Разликите в доходите между Люксембург и България - 8 към 1

Заплатите ни са едва 23% от средните за ЕС
3 юли 2021 12:05, Петя Славова
140
Разликите в доходите между Люксембург и България - 8 към 1
Снимка: БГНЕС

Има много причини човек да иска да работи в Люксембург. Никъде другаде в Европа доходите не са толкова високи, колкото във Великото херцогство. На другия полюс са българските заплати, които са едва 23% от средните за ЕС.

Никъде в Европа няма по-високи заплати от тези в Люксембург. Но поставят ли се в съотношение с покупателната способност, данните започват да изглеждат по съвсем различен начин, твърди вестник "Люксембургер Ворт".

Средногодишната брутна заплата там възлиза на 64 932 евро - т.е. близо 182% от средните равнища за Европа. На другия полюс е България с 8 147 евро за година, или 23% от средното ниво за ЕС, предава "Дойче Веле".

Съотношението на годишните доходи между Люксембург и България е 8:1.Покупателната способност променя съотношенията.

Още по темата

Ако обаче се направи сравнение на покупателната способност, тази дистанция се свива: по този показател Люксембург регистрира 145 процента от средните за Европа нива, а България - 45%. "Така дистанцията между Люксембург и България намалява до съотношение 3:12", сочат данни на Националната статистическа служба на Люксембург Statec.

"Люксембургер Ворт" отбелязва, че по подобен начин изглеждат съотношенията с други държави като Франция. Там заплатите са 58% от люксембургските, но ако се отчете покупателната способност, процентите стават 67 на сто. В Германия заплатите са 69 процента от тези в Люксембург, но съотношението към покупателната способност ги повишава до 84% от люксембургските.

 България е смятана за най-бедната държава-членка на Европейския съюз и за страната от Общността, в която корупцията е най-разпространена. През 2018-а година средният брутен доход е едва 580 евро месечно. От присъединяването на страната към ЕС насам много от младите хора са я напуснали, голяма част от тях - високообразовани.

Кои са богатите и кои са бедните в ЕС?
   
България е смятана за най-бедната държава-членка на Европейския съюз и за страната от Общността, в която корупцията е най-разпространена. През 2018-а година средният брутен доход е едва 580 евро месечно. От присъединяването на страната към ЕС през 2007 година насам много от младите хора са я напуснали, голяма част от тях - високообразовани.

Когато става дума за средна работна заплата, трябва да се има предвид, че от бранш до бранш има съществени разлики. Във Великото херцогство водещо място заемат финансовият и застрахователният сектор, в които работят 13 процента от заетите, други девет са в сферата на научната и техническата дейност. С други думи само в тези два бранша в Люксембург работят 22 процента от хората, докато за Белгия процентите са осем, в Германия - девет, а във Франция - 11 на сто. Именно в тези сектори, в които работят предимно висшисти, заплащането е едно от най-добрите и това дава съответното отражение, посочват статистиците.

Има и по-зле платени сфери на икономиката

От друга страна в Люксембург има браншове с по-второстепенна роля като търговията, в която са заети 11%, докато средно за Европа този показател е 15 на сто. Още по-големи различия се установяват в промишлеността - в тази сфера в Люксембург работят само 10 на сто от трудещите се, докато средно за Европа процентът е 22, а в Германия - дори 24 на .

Информацията от Статистическата служба гласи още, че в определени браншове като образованието, администрацията, здравеопазването и социалните услуги, както и във финансовата сфера и застраховането Люксембург плаща доста по-високи заплати, отколкото в съседните държави. Но пък има и сфери, в които плаща по-малко от тях - като например в хотелиерството и ресторантьорството, търговията, строителството и промишлеността.

От официалните статистически данни, цитирани от люксемубргския „Тагеблат“ става ясно, че ако във финансовия и в застрахователния бранш в Люксембург средните заплати стигат до 100 000 евро, персоналът в хотели и ресторанти получава по около 34 000 годишно.

И някои регионални разлики

Към това се добавя, че делът на премиите и извънредните добавки (за края на годината, 13-та заплата и др.) в Люксембург е особено висок - 15 процента при средно осем на сто за Европа. Но що се отнася до средното почасово заплащане,то в някои региони на Европа е по-високо, отколкото в Люксембург, като се има предвид покупателната способност - например в Хамбург, в Бавария или в областта Ил дьо Франс. Същото важи и за Швейцария и Лондон.

