Brexit, Каталуния и краят на Меркел: Задуха ли вятърът на промяната в ЕС?

Съюзът е толкова стабилен, колкото са и членките му. А те се тресат от кризи!
26 дек 2017 14:30,
108
Brexit, Каталуния и краят на Меркел: Задуха ли вятърът на промяната в ЕС?
Снимка: архив Reuters

2017-а година е към своя край и пред Европейския съюз предстои една не по-малко тежка година. В началото на годината страната ни ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС до юни. Тежки месеци, в които се очаква да бъдат проведени едни от най-сериозните преговори за излизането на Великобритания от Евросъюза, който пък определено не е в най-добрата си форма.

2016 година беше годината, в която всичко, което социолозите сочиха за невъзможно, стана реалност. 2017 се оказа годината, в която размишлявахме за случилото се. Последните 12 месеца не предложиха шокиращи събития като Brexit или пък знаково решение на високо ниво като споразумението за разпределение на бежанците из ЕС, нито пък финансова криза като в Гърция през 2015 г. И все пак изминалата година затвърди тенденцията, очертала се отдавна, а именно - Европейският съюз има нужда от реформа. Гражданите на държавите членки дават сериозни сигнали за нуждата от промяна и политиците е време да обърнат внимание на този зов.

В началото на годината, на 29 март Тереза Мей изпрати писмо на Доналд Туск, президент на Европейския съвет с което тя официално задейства член 50 от Лисабонския договор за ЕС.

Напълно очаквано, Brexit се оказа трудна задача. Брюксел иска едно. Лондон друго, докато най-накрая едната от двете страни отстъпи. Засега изглежда сякаш Лондон отстъпва от някои от най-сериозните си искания.

Датата е ясна - 29 март, 2019 година, в 23 часа местно време, Великобритания ще излезе от ЕС. Дотогава обаче трябва излизането да бъде договорено. Към момента развода излиза доста скъпо, а Острова е също толкова разделен, колкото и по време на кампанията за референдума.

Междувременно на континента се проведоха редица избори, в които не особено изненадващо десни и крайно десни популистки партии определяха вота, но и не успяха да се преборят за пълно мнозинство.

През март месец холандската консервативна Партия на свободата на Герт Вилдерс стана вторатата политическа сила в страната - за първи път от създаването си през 2006 година, с 13% от гласовете. Същевременно в парламента влезе и партия Denk - основана от холандци с турски произход.

Следващи бяха изборите във Франция, проведени докато в страната все още действаше извънредното положение след терористичната атака през 2015 година. Двамата най-възможни кандидати - младият Еманюел Макрон и Марин льо Пен, лидер на десният Национален фронт, която за втори път се състезаваше за Елисейския дворец. Предизборните дебати се редуваха със сцени на сблъсъци по френските улици.

И все пак на седми май Еманюел Макрон се пребори и стана президент на Франция, с което изглеждаше сякаш в ЕС е настанало време за спокойствие. Най-малкото защото и референдумът във Великобритания, и президентските избори в САЩ през 2016 г., както и изборите в Холандия бяха спечелени със съвсем малко мнозинство, а Макрон победи льо Пен с убедителна преднина, събирайки над 66% от гласовете.

Междувременно, в средата на годината, централно и източноевропейските страни пожелаха равенство в супермаркета. Словакия, Чехия, Унгария, България, Словения пожелаха да не бъдат третирани като хората "второ качество" в съюза, а поискаха да им бъдат предлагани същите продукти, каквито са и на рафтовете в Германия. И то точно в момент, в който държави като Германия и Франция, най-големите и богатите в ЕС предложиха съюзът да се развива на две скорости.

Проблемът може и да изглежда като обикновена битова драма на ниво супермаркет, но в същината си е нещо повече. Страните от Централна и Източна Европа отдавна смятат, че са несправедливо третирани спрямо събратята си от по-богатите западноевропейски страни, продуктите в супермаркета са просто поредният пирон в ковчега на неуспешната интеграция.

