Еврозоната може да "задраска" Гърция

Германски икономисти: Валутният съюз не бива да бъде изнудван
Обновена: 29 яну 2015 14:04 | 29 яну 2015 09:39, Бойчо Попов
70
Еврозоната може да "задраска" Гърция
Снимка: Reuters

Новият гръцки премиер Алексис Ципрас е достоен за своя псевдоним, който му даде фондовата борса. "Уго Чавес на Балканите" успя да унищожи при встъпването си в длъжност в понеделник пазарна капитализация от около 10 млрд. евро на Атинската фондова борса. Това изненадващо напомня на Чавес, пише германският Die Welt.

Покойният бивш президент на Венецуела бе известен с това, че със свои радикални изявления често плашеше чуждестранните инвеститори в страната му. 

Ципрас също почти веднага с поемането на властта изрече цяла армада от съобщения, които се свеждат до една-единствена цел: Гърция няма да продължи да пести и няма да спазва споразуменията с донорите. За редица известни икономисти в Германия тази нагласа може да означава само едно - вместо да се подаде на исканията и вероятно безкрайно да налива пари в Гърция, в краен случай Европа трябва да остави страната дори да фалира. Дори и с риска това да означава и излизане на страната от Валутния съюз, или т. нар. Grexit. 

Още по темата

"По принцип помагат само по-крайните изявления", казва Фридрих Хайнеман от Центъра за европейски икономически изследвания (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung, ZEW) в Манхайм. "Това вече проработи в случая с Кипър и е вероятно и този път ще е правилната стратегия".  

Според него основният лост за оказване на натиск върху новото правителство е "болната" банкова система в Гърция, каквато бе тя през 2013 г. в Кипър. Тя е зависима от Европейската централна банка (ЕЦБ) и разчита на непрекъснат приток на свежо евро. "Както и в случая с Кипър, ЕЦБ може да постави ясен ултиматум на Атина - или правителството се споразумява с кредиторите, или на страната ще ѝ бъде прекратено финансирането", казва Хайнеман.

Като се има предвид трудната ситуация, в ZEW вече е изготвен план за спешни случаи. Той предвижда европейските банкови надзорници да извършат веднага "гръцки стрес тест", при който да се симулира срив на гръцките държавни облигации и фалит на банките в страната.

Но икономистите в Манхайм в никакъв случай не са единствените, които разиграват възможните сценарии за Гърция. Така например базираният в Кьолн Институт на германската икономика (IW) изготви в дълъг 51 страници документ вариант как валутният съюз трябва да действа спрямо нежелаещите да извършват реформи страни и как чисто технически отделни членки могат да бъдат изключени от паричния съюз. При това те разчитат на историческия опит, когато Словакия и Чехия поеха през 1990 г. по различен път с техните различни валути.

Заключението на икономистите гласи, че плащанията от спасителния фонд следва да се спират постепенно, когато дадена държава не спазва значително и устойчиво свързаната със спасителния пакет програма за реформи. "В този случай – но това е краен случай, не може да се изключи, че нежеланието за реформи и спирането на помощта към страната може да доведе до излизане от еврозоната", пишат икономистите от IW с изненадваща яснота.

Ясните изводи може би са свързани и с новата ситуация на финансовите пазари. За разлика от по-рано, когато се провеждаха гръцки избори или имаше други политически вълнения в Атина, този път други държави от еврозоната не бяха повлечени в борсовия хаос. Засега Гърция вреди преди всичко само на себе си.

И това е най-ясно видимо на пазарите на облигации. От изборите насам тригодишните гръцки държавни бонове отчетоха сериозен ръст на доходността от 10 до близо 17%, най-високото ниво от преструктурирането на дълга през 2012 г. насам. Сред финансовите среди се смята, че при лихва над 7% заемите стават непосилно скъпи и страната трябва да се обърне към партньорите си и финансови институции.

Но екстремното покачване на доходността до голяма степен е изолирано събитие, което е едва забележимо на други периферни пазари от еврозоната. Доходността по тригодишните италиански облигации се повиши от гръцките избори насам умерено от 0,46 до 0,54%, а при испанските ръстът е малко по-висок - от 0,4 на сто до 0,51%.

И дори в Португалия, която между 2011 и 2014 г. трябваше да разчита на спасителния пакет на Международния валутен фонд (МВФ), Европейския съюз и ЕЦБ, доходността по тригодишните облигации се увеличи само от 0,7 до 0,84%. И кризата на Атинската фондова борса, по-специално катастрофата при банковите акции, не се разпространи на други фондови пазари в Европа.

Останалите европейски правителства може би чувстват подкрепата на пазарите за своята непримирима тактика за водене на преговори. Така например германският министър на финансите Волфганг Шойбле (CDU) ясно сигнализира още в началото на седмицата и скоро след изборната победа на Ципрас, че "почти няма място за реакция от страна на Европа". В този аспект в редиците на федералното правителство на Германия има ясно изразено единство.

Така например и министърът на икономиката Зигмар Габриел (SPD) заяви в сряда, че не може да се говори за намаляване на дълга на Гърция. "Ако Атина иска да се отклони от договорените мерки, трябва сама да поеме бремето на разходите, а не да го прехвърля на европейските държави чрез съкращаване на дълговете или други идеи", каза социалдемократът.

