Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия

Борис Джонсън може да се окаже последният й премиер
30 юли 2019 19:00, Елка Василева
112
Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия
Борис Джонсън. Снимка: архив, Reuters

"Великобритания е далеч по-важна от вашия твърд Brexit, Борис Джонсън", гласи заглавието на редакционна статия в британския в. "Индипендънт".

Бившият премиер Дейвид Камерън веднъж отбеляза, че съюзът между Англия и Шотландия за него е далеч по-важен от въпроса за Brexit-а. Джонсън също трябва да осъзнае тази истина, продължава статията, която предупреждава, че Великобритания е на път да последва съдбата на бившата Югославия, от която в крайна сметка остана само Сърбия. По същият начин Великобритания е на път да се превърне в Англия плюс Уелс - а след време, без съмнение, само Англия, предупреждава в. "Индипендънт".

Със скоростта, с която се развиват нещата, Борис Джонсън ще трябва да се радва, ако успее да си запази Корнуел - ако изобщо заема премиерския пост по това време. Той може да се окаже последният премиер на Великобритания, която самият Джонсън обича да нарича "най-успешния политически и икономически съюз в историята" - и това ще е, до голяма степен, по негова вина.

Шотландия към Джонсън: Ще има референдум за независимост

За опасността от разпадане на Обединеното кралство предупреждава и редакционната статия на британския в. "Гардиън". Джонсън не иска да бъде видян да посещава Париж, Берлин и Брюксел, молейки за нови условия за Brexit-а - целта му е да накара европейците да се изпотят, дори на цената на спад на курса на лирата. Въпреки това той даде приоритет на посещението в Шотландия още в началото на мандата си - което не печели никакви политически дивиденти.

Още по темата

В най-добрия случай срещата му с лидерката на шотландските консерватори Рут Дейвидсън може да ограничи щетите. Но склонността на новия британски премиер да приеме Brexit без споразумение подкопа доверието към торите в Шотландия. Срещата му с шотландската първа министърка Никола Стърджън едва ли беше по-лесна.

Очевидно Джонсън направи това посещение, защото не можеше да си позволи да не отиде. През 2016 г. шотландците гласуваха масово за напускане на ЕС - но малцина представители на централните власти приеха насериозно вероятното отражение на Brexit-а върху Шотландия. Джонсън, също като повече поддръжници на напускането на ЕС, никога не мисли особено много за Шотландия, нито за Ирландия. Но по време на кампанията за избиране на нов премиер стана кристално ясно, че в Консервативната партия има мнозина, които не се интересуват дали Великобритания ще остане цяла, стига да напуснат ЕС.

Изглежда дори Джонсън разбира сега, със закъснение, какво е заложено на карта - макар че, в типичния си стил, няма никакъв план за справяне с проблема, отбелязва в. "Гардиън".

Изявлението на Джонсън, който определи проведения през 2014 г. референдум за отделяне на Шотландия от Великобритания като "нещо, което се случва веднъж на едно поколение", със сигурност звучи като отхвърляне на възможността за провеждане на нова консултация - макар и не толкова ясно, колкото я отхвърли предишната министър-председателка Тереза Мей. Въпреки това подобно изявление "хвърля ръкавица" на Шотландската национална партия, която е заявявала, че Brexit-ът може да оправдае провеждането на нов референдум и създава нова възможност да принуди Стърджън да обмисля каталунски сценарий. Това би било опасна възможност, както показаха нагледно събитията в Каталуния.

Но Джонсън би трябвало да бъде безразсъден, за да смята, че собственият му стремеж да напусне Евросъюза няма да насърчи шотландците - както и други - да напуснат съюза на Обединеното кралство, предупреждава в. "Гардиън", цитиран от БТА.

Освен предизвикателството към ЕС Борис Джонсън се готви и за радикален "тръмпистки" завой в икономиката, който вещае край на годините на икономии, отбелязва френският в. "Монд", припомняйки негово изявление, че "напускането на ЕС е голяма икономическа възможност да направим неща, които от десетилетия нямахме правото да правим".