Есента дойде, а с нея дойдоха избори в Германия и референдум в Каталуния.

Сепаратисткото движение на каталунците отдавна набира скорост и референдумът беше логична стъпка, а резултатът - напълно очакван.

Освен икономическото сближаване на страните членки ЕС исторически има и още една цел - предотвратяване на военни конфликти между националните държави. Отговор на националистическите движение от 30-те години на миналия век и последвалата световна война.

ЕС обаче се оказа абсолютно неподготвен да отговори на национализъм и конфликти. Каталунската независимост е спорен въпрос, не просто дали една част от хора, определящи себе си като каталунци, искат да живеят в собствена държава. ЕС логично не е в състояние не само да отговори на кризата, но и да подкрепи каталунците. Не само защото това е ясна проява на национализъм, но и заради логичният въпрос - ако може за тях защо да не може и за други?

Няколко седмици преди това обаче изборите в Германия поднесоха един очакван резултат. Ангела Меркел спечели своят четвърти пореден мандат, но загуби голяма част от гласоподавателите си. Така тя се оказа пред една непосилна задача - съставяне на правителство. Заговори се за екзотичната коалиция Ямайка - консерваторите на Ангела Меркел, Зелените и свободните демократи.

Разговорите обаче пропаднаха, а дори и премиерът Бойко Борисов изрази притеснение за хода на преговорите и какво означават те за ЕС.

"Не е добър знак за ЕС, че продължават толкова дълго", заяви той. Притеснения дойдоха и от съседна Австрия. Във Франция пък наблюдават случващото се с интерес, но и притеснение. Еманюел Макрон възлагаше надежди за европейски ренесанс, поведен от него и Ангела Меркел. Но възраждането на Макрон е сложено на пауза.

Политическата криза в Германия означава, че ЕС все повече ще се задъхва и няма да отговори на ключови проблеми за общността. Макрон вече не може да разчита съюзът да бъде задвижен от френско-германски двигател, а влиянието на Меркел, макар и разклатено, продължава да е нужен инструмент.

А и да не забравяме - Ангела Меркел може и да не е най-доброто, с което Германия разполага, но алтернативите в момента не са особено добри. И в тези времена може само да си зададем въпроса: Какво следва?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не само разпадане на ЕС ( SS ) А и всички там трябва да бъдат съдени за престъпленията си над човечеството
40
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
СССР и комунизмa ги нямa отдaвнa,кaкво ги дъвчеш,не споря,че и те бяхa у р о д и,но в моментa говориме кой е създaл ЕС и с кaквa цел,пуснете търсене в Гугъл " плaнa Кaлегри" прочетете внимaтелно всичко и увaжaеми бели люде ще рaзберете,че смъртнaтa присъдa нa бялaтa рaсa и християнството е подписaнa още през 1929 г.от световнaтa ционисткa мaфия,сaмо прочетете нaписaноти!
39
9
 
