ЕК дава 2,5 млрд. за борба с бедността в България

Очаква се над 330 000 български граждани да бъдат подкрепени в търсенето на работа
2 май 2023 17:53, Йоана Цонева
70
ЕК дава 2,5 млрд. за борба с бедността в България
Снимка: БГНЕС

В някои държави от ЕС средствата за сближаване представляват значителна подкрепа, като в България стойността им до 2027 г. достига 1,8 на сто от БВП, сочат данни, представени днес от Европейската комисия. Допълва се, че през 2020 г. БВП на глава от населението в България е бил 55 на сто от средното за ЕС, като в района на София е 92 на сто, докато във всички останали региони е от 36 до 42 на сто.

Отбелязва се, че за по-слабо развити региони финансирането е дори по-високо и в българския Северозападен район надвишава 3,5 на сто от БВП средно на година. Според предвижданията в следващите четири години тези европейски средства ще допринесат за ръст на БВП от три процента у нас, в Румъния и Португалия. До 2027 г. България разполага с 10,8 милиарда евро за сближаване, като средствата ще бъдат насочени към икономическото, социалното и териториалното развитие, включително за прехода към природосъобразна и цифровизирана икономика.

Комисията пояснява, че нашата страна получава помощ за развитието на иновации по общата политика за обмен на технологии и резултати от изследвания, и тяхното приложение в дружествата и икономиката, за цифровизиране на администрацията. Отпуснати са 140 милиона евро за подобрение на българските центрове за върхови постижения, 200 милиона евро ще бъдат предоставени на 12 центъра за цифрови иновации. Над 10 000 български дружества ще получат целенасочена подкрепа за повишаване на конкурентоспособността чрез нови производствени инвестиции и усвояване на съвременни технологии.

Допълва се, че българската икономика е най-енергоемката в ЕС и управлението на отпадъците остава предизвикателство, като преработката на битовите отпадъци все още е значително под средното равнище в ЕС. България е сред най-уязвимите страни в ЕС от промените в природата, включително повишаването на температурата, от суша и прекомерни валежи. За справяне с тези предизвикателства инвестиции за 2,1 милиарда евро ще помогнат на нашата страна да постигне целите за качеството на питейната вода и градските отпадъчни води, за чиста и кръгова икономика, за биоразнообразието, за цялостно управление на заплахите от бедствия.

Още по темата
Над 1,7 милиона души ще се възползват от подобрен достъп до обществено водоснабдяване, а 340 000 души ще получат достъп до ново или подобрено пречистване на отпадъчните води.

Гъстотата на железопътните линии и пътищата в България е далеч под средната за ЕС, като една трета от националната пътна мрежа е с лошо качество и това влияе на регионалната свързаност и пътната безопасност, се посочва в оценката на комисията. За справяне с тези въпроси ЕС отпуска 1,5 милиарда евро. Предвидените инвестиции ще насърчат използването на чисти видове транспорт и алтернативни горива, ще подобрят качеството на пътищата и ще допринесат за намаляване на вредното въздействие на превозите върху околната среда. Ще бъдат финансирани проекти за подобряване на 167 километра пътища. С европейски средства е предвидено да бъдат развити железопътни участъци, сред които връзката между България и Република Северна Македония и линията София-Перник-Радомир.

Равнищата на бедност и неравенство в доходите в България са особено високи сред децата, хората с увреждания, ромите и живеещите в селските и отдалечените райони, добавя ЕК. За борба с тези неравенства са предвидени 2,5 милиарда евро. Инвестициите се очаква да подобрят образованието и грижите в ранна детска възраст. Средствата ще насърчават приобщаването на най-уязвимите групи, сред които са възрастните хора и хората с увреждания, както и ромите.

Очаква се над 330 000 български граждани да бъдат подкрепени в търсенето на работа, включително над 45 000 роми. В областта на образованието 760 000 деца и ученици ще се възползват от европейското финансиране. Очаква се над 530 000 българи с ниски доходи и в затруднено положение да получават храна и средства за почистване всяка година, а 50 000 да получават топъл обяд през цялата година.

