Коронавирусът разкри стари рани на ЕС. Ще се окажат ли фатални?

Дългова криза, вълни от бежанци, Brexit ...
30 мар 2020 20:00, Петя Славова
163
Коронавирусът разкри стари рани на ЕС. Ще се окажат ли фатални?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз се е изправял пред и оцелявал при редица екзистенциални заплахи през годините, но коронавирусната епидемия разкри стари рани, които все още могат да се окажат фатални.

Дългова криза в средиземноморските страни, поредица от вълни от бежанци и продължаващата сага за Brexit разтърсиха европейския проект, но не го потопиха.

Те обаче може да са го оставили уязвим към ново заболяване.

"Бацилът се завърна", заяви бившият председател на на Европейската комисия и един от главните архитекти на съвременния съюз, Жак Делор, пред AФП.

"Климатът, който сякаш надвисва държавните и правителствените глави, и липсата на европейска солидарност представляват смъртна опасност за Европейския съюз", предупреди той.

Как се стигна до това?

Със сигурност Европа е континентът, който е най-силно засегнат от новата коронавирусна епидемия, пристигнала от Китай, с около 18 000 смъртни случая.

Още по темата

Но държавите-членки на ЕС също имат най-напредналата обществена здравна инфраструктура в света и общ 27-членен проект, който трябва да им помогне да издържат на бурята.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен помоли националните столици да проявят солидарност, но кризата само подчерта съществуващите разделения.

Италия, Испания и Франция – най-тежко засегнатите държави досега, като случаите се разпространяват бързо – настояват Европа да намери начин за по-добро споделяне на финансовата тежест.

Но Холандия и Германия са скептично настроени, опасявайки се, че техните харчещи много южни съседи ще се възползват от кризата, за да стимулират обединяването на правителствените дългове в еврозоната.

Така наречените "коронаоблигации" биха били, с оглед на по-пестеливите северни икономики, задна врата към "еврооблигациите", които биха могли да подкопаят стабилността на единната валута.

Те не искат южните страни да се възползват от по-евтините лихви, освен ако не могат да бъдат принудени да играят по строгите правила за публичните разходи, точно както северните.

Независимо от икономиката в дилемата, спорът разкри горчив разкол между столиците на членовете и публично се използва доста остър език.

Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че той и германският канцлер Ангела Меркел са имали “не просто разногласия, а твърда и откровена конфронтация” по време на видеоконференция в четвъртък.

"Ако Европа не се изправи пред това безпрецедентно предизвикателство, цялата европейска структура губи своя смисъл за хората", каза Конте пред финансовия вестник Il Sole 24 Ore.

Напълно невежи

По традиция ЕС постига най-големите си крачки напред, когато Франция и Германия работят заедно, но по въпроса за дълга Франция застава на страната на южните си съюзници.

"Няма да преодолеем тази криза без силна европейска солидарност по отношение на здравето и бюджета", каза френският президент Еманюел Макрон пред италианските вестници.

"Това може да включва капацитет за поемане на общ дълг – както и да бъде наричан – или увеличаване на бюджета на ЕС за осигуряване на реална подкрепа за най-тежко засегнатите страни".

И двата варианта пресичат червените линии на пестеливия север, който вече се бори за ограничаване на дори скромните увеличения на оперативния бюджет на Брюксел за следващия седемгодишен цикъл.

Меркел управлява Германия като част от коалиция между нейната консервативна партия и лявоцентристите – по-благосклонни за по-големите разходи – и говори предпазливо публично.

Но Нидерландия не крие своето противопоставяне на каквото и да било разпределяне на тежестта на дълга, което вбесява партньорите й.

"Ние сме против това, и не само ние и не мога да предвидя обстоятелства, при които бихме променили тази позиция", заяви холандският премиер Марк Рюте след срещата в четвъртък.

"Що се отнася до еврооблигациите, не само Холандия, много други са против, защото това би довело еврозоната в друга сфера", каза той пред журналисти по време на конференция.

"Това би означавало преминаване на границата, Рубиконът, в еврозоната, която е по-скоро съюз за трансфер", каза той, като предположи, че това ще означава пестеливите страни да субсидират дефицита на други.

Много европейски лидери бяха раздразнени от позицията на Хага, но най-откровен беше премиерът на Португалия Антониу Коща.

"Този тип реакции са напълно невежи и тази повтаряща се дребнавост напълно подкопава онова, което изгражда духа на Европейския съюз", каза той, цитиран от БГНЕС.

Дори в Германия нарастват опасенията, че това може да не е най-доброто време за бюджетен догматизъм.

