През пролетта на 2024 г. ще стане ясно дали България е готова за еврозоната

В момента проблем е много високата инфлация
132
През пролетта на 2024 г. ще стане ясно дали България е готова за еврозоната
Снимка: Pixabay

Докладът, който ще отчете дали икономическите показатели на България позволяват да въведем еврото, ще е готов през пролетта на 2024 г. Това стана ясно от изказване на заместник-председателя на Еврокомисията Валдис Домбровскис пред NOVA в Рига.

„В момента проблем е много високата инфлация. Затова и януари 2024 г. отпадна като вариант. Януари 2025 г. е индикативна дата, но трябва да се работи, защото инфлацията ще се проследи за 12 месеца назад. Бих казал че не е много вероятно да покриете този критерий по-рано, така че да въведете еврото преди 2025 г. Има и още нещо –традиционно страните се присъединяват към еврозоната на 1 януари. Правилата не изключват друга дата, но от чисто практична гледна точка присъединяването в началото на годината е по-удобно”, обясни той.

Страховете, че еврото ще донесе сериозна инфлация ги е имало и в Латвия през 2014 г., когато въвеждат единната валута. Отчитат обаче около половин процент поскъпване. За миналата година инфлацията е 20 на сто и според латвийските власти не еврото вдига цените. 

В Рига и властите, и хората отдавна са забравили кога са въвели еврото. Оттогава минават вече почти 10 години. Местните признават, че са си задавали въпросите, които се питаме и в България - дали цените ще се повишат още и животът ще стане по-труден. Оказва се, че инфлацията, която отчитат през 2014 г., когато се въвежда еврото, е под 1 процент. Местните казват, че инфлацията в днешно време всъщност е много по-голям проблем, отколкото тогава, когато са въвеждали еврото. Така се оказва всъщност, че не смяната на една валута с евро създава проблем, а икономиката и международните проблеми, които се случват напоследък.

Страхът от инфлацията го е имало и в Латвия. Три месеца преди въвеждането на еврото и шест след това етикетите са с две цени - и в местната валута лат, и в евро. Притесненията обаче не се оправдават - отчитат минимално поскъпване. Иманц има собствен бизнес, занимава се с програмиране и дори не си спомня поскъпването тогава да е било тема за разговор. За разлика от днес.

„За обикновените хора нямаше особена разлика. Някои бизнеси вдигнаха цените, но други - не. Не си спомням инфлацията да е била проблемна. Сега е много по-висока ”, споделя мъжът.

И търговците отчитат, че цените през 2014 г. не са били проблемни. За миналата година обаче Латвия е сред рекордьорите по инфлация в Евросъюза.

Според финансисти напълно нелогични са твърдения, че заплатите и пенсиите ще намалеят само заради въвеждането на еврото. Инфлацията от друга страна наистина може да се повиши, ако няма контрол и реална конкуренция. Само, че не смяната на валутите води до поскъпване.
Управителят на централната банка на Латвия е категоричен, че еврото дава допълнителна сигурност, но и страните, тръгнали по пътя към еврозоната, трябва да са завършили реформите си, за да не се окажат с неподготвени икономики.

И докато притесненията на латвийците за инфлацията през 2014 г. вече са избледнели или напълно забравени, притесненията за поскъпването в последната година остават. Остава обаче и носталгията по лата.

„На емоционално ниво страхът от еврото е обясним, но не мисля, че има от какво толкова да се плашите”, каза Иманц.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


132
Още по темата: левеврозонаевро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Споделени дългове и цифрово евро? Не, благодаря.
16
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До пролетта на 2024 г. България може вече да не е българска територия! С толкова продажни и некадърни политици горката ни родина ще изчезне като държава ! Скоро ще е ! Ако не успеем да изритаме цялата днешна "политическа" ( мошеническа) *** и не ги заменим с други, качествени хора !!!! И крайно време е за мажоритарни избори и намаление на бройките Дупетати ! Когато са избрани мажоритарно , отговарят персонално пред избирателите !
15
8
 
20
 
! Отговори
Мда преди 1 година
Падне ли борда - цените излитат още нагоре - освен това италия , гьрция , имат по -200 милярда заеми като приемем еврото ще връщаме и техните заеми а няма нуждаКой е харчил да връща ние само гладувахме при - герб
14
8
 
4
 
! Отговори
Мъка преди 1 година
Надявам се преди това Путин ще подпише ли капитулация и репарации , или ще продължава да избива?
13
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Копейковци така и не разбраха че никакъв референдум няма да се взема под внимание, защото е противоконституционен! Копейкин ви направи на балъци да си вдига рейтинга, а вие се оказахте по-големи балъци даже отколкото той ви е смятал
12
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бе каква еврозона с тия ниски доходи луди ли са тия.
11
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При нас инфалцията която ще докара ще е поне 5% за месец
10
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ние и сега сме вързани за еврото. Във валутен борд сме. Ако не сме вързани за еврото то положението ще стане като по времето на Виденов. Левът ще се обезцени много бързо и цените на всичко ще хвръкнат. По времето на Виденов по едно време 1 долар се продаваше за 3500 лв. Я си представете сега ако стане това какво става. Ще взимате по 30 цента заплата.
9
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
България няма шанс за еврото и през 2035та!!И не защото не иска а защото не знае как и какво да направи.Инфлацията не може да спрете и след 50 години. Борда заминава. 1 евро ще стане 4 лева.И всичко това защото гласувате за неграмотни първобитни индивиди като Боко, Копейкин, Доган, ***, Костовци и т.н. Вкл ПП и просто Кирчо.ПроУст народ слаба държава са казали хората и Бг е нагледен пример!!
8
2
 
10
 
! Отговори
Мда преди 1 година
Ние имаме хипер инфлация замразени заплати - какво евро след -10-15 г ако се стабилизираме може да исфукаме парите от валутният борд -50 милярда но дотогава кво правим
7
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами то не може една стока да се произвежда за 1 лв. (например литър мляко, на фермерите им се дава по 1 лв. за литър) и като отидете в магазина и да я купувате тази стока за 4 лв. Какви са тези 400% надценка? Ще има инфлация разбира се. Прекупвачи и търговци печелят, производителите и потребителите губят. Държавата я няма никаква.
6
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За мен и сега е ясно че България не е готова за еврото! Дано еврото да го няма тогава че да спрат да ни изнудват и за това!
5
5
 
7
 
! Отговори
Batman преди 1 година
Ами аз преди година точно това казах и пожелах и на България и на европейския съюз.. и пак ще пожелая да се отмени с 10 години напред..Айде наздраве народе..
4
3
 
10
 
! Отговори
селски преди 1 година
Сега вървят и левове и евра - така ни е добре, има за всяка сфера на плащане. Защо да не се запази това положение?
3
4
 
13
 
! Отговори
Ще има преди 1 година
референдум и ще се види дали изобщо народа иска Сталинка и ЕЦБ да му подхвърлят милостиня,за сметка на фалиралите държави в ЕСССР :)
2
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За радост няма да е готова.
1
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тъкмо да има време за референдума.