Както подчертават от Statec, оценката на заплащането трябва да бъде по-диференцирана. Люксембургските заплати действително са високи, но в международен план не са онова, за което ги смятат на пръв поглед.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


140
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
74
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
130 години апсолютни комуноиди няма ко да ни изненада.
73
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Ваня, това не са глупости на Ганньо, а опорки на шайка русофили, които са заети по 24 часа да плюят по ЕС и България. За кумунуидния русофил банковия сектор не произвежда нищо и е ненужен. Довечера пак ще вечеря с кисело зеле и лебец, но пък знае защо Люксембург била измислена държава.
72
1
 
5
 
! Отговори
Когато Кьовеши почне преди 2 години
да действа, много да действа спрямо кражби+корупция - тогава ще има подобрение!
71
4
 
15
 
! Отговори
Плюете соца...но преди 2 години
тогава със заплата хората строяха къщи, вили и ядяха качествена храна.Сега това е само за малцина...А спокойния живот отмина и замина.Както заминаха къдърните хора от зверилника Бг=джунгла!
70
0
 
8
 
! Отговори
Българска мечта: преди 2 години
Ставаш милионер от спестени закуски.НАП, ДАНС, и спецслужби нищо (чети внимателно), ама нищичко не знаят и си траят.
69
9
 
3
 
! Отговори
Учудвате ли се? преди 2 години
Хората там работят усилено, спазват правилата на държавата и не сеят омраза и жлъч понеудобните политици! Затова те имат, а ние сме на опашката!Затова опичайте си ума, гласувайте за този, при когото се чувствахте хора, мислеше за вас, имаше ред и сигурност! Да сложим ред в хаоса!
68
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако бойко беше останал още 4 години разликата вече щеше дае 18 към 1, а той щеше да е направил още стотици шкафчета!
67
0
 
4
 
! Отговори
Жалко, но факт преди 2 години
Което разбрах е че вземаме 23% от средната ?-заплата , при 45% от средните разходи
66
1
 
3
 
! Отговори
Бойко-мен преди 2 години
И 23% са ви много !
65
7
 
3
 
! Отговори
Money преди 2 години
Човек е творец на съдбата си. Образувание плюс писмено и говоримо владеене на езика са критерий, които водят до реализиране и път към висшето общество. Другата обосновка е възпитанието и умеенето да общуваш с околните.
64
2
 
5
 
! Отговори
Справедливост преди 2 години
Някой може ли да каже, кога сме били по богати от европейците. През 1989 или може би 1997 година.
63
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не искам да ви разочаровам, но балканският полуостров никога няма да е част от Европа нито географски нито ментално като народност.
62
0
 
6
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
Направената 'уравниловка' е много неточна. Както някои съучастници вече съобщиха, има характерен финансов баланс. На Острова наемите са високи, транспортът - също, но храните са евтини. В Швейцария наемите са три пъти по-ниски, но хранителните продукти три пъти по-високи. Т.напр. в един женевски Макдоналдс малък хамбъргър с чипс и едно кафенце струва 16.50 швейцарски франка, но един мияч на чинии получава същото трудово възнаграждение за 1 час работа. Така че внимавайте с изчисленията. ;)
61
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бацун Банкянски: Раабота , работа и пак работа! Докато не ни направят 1:100 няма да си е свършил работата българоyбиеца!
60
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А как е в Исландия, как е в Исландия?
59
0
 
2
 
! Отговори
Popa ot razgrad преди 2 години
A разлика в разходите 2 към 1...
58
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Във Финландия заплатите са по ниски но стандарта им на живот е много по добър от Люксенбург
57
5
 
4
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
До Анонимен --- Фактът, че получаваш голяма заплата, женат ти работи и също получава добри пари, означава че можеш да си позволиш всичко, което ти сака душата, след което спираш да се занимаваш с политически прения, гласувания, комунисти, ГЕРБеристи, чалгаристи и други *** по цялата земля. Онези, които гласуват - познавам малко от тях - са точно от онова котило, което не знае какво да прави с парите си или ги харчи из букмейкърските къщи.
56
3
 
13
 
! Отговори
Нормално е преди 2 години
Люксембург и Швейцария перат парите на богаташите и на мафията от цял свят. България и източно европейците са слугите от задния двор, взеха източно европейците за слуги, вие защо си мислехте, че ви взимат за да споделят с вас богатствата които столетия са грабили от колониите си по цял свят.
55
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
това че взшмаш по висока заплата неозначава че ще живееш по добре!