Европейците оптимисти за ЕС, но загрижени за джоба си

Одобряват отговора на ЕС спрямо войната в Украйна
7 сеп 2022 07:06, Йоана Цонева
138
Европейците оптимисти за ЕС, но загрижени за джоба си
Снимка: БГНЕС

Според лятното проучване на „Стандартен Евробарометър“ през 2022 г. показва, че гражданите имат все по-голямо доверие в ЕС и продължават силната си подкрепа за отговора на ЕС на руската агресия срещу Украйна. Огромно мнозинство от гражданите на ЕС подкрепят инвестициите в енергия от възобновяеми източници и действията за намаляване на зависимостта на ЕС от руските енергийни източници. Одобрението за еврото е достигнало най-високото си равнище досега.

Европейците обаче са все по-загрижени за икономическото положение в ЕС и в собствената им страна.

Данните показват, че 65 % от европейците са оптимисти за бъдещето на ЕС — увеличение с три пункта в сравнение с подобно проучване, проведено през януари—февруари тази година, преди агресията на Русия срещу Украйна. Положителният имидж на ЕС понастоящем е 47 % (+ 3 процентни пункта), което е най-високото му равнище от есента на 2009 г. насам, а 36 % от анкетираните имат неутрално и 16 % отрицателно мнение за ЕС. Освен това 49 % от европейците са склонни да имат доверие в ЕС (+ 2 процентни пункта), а 34 % са склонни да се доверяват на своите национални правителства.

В съответствие с предишните проучвания гражданите потвърждават силната си подкрепа за отговора на ЕС на агресивната война на Русия срещу Украйна. Що се отнася до действията на ЕС, най-голямо одобрение получава хуманитарната помощ (92 %), следвана от посрещането в ЕС на бягащите от войната украинци (90 %). 78 % от европейците подкрепят икономическите санкции, наложени от ЕС на руското правителство, дружества и физически лица. Почти седем от десет интервюирани (68 %) подкрепят финансирането на доставката на военно оборудване за Украйна. Абсолютното мнозинство от анкетираните са доволни от реакцията както на ЕС (57 %), така и на своите национални правителства (55 %).

Спрямо енергийната сигурност, преобладаващото мнозинство от гражданите на ЕС са съгласни, че ЕС следва да инвестира във възобновяеми енергийни източници (87 %), да намали зависимостта си от руските източници на енергия (86 %) и че газохранилищата в държавите от ЕС следва да бъдат запълнени бързо, за да се даде възможност за непрекъснати доставки на газ през зимата (86 %). Освен това 85 % смятат, че повишаването на енергийната ефективност ще ни направи по-малко зависими от производителите на енергия извън ЕС, а 83 % подкрепят идеята държави — членки на ЕС, да закупуват съвместно енергия от други държави с цел получаване на по-добра цена. 78 % от респондентите заявяват, че наскоро са предприели действия за намаляване на потреблението си на енергия или че планират да го направят в близко бъдеще.

Положителното възприемане на положението на европейската икономика е намаляло с 5 процентни пункта от началото на 2022 г. и понастоящем е на равнище от 40 %. По-голямата част от респондентите (51 %, + 6 процентни пункта) считат, че понастоящем европейското икономическо положение е лошо. Освен това положителната представа за състоянието на националната икономика също е намаляла с 5 процентни пункта до 34 %, като 64 % от отговорилите смятат, че състоянието на националната им икономика е лошо (+ 5 процентни пункта). Повечето респонденти очакват състоянието на националната икономика да се влоши през следващите 12 месеца (53 %, + 22 процентни пункта).

Същевременно одобрението за еврото расте, достигайки най-високото си равнище досега: осем от 10 респонденти в еврозоната (+ 3 процентни пункта) и 72 % в ЕС (+ 3 процентни пункта) подкрепят Европейския икономически и паричен съюз с единна валута — еврото.

Още по темата
Повече от половината европейци (56 %) считат, че най-големият пакет от икономически стимули на ЕС — NextGenerationEU — може да донесе ефективен отговор на сегашните икономически предизвикателства.

Основните опасения на европейците отразяват песимистичното възприемане на икономиката. Както на национално равнище, така и на равнище ЕС инфлацията и енергията претърпяха рязко увеличение и сега са съответно на първо и второ място. На въпроса кои са най-значителните проблеми, с които се сблъсква ЕС в момента, над една трета от анкетираните споменават „повишаването на цените/инфлацията/издръжката на живота“ (34 %, + 10 процентни пункта от февруари насам и сега на първо място) и „енергийните доставки“ (28 %, + 12 процентни пункта и сега на второ място, а преди на седмо) заедно с „международната ситуация“ (също 28 %).

„Повишаването на цените/инфлацията/издръжката на живота“ е едно от основните опасения и на национално равнище за повече от половината запитани (54 %, + 13 процентни пункта), следвано от „енергийните доставки“ (22 %, + 11 процентни пункта) и „икономическото положение“ (20 %, + 1 процентен пункт). Това не е изненадващо, тъй като повече от шест от десет анкетирани (62 %) заявяват, че войната в Украйна е имала сериозни последици за личните им финанси.

