Коронавирусът разкри стари рани на ЕС. Ще се окажат ли фатални?

Дългова криза, вълни от бежанци, Brexit ...
30 мар 2020 20:00, Петя Славова
163
Коронавирусът разкри стари рани на ЕС. Ще се окажат ли фатални?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз се е изправял пред и оцелявал при редица екзистенциални заплахи през годините, но коронавирусната епидемия разкри стари рани, които все още могат да се окажат фатални.

Дългова криза в средиземноморските страни, поредица от вълни от бежанци и продължаващата сага за Brexit разтърсиха европейския проект, но не го потопиха.

Те обаче може да са го оставили уязвим към ново заболяване.

"Бацилът се завърна", заяви бившият председател на на Европейската комисия и един от главните архитекти на съвременния съюз, Жак Делор, пред AФП.

"Климатът, който сякаш надвисва държавните и правителствените глави, и липсата на европейска солидарност представляват смъртна опасност за Европейския съюз", предупреди той.

Как се стигна до това?

Със сигурност Европа е континентът, който е най-силно засегнат от новата коронавирусна епидемия, пристигнала от Китай, с около 18 000 смъртни случая.

Още по темата

Но държавите-членки на ЕС също имат най-напредналата обществена здравна инфраструктура в света и общ 27-членен проект, който трябва да им помогне да издържат на бурята.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен помоли националните столици да проявят солидарност, но кризата само подчерта съществуващите разделения.

Италия, Испания и Франция – най-тежко засегнатите държави досега, като случаите се разпространяват бързо – настояват Европа да намери начин за по-добро споделяне на финансовата тежест.

Но Холандия и Германия са скептично настроени, опасявайки се, че техните харчещи много южни съседи ще се възползват от кризата, за да стимулират обединяването на правителствените дългове в еврозоната.

Така наречените "коронаоблигации" биха били, с оглед на по-пестеливите северни икономики, задна врата към "еврооблигациите", които биха могли да подкопаят стабилността на единната валута.

Те не искат южните страни да се възползват от по-евтините лихви, освен ако не могат да бъдат принудени да играят по строгите правила за публичните разходи, точно както северните.

Независимо от икономиката в дилемата, спорът разкри горчив разкол между столиците на членовете и публично се използва доста остър език.

Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че той и германският канцлер Ангела Меркел са имали “не просто разногласия, а твърда и откровена конфронтация” по време на видеоконференция в четвъртък.

"Ако Европа не се изправи пред това безпрецедентно предизвикателство, цялата европейска структура губи своя смисъл за хората", каза Конте пред финансовия вестник Il Sole 24 Ore.

Напълно невежи

По традиция ЕС постига най-големите си крачки напред, когато Франция и Германия работят заедно, но по въпроса за дълга Франция застава на страната на южните си съюзници.

"Няма да преодолеем тази криза без силна европейска солидарност по отношение на здравето и бюджета", каза френският президент Еманюел Макрон пред италианските вестници.

"Това може да включва капацитет за поемане на общ дълг – както и да бъде наричан – или увеличаване на бюджета на ЕС за осигуряване на реална подкрепа за най-тежко засегнатите страни".

И двата варианта пресичат червените линии на пестеливия север, който вече се бори за ограничаване на дори скромните увеличения на оперативния бюджет на Брюксел за следващия седемгодишен цикъл.

Меркел управлява Германия като част от коалиция между нейната консервативна партия и лявоцентристите – по-благосклонни за по-големите разходи – и говори предпазливо публично.

Но Нидерландия не крие своето противопоставяне на каквото и да било разпределяне на тежестта на дълга, което вбесява партньорите й.

"Ние сме против това, и не само ние и не мога да предвидя обстоятелства, при които бихме променили тази позиция", заяви холандският премиер Марк Рюте след срещата в четвъртък.

"Що се отнася до еврооблигациите, не само Холандия, много други са против, защото това би довело еврозоната в друга сфера", каза той пред журналисти по време на конференция.

"Това би означавало преминаване на границата, Рубиконът, в еврозоната, която е по-скоро съюз за трансфер", каза той, като предположи, че това ще означава пестеливите страни да субсидират дефицита на други.

Много европейски лидери бяха раздразнени от позицията на Хага, но най-откровен беше премиерът на Португалия Антониу Коща.

"Този тип реакции са напълно невежи и тази повтаряща се дребнавост напълно подкопава онова, което изгражда духа на Европейския съюз", каза той, цитиран от БГНЕС.

