Еврокомисията: Не сме искали чужд купувач за БЕХ

Парламентът ни виновен за глобата, отхвърлил сделка с Брюксел
18 дек 2018 17:15, Екип на Dnes.bg
63
Еврокомисията: Не сме искали чужд купувач за БЕХ
Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия отрече твърдението на българския енергиен министър Теменужка Петкова, че е искала чужд инвеститор да влезе в Българския енергиен холдинг (БЕХ), за да се откаже от глоба за нарушаване на принципите на конкуренция на общия европейски пазар.

„За нас беше важно само престуктурирането на компанията, така че да изчезне възможността за повтаряне на незаконните действия. Как да бъде направено това, не е наша работа“, заяви комисарят за конкуренцията на ЕС Маргрете Вестагер днес.

В понеделник, след като Еврокомисията обяви, че е наложила глоба от 77 млн. евро на БЕХ за злоупотреба с господстващо положение и препятстване на частни компании до газопреносната мрежа и до хранилището в Чирен, министър Петкова заяви, че Брюксел е искал приватизацията на „Булгартрансгаз“, за да не глобява холдинга. Петкова обясни, че това е било оценено като риск за националната сигурност и е било отхвърлено.

Вестагер отрече твърдението на министъра и посочи, че Брюксел е искал само да се раздели доставката от преноса на газ, така че да бъде избягната възможността занапред да се водят координирани действия срещу навлизането на пазара на други играчи освен държавата, което противоречи на правилата за конкуренция на европейския пазар.

Още по темата

България обаче е била напълно свободна на избере как да извади „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ изпод шапката на БЕХ  – дали чрез приватизация, чрез обособяването им като две отделни държавни дружества или чрез държавно-частно партньорство.

„Дали те ще бъдат оформени като частни, публични или смесени бизнеси, не беше от значение“, обясни Вестагер.

Еврокомисарят отрече и да е искано в „Булгартрансгаз“ да влезе чуждестранен инвеститор, което също беше казано от министър Петкова.

 „Ако решиш да продаваш нещо, сам решаваш кому ще го продадеш. Това не е наше решение. Ти си свободен да кажеш, че от съображения за сигурност не желаеш определен купувач при раздялата на активите на две компании. Това решаваш сам“, обясни Вестагер, добавяйки, че това се е случвало многократно в други държави от ЕС.

Еврокомисарят, който води преговорите с българската държава през последните 3 от 6-те години на преговори по случая, посочи че целта им е била да се договорят ангажименти, „които не биха позволили ново нарушаване на правата за конкуренцията“.

„Отне ни много време да търсим процедура за сътрудничество с българските власти, но българския парламент отхвърли този подход“, заяви Маргрете Вестагер. Тя обясни, че вотът на депутатите е направил невъзможно да се намери начин за истинско структурно разделяне на двете дъщерни компании на БЕХ, занимаващи се съответно с доставката и с преноса на газ на българския пазар. Това е било решаващо за налагането на глобата.

Санкцията срещу БЕХ идва в момент, когато Европейската комисия и румънската „Трансгаз“ са в решаващ етап от преговори по сходен случай, след като румънската компания предложи решение, което в момента се тества от Брюксел.

През 2017 г. на закрито заседание Народното събрание гласува против признаването на нарушаване на правилата за конкуренция на европейския пазар, което беше условие за намаляване на санкцията от Брюксел.

Отказът от признаването на вина ще направи по-трудно за частните компании да доказват пропуснати ползи и да търсят обезщетение заради монопола на БЕХ на газовия пазар в България.

Европейската комисия започна разследване срещу БЕХ през 2013 г. по жалба на „Овъргаз“, на която бе отказан достъп до газопреносната мрежа за доставка на собствено синьо гориво, след като „Булгаргаз“ отказа да й препродава от внасяните от нея количества от Русия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


63
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Значи НС е гласувало на закрито заседание да има газов монопол на врата на българските волове.
36
4
 