Спрямо COVID-19, гражданите продължават да имат положително отношение към националните мерки и действията на ЕС в отговор на пандемията от коронавирус. Повече от половината от анкетираните са доволни от мерките, предприети от тяхното правителство и от ЕС за борба с пандемията от коронавирус (и за двете 56 %). Освен това удовлетвореността от реакцията както на равнище ЕС, така и на национално равнище, се е увеличила в 23 държави членки. Доверието, че ЕС ще взема правилните решения в бъдеще в отговор на пандемията от коронавирус, също се е увеличило и сега то се споделя от над шест на десет анкетирани (63 %, + 3 процентни пункта).

*Лятното издание на проучването „Стандартен Евробарометър“ за 2022 г. (EB 97) е проведено чрез интервюта на живо в периода от 17 юни до 17 юли 2022 г. Интервюирани са 26 468 граждани на ЕС в 27-те държави членки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


138
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
81
1
 
10
 
! Отговори
Европейците оптимист преди 1 година
Оптимисти? - стига бе! Лъжа още на втората дума и то в заглавието!
80
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От 1 октомври в Германия се сформира териториално подразделение на Бундесфера, различно от армията, което ще се грижи и за безредиците! Те ще действат "на улицата", и най- вече срещу протестиращите! Нещо като, "въвеждане на военно положение"!
79
0
 
0
 
! Отговори
до 93 преди 1 година
глупости, нямаме нужда от трашките
78
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За пореден път агентите на Кремъл организират протести във Франция за излизане от НАТО - ***/vityzeva/67076 - добре, че изгонихме 70 руски дипломати, иначе и нас ни чакаше същото както във Франция, Чехия и Германия.
77
0
 
3
 
! Отговори
До Лудост преди 1 година
Украина е следствие.1.Банка за международни разплащания,ситуирана в Базел,създадена през 1930г.Това е група от частни банки,които управляват паричното предлагане на почти целия свят.2.МВФ - има властта да решава световните обменни курсове.Златен стандарт за обезпечение няма.3.ФЕД - частна банка,създадена 1913 г.,която няма нужда от коментар.Нито една централна банка не е независима от тези частни институции.
76
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Факт - Това е защото ти НЕ можеш да осъзнаеш твоята "кратуна " колко е празна - Ама МНОГО Е ПРАЗНА шъ знаиш !
75
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европейците би трябвало да се загрижат повече за това че Брюкселките Талибани се очертават по-свирепи от Афганистанските и вече е съвсем осезаемо как скоро живота в Европа ще има вкус на ла...а , а не на месо !
74
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега като ЗАБРАНЯТ и месото , и тези четирима " опртимисти" ще се откажат !
73
0
 
10
 
! Отговори
Това преди 1 година
социологическото проучване си е баш като платените медии. Ама като дремят амебите така ще е. И ще си ги ваксинират, и ще си ги турят в криогенеза от пестене, и кавото там дойде.
72
0
 
5
 
! Отговори
999 преди 1 година
До 73 до 999__Когато политиците искат да повишат държавните разходи без да повишават данъци или да работят с фиксирани парични потоци,тогава просто повишават тавана на дълга.Това винаги е от полза за централните банки,които могат да печатат пари.Печатане на пари = инфлация.Повече инфлация = валута,която не може да купи толкова,колкото е използвала.Този закон на икономиката е твърд като закона за гравитацията.
71
0
 
10
 
! Отговори
Но факт преди 1 година
Щото ЕС досега сички проблеми реши хахахаПроблема с бежанци и пандемия нема да се повтори щото е решен!
70
14
 
13
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Само в празните кpaтуни на русофилите ЕС ще има проблеми, които не може да реши...
69
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оптимисти са за какво? Че ЕС ще се разпадне до пролетта на 2023 г. ли?
68
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И украинците са оптимисти! Путин стимулира производството на тоалетни чинии и клекала!
67
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Оптимизва има едно много основно качество - изчезва веднага след като ти се стъжни. Скоро идва студ, а с него си отива и опъимИзЪма...
66
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Но печатането на пари продължава, опитват се да раздават помощи на населението ( поне на Запад, в Германия 65 милиарда) за да не се вдигне на барикадите! До кога ще печатат *** първо? И второ тези помощи изобщо не стигат..В БГ пък даже няма никакви помощи за населението..
65
1
 
16
 
! Отговори
София преди 1 година
Тая статия звучи малко като - "една жена, ама малко бременна". Две взаимно изключващи се понятия - подкрепяли ЕС, но загрижени за джоба си. Те тези хора явно не пазаруват или не плащат сметки, или още по-вероятно, толкова са промити в главите, че утре ако им сложат режим на тока и водата под предтекст, че ще борят великото зло ще го одобрят без дори да се замислят.
64
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Щом са оптимиcTи, значи нещата са зле и отиват на още по зле. След това проучване със сигурност може да се каже, че на ЕСесеса му остават не повече от 3 години. Да ви е честита толерастията и джендъриянството. Путин е велик.
63
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 999, значи искаш да ми кажеш, че манипулираната цена на енергоносителите не носи инфлация, така ли? Бреййй кви икономисти се извъдихте, да ви завиди човек!
62
2
 
9
 
! Отговори
999 преди 1 година
До до 999__ Инфлация се поражда от напечатани фиатни пари - долари и евро.Печатането на пари без покритие започна по време на мерките срещу пандемията.Тогава все още Русия не беше нападнала Украина.