Защо младите не искат да са част от армията?

Най-очевидният фактор е, че заплащането е ниско
29 яну 2024 07:13, Нели Христова
321
Защо младите не искат да са част от армията?
Снимка: БГНЕС

Призивите за създаване на "гражданска армия", която да бъде обучавана в случай на война, погрешно се концентрират върху обвиненията към поколението Z, че е непатриотично и немотивирано.

Защо младите хора не се записват в армията? Въоръжените сили се опитват да решат този проблем от години. Опитват се да използват влиятелни лица от YouTube. Опитваха се да се включат във Fortnite (и направиха тактическо изтегляне). Опитаха се да се представят като своеобразен лагер за самоусъвършенстване с кампании, обещаващи " По-добрият ти" и "Увереност, която остава за цял живот". Опитаха се да уверят младите хора, че ще ги приемат, дори с всичките им ужасни проблеми. "Телефонни зомбита" - гласеше една от рекламите. "Вашата армия се нуждае от ВАС. И вашето внимание". "Снежинки. Вашата армия се нуждае от ВАС. И вашата съпричасност", допълва друга. Но въпреки това въоръжените сили продължават да се свиват. Младите хора не само че отказват да се присъединят към тях, но и не намират достатъчно причини да останат, след като попаднат за малко там. Сега армията наброява едва 74 000 души в сравнение със 100 000 през 2010 г.

Въпросът се изостри миналата седмица, когато началникът на Генералния щаб на британската армия - генерал сър Патрик Сандърс предупреди, че запасните сили са толкова малко, че може да се наложи да се създаде "гражданска армия", която да ги подкрепи, ако избухне война. Оттогава "Даунинг стрийт" 10 уточни, че не се предвижда наборна военна служба. Но идеята, че младежите могат да бъдат събрани и принудени да се бият, предизвика голямо вълнение сред пенсионираните членове на армията и коментаторите на GB News. "Аз съм ветеран от британската армия - наборната военна служба за Третата световна война е точно това, от което се нуждае правоимащото поколение Z", гласеше едно от заглавията в Daily Express. Колона на "Дейли Мейл" предполагаше, че задължителната национална военна служба може дори да бъде решение на проблема с престъпността. Младите хора са "лесно обидчиви" и им "липсва мотивация", заяви генерал-майор Чип Чапман пред GB News. "Ето защо те не искат да се присъединят към армията".

Не съм сигурен доколко подходът, фокусиран върху недостатъците на поколението Z, ще помогне да ги накара да се присъединят към армията. Дали младите хора наистина ще откликнат на идеята, че един престой в армията ще ги излекува от ужасните им непатриотични характери? Ако искаме да увеличим броя на военнослужещите, може би си струва да се замислим защо още млади хора не искат да се присъединят към въоръжените сили в момента.

Нека започнем с очевидното. Заплащането е ниско. Само трима от всеки 10 служители на въоръжените сили смятат, че заплатите им са справедливи. Увеличението на заплатите през последните години е доста под ръста на издръжката на живота.

Съществува и усещането, че цялата институция се руши. Жилищата на военнослужещите са в особено окаяно състояние. Преди малко повече от година военните трябваше да се извинят, когато се оказа, че около една трета от жилищата се нуждаят от ремонт; семейства от армията бяха качили в интернет видеоклипове, на които се вижда как бебета спят до мухлясали стени и как през покривите тече вода. Една от базите на Кралските военноморски сили беше принудена да спре работа, когато във фризерите бяха открити червеи.

Разпространените съобщения за сексуален тормоз също не помагат. Миналогодишен доклад за сексизма и тормоза в "Червените стрели" разкрива, че има култура, при която "на жените се гледа като на собственост". Това се случи след твърденията за злоупотреби при подводничарите, включително че някои от тях са съставили "списък за изнасилване в дълбочина", в който жените са били подредени по реда, по който трябва да бъдат изнасилени в случай на катастрофа. Според последното годишно проучване на министерството на отбраната моралът е ударил петгодишно дъно.

