Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия

Борис Джонсън може да се окаже последният й премиер
30 юли 2019 19:00, Елка Василева
112
Великобритания върви уверено по пътя на бивша Югославия
Борис Джонсън. Снимка: архив, Reuters

"Великобритания е далеч по-важна от вашия твърд Brexit, Борис Джонсън", гласи заглавието на редакционна статия в британския в. "Индипендънт".

Бившият премиер Дейвид Камерън веднъж отбеляза, че съюзът между Англия и Шотландия за него е далеч по-важен от въпроса за Brexit-а. Джонсън също трябва да осъзнае тази истина, продължава статията, която предупреждава, че Великобритания е на път да последва съдбата на бившата Югославия, от която в крайна сметка остана само Сърбия. По същият начин Великобритания е на път да се превърне в Англия плюс Уелс - а след време, без съмнение, само Англия, предупреждава в. "Индипендънт".

Със скоростта, с която се развиват нещата, Борис Джонсън ще трябва да се радва, ако успее да си запази Корнуел - ако изобщо заема премиерския пост по това време. Той може да се окаже последният премиер на Великобритания, която самият Джонсън обича да нарича "най-успешния политически и икономически съюз в историята" - и това ще е, до голяма степен, по негова вина.

Шотландия към Джонсън: Ще има референдум за независимост

За опасността от разпадане на Обединеното кралство предупреждава и редакционната статия на британския в. "Гардиън". Джонсън не иска да бъде видян да посещава Париж, Берлин и Брюксел, молейки за нови условия за Brexit-а - целта му е да накара европейците да се изпотят, дори на цената на спад на курса на лирата. Въпреки това той даде приоритет на посещението в Шотландия още в началото на мандата си - което не печели никакви политически дивиденти.

Още по темата

В най-добрия случай срещата му с лидерката на шотландските консерватори Рут Дейвидсън може да ограничи щетите. Но склонността на новия британски премиер да приеме Brexit без споразумение подкопа доверието към торите в Шотландия. Срещата му с шотландската първа министърка Никола Стърджън едва ли беше по-лесна.

Очевидно Джонсън направи това посещение, защото не можеше да си позволи да не отиде. През 2016 г. шотландците гласуваха масово за напускане на ЕС - но малцина представители на централните власти приеха насериозно вероятното отражение на Brexit-а върху Шотландия. Джонсън, също като повече поддръжници на напускането на ЕС, никога не мисли особено много за Шотландия, нито за Ирландия. Но по време на кампанията за избиране на нов премиер стана кристално ясно, че в Консервативната партия има мнозина, които не се интересуват дали Великобритания ще остане цяла, стига да напуснат ЕС.

Изглежда дори Джонсън разбира сега, със закъснение, какво е заложено на карта - макар че, в типичния си стил, няма никакъв план за справяне с проблема, отбелязва в. "Гардиън".

Изявлението на Джонсън, който определи проведения през 2014 г. референдум за отделяне на Шотландия от Великобритания като "нещо, което се случва веднъж на едно поколение", със сигурност звучи като отхвърляне на възможността за провеждане на нова консултация - макар и не толкова ясно, колкото я отхвърли предишната министър-председателка Тереза Мей. Въпреки това подобно изявление "хвърля ръкавица" на Шотландската национална партия, която е заявявала, че Brexit-ът може да оправдае провеждането на нов референдум и създава нова възможност да принуди Стърджън да обмисля каталунски сценарий. Това би било опасна възможност, както показаха нагледно събитията в Каталуния.

Но Джонсън би трябвало да бъде безразсъден, за да смята, че собственият му стремеж да напусне Евросъюза няма да насърчи шотландците - както и други - да напуснат съюза на Обединеното кралство, предупреждава в. "Гардиън", цитиран от БТА.

Освен предизвикателството към ЕС Борис Джонсън се готви и за радикален "тръмпистки" завой в икономиката, който вещае край на годините на икономии, отбелязва френският в. "Монд", припомняйки негово изявление, че "напускането на ЕС е голяма икономическа възможност да направим неща, които от десетилетия нямахме правото да правим".