27
 
! Отговори
странно.. преди 5 години
Ако беше оставен телекома БТК, сега щяхте да говорите с децата си в Европа и Щатите по 6-8лв/минута, като комшиите в Македония. Хората ни глобяват за създадени условия за монопол, а ние ревем, че се мешат в национални интереси. Значи от национален интерес е да ползваме най-скъпата газ в региона???
35
7
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Теменужка и руските и другари от Газпром да плащат глобата.
34
20
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Среден пръст за Брюксел, за ЕК и един дебел мур за еврокомисарката.
33
17
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Има ли още някой да се чуди защо Англия гласува за излизане?
32
12
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато от ЕК ви говорят за приватизация, НИКОГА не забравяйте ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН (както и да се казват сега) - трите уж конкурентни компании, с които УЖ потребителят щял да има избор. Които си разделиха страната на 3, и като едни добри феодални владетели, започнаха яко да доят. Не забравяйте и Веолия, която наложи поредно абсолютно ненужно увеличение на водата в София. Защото печалбите й били твърде малки! При положение, че нито строи язовири, нито поддържа кой знае колко инфраструктурата.Иззедници!
31
9
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"България обаче е била напълно свободна на избере как да извади Булгаргаз и Булгартрансгаз изпод шапката на БЕХ дали чрез приватизация, чрез обособяването им като две отделни държавни дружества или чрез държавно-частно партньорство."Уж ЕК не били искали чужд купувач, а какво четем тук в изявлението им?
30
20
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Еврокомисията: Не сме искали чужд купувач за БЕХ"Щом твъдението идва от еврокомисията, значи е лъжа. Имам 0% доверие на ***-джихадистите от Брюксел.
29
2
 
11
 
! Отговори
... преди 5 години
Значи не знам ама ше зема да ви попитам ТА ако Брюксел ви каже нещо и ББ или който и да е БГ министър от последните 10г ви каже нещо, та на кого ше повярвате? Аз за себе си знам и знам, че по-умните и знещите също знаят, та към останалите ми е въпроса ?
28
14
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е първият смислен отговор от правителството към изнудването на ЕС. АЕЦ Козлодуй е също под шапката на БЕХ. Както и цялата разпределителна мрежа. Както и един куп неща. Ако ЕК наистина са искали приватизация на БЕХ, това щеше на практика да разкости държавата. Дори и да са искали само газопреносните дружества да се приватизират, това пак е твърде много, защото това ще значи, че ще загубим последната останала в ръцете ни стратегическа инфраструктура. Не че я оправляваме добре, но поне е НАША!
27
2
 
13
 
! Отговори
Х преди 5 години
Като са загрижени толкова за националната сигурност, да одържавят и електро -разпределителните дружества.Те също са към националната сигурност.
26
2
 
14
 
! Отговори
въпрос преди 5 години
Дори и троловете не биха си поверили парите на руски банки или на БГ банки от тип КТБ. Доказателство...вижте къде купуват имоти, къде учат децата им, къде са влоговете им.... Е, при това положение, как да вярвам,че глобата която ще плащаме е за наше добро? Има ли дори и един човек който да твърди това, освен Тиквата.....?
25
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Vи защо трябва да харчим едни 40 милиона, за да си го изберем отново?
24
17
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това грозилище комисар от кой четвърти пол е? Първо да си погледнат грозните муцуни и грозните дрехи. Облечени като клошари.
23
23
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европейските рекетьори ги знаем. Сега ще кажат, че не са искали затваряне на 4 блока от АЕЦ Козлодуй, а българското правителство само е решило. АЕЦ Козлодуй е в същото дружество. Искат да ни ударят в националната сигурност, да бъдем *** и аборигени, а те да са големите началници и колонизатори. Ще върнем жеста и подигравката.
22
11
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Огромна част от хубавите неща, които се случват в България в последните десет години са благодарение на ЕС, а нашите мошеници тука си приписват заслугите. И обратно - като се о_ерат или като им попречат да си въртят далаверките - ЕС е виновен. Толкова е просто... А матряла го удря на гол патриотизъм и се засяга на суверенитет.
21
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Следващото е да ни обвинят в социален дъмпинг и да ни задължат да си вдигнем данъците и ще ни обяснят колко ще е добре за социалната сфера, както им е "добре" на тираджиите да се връщат при жените и да денгубят. Стига сме викали йес, че ставаме нарицателни за безхарактерност и куневщина.
20
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Руските другари не търпят конкуренти при доставката на газ.Теменужка заедна с руският газпром да платят глобата.
19
12
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пак Запада виновен, че тука е мафия.. путиновите *** скоро не смятат да запразняват, тяхната коледа е на 07.01, така че още ще им четем диариите.
18
17
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Номерът на брюкселианците е приватизация и пазарни цени на тока и газта без начин да се сдържат цените щото БЕХ може да работи и без печалба ама частник хич не може. ЧЕЗ е същия случай и само искат повишение на цените за населението. Като скочи цената на енергията приватизаторите ще си лапат пазарните цени, а държавата ще бъде задължена от Брюксел да дава енергийни помощи на бедните. Помощите ще заминават директно за чуждия инвестор. Тая схема, обаче, не е за бедна държава... тва е конкуренция