Цените на имотите растат, хората губят надежда за собствено жилище

Рекордно поскъпване, политиците търсят решения
4 окт 2021 15:33, Петя Славова
238
Цените на имотите растат, хората губят надежда за собствено жилище
Снимка: БГНЕС

Надеждите на гражданите на Европа да се сдобият със собствено жилище постепенно намаляват. Заради пандемията от коронавирус цените на жилищата и наемите отбелязаха рекорден ръст, а продължаващите протести накараха политиците да търсят решения.

Пандемията породи опасения за нарастващо социалното неравенство, финансова нестабилност и политическа поляризация, тъй като все повече хора са хванати в капана на високите наеми в Европа.

По данни на Евростат, цените на жилищата в страните от ЕС от 2010 г. насам са се увеличили с 30,9%.

През първото тримесечие на тази година цените на жилищата се покачиха значително в страните от ЕС, чиито икономики се сблъскаха със сериозни предизвикателства заради пандемията.

В Люксембург цените се повишиха със 17%, в Дания – с 15,3%, в Чехия - с 11,9%, с 11,3% в Холандия, в Германия - с 9,4%, във Франция – с 5,5% и с 6,7% в Белгия, предава БГНЕС.

Данните за първото тримесечие сочат най-висок ръст от средата на 2007 г., докато според Европейската централна банка (ЕЦБ), Германия, Франция и Нидерландия представляват близо три четвърти от общото увеличение на цените на жилищата в региона през миналата година.

Анализаторите твърдят, че ниското предлагане на жилища, притокът на имигранти, най-ниските лихвени проценти досега, спестяванията, предизвикани от коронавируса, и нарастващото желание за дистанционна работа са ускорили възходящата тенденция в цените на жилищата.

Богатите институционални и частни инвеститори в Русия, Азия и региона на Персийския залив също имат принос в покачването на цените на жилищата с оферти за „високи цени“, съобщи Анадолската агенция.

Някои държави, като Ирландия, дори вдигнаха данъците, за да попречат на тези инвеститори да изкупуват голям брой имоти.

Редица политици се колебаят да предприемат решителни действия за контрола върху цените, за да не ощетят настоящите собственици.

Част от хората предпочитат да напуснат градските райони, защото вече не могат да си позволят апартаментите в тях, отбеляза кметът на Берлин Михаел Мюлер.

"Такъв е случаят в Лондон, в Париж, в Рим, а сега, за съжаление, все по-често и в Берлин", добави Мюлер.

Междувременно, ситуацията около силно задлъжнялата китайска компания „Evergrande Group” припомни колко е трудно да се „успокои пазара“.

Китайските лидери предприеха стъпки за ограничаване на увеличаването на цените и за овладяване на заемите, тъй като се опасяват, че нарастващите разходи за жилища могат да предизвикат смущения и да поставят на риск финансовата система.

"Разбира се, че имаме балон при недвижимите имоти", каза Райнер Браун - главен изпълнителен директор на базирания в Германия изследователски институт Empirica.

Индексът на цените на жилищата на австрийската Национална банка (OeNB) се удвои през последното десетилетие, достигайки 245 пункта.

Докато OeNB предупреждава за "нарастващо прегряването на пазара на недвижими имоти", средната цена за квадратен метър на апартаментите в столицата Виена е над 5 248 евро.

С индекс на цените на жилищата от 174,6 пункта Германия е в челната група в еврозоната. Цените на жилищата в столицата Берлин са се увеличили със 148% за 10 години, докато във Франкфурт са се удвоили.

Средната цена на имот в Германия, включително допълнителните разходи, е около 500 000 долара.

Цените на жилищата в Швеция са нараснали средно с 14% през последните 12 месеца до 174,26 пункта.

Средната цена на самостоятелна къща в Стокхолм е 8,5 милиона крони (830 000 евро), а за закупуване на апартамент трябва да се платят 4,7 милиона крони (470 000 евро).

В Швейцария индексът на цените на жилищата се повиши до 144,69 пункта през първото тримесечие на тази година, което е с 8% повече спрямо предходната година. Това се дължи на намаленото строителство и бързо нарастващото търсене.

В някои елитни региони цените на квадратен метър достигат над 36 000 швейцарски франка (38 678 долара).

Цената на средноголям апартамент във Великобритания се е увеличила с 60% от 2010 г. и с 80% в Лондон.