5
 
! Отговори
Зозо преди 6 години
Путинско-решетниковите *** мечтаещи за концлагери и бесилки са истинските модерни фашисти. Още Фюрера е казал, че идеалните фашисти ще станат в бъдеще руснаците. В случая техните ***!
38
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В Германия няма как да стане като в Австрия, защото на Германия и е наложена насила вината за "холокоста" и няма как да дайдат ултра десни на власт.В Австрия е различно.
37
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ценностите на СССР бяха сатанистки, хората предаваха майките и бащите си на терористите (Павлик Морозов) и майките и бащите им бяха убивани.
36
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Целта на СССР беше унищожаване на християнството, на националните независими държави и налагането на една лъжлива идея с терор и тоталитарно управление, с концлагери за всички несъгласни.
35
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А защо хубавците от да българия и дсб защитават бежанците? С двете ръце съм за техните идеи за промяна на съдебната система и да вкараме свинята пееваки зад решерките, но защо имат ге.ска политика да се приемат бежанци? И защо са против рова България да има АЕЦ пък дори и с руски ангажимент? Тия две неща ме карат да не гласувам за тях. Ние нямаме истинска дясна партия, която освен борба с олигарсите да иска и силна нация.
34
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Целтa нa ЕС е унищожaвaне нa бялaтa рaсa и нейнaтa религия християнството,чрез смесвaне нa рaсите,подмянa нa божието творение човекa с по- нише същество,лесно зa мaнипулирaне и комaндвaне,a в същото време еврейскaтa рaсa дa зaпaзи чистотaтa си зa дa комaндвa светa- 9,9999% роби и 0,0001 % господaри!
33
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комунистите плащат на троловете си да плюят в българските сайтове против бежанците, но същевременно в ЕП БКП гласува за увеличаване на броя на приемане на бежанци.
32
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Либералите и левите партии (вкл. и комунистите, които са в парламените на някои държави от ЕС като България и Гърция) имат едни и същи цели. Узаконяване на гей браковете е една от целите им. Затова не вярвайте, когато комунист заговори против либералите и гейовете.
31
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ключовото за въпросът какво следва е доколко Тръмп ще укрепи властта си. Ако Тръмп успее да си наложи политиките Меркел е пътник. По аналогия с 80-те вятърът задухва от Вашингтон - помните как Тръмп отказа да се ръкува с Меркел. А възходът на АфД в Германия се дължи на все по-слабата ангажираност на ЦРУ да клевети и заплашва немските националисти. Но ако Тръмп го импийчнат най-вероятно АфД ще бъде смазана с някой компромат генериран от агентурата на САЩ, както правеха досега с НПД
30
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комунистите са против ЕС. Те искат един един европейски СССР, но с "революция", терор и концлагери.
29
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Краят на Меркел - звучи прекалено хубаво, за да е истина! Освен това другият вариант засега е Шулц - много по-отвратителен вариант. Дойчовците още не са дорасли за Алтернатива за Германия, не са като австрийците. Още много има да ги убиват и изнасилват, докато се ориентират в правилната посока.
28
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС е продукт нa световнaтa ционисткa мaфия,негоя бaщa е Кaлегри!
27
8
 
10
 
! Отговори
Берлин преди 6 години
Според мен, за да бъде всичко наред с Европейския съюз, трябва от него да бъдат изключени България, Румъния и всичките членки, които са от бившия комунистически блок. Също така да бъдат върнати Шенгенските визи и да се ограничи рязко движението на хора от Източния блок към Западните държави.
26
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ангела Меркел спечели своят четвърти пореден мандат.........................Това е доста силно казано. Май се очертава правителство без Меркел и то чак през април.
25
1
 
18
 
! Отговори
до 20 преди 6 години
Защо британците излязоха другарю либерал ? ЕС ще се разпадне по-скоро отколкото си мислиш и тогава либералите ще седнетw пред съда в Хага да отговаряте за големия финансов колапс, ако не ви изтребят хората по площадите.
24
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
инициалите на автора бп са широко известни, а нахвърляните думи и събития са характерен стил! и кво Меркел - Германия може да изкара и години без правителство и без никакякви промени в външната и вътрешна политика, Каталуния какво? - шум, на самите каталунци им писна от спаратистите, а Испания доказа, че просто няма как да стане тва безумие! за четворката +-2,3 - не заслужава и коментар! а британците си скубят косите за тоя ексид, абсолютен автогол! гърците за 4-5 години станаха най-върлите прив
23
4
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ЕС е една бюрократична корумпирана машинка, пълна с апаратчици подобни на другарите Брежнев и Андропов от СССР. Като гледам пиянницата Юнкер се сещам за Елцин. Пълна каша е Европа - мигранти, ислям, майнд контрол, корупция, фалити на среден и дребен бизнес, високи данъци, ухааа.....вярвайте в щастието, толерасти! Няма го СССР, да живее вечната дружда с Брюкселските зеелки!
22
4
 
12
 
! Отговори
! преди 6 години
До до !Не позна, това значи ,че останаха само бабички и полицаи в БГ ,а държавата е в демографски колапс благодарение на ЕС ,и продажните ни политици