Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха

По-високите лихвени проценти предизвикаха рязка промяна
25 апр 2024 18:46, Анисия Иванова
41
Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха
Снимка: Bulgaria ON AIR

Европейският пазар за недвижими имоти след скока на разходите по заемите се влоши в началото на годината, като сделките паднаха до най-ниските си нива от 2011 г.

Общата сума от 34,5 милиарда евро за първото тримесечие е спад с 26% в сравнение с вече ниските нива година по-рано, според данни, събрани от MSCI Real Assets. Това отбеляза седми пореден тримесечен спад, тъй като несигурността относно момента на намаляване на лихвените проценти продължава да вбива клин между ценовите очаквания на купувачите и продавачите.

Офис имотите — най-голямата част от пазара на бизнес имоти — доведоха до спадовете през първото тримесечие, като обемите намаляха с 45%. Цифрите за Париж бяха особено мрачни. Градът записа най-лошото си тримесечие за продажби на офиси, само с осем сделки на обща стойност под 500 милиона евро, показват данните.

"След много бавната 2023 г. имаше надежди, че европейските инвестиции в имоти ще започнат да се покачват през първото тримесечие на 2024 г.“, каза Том Лийхи, ръководител на отдела за изследване на недвижимите активи на MSCI. "Но продължаващото и понякога болезнено пренастройване към края на исторически ниските лихвени проценти означава, че пазарът остава трудно място за транзакции".

По-високите лихвени проценти предизвикаха рязка корекция в европейските недвижими имоти, изострена от променящите се модели на работа и нарастващите екологични изисквания, които натежават особено тежко върху по-старите офис сгради. Но тъй като се очаква лихвите да паднат в рамките на месеци сега, когато инфлацията се охлажда, много потенциални продавачи се държат с надеждата цените скоро да започнат да се възстановяват.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от ЕС
Колко губим от парите по ПВУ? Ще пропуснем над 1 млрд. и 400 млн. лева
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
4
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
При нас винаги идва с 5-6-7 месеца закъснение. Винаги е било така, още от комунизма. От мода, музика, до всякакви тенденции - половин година закъснение. И 2008 година кризата беше така, докато брокерите - купувайте, купувайте. А след това как болеше...
3
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
При нас напук на Европа всичко както винаги върви на обратно. Иначе цените хвърчат, а за качеството на строителството по добре да не говорим. Но рано или късно ще дойде Видовден. По един или друг начин.
2
11
 
21
 
! Отговори
Коледа преди 3 седмици
Путин е виновен от отново, нали?
1
1
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Само в топ дестинацията на Европа - България има бум невиждан. Защото всичко е у ред - от инфраструктура, през градска мобилност до политическа стабилност. Държавата цъфти и връзва и привлича инвестиции. Майтапа настрана, не виждам фед да сваля лихвите тази година въобще. Това значи, че нашите щат-нещат ще им се наложи да поохладят страстите. Това означава свиване на кредитирането и срив. Не казвам, че ще паднат имотите, защото има инфлация. Но търсенето ще клони към нулата на по-високи лихви