ЕБВР намали растежа на икономиката ни до 2,5%

Причината - негативните последици от войната в Украйна
12
ЕБВР намали растежа на икономиката ни до 2,5%
Снимка: БГНЕС

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи отново прогнозата си за растежа на българската икономика през 2022 г., наред с прогнозите за другите икономики в региона, в който банката действа, с оглед на негативните последици от продължаващата руската инвазия в Украйна и последвалите я западни санкции спрямо Москва, които водят до все по-силен инфлационен натиск, предаде БНР.

В новия си майски доклад ЕБВР вече очаква БВП на България да се повиши през настоящата година с едва 2,5% при прогноза от март за икономически растеж с 2,8%, и след като през ноември 2021 г. (преди войната в Украйна) банката прогнозира нарастване на българския БВП с 4,4%.

За 2023 г. банката прогнозира известно ускоряване на растежа, като БВП на нашата страна се очаква да се повиши с 3% - низходяща ревизия спрямо прогнозата през март за експанзия с 3,6%. Според ЕБВР обаче рисковете за прогнозата за 2023 г. са във възходяща посока (за по-добър растеж) в случай на по-бързо нормализиране на инфлацията и на стабилни инвестиции.

Неотдавнашното предложение на Европейската комисия за намаляване на зависимостта на ЕС от газ и неотдавнашното спиране на доставките на газ за България и Полша накара ЕБВР да разглежда хипотетичен сценарий, при който много икономики в регионите на банката, включително българската, напълно да се отклонят от вноса газ от Русия.

Банката отбелязва, че по-високите цени на енергията и ограничените газови доставки, от една страна, и значителни инвестиции, необходими за преминаване към алтернативни енергийни източници, от другата страна, могат да до доведат до по-бавния от досега очаквания растеж както на българската, така и на икономиката в целия югоизточен регион.

ЕБВР напомня, че на 27 април "Газпром" преустанови напълно доставките на газ за "Булгаргаз" и полската PGNiG, позовавайки се на неизпълнението им за плащания в рубли.

Това мотивира банката да разглежда потенциалните последици за растежа според сценарий, при който доставките на газ от Русия за Европейския съюз и няколко съседни икономики в регионите на ЕБВР (например в части от Западните Балкани) могат да спрат за неопределено време с незабавен ефект. В краткосрочен план подобно енергийно преструктуриране би довело до рязко по-високи цени на енергията. Сценарият предполага 40-50% увеличение на европейската цена на газа, 15% увеличение на цената на петрола Брент (и 15% спад на цената на петрола Урал) и на свързаното с тях увеличение с 20% на цените на електроенергията.

ЕБВР напомня, че българската икономика нарасна с 4,2% през 2021 г., движена основно от ръста на частното потребление. За разлика от това инвестициите намаляха с 11% през 2021 г., докато туризмът се възстанови само частично през 2021 г., като пристигащите посетители бяха едва 57% от техния  брой за 2019 г.

Индустриалното производство обаче се възстанови силно през 2021 г., но войната срещу Украйна крие рискове за стабилния растеж, като се има предвид значителната зависимост на страната от внос от Русия (почти 10% от БВП през 2020 г.).

Друг ключов канал за смущения от войната в Украйна е повишената инфлация, тъй като българските потребители ще бъдат относително по-засегнати от тези в други страни от ЕС от по-високите цени на храните и енергията, предвид ниските средни нива на доходи, отбелязва в майския си доклад ЕБВР. Инфлацията се ускори до 12,4% през март 2022 г., като цените на храните се повишиха със 17,4% в сравнение с март 2021 г.

Според ЕБВР българското правителството има известно фискално пространство да приеме няколко краткосрочни
мерки за противодействие на нарастващите цени, предвид ниските нива на публичния дълг. Правителството също така обеща да увеличи публичните инвестиции, въпреки че може да има ограничения на капацитета за усвояването им в краткосрочен план.

След забавяне на приемането на Плана за възстановяване и устойчивост, увеличените средства от ЕС ще започнат да оказват позитивно въздействие върху икономиката на България от 2023 г. нататък.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още по темата: растежикономикаЕБВР
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
2
 
! Отговори
Социаглиcт преди 1 година
Ами че икономиката е на автопилот, само вижте кой ви е министър на икономиката, в нормалните държави това обикновено е икономист а в България е юрист, доказан измамник, уволнен преди години от същото това министерство за корупция и лидер на партията столетница която е отговорна за всички национални катастрофи през последните 80 години, иначе казано г-жа Техноимпексова Корнелия Нинова. Те хората не пасат трева, даже малко са я намалили прогнозата.
11
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
2,5% "ръст" на икономиката, при 15% ОФИЦИАЛНА инфлация? Какво викате расте, недоучковци? Аааа, разбирам - ще чакаме светлото бъдеще 2023 или още по-светлото 2050та.
10
0
 
3
 
! Отговори
:! преди 1 година
Реално те са много любезни, понеже на доста хора им стана икономически лошоот вчерашния митинг за украйна, а на ебзр вероятно съвсем малко и за това малко са см6кнали рейтинга
9
0
 
2
 
! Отговори
? преди 1 година
След вчерашния митинг в полза на украина с участието на дянковисти добре орязаха рейтингите под 3%Като спрете и руския газ построявайки още едно две златни училища може да падне и под 1%
8
1
 
1
 
! Отговори
?!? преди 1 година
Тоя опуления ще му хвръкнат комбалите, като види това. Той е сметнал 7 % разтеж. Това значи още милиарди кредити или яка резачка. Та да видим . Кой е за затвора.
7
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какъв растеж сънувате при официална инфлация от 13% и растеж от 2-3%.Предишните години средната инфлация в България беше около 2% а растежа около 4% Предпочитам да ми замразят заплата и цените, отколкото да ми вдигат заплата с 10%, а горива, отопление, храни да скочат с по 50%
6
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Повече от два милиона възрастни в Обединеното кралство са пропуснали хранене за цял ден през последния месец, защото не могат да си позволят да ядат, сочи ново проучване на кризата с цената на живота.Един на всеки седем възрастни живее в домове, където хората са яли по-малки порции, пропускали са хранене или са гладували цял ден, защото не са могли да си позволят или да имат достъп до храна, съобщава The Independent
5
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
това,че ти расте обилколката на талията не означава ,че ставаш по-силен и здрав
4
4
 
3
 
! Отговори
РУСИЯ - ФАЛИРА... преди 1 година
СЛЕДВА ФАЛИТ И НА НЕЙНИЯ САТЕЛИТ-БЪЛГАРИЯ....
3
3
 
5
 
! Отговори
долу ЕС преди 1 година
растежа излиза само защото са занижили инфлацията... реално сме в рецесия, и не само ние, целия скапан ЕС
2
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
да я закриват като ни вреди
1
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Поредното намаление на растежа, но не и последното.