Дори в Германия нарастват опасенията, че това може да не е най-доброто време за бюджетен догматизъм.

"Ако сега не сме подготвени да споделяме богатството си, тогава не знам накъде се е насочила тази Европа", притеснява се бившият германски външен и финансов министър Зигмар Габриел в коментар във в. "Билд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
2
 
2
 
! Отговори
Адам Вайсхаупт преди 4 години
Ся почваме, ГОИ
68
2
 
2
 
! Отговори
Горд българин преди 4 години
До Анонимен 72Говоря по принцип, това че някои карат бентлита а други едвам свързват края в бранша, не значи че системата е наред.
67
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Горд българин"няма кой да им работи за тези заплати"Заплатите на лекарската гилдия общо погледнато са къде къде по-добри от по времето на соца, тъй че ако сега нямат мотивация да работят, не знам тогава как са работили. А, знам, не работеха много много.
66
1
 
6
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 4 години
Трябваше Китай да върне вируса на Запада, та да се разбере, че ЕС е въздух под налягане !
65
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Горд българинЛекари карат бентлита и искат пари.
64
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако даря но тъи като съм социално слаб двете.сестри от маи месец са на морето а аз на село понеже си купили частен семеен хотел и за него няма значение всичко е ок дами честито
63
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 65"стремежа към общото благо"Като се има предвид повсеместната мизерия в Русия, доста неуспешни идеи ги събират.
62
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Европа беше прекрасен континент, преди САЩ да ги научат да живеят и дишат за парите и кариерното развитие. Айде сега очаквам някой преуспял умнокрасавец да ме нарyгае какъв изостанал паменел комунист съм за да пиша такива неща.
61
2
 
4
 
! Отговори
Горд българин преди 4 години
До 54Тези държави никога са нямали развито здравеопазване!!Личен опит от Германия и САЩ, но предполагам че и другите са така, защото споделят една софра.Едно от малкото неща за които можем да се гордеем , че имаме кадърни медицински кадри, поне така беше преди години, сега ме е страх да вляза в болница.Всичко имаме в България...и геглова база и много болници, само че ситуацията при хората занимаващи се с здравеопазването се изврати, няма кой да им работи за тези заплати.
60
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ЕС е велик проект, но опорочен от алчност.
59
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не може да отнемете идентичността на народите, да им отнемете правата и сигурността в името на корпоративни интереси. Вируса показа колко куха организация е НАТО. Нямат ли части за борба с биологични оръжия? Защо не задействахте член 5.
58
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Двете сестри утре ще ми дадете ли маска тъи като съм социално слаб вече чакам да мия осигорите
57
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За съжаление нещата вървят към гражданска война. *** ще потърпи още 2-3 седмици, но после като му дойдат сметккте, а той няма работа какво ще прави?
56
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 57Същото важи за абсолютно всяка огромна федеративна държава, включително САЩ, Китай и Русия. Следователно, това няма нищо общо с възможностите за успешно съществуване като обединено формирование. Пробвай друга линия ...
55
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма ли някой да оргснизира протест срещу хунтата???
54
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не е само ЕС а и *** загива. В добри години богатите не искат да плащат данъци и само нищожен плосък данък, но като дойде криза всеки иска пари от държавата или се спасява сам както в ЕС Германия не дава помощи на другите.
53
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ЕС е съюз на различни цивилизации, които не могат да постигнат политическо, а още по-малко икономическо разбирателство. Германическия север и латинския юг имат фундаментално различни схващания за живота, за икономиката, за политиката, за всичко! Като добави към тях и източноевропейците, които винаги са между чyка и нaковалнята. Манджa с грoзде. ЕС е един Франкенщайн. Фрийк шоу.
52
3
 
0
 
! Отговори
anonumen преди 4 години
Докторда си и сестра.Двете сестри знаете ли как се радват че не работи баща ми в момента р и тяхното ще доиде радваитевсе а че доктори няма кои го интересива дарения а тия ще са кметици догодина
51
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До давайКой да "пуска" референдум? Вовата ли?
50
2
 
9
 
! Отговори
До 9 преди 4 години
Сега си представи и съпостави ситуацията у нас с по 30-40 легла в болница, като пламне страната какво ще стане, щом държавите с най-развитите обществени здравни системи колапсираха.Не дай си боже да ти се наложи да търсиш помощ. ВМА и правителствена са да ги полазват по телевизията и само за елита, за простолюдието Инфекциозна, белодробна и арена Армеец.Репортажи от Инфекциозна и белодробната дават ли?