Общо европейските средства се предвижда да допринесат до 2030 г. за повишаване на равнището на заетост у нас до 79 на сто, а всеки трети възрастен да продължи да учи. Очаква тези мерки да бъдат от полза за 787 000 българи, заплашени от бедност и изключване от обществото. До 2029 г. европейските средства следва да подобрят жилищните условия за 1247 българи и да осигурят подкрепа за енергийна ефективност на 3731 жилищни сгради, предаде БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


70
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
40
1
 
6
 
! Отговори
Противния преди 1 година
Боко не ни занимавай сьс себе бе
39
0
 
0
 
! Отговори
Не преди 1 година
Не
38
0
 
2
 
! Отговори
Откьм преди 1 година
Кока кола или hp
37
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ми като ги дават ще ги усвоим. Няма проблем.
36
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ООН кога ще иузпраща конвоите от ТИРове с торби брашно
35
5
 
8
 
! Отговори
до 26 преди 1 година
Лъжеш. Имам лихвоточки. Тоест платих при соц-а апартамента предварително. Накрая не получих жилище. Имам и днес лихвоточки. Държавата ми взе парите, не ми даде жилище, а ми даде ЛИХВОТОЧКИ.
34
1
 
5
 
! Отговори
соц. помощ за бизнес преди 1 година
Схванете-Данък общ доход, тоест данъкът плащан от бедните, от хората на наемния труд осигурява повече приходи от данък печалба-данъкът, плащан от фирмите, от богати.Тоест бедните осигуряват субсидиите за лукса на богатите.20 милиарда лева са парите за субсидии на бизнеса-пари за ток-10 милиарда, за земеделие-3 милиарда, за къщи за тъщи-200 млн, за фонд тютюн-тоест за производителите на отрова-100 млн, намален ДДС-подарък милиарди,за теглене на ДДС-при лично потребление от богатитет-2 милиарда
33
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При соца нямахме нито жилища, нито коли, защото се чакаше х 20 години. После като го получиш в предпенсионна възраст, го изплащаш до края на живота си. И нямаш право на голям, а брояха колко члена е семейството. Масово се живееше в комуналки. Имах една приятелка, живееха 5 семейства на етажа, в общо 5 стаи, една кухня и един тоалет за всички. Баня нямаше.
32
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде нЕма нужда. Функционално неграмотният бачкер в склада за 3к или зад геврека на баничарката си е аутсайдер до живот, ако щете в Швейцария. Под бачкери имам предвид 70% от населението на България. Разпознахте ли се, бедняци неграмотни?
31
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 28. А ние колко даваме в ЕС, казват ли ти?
30
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези пари се дават не за борба с бедността, а за корупция. Така, както го правеха в Украйна. Купуват си елити.
29
1
 
5
 
! Отговори
contractor преди 1 година
на фирми собственост на безработни ще дават ли?
28
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не е ЕС да ни налива постоянно пари за едно-друго, живи сме загинали. Пък и дават сега за да си държим индийците при нас, а не да плъзват из Европа.
27
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Упс, цензура!!! Казах, че това са пари от нашия джоб и отват за лилалви, а за нашите деца няма, защото парите ни са отишли за тях.
26
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 21. Този пред Шератон беше един, единствен . Докарваха го и го взимаха с Мерцедес . Сигурно беше по-богат от 90% от населението. А като ми говориш за 120 лв. заплата, да ти припомня ли, че един двустаен струваше 4 хиляди лева и 100 % от населението имаха жилища.
25
2
 
7
 
! Отговори
Левтер преди 1 година
Буцата и доган ще откраднат и тези!
24
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България бедните плащат повече от богатите! Приходите от данък печалба на фирмите, тоест данъка плащан от богатите е ДВА ПЪТИ по-нисък от данък общ доход-тоест данъка плащан от работещите, от бедните.Богатите получават и държавни субсидии за бизнеса-тоест хактите са бедните плащат за всичко и издържат богатите. Бедните плащат повече ДОД от данък печалба на богатите!Забележете-дори петролната рафинерия беше на загуба-тоест не плаща данък печ, авсеки работещ плаща 10 процента от заплатата
23
0
 
6
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Малко са
22
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Осъзнавате,ли какви нещасттници са тези от ***?
21
10
 
4
 
! Отговори
до 19 преди 1 година
Имаше. Преди 1989г винаги пред шератон е имало просяци. При тодор живково време на гробищата ,след панихиди бедни ходиха да събират храната по гробовете. Заплатите бяха по 120 лв-тоест бедността беше масова.