Brexit, Каталуния и краят на Меркел: Задуха ли вятърът на промяната в ЕС?

Съюзът е толкова стабилен, колкото са и членките му. А те се тресат от кризи!
26 дек 2017 14:30,
108
Brexit, Каталуния и краят на Меркел: Задуха ли вятърът на промяната в ЕС?
Снимка: архив Reuters

2017-а година е към своя край и пред Европейския съюз предстои една не по-малко тежка година. В началото на годината страната ни ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС до юни. Тежки месеци, в които се очаква да бъдат проведени едни от най-сериозните преговори за излизането на Великобритания от Евросъюза, който пък определено не е в най-добрата си форма.

2016 година беше годината, в която всичко, което социолозите сочиха за невъзможно, стана реалност. 2017 се оказа годината, в която размишлявахме за случилото се. Последните 12 месеца не предложиха шокиращи събития като Brexit или пък знаково решение на високо ниво като споразумението за разпределение на бежанците из ЕС, нито пък финансова криза като в Гърция през 2015 г. И все пак изминалата година затвърди тенденцията, очертала се отдавна, а именно - Европейският съюз има нужда от реформа. Гражданите на държавите членки дават сериозни сигнали за нуждата от промяна и политиците е време да обърнат внимание на този зов.

В началото на годината, на 29 март Тереза Мей изпрати писмо на Доналд Туск, президент на Европейския съвет с което тя официално задейства член 50 от Лисабонския договор за ЕС.

Напълно очаквано, Brexit се оказа трудна задача. Брюксел иска едно. Лондон друго, докато най-накрая едната от двете страни отстъпи. Засега изглежда сякаш Лондон отстъпва от някои от най-сериозните си искания.

Датата е ясна - 29 март, 2019 година, в 23 часа местно време, Великобритания ще излезе от ЕС. Дотогава обаче трябва излизането да бъде договорено. Към момента развода излиза доста скъпо, а Острова е също толкова разделен, колкото и по време на кампанията за референдума.

Междувременно на континента се проведоха редица избори, в които не особено изненадващо десни и крайно десни популистки партии определяха вота, но и не успяха да се преборят за пълно мнозинство.

През март месец холандската консервативна Партия на свободата на Герт Вилдерс стана вторатата политическа сила в страната - за първи път от създаването си през 2006 година, с 13% от гласовете. Същевременно в парламента влезе и партия Denk - основана от холандци с турски произход.

Следващи бяха изборите във Франция, проведени докато в страната все още действаше извънредното положение след терористичната атака през 2015 година. Двамата най-възможни кандидати - младият Еманюел Макрон и Марин льо Пен, лидер на десният Национален фронт, която за втори път се състезаваше за Елисейския дворец. Предизборните дебати се редуваха със сцени на сблъсъци по френските улици.

И все пак на седми май Еманюел Макрон се пребори и стана президент на Франция, с което изглеждаше сякаш в ЕС е настанало време за спокойствие. Най-малкото защото и референдумът във Великобритания, и президентските избори в САЩ през 2016 г., както и изборите в Холандия бяха спечелени със съвсем малко мнозинство, а Макрон победи льо Пен с убедителна преднина, събирайки над 66% от гласовете.

Междувременно, в средата на годината, централно и източноевропейските страни пожелаха равенство в супермаркета. Словакия, Чехия, Унгария, България, Словения пожелаха да не бъдат третирани като хората "второ качество" в съюза, а поискаха да им бъдат предлагани същите продукти, каквито са и на рафтовете в Германия. И то точно в момент, в който държави като Германия и Франция, най-големите и богатите в ЕС предложиха съюзът да се развива на две скорости.

Проблемът може и да изглежда като обикновена битова драма на ниво супермаркет, но в същината си е нещо повече. Страните от Централна и Източна Европа отдавна смятат, че са несправедливо третирани спрямо събратята си от по-богатите западноевропейски страни, продуктите в супермаркета са просто поредният пирон в ковчега на неуспешната интеграция.