Подобен проект, който предвижда намаляване на данъците, инвестиции в транспорта, високоскоростния интернет, болници и училища, разрешаване на генномодифицираните организми и създаване на свободни икономически зони, се пропагандира от години насам от поддръжници на Brexit-а, мечтаещи за "световна Великобритания". Притеснените от подобен проект негови противници обаче го определят като опит за създаване на "Сингапур-на-Темза", отбелязва в. "Монд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


112
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Англетата са рядко противни и нагли същества. Очевидно, обаче, не са ку.хи като нас, защото са много по-напред.Новият им премиер е пълен цирк и чак ми е нетърпеливо да видя какво ще става.
28
4
 
26
 
! Отговори
Гатанка преди 4 години
По народност британец, по етнос англичанин, по име Българин, по вид американец а по произход турчин- що е то?Отг.: Борис Джонсън
27
5
 
16
 
! Отговори
Мл. преди 4 години
"Британия" едно от имената на Британските острови а Великобритания е държавно обединение на британските държави (Англия,Шотландия,Уелс и Ирландия) в една обща държава. Ако ние успеем да обединим нашите държави: Македония,Сърбия,Босна,Черна гора,Хърватска и Словения например,можем да кръстим държавата си Великобалкания и да й сложим за столица София например.
26
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ельоменатите готвят английската пролет. На Острова ще стане гражданска война за да се спасят нагличаните ще поискат помощ от САЩ, войната ще обхване цяла Европа. ЕС ще се разпадне като Югославия, а Нагличания ще се спаси. Либералите ще забъркат поредната глупост.
25
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А дъртата на всички ли ще бъде кралица или ще си остане само на Англи4я. щото шотландците си имат династия
24
4
 
12
 
! Отговори
freedom преди 4 години
Свобода за нашите братя - шотландци, с гайди и карирани фусти, за нашите братя - уелсци, наследници на келти от Балканския полуостров, за нашите мили братя - ирландци-революционери, подобни на македонските от вмро.(т.е. предатели и продажници). И накрая, но най-важно: Свобода за нашите братя-близнаци англичаните, наливащи се с алкохол, като повечето българи. И свобода за нашата кралица и цялата кралска фамилия. Да живее кралицата и принцовете и принцесите и нашия велик цар Симеон Сакскобурггота
23
16
 
7
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 4 години
САЩ СПАСИ БАЛКАНИТЕ ОТ ЮГОСЛАВИЯ
22
15
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
МАТРЬОШКИТЕ СА КУХИ ОТВЪТРЕ, НЯМАТ МОЗЪК.
21
2
 
8
 
! Отговори
Путин преди 4 години
А,дали ще ги бомбандират плииис.
20
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чудесна новина са свободния свят ! От краварите повече мразя единствено саксонците българоубийци !
19
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До 1ЮГОСЛАВИЯ БЕШЕ ЕДНА ИЗКУСТВЕНА ДЪРЖАВА СЪЗДАДЕНА ОТ РУСНАЦИТЕ И КАКТО ВСИЧКО СЪЗДАДЕНО ОТ ТЯХ СЕ ОСНОВАВАШЕ НА ДОМИНИРАНЕТО НА ТЕХНИТЕ ЛЮБИМЦИ СЪРБИТЕ БЕЗ ОГЛЕД НА ПРАВАТА НА ДРУГИТЕ НАРОДИ.
18
0
 
8
 
! Отговори
Божил преди 4 години
Браво- честита "глобализация"!
17
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ЕС върви уверено по пътя на Конго и Ботсвана и Бурунди и Уганда.
16
18
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Руснаците харесват само прости народи като сърбите, интелигентните народи - българи, англичани, гърци никога не са им се нравили.
15
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То па Югославия беше една държава хахаха само простотия и сръбска музика
14
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
*** ВСУЕ СЕ МОРИТЕ НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ ЩО НЕ ГАСНЕ
13
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дългът им бил 85% от бвп на къв се прави тоя федералния резерв е в щатите
12
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Финансовите пазари показаха какъв шанса му за успех или провал по скоро второто
11
0
 
14
 
! Отговори
... преди 4 години
Много, много интересно! Ако се отцепи Шотландия, то ще е зле! Интересни времена! Но както са кзали Китайците: Да не дава Господ да живееш в интересни времена!
10
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
To e ясно, че можеш да се дървиш на света, но дали бизнеса в Обединеното Кралство ще оцелее? Тези уроци по история са за хора, които живеят в миналото или за малки деца. И Гърция, и Италия, и Египет, и Иран имат многовековна история, но от всички империи, само Китай се адаптира към настоящето. Дори Тереза Мей, която не харесват в Кралството, се опита да направи нещо реално. ОК не са САЩ, които още плашат с оръжие и ходят като пирати от 15-16 век да проповядват своята демокрация по света.