Освен това имаме и невдъхновяващи военни резултати. "Ирак беше разобличен като голяма лъжа, а Афганистан - като пълен провал", казва пред "Гардиън" Ричард Мичъл, бивш член на парашутния полк, който се присъединява към него след атаките от 11 септември. "Младите хора гледат назад към близката история и се притесняват, че същото ще се повтори. "Възможно е вече да е по-трудно да се вярва на правителството като цяло. Жилищната криза наруши едно скрито обещание - работи здраво и ще бъдеш справедливо възнаграден. Ако социалният договор се разпада, по-нататъшните жертви едва ли ще бъдат привлекателни.

Но мисля, че зад това се крие и една по-широка тенденция. Тези, които упрекват младите поколения, че са уникално непригодни за армията, забравят, че този анализ се отнася и за културата като цяло. Великобритания, както и много други демократични западни страни, е дълбоко индивидуалистична. Животът в армията винаги ще бъде трудно рекламируем. Какво имам предвид? В индивидуалистичните култури гражданите са склонни да гледат на себе си като на уникални същества, а не като на компоненти в социална мрежа. Те определят себе си чрез работата, която вършат, и личностите, които смятат, че притежават, вместо чрез взаимоотношенията си. Те са по-малко склонни да се съобразяват с възгледи, с които не са съгласни, и по-рядко се подчиняват на авторитети.

Подобни общества имат огромни предимства - те са по-справедливи и по-проспериращи. Но те също така трудно набират хора във въоръжените сили, тъй като ценностите им просто не съвпадат. В армията се печели уважение, като се държиш скромно и защитаваш груповите интереси; в индивидуалистичните култури се печели уважение, като се отличаваш с особен талант или постижения. Армията може и да твърди, че се стреми към "изграждане на кариера", но в крайна сметка тя се стреми към изграждане на машина, в която вие сте анонимна и заменима част. Следователно лекциите на младите хора за добродетелите на служенето на родината няма да допринесат за увеличаване на набирането на нови войници. Младите хора на Запад няма изведнъж да възприемат ценности, които са чужди на останалата част от тяхната култура. Те няма да станат конформисти и патриоти, в противоречие с всички останали. Когато Еманюел Макрон се опита да въведе доброволна гражданска служба за френските тийнейджъри с надеждата, че това ще насърчи намаляващия патриотичен дух, почти никой не се включи.

Вместо това въоръжените сили ще трябва да предложат на младите хора нещо, на което те могат да откликнат: по-добро заплащане и по-добър начин на живот. Нищо друго няма да проработи.

Анализът е на Марта Гил за "Гардиън"

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


321
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
195
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Пари... - е, това е тапо! Едва ли Спарта е защитавала индивидуално всеки от онея "300" на Термопилите - образно казано! Родината ти не ти е задължена пич! Факта е, че си роден тук, живял си тук, изучил си се тук. Това вече те "задължава". А другото са конски аки!
194
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Има и друг аспект! Съвременната война вече не е това, което се разбира в традиционния смисъл. Човешкия фактор все повече е "пушечното месо". В съвременната война все повече дронове, роботи и ИИ воюват срещу дронове, роботи и ИИ! Бързите "конзолни палци" убиват повече от "мускулите". Колко да е привлекателно като професия това с години да се готвиш за "пушечно месо"? Шанса при пълномащабен конфликт да оцелееш е нищожен, имайки предвид новите технологии! Защо това да е "привлекателно" все пак?
193
3
 
18
 
! Отговори
Пари... преди 3 месеца
Не е до парите, колкото и пари да ми дават няма да ходя да защитавам родината си, причината е проста - тя не ме е защитила никога до сега! Не виждам причина да си дам живота за нещо, което не е направило за мен абсолютно нищо.
192
20
 
3
 
! Отговори
До 194 преди 3 месеца
Понякога се налага да воюваш, за да защитиш дома си, начина си живот и интересите си. В случая Тагарев не воюва, но защитава нашите интереси, освен ако не искаме да сме част от кремълската империя.
191
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Напредналите общества като Израел или да кажем - Швейцария, отдавна са го разбрали. Желанието е само малка част от играта. Има и нещо наречено социална отговорност или дълг. Затова техните армии са силни. Там всеки минава през армията, просто - защото е "задължен" на Обществото. Имат и професионална армия, в която остават тези които възпитани и обучени откриват там призванието си. А ние сме пример на разграждане и разпад - т.е. точно обратното на посоченото.
190
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Защото такива откачалници като Тагаренко се опитват да ни вкарат във война,а никой не ще да воюва.
189
3
 
