти си луд бе ...и кво полезно направи дянков, че немога да се сетя ? Седи и чака бизнеса да изкара страната от ла*ната, та дори може би неволно пречи...
25
2
 
18
 
! Отговори
pepi преди 13 години
То си го пише в статията. Ирландската диаспора в САЩ наля едни пари в Ирландия. Това е. Няма чудеса. Те след края на втората светована и САЩ станаха "световен лидер" защото знаем на какъв лунен пейзаж бе заприличала Европа. С пари и никаква конкуренция и баба ми знае как да стане номер едно.
24
15
 
6
 
! Отговори
albast преди 13 години
лапайте сега на дянков ,разбирковци!неблагодарно племе,добре че има като него хора,а не като вас!
23
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Уби го фактът, че не беше келтски. Ирландия на практика изгради цялата си икономика с чужди инвеститори, и вместо да започне да изгражда свои ИТ-корпорации и компании в сектора на услугите, оставиха всичко на чужденците. Чужденците фалираха, а Ирландия нямаше как да не ги последва. В БГ е същата тенденция, за щастие (?) все още малко хора имат смелостта да инвестират тук.
22
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Тя статията de facto нищо не казва (типично за юдеомасонската преса).
21
2
 
4
 
! Отговори
Mishki! преди 13 години
kakyv tigyr e Irlandia, ta te sa pulni MISHKI. na kakvo se dulji vuzhoda im prez poslednite godini? Na kakwo li? Ta vijte im vunshniat dulg. Tova e naj-zadlujnqlata strana w celia Sviat. 600 000 Evro dulg na glava ot naselenieto. Demek vseki Irlandec ima da vrushta na sveta 600 000 Evro. Demek vsi4ko sa postignali samo i samo na zaemi. Da ama sega kato trqbva da opraviat smetkata, mai se okazva 4e do 10-20 godini shte stanat po-zle i ot Afrika. T.4. takiva mishki vuobshte ne sa za primer!
20
12
 
2
 
! Отговори
бакал преди 13 години
Да не би САЩ да не могат да обслужват външния си дълг? Какво съм пропуснал? Фалираха ли вече янките? Не? Тогава за какво неискане на кредитиране ми говориш? И знаеш ли как точно Китай кредитират САЩ? Най-просто казано САЩ пускат в продажба т.нар. Treasury bond и Китай купуват Т-bonds за $801 млрд., защото знаят, че САЩ са изключително стабилна икономика и няма как да фалират.
19
13
 
12
 
! Отговори
MURDOC преди 13 години
Айде бе,мишоци нали сте големи европейци защитете ЕС , нали за него крещяхте и викахте . В училище децата ви ги зомбираха с *** западна пропаганда..... сега ще видите кво се случва когато цял континент ползва една валута ....... ще видите тогаз " Кон боб яде ли" .
18
2
 
4
 
! Отговори
Дрът комсомолець преди 13 години
"кръвта,вода не става"
17
4
 
6
 
! Отговори
Дрът комсомолець преди 13 години
И Келтите са от Балканите,а както знаем"кръвта,вода е става"......
16
1
 
13
 
! Отговори
!! преди 13 години
И ти какво предлагаш - да се включим в някакъв балкански съюз ли?Или още по-точно- в някакъв псевдориенталски?Или пък да си затъваме кротко самички и да не можем да идем в чужбина?Да спрат инвестициите и да я караме пак с колене на прасета по селата?
15
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
ОГРОМНИ .Сега е момента да се вземат кредити в евро за 25 години .После ще ги връщаш в юани или виетнамски донги .А може и в рупии .
14
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
А всички ИТ компании според теб ,явно на голо поле са били.И в Ирландия има заводи ,но като видиш печалбата в Китаи или другаде и като им скочат на местните заплатите до 2500-3000 евро ,и си взимаш машините и се местиш.По подобен начин видях американска корпорация да оставя празни халета в Италия и за голяма радост ,ги докараха в България .А ВЕЛИКИТЕ ИТАЛИАНЦИ които си мислеха ,че са хванали Господ ,в момента са на помощи за безработни .И ти гарантирам ,че американците няма да се върнат там.