Тези реакции се дължат вероятно и на текущия профил на дълга на Гърция. Атина трябва да плати всяка година до 2020 г. лихви на стойност малко над 2 млрд. евро. Това представлява около 1,5% от брутния вътрешен продукт, или 3% от държавния бюджет. Натоварванията са доста под тези на други държави от еврозоната като Италия и Испания.

Допълнително удължаване на падежите също е ограничено. Въпреки че Атина трябва да върне някои кредити през тази и следващата година, по-голямата част от вече разсрочените и предоговорени гърци кредити са с падеж след 2040 г.

Въпреки шумните изявления се оказва, че Ципрас по всяка вероятност няма да може да постигне много при преговорите с европейските партньори. Германските икономисти стигат до ясен извод - „еврозоната се нуждае от ясно послание, че тя не може да бъде пресирана със заплахи за спиране на плащанията“, се казва в доклада на ZEW.

Също толкова непоколебима е и формулировката на IW: "При отказ от желанието за извършване на фундаментални реформи трябва да се помисли дали да не се спре снабдяването с капитали на централната банка от евросистемата и тя да бъде лишена от правото на глас в Управителния съвет - по подобие на изключващите клаузи на МВФ. Това би означавало де факто изключване от валутния съюз".

Изключване от еврозоната, т.нар Grexit, започва да се разиграва и от пазарите. Чрез т.нар. индекс Grexit анализаторите в Sentix изчисляват вероятността от напускане на еврозоната от страна на Гърция през следващите 52 седмици на около 22 на сто. Това е най-високото ниво от края на 2012 г.  

Oще икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
24
 
! Отговори
АК-47 преди 9 години
Спиракис сиртакисвърнакис евракис!
13
10
 
25
 
! Отговори
финансист преди 9 години
Сега др. Ципрас ще види кон боб яде ли . Едно е да искаш , друго е да можеш , а трето е да го направиш . Толкова по темата Гърция.
12
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
скоро ще се види до какво ще доведе този социален експеримент Гърция.дано тези които много приказват в момента в форума да си вземат поуки.разбира се малко се надявам на промяна в мисленето на дървените глави те затова са си бедни:)
11
0
 
3
 
! Отговори
АБВ преди 9 години
До Стойне от ЧукуровоДаааа, видно е , че не знаеш.
10
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
абе всичко сигурно е така, ама в практиката има и случаи като Исландия. Вярно, успеха на този вариант зависи изключително много от хората, а гърците нямат мното общо с изландците, ама не е като да няма варианти и за тях
9
20
 
33
 
! Отговори
Циганин преди 9 години
Идват избори и в Испания и там набира сила партия която е против ЕС и нея ли ще я задраскат от Брюксел -Испания де ,а през 2017 идва и Льо Пен във ранция ,а и Кемрън се опъва на еврото и Брюксел с кого ще остане като трябва да зачерква една след друга страна и да не забравяме и Орбан в Унгария и Чехия също не вижи от радост по ЕС Юосвен нас верните слуги на поредният си господар ,то другите страни имат свое национално мнение по даден вхпрос ако не устроива странан им .
8
13
 
53
 
! Отговори
n преди 9 години
Византийчето иска с гол *** таралежи да мачка. Така ще му смачкат фасона, че ще изчезне завинаги от политическата сцена. Още през февруари гърците чакат спасителен транш от няколко милиарда евра.В противен случай няма пенсии и заплати на държавните служители.Следва изключване от еврозоната и връщане към драхмата, остантаналото го играхме в България през зимата на 1997 г. та го знаем много добре...
7
6
 
35
 
! Отговори
венсеремос преди 9 години
Мачкай Ципрас!!! ..... с гол г.. таралеж, по - силно натискай !
6
9
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
понеделник пазарна капитализация от около 10 млрд. евро---------Това е само в понеделник.Всички атакисти са вперили поглед в Гърция!Вижте само от изявленията колко се губи.И си представете от действията, които този човек няма да извърши по принцип и вие атакисти, няма да видите неговия план в действие, защото ще фалират още преди да са започнали плана.Просто, понеже вие ми казвате, че като наливаш масло в огъня той угасва, искам само да видите пламаците!!!
5
26
 
23
 
! Отговори
Стойне от Чукурово преди 9 години
Я не знам как"Еврозоната!!!???" че задраска Гърция,ама Гърция със сигурност може да задраска"Еврозоната"
4
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мдааа, Нова надежда свърши, в момента гледаме Империята отвръща на удара, а третата част ще се казва Нас...рането на джедаите.
3
26
 
30
 
! Отговори
дали преди 9 години
Aми ако е само началото? Италия, Испания, Португалия? Франкфурт ще е център на какво моля? Меркел предаде Европа! Гърция е само подробност...
2
2
 
34
 
! Отговори
от Берлин преди 9 години
Шнапса и вурстчетата свършиха..ще пуснем нова музика Копаница за изтрезняване.
1
36
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Фондовота борса се сринала. Край - маслините спират да връзват, слънцето не огрява Гърция и плажовете от пясъчни стават на камънак...Мачкай Ципрас!!!