За 10 г. цените на недвижимите имоти във Франция са се увеличили средно с 22%, като цените за квадратен метър в Париж надхвърлиха 10 000 евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


238
Още по темата: цениЕвростатимоти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
145
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ***, нов кемпер под 40 хиляди евро почти няма и това са по-малките, големите са от 60 хиляди евро нагоре, говоря за кемпер не за каравана, отдатлен въпрос е че един кемпер ти е 15-20 кв.м., реално като цена на кв.м. е доста повече
144
5
 
6
 
! Отговори
ЦИНИК преди 2 години
А бря на кви са прайти тва гражданята бря ? Колите са ви трета употреба,жените пета ,*** инак се претенции и се голем *** вадите . Стойте и плащайте наем тогиз .
143
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Че как мога да загубя нещо, което го нямам, па било то и надежда???
142
2
 
14
 
! Отговори
ЦИНИК преди 2 години
Нов кемпер струва 28-30 бона. Вторъ употреба от Италия запазен 3 до 5 иляди евро. Коли трета употреба мой дъ карате в кемпери нимой дъ дживеете ! Аий ша въй ....!
141
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 145 - Има го и друго. ЯКото лоби, дето пречи по всевъзможни начини на големи жилищни проекти, че да не се смъква ценичката на меснтите жилища. Представи си, че имаш 50 апартманета, за 5 000 000 ерака и ако някой направи до теб още 200, ще им падне с 40% цената ... ко правиш? Събираш другит ***, давате енди парички и ... няма за хората нищо.
140
7
 
7
 
! Отговори
ЦИНИК преди 2 години
Щом цените растът на имотите купете си кемпери бря ! Няаа мине могу време и ората по каравани и кемпери жа живеят кът в Америка ! Там не е срамно. А тука що да е ?
139
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До гаро - А зимата по 20 литра на вечер стигат ли ти, да се сгрееш?
138
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На тас какак на снимката и са вижа зърноту настръханлу ...
137
3
 
12
 
! Отговори
Гаро преди 2 години
Аз пък съм си купил много удобен бус. Свалил съм задните седалки и съм си послал разкошно спално помещение. Тръгвам когато си поискам и закъдето си поискам - удобен ми е и когато ходя на работа. Нямам почти никакви разходи!
136
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Алчноста краси човека ,хайде рибки купувайте ,че акулите искат яхти и имения в тропиците !
135
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 84 - Децата от прованса започват на 1300-1700 лева. 3500 ще видят след 4 години. Ако са МНОГО надарени, може и след 2, ама това са под 10% от кардрите.
134
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Касиерка в супермаркед наближава вече 2000лв.," - Уф кат ми почнете и вий с глупостите. 4000 лева давал на стажната, първа година в университета, при това стажант на пълно работно време и студент (опашата лъжа - стажантите масово работя ДО 20 часа на седмица, ако са студенти ... останалото е екплоатация), а посел иим аплащали двойно и тройно и имало едва ли не 100 000 души така ... Ми чи брат - то ако бяхме така, нямаше да сме аутсорс дестинация, бе. Те в Норвеги плащат така.
133
8
 
20
 
! Отговори
Стойне от Чукурово преди 2 години
Не купувам апартамент в град та ако ще и да струват по левче. На село имаш чист въздух, тишина и идилия. Имаш си градина и няколко животни и нощно време е романтика когато гледаш фирмамента....
132
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Престъпниците политици го предизвикаха това изкуствено. Точно те са тези които искаха да се разшири ямата м/у бедни и богати, т.е. да унищожат средната класа, използвайки пЛандемията. Сега били търсили мерки. Лицемерието на тези изверги е безгранично.
131
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 118 - Зависи от заплатите. Ако си чистачка да .. ако си яката бичнес мацка, дето върти сделки за постотина хиулядарки на ден .. ехееее!
130
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Намалете поне астрономическите нотариални такси.
129
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичко това е резултат от престъпната политика на ЕЦБ и ФЕД, напечатаха трилиони, и продължават, отгоре на това отрицателни лихви. Всички знаем до какво води това-ХИПЕРИНФЛАЦИЯ. При това положение влагането на пари в имоти не е спасение, защото те също ще се обезценят. Идва мизерия и бунтове.
128
7
 
21
 
! Отговори
СДС-чуматаНиОкраде3 преди 2 години
Краварете(ФАЩ) и Цион богатеят ли,богатеят - кога чрез войни и грабежи,кога с финансови машинации.
127
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мацката с белия потник от снимката има много напръщяла нянка. Браво! Free the nipple! Не на сутиените!
126
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен брокерТо при всеки балон е така бе Броки . Спукването се предхожда от бясно пазаруване