Есента дойде, а с нея дойдоха избори в Германия и референдум в Каталуния.

Сепаратисткото движение на каталунците отдавна набира скорост и референдумът беше логична стъпка, а резултатът - напълно очакван.

Освен икономическото сближаване на страните членки ЕС исторически има и още една цел - предотвратяване на военни конфликти между националните държави. Отговор на националистическите движение от 30-те години на миналия век и последвалата световна война.

ЕС обаче се оказа абсолютно неподготвен да отговори на национализъм и конфликти. Каталунската независимост е спорен въпрос, не просто дали една част от хора, определящи себе си като каталунци, искат да живеят в собствена държава. ЕС логично не е в състояние не само да отговори на кризата, но и да подкрепи каталунците. Не само защото това е ясна проява на национализъм, но и заради логичният въпрос - ако може за тях защо да не може и за други?

Няколко седмици преди това обаче изборите в Германия поднесоха един очакван резултат. Ангела Меркел спечели своят четвърти пореден мандат, но загуби голяма част от гласоподавателите си. Така тя се оказа пред една непосилна задача - съставяне на правителство. Заговори се за екзотичната коалиция Ямайка - консерваторите на Ангела Меркел, Зелените и свободните демократи.

Разговорите обаче пропаднаха, а дори и премиерът Бойко Борисов изрази притеснение за хода на преговорите и какво означават те за ЕС.

"Не е добър знак за ЕС, че продължават толкова дълго", заяви той. Притеснения дойдоха и от съседна Австрия. Във Франция пък наблюдават случващото се с интерес, но и притеснение. Еманюел Макрон възлагаше надежди за европейски ренесанс, поведен от него и Ангела Меркел. Но възраждането на Макрон е сложено на пауза.

Политическата криза в Германия означава, че ЕС все повече ще се задъхва и няма да отговори на ключови проблеми за общността. Макрон вече не може да разчита съюзът да бъде задвижен от френско-германски двигател, а влиянието на Меркел, макар и разклатено, продължава да е нужен инструмент.

А и да не забравяме - Ангела Меркел може и да не е най-доброто, с което Германия разполага, но алтернативите в момента не са особено добри. И в тези времена може само да си зададем въпроса: Какво следва?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
61
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До62 ...колкото знам сме в България....Жалко,че тук няма шведи за да те четат..А на нас душа не ни остана вече.Иначе си прав.
60
8
 
21
 
! Отговори
акуд преди 6 години
аз долавям страх в един силно сплотен ЕС, страни като русия, сащ, китай и турция та и япония изпитват неприязън към СЕЩ
59
4
 
30
 
! Отговори
... преди 6 години
До колкото знам сме в България, не разбирам защо обсъждате други хора и държави. Те ще си живеят и без вас. Вместо да пишете глупости вземете и направете нещо добро за себе си и за съгражданите си, както и за самата държава и населено място в което живеете.
58
5
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Гермaния вече се рaждa първото поколение нa Хaлифaтa- мелезите!!!
57
4
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Меркел осигури възможност нa всякa гермaнкa дa бъде изнaсиленa и зaплоденa от тъмнокож д и в a к мюсли,дошъл от пещерите нa Aфгaнистсн,или джунглите нa Aфрикa,Меркел е носител нa нaгрaдaтa " Кaлегри" зa 2004 г.,други носители сa Рaмпой,Юнкел Туск( имaше още двaмa,не ги помня)Кaлегри подобно нa Нобел приживе е учредил нaгрaден фонд зa тези които изпълнявaт неговия плaн!
56
9
 