"Ако сега не сме подготвени да споделяме богатството си, тогава не знам накъде се е насочила тази Европа", притеснява се бившият германски външен и финансов министър Зигмар Габриел в коментар във в. "Билд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
109
1
 
1
 
! Отговори
Горд българин преди 4 години
До Анонимен 124Ами не точно така ! САЩ и Съветския Съюз се превръщат в супер сили по време и след ВСВ.Американците по време на войната достигат невиждани до тогава промишлени производства, даже войниците им когато са се прибрали от фронта са били изненадани от индустриалния напредак.Разделената Европа е била опустошена от войната и тогава се задейства плана Маршал.Американците са имали пренасищане тогава на пазара си и почват да мислят как да инвестират в Западна Европа.Както се казва - хем въ
108
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 127Интересно, последния път когато бях в Токио и Франкфурт ам Майн не забелязах да имат недостиг на инфраструктура. Не всички сме живели на село като теб ... Между другото, щастливо женен. Явно ти не си имал такъв късмет щом толкова много мразиш "другите". Дали пък .....
107
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ванга: жълтата раса ще владее света.
106
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Китай е прекалено голяма хапка за Запада. В Азия живее 60% от световното население, което държи 30% от сушата на земята. Путин е прав да ориентира Русия към Азия.
105
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
A натискат ли Южна Корея, къдети работниците са самоубиват и скачат от прозорците от стрес и преумора, или?
104
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименСАЩ нямат приятели. Европа е окупирана от САЩ. САЩ са напът да доунищожат Европа чрез Брекзит и чрез митата които готвят, но вируса ги забави. Стокхолмски синдром означава да обичаш насилника си. Европа е развила този синдром. Въпреки своите недостатъци, Китай и Русия са по-миролюбиви и по-малко лицемерни народи от САЩ. Те помогнаха на Италия и на редица други страни, докато САЩ изнесоха 500 000 теста от Италия. САЩ държат всички медии и живеем в тяхната матрица и пропаганда.
103
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 115Не, натискат ги да не арестуват лекари които обявяват че е настанал ад в болницата където работят. И ако продължаваш да си мислиш, че "това не те засяга" ми кажи дали можеш да се придвижваш свободно където искаш и да се срещаш с който искаш. Аре, дай да видим колко си ербап!
102
1
 
1
 
! Отговори
Сократес преди 4 години
До Анонимен 91Доколкото всички пишещи тук индивиди имат критическо отношение към наличната действителност, това ни прави несъзнателни последователи на Франкфуртската школа. Само дето теоретическият ни дискурс не е съвсем майевтизиран и концептуализиран.
101
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 115Много си отворен, щото и ти като повечето отворковци си мислите, че вас няма да ви стигне. Не се притеснявай, стигне ли се дотам ще ви стигне. Отваряй готварските книги и гледай как се прави супа от прилепи. Хахахахаха
100
0
 
3
 
! Отговори
az преди 4 години
Стари ранииии ... Софка.
99
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 113Оооо, да, ако си китаец, който го тровят заводите и му казват да се измести от родната си земя за да направят поредния мегаломански проект, пак ще мислиш така. Българите в голяма част сме ужасно двулично племе. Дрункаме небивалици, но като ни настъпят и за най-малкото нещо почваме да пищим.
98
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 117Хаха. Приказки за наивници. Ако САЩ отслабнат Китай и Русия само чакат да се сдушат лапнат останалия свят. Истината е, че САЩ трябва да спрат да отслабват Европа и заедно да отстояват ценностите на западната цивилизация. Иначе ВАРВАРИТЕ от Изток ИДАТ.
97
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вие се молете САЩ да отслабнат. Това ще даде възможност на ЕС, Русия, Китай и целия свят да заживеят в мир и да изградят по-хуманно човечество, базирано на интересите на хората, а не на шепа свръхбогати и милитаристи. САЩ са създадени на базата на печалбата и от богати робовладелци-плантатори. САЩ не могат да се променят защото ако се променят това ще означава разпад и гибел като СССР. Този вирус ще предизвика гражданско неподчинение и гражданска война, американците се ВЪОРЪЖАВАТ.
96
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ми дреме за тая издънена кишница европейски съюз.
95
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Натиска над Китай за човешки права е лицемерна политика на Запада да отслабят Китай. Само че китайците не са лaпнишарани като Горбачов.
94
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 109Нищо такова не са си "мислели" Западняците. Даже натискат Китай за повече човешки права, за да може ултимативно хората в Китай да живеят по-добре.
93
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 106Аз обясних какви са причините за това Китай да отлепи от дъното, а не защо се е стигнало дотам. Китай сам нищо не е генерирал, но ще стане доминант на гърба на тия фактори. Не е лошо американците по-бързо да го осъзнаят, защото политиката им да отслабват Европа накрая ще доведе и до тяхната собствена капитулация (въпреки че те си мислят че са недосегаем, защото живеят на отделен от Китай континент)
92
0
 
2
 
! Отговори
Горд българин преди 4 години
До Анонимен 101Може и така да е, но все пак са 1.4 милиарда население и трябва да ядат нещо хората...:)Просто си казвам мнението, безпристрастен съм.
91
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 98Това какво си вършат в спалнията си е между тях. Когато излязат от спалнята те са качеството хора които са като личности и каквито са личностите такова е възпитанието на децата! Деца отгледани от пияндурници и прос******и, каквит са масово голяма част от руснаците стават ... пак същите, пък ти се тупай в гърдите как са "правилните".
90
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименАми да не са си изнасяли производствата там. Някой да не ги е карал насила? Алчност. Алчността на разюздените корпорации разказаха играта на запада. Затова е нужен държавен контрол. Не пълен, но да има баланс. Иначе се получава държава-разграден двор. Китай е капитализъм с държавен контрол.