8
 
! Отговори
До 186 преди 3 месеца
Войните винаги са били и винаги ще бъдат единствения начин да наложиш регионалните или глобалните си интереси - ако не разбираш това, значи си с доста нисък интелект и нулеви исторически познания. Това че ти живееш във времена на относителен мир, не променя факт, че в един момент нашето общество ще бъде изправено пред външна заплаха и ето защо във всеки един момент трябва да сме готови да воюваме. По-добре дивак способен да се защити, отколкото розова пеперудка в поза партер.
188
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Аз 182 - мда! Така погледнато, интересно кой шамари любимите ти мужици вече две години?! Да не би сами да си "бият шамари" и запласнати в това "занимание" да не могат да напраднат?
187
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
само русачугите диваци са навити в името на вожда да се жертват, или в името на обещания одеколон тройной
186
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Анонимен 187 - ама "разбира се"! Хората отдавна са го казали - "..мечовете претопиха и ги превърнаха в плугове..". А после - идват тея с мечовете. И "добрите фервери" започват да ги хранят. Нищо, че те самите нямат какво да ядат. Така е устроен света, нали!
185
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Индивидуализма е хубаво нещо, но не бива да се прекалява с него - всичко трябва да е умерено, в рамките на разума, в противен случай настъпва хаос. Не може да си краен индивидуалист, тотален нихилист и егоист! Когато си част от едно общество, ти носиш отговорност за неговото развитие и защита. Не може само да ползваш и нищо да не даваш - принцип който беше насаден от модерните розови комунисти /либерастите/.
184
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Всичко е толкова нагласено, че чак ми се дoпoвръща. Като не останат млади мъже, които да правят деца в Украйна, няма и /опасност/ за Русия, според мен вкараха Украйна в капан. Много добре се знае накъде ще бягат хората когато започне 'конфликта'. Цялото нещо е или жертвоприношение или намаляване на населението, е разбира се и бизнесът с оръжия, как спят тези не знам, сигурно се бухат с частни модерни лекарства
183
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Армията е нужна , за държави които искат да нападат или да покрият нещо ! За всички останали е достатъчно да има добри фермери , за да просперира една държава !!!
182
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
защото войните са остарели начини да покажеш превъзходство, ако 19-20 век е било допустимо, в ден днешен такива като русия изглеждат назадничави, изостанали някъде в средновековието диваци
181
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ще се стреснат, когато в двора им влязат гладните мигранти от Сирия, Афганистан, Дагестан и Чечния.. Кой си мислят, че ще им пази задниците?
180
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Едно общество което е загърбило патриотизма и мъжеството е обречено да бъде подчинено от външна сила! Първо не може в армията да има жени и гейове, това не е място за капризи и лига.вщини. Второ службата в армията е дълг /задължение/ на всеки мъж, а не място къде да се правят кариери и печелят пари. За мен изхода от ситуацията е нискообразованите да се прибират принудително в армията, където да бъдат превъзпитани и обучени.
179
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Рашките също имат проблем с войниците, *** лер очакваше повече плам, иначе нямаше да опират то Вагнер и затвориниците. Младите може да ги няма, ама разни пенсии са готови да хванат пушките.
178
3
 
11
 
! Отговори
Аз преди 3 месеца
Задайте този въпрос в уРкайна.... отговора едва ли ще ви изненада! Никой не иска да се бие за да запази суверенитета на един наркоман който вкара страната си във война с противник който не може да бъде победен, само и само да угоди на правителствата на други държави, които пък са подчинени на директорите на определени бизнес гиганти!
177
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До t666 тя е добре платена и подсигурена, след службата имаш университет, имаш здравно обслужване и тн и тн. За по-бедните и емигрантите е възможност за по-добър живот след нея. Докато руснака всички знаем, че "за родину" зарязва всичко, жена, деца, работа и скача с двата крака. Ако оцелее го очакват само водката и някой друг националистически парад веднъж в годината.
176
0
 
3
 
! Отговори
t666 преди 3 месеца
До Анонимен 179Т.е. американската армия и тя е за ушанките, така ли излиза ?