24
 
! Отговори
хаш преди 6 години
Меркел си свърши префектно работата по германски.Някой натовари бежанците на лодки и ги засили към ЕС да правят атентати и да всяват раздор.Познат приом от войните в Сърбия.Меркел нямаше какво да направи,бежнците вече бяха в Европа,и затова се направи на добра,като каза че са добре дошли.Естествено тоа доведе до вълна на национализам,започната пак от Германия.Това доведе до плановете за обща европейска армия,което да раздялата с Англия,която е против.Всичко върви по план,прави се на малак,за да
55
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Зa еврейте Кaлегри е нaционaлен герой,кaкто зa нaс е Левски,Вaзов и т.н,питaйте някой евреин и ще видите!Сaмия фaкт,че мидерaторa кaто луд ми трие коментaрите по темaтa зa него е покaзaтелен,че говоря неудобнa истинa!
54
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Зaдaвaте ли си въпросa зaщо еврейте се женят сaмо по между си и пaзят чистотaтa нa рaсaтa си,a кaрaт другите рaси дa се смесвaт?A зaщо се приемaт милиони бежaнци,сaмо г л у п a к ще повярвa,че от състрaдaние,нaли държaви кaто Либия и Ирaн се рaзбихa,тa дa се отприщи бежaнски поток,точно кaкто е укaзaл Кaлегри!A знaете ли,че в aрaбския свят у Aфрикa от години текът но стоп яки реклaми,зa товa колко е хубaв животa в Европa,кой пкaщa тези скъпи реклaми и зaщо?
53
3
 
9
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 6 години
До Наташа КартошкиАбе, за вас други гладни хора освен руснаците няма ли!???
52
2
 
4
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 6 години
До 52Е, за световното добро не успяха да се преборят, щото решиха да стават евроатлантически капиталисти и да имат право да си купуват летящи чинии... Но за българското добро, реално се бяха преборили, още къмто 1970! Факт!!!
51
8
 
32
 
! Отговори
Су-57 преди 6 години
Путин да осъди ЕС задето колонизираха 28 държави без референдуми и да питат хората какво мислят. ЕС е незаконна нео-федална, недемократична финансова пирамида.
50
24
 
9
 
! Отговори
Наташа Картошки преди 6 години
Путин вместо да харчи рубли за онлайн диверсия и разкол в ЕС, по добре да нахрани поданиците си с тез пари защото населението на могъщата Рашка ГЛАДУВА и диктаторът е пряк виновник за това. Но явно и Путин както Сталин управлява чрез един единствен принцип - Ест человек ест праблем, нет человек нет праблем.
49
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Лъжата сега на комунистите е, че те се борили за световното добро.От какви позиции?Тези дето взривиха църквата "Света Неделя" сега се правят на първи християни.Лъжеха си преди и продължават да лъжат.
48
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ленин е бил мека китка,и доста от "лидерите" на "революцията".Комунизъм реално няма, има държавен капитализъм и всички (т.е. цялата държава) е в ръцете на само една партия завладяла незаконно властта.Комунизмът никога не е бил някаква реална заплаха за едрият капитал, защото именно едрият капитал плаща на "Ленин" да унищожи Руската Империя.Комунизмът винаги е против християните и честно забогателите хора. Той отнема имущество трупано с цели поколения и го дава на своите лакеи.Режим за ***
47
0
 
2
 
! Отговори
до 37 преди 6 години
Разбрал си ти от духова музика.Непросветен от всякъде.Да беше прочел малко.
46
9
 
10
 
! Отговори
До 47 мекокиткото преди 6 години
Разбира се че съществува КОМУНИЗМА ! Докота го има капитализма, престъпността и убийствата му, геноцида над хората ще го има и КОМУНИЗМА за да му се противопостави ! А колкото до СССР, очаквайте го
45
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Хитлер е знaел зa плaнa " Кaлегри" зaтовa е искaл дa избие всички еврей,вие кaкво си мислите,че ей тaкa случaйно ли..НЕ!
44
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не знам някой в СССР (РФ) да е съден за пестъпление прорив човечеството, нито пък в България.А доста хора трябваше да бъдат осъдени. В споменатите две "държави" даже няма и лустрация.
43
13
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
СССР Путинистан си съществува и до днес и целите му са си едни и същи.Унищожаване на християнството (сега МП е всички "църкви" в бившите комунистически държави са превзети от КГБ, ДС и т.н. и служат на комунистите).
42
9
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС се разпада! Да живее Русия!