Европейската комисия - кораб призрак в търсене на капитан

Следващият председател на ЕК трябва да може да реформира институцията
Обновена: 13 май 2014 12:56 | 13 май 2014 12:56, Елка Василева
22
Европейската комисия - кораб призрак в търсене на капитан
Ги Верхофстат, Мартин Шулц, Ска Келер и Жан-Клод Юнкер. Снимка: Reuters

Всички кандидати да наследят Жозе Мануел Барозу го казват: следващият председател на Европейската комисия трябва да е способен да реформира институция, която за десет години стана отблъскваща за мнозинство от европейски граждани, пише Франс прес.

В ежедневната реч Комисията се превърна в "Брюксел" - наднационална институция със зле определени функции (68 на сто от запитаните във Франция казват, че не знаят името на председателя й), заклеймявана от популистите като виновник за всички провали на Европа.

Европейската комисия обаче не решава всичко, обратно на това, което твърдят противниците й. Тя "предполага", а страните членки и Европейският парламент "разполагат".

"Много е удобно да се присвояват успехите на национално ниво и да се приписват провалите на Комисията", подчерта кандидатът на социалистите Мартин Шулц.

"Но резултатът е значителното недоверие на гражданите към европейските институции, а тази загуба на доверие е най-тежкият проблем, с който се сблъскваме", заяви със съжаление той.

Барозу носи тежка вина за тази ситуация, тъй като се отказа от прерогативите на поста си, твърди кандидатът на либералите, бившият белгийски премиер Ги Верхофстат.

"Казвал съм му: имате правото на инициатива, а не го използвате. Първо звъните в Берлин и Париж и ако нямате зелена светлина, не правите нищо".

"Жозе Мануел Барозу е споделял с мен, че се чувствал като въздушен контрол на летище и че единствената му грижа е била да избегне катастрофа. Аз смятам, че председателят на Европейската комисия трябва да пише плана за полета от излитането до кацането, а не само да го контролира", заявява Мартин Шулц.

Вината е на системата за вземане на решения, наложена от европейските лидери, които ограничиха ролята на Европейската комисия със съгласието на нейния председател, обяснява Ги Верхофстат.

"Междуправителствената функция не може да действа при отсъстваща Комисия и Съвет на държавните глави, който не може да постигне съгласие за големите реформи, които да се направят на европейско равнище", оплака се той.

Досега номинирането на председателя на Европейската комисия беше суверенно право на европейските лидери. Назначеният през 2004 г. Жозе Мануел Барозу, тогава консервативен премиер на Португалия, беше резервен вариант, след като Лондон наложи вето на Верхофстат.

Десет години по-късно ситуацията се е променила. Европейските политически партии наложиха конкуренция между кандидатите. Избраният трябва да бъде този, който получи подкрепата на мнозинството депутати от новия Европейски парламент.

Претендентите настояват за необходимостта от реформа на институцията. Всички познават лошите отношения между Барозу и екипа му от комисари и искат да поправят това.

"Имаме нужда от Комисия, която вече не играе в защита, а използва властта си, за да предлага закони", заяви Ги Верхофстат.

Кандидатът на консерваторите, бившият люксембургски премиер Жан-Клод Юнкер, иска да върне на институцията политическата й роля и отново да фокусира дейността й върху "проблемите, които имат нужда от общо действие".

Ако бъде избран, той уверява, че иска да избере комисари "с впечатляващ национален и европейски политически опит" и възнамерява да откаже предложените от страните членки кандидати, ако не отговарят на този профил.

Мартин Шулц също иска "да включи гражданите", което налага подход, съсредоточен повече върху техните грижи, и "размисъл върху необходимостта от регулация или дерегулация".

Следващият председател на Комисията ще бъде избран чрез споразумение между двете големи семейства, доминиращи в Европейския парламент - консерваторите и социалистите.

"Авторитетът му ще зависи от способността му да се еманципира от столиците и да принуди Съвета и Парламента да заемат позиции по неговите инициативи", предупреждава Даниел Кон-Бендит, депутат в Европейския парламент от 20 години.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
33
 
! Отговори
Иван преди 9 години
ЕС е бита карта поради ред причини.
16
0
 
33
 
! Отговори
Иван преди 9 години
Тоя *** Гиверхо явно не може да вдене че хората не искат и са отвратени от евро-ценностите като*астия, феминизъм, емиграция на ***, "гей бракове" и другите извращенства. Тъй като тоя *** съюз е изграден върху тях явно трябва да бъде разрушен!
15
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ги Верхофстат kaza mnogo lochi raboti za Bulgaria i za bulgarite.
14
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
tova e i moe mnenie;Европа се съпротивлява срещу антируската политика на САЩЦялото: bulgarian.ruvr.ru/2014_05_13/Evropa-se-sprotivljava-sreshhu-antiruskata-politika-na-SASHH-1363/
13
0
 
33
 
! Отговори
$$$$$ преди 9 години
новата реклама на Жилет обръсни се бъди мъж.....
12
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
TO CELQT ES E BLUJDAESHT KATO IZUBIL ORBITATA SI SPYTNIK.TOQ TYP ES AKO NE SE REFORMIRA ZAGIVA
11
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"В ЕС имало 3000 под комисии, а колко са членовете на тези комисии. Що пара и що нещо. "Не само това. Има и външно министерство със над 600 посолства по света с посланици и персонал поне 10 хил души. eeas.europa.eu/countries/index_en.htm. Има и военнен щаб пълен с военни в който ЕС ръководи военни операции по света - има ги операциите на сайта им: eeas.europa.eu/csdp/structures-instruments-agencies/eu-military-staff/index_en.htm. Фактически ЕС пролива кръв, но военния щаб не се афишира.
10
2
 
34
 
! Отговори
коя е Кончита преди 9 години
Познай, коя е Кончита Вурст от снимката?
9
2
 
35
 
! Отговори
Вуршт преди 9 години
А защо я няма Кончита Вурст на снимката?
8
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
EU E POTQVASHT KORAB.DANO PO-BQRZO SE RAZPADNE,CHE DA SI OTDQHNEM....
7
2
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Социалистите в европарламента крадат всичко.
6
2
 
39
 
! Отговори
IORDAN преди 9 години
evropeiski komisisi = kradci
5
5
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Много са ти елементарни опорните точки...
4
4
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Добре че бяха лошите соц.правителства до 1989 г. че да има сегашните велики десни правителства какво да крадат.Но и построеното до 1989 не е безкрайно,пенсионните фондове също свършиха,банковите влогове също 1-2 пъти си ги краднаха и дойдоха фондовете-тук кражбите малко по-трудно стават заради контрола от запад но щом работни заплати има вече по 250 000 лв. на месец значи и тук е намерен начин как да се цоца...
3
2
 
46
 
! Отговори
цоню преди 9 години
В ЕС имало 3000 под комисии, а колко са членовете на тези комисии. Що пара и що нещо.
2
2
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Всички кандидати да наследят Жозе Мануел Барозу го казват: следващият председател на Европейската комисия трябва да е способен да реформира институция, която за десет години стана отблъскваща за мнозинство от европейски граждани, пише Франс прес."Добре е, че поне сами се усещат, тука ако изразиш отвращението си към ЕС, фанатизираните до главозамайване "европейци" веднага те обявяват за комунист, путински и кутевски ***, болшевик, социалист и така нататък.
1
9
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 1Точно така е както го казваш, но не знам дали нарочно не споменаваш, че всички тези държави се управляваха от социалистически правителства. Не случайно и рухнаха...Социалистическия *** навсякъде е един и същ.