Подобен проект, който предвижда намаляване на данъците, инвестиции в транспорта, високоскоростния интернет, болници и училища, разрешаване на генномодифицираните организми и създаване на свободни икономически зони, се пропагандира от години насам от поддръжници на Brexit-а, мечтаещи за "световна Великобритания". Притеснените от подобен проект негови противници обаче го определят като опит за създаване на "Сингапур-на-Темза", отбелязва в. "Монд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


112
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Лукасе, точно защото преводите от английски са смешни , е неудачно да си наричаме нашите работи с английски съчетания. На неангичаните, които поназнайват английски, пак ще им звучат смешно. Балкан звучи значително по-добре; ясно, компактно и с послание, с национална, с местна специфика.
68
0
 
3
 
! Отговори
Дон Лукас преди 4 години
Кое звучи по добре?1.България Еър или 2.България ВъздухЗащото ако се прибави към втората възможност думата "пълен",става не приемливо. Та по-добре да работиме по правилното произнасяне на "еър"
67
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никъде вече не върви.
66
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не са готови за гражданска война, а мокетите им (fitted carpet) горят лесно и освобождават доста токсични газове. Може би ирландците не знаят как да си желират петролните смеси в бутилките с "M0л0т0в", за да получат хубава Hanaлмо-подобна смес. Явно ще слагат алуминиеви соли и няма да разчитат на "красотата" на смесени оловни оксиди или живачни соли. Никога не се знае силата на аматьора! Винаги може да изненада с импровизации.
65
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"През 2016 г. шотландците гласуваха масово за напускане на ЕС" - това пък как го измислите? Те гласуваха за оставане, проверете резултатите.
64
0
 
0
 
! Отговори
Anus shepti преди 4 години
ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСААА . ГБ .ФЕСОВЕ ДАЛ БОГ. ЕВРОПЕЙЦИТЕ ЩЕ ИМ ЗАЛИЧАТ ТАТУИРОВКИТЕ.ЗА ВИНАГИ.
63
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нека шоуто започне сега!Във Великоритания.
62
1
 
8
 
! Отговори
Ко речи? преди 4 години
Ще я бомбардират с обеднен уран и после ще отделят части от територията й?
61
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Salih.Сърбите бяха на крачка от това , да усоетят шиптарките амбиции за "велика албания", но се оказа , че шиптарите са важни партньори на сащ в далаверата с дрогата, съответно цялото нато беше насъскано срещу бивша Югославия, комбинирано с ембарго и икономически натиск !И въпреки всичко , в момента Сърбия е по - уредена и цивилизована от евро-атлантическа България !
60
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Незнам защо се казва Еър, явно е най- подходящата дума. Футбола- ами явно е измислен от англоговорящи..А и трябва да се прави разлика между столетна цървуло - чалгаджийка простотия и култура. За щастие няма световно известна сума чалга и други подобни бг творения
59
18
 
5
 
! Отговори
Salih преди 4 години
Ха, много неудачно сравнение на една бивша империя със замозабравили се балкански расисти. Великобритания ше се оправи и без ЕС.
58
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Парите, които идват от чужбина, са като фон дьо тен на пъпчиво лице. Вярно, много е модерно. Вече и девойки в гимназиите ходят плътно Замазани .
57
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Може без проблем думата футбол да се замести с български израз. Също както съществува игра "народна топка" , която не е българска по произход и името и е калка, т. е. буквален превод.
56
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А защо се казва .... еър? Защото отдалеч трябва да си личи от кого сме заробени.И младежките групи са с имена от езика на поробителите, няма разлика дали е на турски или английски. И клюките в медиите са от хай-лайфа на поробителите.Много юроди, както би казал Паисий.А дали е футбол или банан, чуждите явления идват с имената си.
55
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 53Всички и братовчед им говорят английски. Кой ще е този следващ език, така популярен и познат на милиарди, както е английския?
54
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
53ти, да ти припомня че със столетната ти култура и разнообразие на езика националния ти авиопревозвач се казва България Еър:)
53
4
 
15
 
! Отговори
радио Ереван преди 4 години
само си викам дано стане като в Югославияобаче зад лудетината Джонсън ще застане другият перко Тръмп и ще се опитат да пре**ат ЕС.
52
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
53ти, измисли си бг думичка за футбол тогава защо иползваш английска както и още хиляди думи? Нали имаш столетна култура? Чул ли си англичанин да използва бг дума?
51
1
 
2
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
Коя е втората министърка на Шотландия?Какво е мнението на перуките по този казус?Съгласен ли е Неситерас Ромбоптерикс с брекзита?
50
7
 
21
 
! Отговори
до 51 преди 4 години
То добре че са българите от чужбина които трошат млрд. в България, че ако караме на 2-та млн. пенсии, 1 млн. на телк, 1 млн. рома,1 млн. държавни служители, 1 млн. деца, 0.5 млн. безработнии, 0.5 млн. затворници,клошари ,бежонци и др. и то останаха 0.5 млн. които работят по европрограми тая държава отдавна е банкрутирала това се все хора които викат дай.